Alemdağ'da Var Bir Yılan

8,3/10  (63 Oy) · 
213 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.939 gösterim
"İşte karşı karşıyasın. Haydi bakalım. Söyle söyleyeceğini. De diyeceğini. Dinler de. Tatlı tatlı dinler de. Sevgiden söz aç. Ne çıkar; o seni anlarsa değil, sen onu anlarsan bir şeyler olacak.(1)

Birdenbire bulunduğumuz odanın kapısı açılıverdi. İçeriye rüzgâr girdi. Soğukla beraber yapraklarını dökmüş bir ağaç girdi. Ağacın arkasından duman, dumanın arkasından bir kuş, kuşun arkasından bir bulut girdi."

"Yılan Uykusu" adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053607205
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinem 
17 Eyl 21:54, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Sait Faik Abasıyanık'ın yazış tarzını anlatmak için şunları kullanabilirim sanırım; değişik ya da olağanın dışında. Sanırım yazarı bu kadar özel yapan da bu. Dili sade ama kelimeleri kullanış şekli ve hayal gücü o kadar güzel ki insan kitaptan kopamıyor bir türlü. Her defasında bir sayfa daha çevirmek istiyorsun.
Kitap kısa öykülerden oluşuyor. ama her öyküde karakterler özel ya da seçilmiş kişiler değiller. Sokakta karşımıza çıkabilecek herhangi bir kişi gibiler. Ama onları sıradanlıktan ayıran bazı özellikleri var. Ya da onları kusursuz yapan bazı kusurları..
Biraz hayal gücü ve sade bir dil seven tüm hikaye severlere hitap edebilecek güzel bir kitap.

EDA 
 21 May 19:26, Kitabı okudu, 13 günde, Puan vermedi

Bu kitap Sait Faik'in en sevdiğim hikaye kitabı.
Sait Faik okurken insanın hikaye yazası geliyor. Hele birde bu kitabı okuyorsa şiirimsi hikayeler uçuşuyor zihnine...
Kullanılan dilin sade olması mı yoksa insancıklara farklı bakışı mı özel kılıyor bu kitabı bilmem ama özel bir kitap.

Nisa S. 
20 Eyl 00:32, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Alemdağ'da var bir yılan 17 hikayeden oluşuyor. Hikayeleri çok dikkatli okumak gerekiyor ben tam olarak anlayamadım kitabın sonunda Fikret Ürgüp Sait Faik realitesi kısmını okuyunca hikayeler kafamda oturdu. Rüya, hayal, gerçek hepsi birbirine karıştırılarak anlatılmış. Kitabı anlayabilmek için Sait Faik'in yaşamı ve hisleri üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor, değişik bir kitaptı.

cosmos 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Adını çok duymuştum bu kitabın. O nedenle listeme eklemiştim. Ancak pek sevemedim. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünmüyorum.

Aldemir... 
05 Ağu 23:22, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kalite sadelikte ve ayrıntıda gizlidir. Sait Faik in kahramanları o kadar sade ve sıradan insanlarki sokağa çıktığınızda hepsine rastlıyorsunuz. Her zaman rastladığımız insanları bu kadar farklı açıdan yazması onun hikayeciliğini ortaya koyuyor. Öyle anlaşılıyorki hikayelerini yazmak için yazmış canı istemiş yazmış içinden geçmiş yazmış. Hİkayelerinin bağımlısı oldum. öyleki cennete gidersem isteklerimden biride Sait Faik le bir kahvehanede simit çay eşliğinde sohbet etmek olacaktır. :)

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Okuduğum ilk kitabıydı. Şuan ismi hatırlayamadım yanında bulunan bir kişiyle konuşuyormuş gibi içinize giriyor. Çok güzel ve düşündürücü öyküler hikayalerle dolu dolu bir kitap.

Erkan Ergül 
09 Haz 22:03, Kitabı okudu, Puan vermedi

Alemdağ’da var bir yılan
Yılanın dilinde binbir yalan
Sarmış yurdun dört bir yanını talan
Aç gözlerini artık halkım,
Uyan uyan...

Alemdağ’da Var Bir Yılan


Türk Edebiyatı’nın usta öykücüsü...
Burgaz ada denilince, ılık rüzgarlarından önce “O” gelir akla...
Sait Faik Abasıyanık.

“Alemdağ’da Var Bir Yılan” adlı bu eser, yazarın vefatından önce yayımlanan son eseridir. Girişte yazdığım dörtlük, elbette ki bu kitabın içeriğinde yer almamaktadır. Ama eserdeki öykülerde yer alan “isyanın” çağrışımı, ister istemez bende bu dizeleri oluşturdu.

Abasıyanık’ın öyküye başladığı döneme bir göz atacak olursak, öyküden ziyade alışılagelmiş şiir düzenini altüst etmiş olan “Garip” akımının, daha çok ses getirdiğini görüyoruz. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rıfat’ın başı çektiği bu akım, ister istemez dönemlerinde ki birçok yazar ve şairi de etkilemiştir.

Garip akımında şiirin halk diline inmiş olması, Abasıyanık’ı da etkilemiş ve öykülerinde halkın içinde göze batmayan ama özünde yükü sırtlayan insanları yazmaya çalışmıştır. Sait Faik'in "O beni kendime alıştıran yazardır" dediği André Gide’nin bir bakıma kendisine etkileme sebebi olarak da, geleneklere isyan edip, toplum tarafından dışlanmış insanların yaşama hakkını savunmuş olması diyebiliriz.

“Alemdağ’da Var Bir Yılan” adlı öykü kitabına dönecek olursak, yazarın diğer öykü kitaplarından farklı olarak bu kitapta, kendi yalnızlığını anlatmaya çalıştığını görüyoruz. "İstanbul çirkin şehir. Pis şehir. Hele yağmurlu günlerinde. Başka günler güzel mi, değil; güzel değil." derken bile, toplumun yazarı anlamadığına dair ipuçlarını yakalamak mümkün. Yine bu kitapta "Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor." söylemi ise, toplum tarafından ötekileştirilmiş olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu kitapta dikkatimi çeken diğer bir husus ise, her ne kadar toplum tarafından dışlanmış kahramanlar anlatılıyor olsa da, anlatış şekli olarak yazarın ilk öykülerini yayımladığı sırada onu etkileyen “gerçekçilik”den ayrılıp sürrealizme (gerçeküstü) kaydığıdır. Öyle ki; kitapta yer alan ilk öykü olan “Öyel Bir Hikaye”de geçen;

“... bekçi düdükleri geliyor. Bir evden deli gibi birisi fırlıyor. Üstüme çullanıyor.
- Dostumu öldürdüm abi, diyor, sakla beni.
Paltomun cebini gösteriyorum. Dikişlerinden yağmur girmiş, sabahki yediğim simidin susamları kokan cebimi. Girip kayboluyor.”

diyaloğu, yazarın sürrealizme kayışına en güzel örnek olsa gerek.

Yaz mevsiminin yaklaştığı, okulların da kapanacak olması düşünüldüğünde, bu yazı keyifli bir hale getirmek için yine de Sait Faik Abasıyanık diyebilirim. Hatta İstanbul’da yaşayanlar veya yolu İstanbul’a düşecek olanların, günlük programlarına yazarın son yıllarını yaşadığı Burgaz Ada’da ki evini ziyaret etmelerini de önerebilirim.

Hayatın akışı içerisinde herkesin bir öyküsü vardır.
Kimisi yaşar bu öyküyü,
kimisi ise yazar...

Erkan Ergül

Sevgi İkinci 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Uzun yıllar sonra tekrar Sait Faik okudum. Nasıl güzel bir dünya buldum. İyi kalpli, düşünen, yalnız bir kalp buldum. Ergenliğimde okumuştum belki en son kitabını. O zaman böyle içten anlamamıştım seni, dedim. Seni daha çok sevdim, dedim. Şiir gibi Sait Faik öyküleri, tekrar tekrar okumalık.

Melih oktatan 
30 Eki 18:36, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

"Kuş anlattiysa herhalde iyi şeyler anlatmistir. Kuşlar kötü sey anlatir mi?"

Özellikle "Yılan Uykusu" nu çok beğendim

serdar şahin 
29 Eki 11:58, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Sait Faik okuyorum gözlerim kapalı. Sıcacık, yaşama sevinci dolu, aykırı. İnsanın yazar olup hayata, yağmura, doğaya, çer çöpe onun gibi bakası geliyor. Sait Faik bu hikayelerde aslında kendini, çevresine bakışını, gözlemlerini anlatıyor. Ama bu kitapta biraz farklı bir kurgusu var. Semaver ve Son Kuşlar kitaplarını okumuştum. Bu iki kitaptakinin aksine bu kitapta Sait Faik hayali, olağandışı kurgu ve tasvirlerle iç dünyasını bize yansıtmaya çalışıyor. Kimi zaman bu cebine giren küçük adam oluyor, kimi zaman da evin içine giren ağaç. Ama bunu o kadar güzel yapıyor ki hiç eğreti durmuyor aksine yüzünüzde gülümsemelerle gerçekten o anları yaşar gibi oluyorsunuz. Birbirinden güzel hikayeleriyle neden Saif Faik ekolü var bunu anlıyorsunuz. Hele kitaptaki "Yılan Uykusu" hikayesi yok mu? Kitap bir şekilde eline geçenler bu hikayeyi okusun, eğer bunu beğenirseniz zaten kitaba dalacaksınız. Eğer beğenmezseniz Çehov tarzı hikayeler size göre değildir demek ki.

2 /

Kitaptan 79 Alıntı

Mâsiva 
04 Mar 12:39, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Önce kafasını gösterdi:
— Kafa dediğin eskir, ihtiyarlar, ölür bile insan ölmeden, dedi.
Sonra kalbini gösterdi:
— Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
Mâsiva 
 04 Mar 16:19, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

— Öyle bir şey; uzatma canım. Neye soruyorsun bu kadar ne iş yaptığımı?
— Okumuş yazmışa benzersin de...
— Ne olacak okumuş yazmışa benzersem?...
— Okumuş yazmış adam öğüt vermez de, dedi.
— Ya ne yapar? dedim.
— Adamı anlar, dedi, ne yapacak.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
Ferah 
27 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Kafa dediğin eskir, ihtiyarlar, ölür bile insan ölmeden, dedi.
Sonra kalbini gösterdi:
Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır.”

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık

'' Yatağım, yorganım, gözyaşım yanmıştır. Havuzlar yanmıştır. Yapraklarını kışın dökmeyen ağaçlar yanmıştır. Anılar, anılar yanmıştır. Yanmış oğlu yanmıştır. Beni bugüne getiren kitaplar yanmıştır. ''

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
Mâsiva 
04 Mar 11:11, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Düşünür dururum.Şu dünyaya ne ettim?Şu dünyada ne gördüm?Neye geldim?Neden gidiyorum?Ne yaptım?

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik AbasıyanıkAlemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık
M.Fatih Deniz 
04 Eyl 23:22, Kitabı okudu, 10/10 puan

- Neden öldürdün; Hidayet?
- Seviyordum be abi!
- Nasıl seviyordun; Hidayet!
- Deli gibi be abi! Gün onunla ağarıyordu.

Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10 - Yky)Alemdağ'da Var Bir Yılan, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10 - Yky)

Kitapla ilgili 1 Haber