Yılkı Atı

8,1/10  (59 Oy) · 
231 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.360 gösterim
"Güçlü hırslı bir at kişnemesi ovanın dört bir yönüne dağıldı. Dağınık düzen otlayan sekiz on at başlarını kaldırdılar ve kulaklarını diktiler. (…) İçlerinde güçlü kuvvetlileri vardı. Kimi kahra uğramış zavallı kimi yılkının alışığı…" "hesaptan düşülmüş defterden silinmiş" roman kahramanı Doru Kısrak’ın yılkıya bırakılma öyküsü ve Orta Anadolu’nun ağır kış doğasında yaşama mücadelesi halk dilinin zengin sözcük ve deyimleriyle işlenerek şiirsel bir anlatımla ölümsüzleştirilmiş eşsiz bir yapıt olan "Yılkı Atı"; Abbas Sayar’ın Sekili’de çiftçilik yaptığı yılların gözleminden yola çıkılarak yazılmış ilk romanıdır. 1971 yılında TRT Roman Başarı ödülünü alan çok geniş okur çevresi olan "Yılkı Atı" romanı bir kez daha okurlarla kucaklaşıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9754374066
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Ilayda Caner 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Anadolu insanını, Anadolu havasını anlatan kitaplarda hep Yaşar Kemal'i bulurum ben sebebini bilmem. Yılkı Atı'nın köyündeki insanları okurken de Anavarza betimlemelerine benzeyen betimlemelerle karşılaştım, samimiydiler, dürüsttüler, bir bir sevdirdiler Doru'yu bana, alıştırdılar; yeri geldi Doru'ya öfkelendim çoğu zaman İbrahim Ağaya besledim kinimi, Üssüğünoğlu ibrahim'e. Sonu ise bitirilmesi gereken şeklindeydi bana göre, diyemediğini yaptı yılkılık.
Mücadeleye tanık olmamın dışında kitabı okurken insanımın gözlemci ruhunu duydum kelimelerde, lafcılıklarını duydum, misafirperverliklerini, belki biraz merhametlerini, çaresizliğini duydum daha çok. Son cümlesinde bile kendi kendime şunu sordum İbrahim Ağa ister miydi Dorusunu bırakmayı yılkılığa? Karısıyla çocuğuyla yüz göz olmayı ister miydi? Köylünün lafından esirgemeye çalışır mıydı kendini, biliyordu doruyu yılkılığa bırakınca başına gelecekleri..
Bu kitap yalnızca bir atın çorak topraklardaki acımasız kışta gösterdiği kahramanlığın tanıklığını değil, Anadolu insanının hayal ettikleri ile yaşadıkları arasında ki zalim farklılığı da serpiştiriyor cümlelerinin arasına virgülleriyle eziyor kendini, noktalarıyla tanımlıyor.
Asil kısrak Doru, İbram Ağa, varın birlik olun yeneriz yoksulluğu da kışları da diyesi geliyor insanın yılkı atlarının verdiği mücadeleyi okurken.

Believe Me 
 20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güçlü ve güçsüz atların olduğu bir ovada bir tepecik de hayata kalmaya çalışan atları anlatıyor orta anadolunun soğuk havasindan bahseden halk dilli,köylü dilli ve deyimlerle anlatan kitap.(23.Sayfadan sonra sarmaya basliyo kitap.)

silaes 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın sonlarına doğru deyim yerindeyse ''içimin yağları eridi''. Bıyık altından kıs kıs güldüm. Hayvan emeğinin sömürülmesine oldum olası karşıyımdır. Bu sebeple kitap daha da ilgimi çekti. Aslında biz insanların ne kadar çıkarcı olduğunun temsili bir hikaye. Bu eseri okumadan önce yılkılığın ne olduğunu vb. gibi konular hakkında hiç bir fikrim yoktu. Okuyarak bunları da öğrenmiş oldum. Dil konusunda biraz zorlansam da, bir solukta okuyuverdim. Benim için musmutlu bir sonla da bitmiş oldu. Ayrıca romanın iç anadolunun hangi köyünde geçtiğini bilen veya bu yönde bir tahmini olan varsa beni bilgilendirir ise çok sevinirim.

ülkemizde hayvana verilen değer o yıllarda bile ortada çalıştır en verimli zamanında kullan hayvan yaşlanınca kurda yem etmek üzere dağlara ovalara sür gitsin hatta kışın gönder yazın git bul hayvanı kışa kadar çalıştır yada bir çoğunun yaptığı gibi silahla vur yazık!!!!!

Birsen Ergün 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yılkıya bırakılan bir atın mücadelesi... Belki vefa belki sadakat belki de çaresizlik adı. Nasıl da güzel ve etkileyici anlatmış Abbas Sayar.

Gizem 
 15 Şub 10:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yılkı Atı(1970; TRT Roman Ödülü-TV dizisi yapıldı)...


Abbas Sayar'ın hayatıyla anlattığı kitapları birbirine benzemektedir. Eserlerinde de Anadolu insanının sıkıntılarını anlatırken aydınları haberdar etmek ister.. Yılkı Atı da bu şekilde ele alınmış bir yapıt. Anadolu insanının yoksulluğunu gösterir. Günlük hayattaki diyaloglara yer verilmiştir. Sosyal gerçekçiliğe yakındır. Sayfa sayısının az olmamasından mütevellit kolayca bitirebileceğiniz bir kitap. Belki bazı diyaloglar ilk başta zorlayabilir ama normal derecede. Ve akıcı bir anlatımı var. Yazarın okuduğum ilk kitabı, pek tanımadığım bir isimdi. Kitabını okuyup biraz anlatmak istediklerini inceleyince eserini farklı açılardan görme fırsatını yakaladım. Eseri tezli saplantılardan uzak ve oldukça samimi.

Yaren Sıla Koç 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir zamanlar sahibinin göz bebeği olan, sürekli yarışlar kazanan Doru Kısrak yaşlanınca sahibi tarafından yılkılığa bırakılmıştır. Yılkılığa bırakıldıktan sonra Doru'nun yaşadığı duygu ve düşünceler ustalıkla kaleme alınmış.
Kitabın kahramanının bir at olması diğer kitaplardan farklılığını ortaya koyuyor bence.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Etme bulma dünyası" özet bu. Aytmatov tadında, yazıldığı yılları şahane anlatan,ve o devre göre müthiş örüntü oluşturularak yazılmış;hüzünlendiren, çokça düşündüren, mutlaka okunması gerekenler kategorisinde, çok iyi bir kitap.

İlker Uzun 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap günümüz kapitalist sistemini anlatmiş diyebiliriz.. Sistemin insanları bir meta dan ibaret olarak gördüğünü, insanı verimsiz hale gelene dek sömürüp nihayetinde bir kenara ittiğini bir Doru'nun gözünden sade ve güzel bir kurguyla anlatmıştır Abbas Sayar.
___Spoiler___

Güçden düşüp yılkıya bırakılan doru, yılkı da kendini toparlamış, gerçek yaşamın ve özgürlüğün boyunduruk altında yaşamamak olduğunu anlamıştır. Onun iş yapabilecek güce kavuştuğunu görüp onu almaya gelen sahibine (sisteme) boyun eğmeyip özgürlüğünü perçinlemek için ona başkaldırmış, itaat etmemiştir..

Selver KONAK 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk birkaç sayfada Doru'nun dramına üzüldüğümden bırakmak gelse de içimden, yüzleşmek istedim yine de Anadolu vefakar insanı kadar vefakar hayvanlarının çilesiyle..

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Believe Me 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Açlık
Gözü kör olsun açlığın.. Hepsi bir kaç lokma ekmek içindir yaptıklarının...

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 23 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 23 - Ötüken)
Believe Me 
 27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Can
Çıkmayan canda umut var hani...

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 36 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 36 - Ötüken)
Believe Me 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Allah
Cansız yumurtaya can veren Rabbim, Senden umut kesen kâfir.

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 85 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 85 - Ötüken)
Believe Me 
 03 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayat
Tokluk, hayatı düşündürür. Toklukla birlikte, hayatla olan bağlar artar, kavileşir. Tokluk bir gâvur şeydir. İyi bir gâvurluktur tokluk. Kini azaltır, hoş görürlüğü arttırır.

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 48 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 48 - Ötüken)
Believe Me 
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eskiler ne demiş?
Eskiler ne demiş? At yedi günde, it yediği günde...

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 85 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 85 - Ötüken)
Believe Me 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünya
Bu dünyada sapı samanı olmayanda çok. Kış yarı bir kalbur samanı kalmayan da çok...

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 71 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 71 - Ötüken)
Believe Me 
 23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Para
Para şahine benzer. Gökten alimallah turnayı indirir, istediğin kadar zora çek.

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 13 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 13 - Ötüken)
Believe Me 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her işin ivazsız olanı güzeldir. Huzur ve mutluluk ivazsızlıktan doğar.

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 86 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 86 - Ötüken)
Believe Me 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dost
Düşenin dostu olmaz, hele bir yol düş de gör...

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 71 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 71 - Ötüken)
silaes 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Köylü milletinin ikramı, acıkana yumurta, müjdeciye tavuk.

Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 109 - Ötüken)Yılkı Atı, Abbas Sayar (Sayfa 109 - Ötüken)
5 /