Dölü Komiserin Kızı, İşte Dali'yi inceledi.
11 dk. · Kitabı okudu

Kitap illüstrasyonlarla dolu ve bu da kitabı eğlenceli bir hale getiriyor. Kitapta Dali’nin eserleri isimleri ve kısa açıklamalarıyla yer alıyor. Dali’nin ressamlığının yanı sıra tasarımcılığından, film sektörüne hazırladıklarından hatta çeşitli markalar için yaptığı sanat yönetmenliğinden de bahsediyor.Chupa Chaps adlı lollipop markasının günümüzde de kullanılan ürün tasarımını Dali’nin yaptığını kitaptan öğrendim.Bunun dışında hoşuma giden bir ayrıntı Dali’nin, Hitchcock’un Spellbound adlı filminin rüya sahnesi için arka plan tasarımı yapmış olmasıydı. Dali bağımsız olarak şu an kullanılmayan aynalı tırnak ve yaylı ayakkabı gibi ürün tasarımları da yapmış. Okunası güzel bir kitap.

Kalub(Ela), bir alıntı ekledi.
15 dk.

Hayat evcil bir hayvanla geçirebileceğimiz bir yer değil
Eninde sonunda bir insana
karışmak isteriz

Sabah Uykum, Ahmet Batman (Sayfa 183)Sabah Uykum, Ahmet Batman (Sayfa 183)
Dünya, bir alıntı ekledi.
 17 dk.

Eğer bir kişi yedi yaşındaki inançları ile otuzyedi yaşında kendini hâlâ iyi ve mutlu hissedebiliyorsa, bu kişi ömrünü boşa harcamış demektir. Eski düşüncelerden, alışkanlıklardan, inançlardan ve sırasında eski arkadaşlardan sıyrılmak gereklidir. Bir şeyleri arkada bırakıp yürüyebilmek insanlar için güç bir derstir ama yine de yermek gerekmez. Bu onun için sadece bir zorunluluktur. Yenilikler, ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler. Yılan, eski yükünden sıyrıldığı zaman daha genç görünür ve kendini daha genç hisseder. Oysa elbette daha genç değildir. Gerçek İnsanlar gülüyorlardı çünkü yılların hesabını tutmak onlar için son derece anlamsızdı.

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan
causa sui, bir alıntı ekledi.
 25 dk.

Konuşmak, görmek değildir.
"Foucault’nun temel tezlerinden biri başından beri şu olmuştur: İçerik formu ve ifade formu, görünür olan ve söylenebilir olan arasında (her ne kadar biri diğerinin içine geçmiş olsa da ve her katmanı veya her bilgiyi oluşturmak üzere sürekli birbirlerinin içine geçip dursalar da) bir nitelik farkı vardır. Foucault’nun Blanchot’yla karşılaştığı ilk nokta belki de burasıdır: 'Konuşmak, görmek değildir.' Ancak Blanchot belirleyici bir unsur olarak konuşmanın önceliği üstünde ısrar ederken, Foucault, ilk bakışta düşüneceğimizin aksine, görmenin spesifikliğini, yani belirlenebilir bir unsur olarak görünür olanın indirgenemezliğini ortaya koyar. Bu ikisi arasında, bir karşılıklı varsayım ilişkisi ve sözcenin önceliği bulunmasına rağmen, izomorfizm veya uygunluk yoktur. Öncelikte ısrar eden Bilginin Arkeolojisi dahi şöyle diyecektir: Birinden diğerine bir nedensellik veya ikisi arasında bir sembolüzasyon yoktur ve eğer sözcenin bir nesnesi varsa, bu sözceye özgü olan ve görünür nesneyle izomorfik olmayan söylemsel nesnedir. Elbette her zaman izomorfizmin hayalini kurabiliriz; kâh klinik 'görünür olan ve söylenebilir olan', semptom ve gösterge, gösteri ve konuşma arasında yapısal bir özdeşlik kurduğunda olduğu gibi bir epistemolojik hayal formunda, kâh bir 'kaligram' metne ve resme, dilbilimsel olana ve plastik olana, sözceye ve imgeye aynı formu verdiğinde olduğu gibi bir estetik hayal formunda. Foucault, Magritte hakkındaki yazısında, metni figürden, piponun resmini 'bu bir pipodur' sözcesinden ayıran 'küçük ince, renksiz ve nötr kuşağın' sürekli yeniden doğduğunu gösterir; öyle ki varsayılan ortak form olarak ne resim ne sözce ne bu bir pipo olduğundan, sözce 'bu bir pipo değildir' noktasına varır: 'Pipo resmi ve onu adlandıracak metin ne siyah kanvas üzerinde ne de onun dışında buluşacak bir yer bulabilir'; bu bir 'ilişkisizlik'tir. Belki de bu Foucault’nun tarih çalışmalarında zaten başlatmış olduğu bir sürecin mizahi versiyonudur."

Foucault, Gilles DeleuzeFoucault, Gilles Deleuze
Selin Soylu, bir alıntı ekledi.
41 dk. · Kitabı okuyor

Kız çocuklarından biri öldüğü zaman babam her zaman ki gibi yemeğini yer, anneme ayaklarını yikatır, sonra yatmaya giderdi. Ölen çocuk erkekse babam annemi dövdükten sonra yemeğini yiyip gene yatağa yollanırdı.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-SaadaviSıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi
İrem Söylemez, bir alıntı ekledi.
48 dk.

Alıştığım bi yerde uzun süre yaşamayı severim.
İnsanın alıştığı yer iyidir; acıyla yaşasan da, her şeye rağmen daha iyidir.

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiYeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Zeynep Saçar, bir alıntı ekledi.
 1 saat önce · Kitabı okuyor

...alıştığım bir yerde uzun süre yaşamayı severim. İnsanın alıştığı yer iyidir; acıyla yaşasan da, her şeye rağmen daha iyidir.

İnsancıklar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevskiİnsancıklar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hitler’in yöneticilik yöntemi Okült ilkelerine uygundur. Örneğin Hitler Gamalı Haç sembolünü Okültik negatif değerini dikkate alarak onu ters yöne çevirterek Nazi bayrağına koydurtmuştu. Nazilerin bayrağında yer alan Gamalı Haç gerçekte özgün Swastika’mn ters yönde olanıdır. Akrep-yelkovan yönünde çizildiği zaman -özgün şekli- Swastika olumlu değişimleri ve devrimleri sembolize eder. Ancak Hitler ‘Yıkım’ stratejisi izlemişti. Bunun için de Swastika’yi ters yöne çevirmişti...

Bilinmeyen Hitler, Aytunç AltındalBilinmeyen Hitler, Aytunç Altındal
Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Sonunda tüm yaşamı düşler oldu, bu değişimle birlikte de gerçek âlemle düş âlemi yer değiştirdi sanki...

Bir Delinin Anı Defteri - Palto - Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri - Palto - Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol