7,9/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
2 beğeni  · 
766 gösterim
Kimi zaman ciddi, kimi zaman gülünç bir düşünce derlemesi olan Burukluk, ilk paragrafından son paragrafına aynı saplantıyı sürdürür: Hem kaygı hem gülümseme dolu bir şüpheyi muhafaza etmek.
(Arka Kapak)
KubraYSN 
06 May 21:43, Kitabı okudu, 7/10 puan

Şimdiye kadar okurken en çok zorlandığım aforizmalar içeren kitap. 94 sayfa olmasına rağmen bazı cümleleri tekrar tekrar okumam gerektiğinden bitmesi biraz uzun sürdü diyebilirim. Son kısımlara doğru daha anlaşılır. Genel olarak beyninize düşünce tohumları ektiği de bir gerçek.
Yazarda genel olarak her şeye karşı bir ilgisizlik var bence. Kitabı okurken yalnız hissettiği ya da yalnızlıktan şikayet ettiği hissine kapılmadım. İnsanlara karşı bu kadar mesafeli durmasına rağmen, bu hissi vermemesi tuhaf .
Kendi adıma , keşke önce çürümenin kitabını okusaydım diyorum. O zaman bu kitap çok daha anlamlı ve anlaşılır gelebilirdi. Yazarın düşüncelerini hakkında, genel çerçeveye sahip olarak okumak, çok daha anlaşılır kılardı diye düşünüyorum. Çünkü bazı cümlelerde yazar neye dayanarak bunu söylemiş fikri oluşuyor. Yazarı birazda olsa tanırsak , cümlelerinin nasıl bir gaye taşıdığını daha iyi anlarız.

Bahar Erdal 
05 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Cioran'ın düşüncelerinin derlemesi bir kitap. Başladığınız andan sonuna kadar Cioran'ın saplantısıyla yüzleşiyorsunuz ki kendisinin en yüce saplantısı: Şüphe! Şöyle diyor kitabında "Şüphelerimi zahmetle elde ettim; hayal kırıklıklarımsa, sanki beni ezelden
beri bekliyormuş gibi, kendiliklerinden geldiler - temel bir içe doğuş
halinde." Ne diyeyim, seviyorum ben bu adamı.

İsminden de anlaşılacağı üzere 'buruk' bir kitap bu. Cioran'ın buruk aforizmaları da diyebiliriz. Kitabın güzelliğine, yeterliliğine laf yok elbette, ancak bu fazla 'buruk' olma eylemi, aşağılamalar ve yermeler kimi zaman bunaltıcı olabiliyor. Depresyona girme meyli olanların okumaması gerekir. Yine de tavsiye ederim.

Kitaptan 45 Alıntı

''Aşka, hırsa, topluma sırt çevirenlerden kendinizi sakınınız.
Vazgeçmiş olmanın intikamını alacaklardır...''

Burukluk, Emil Michel CioranBurukluk, Emil Michel Cioran
Seda 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bugünün her vatandaşının içinde müstakbel bir evsiz barksız yabancı yatmaktadır."

Burukluk, Emil Michel CioranBurukluk, Emil Michel Cioran
Seda 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Fransızlarla görüşe görüşe insan nazik bir şekilde mutsuz olmayı öğrenir."

Burukluk, Emil Michel CioranBurukluk, Emil Michel Cioran

Her şeyi yıktıktan sonra kendini de yıkmayan bir kitap, bizi beyhude yere azdırmış olurdu.

Burukluk, Emil Michel CioranBurukluk, Emil Michel Cioran
Seda 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Almanlar ve İspanyollar kendilerini izah ederken bir kulak verin; kulağınızda hep aynı nakaratı çınlatacaklardır: trajik, trajik... Uğradıkları musibetleri veya duraklamalarını size anlatma tarzları, uç verme biçimleridir bu... Balkanlar'a doğru dönün; yerli yersiz şunu işitirsiniz: kader, kader... Kökenlerine çok yakın olan halkların, etkisiz hüzünlerini kamufle etme yolu. Mağara adamlarının ketumiyeti..."

Burukluk, Emil Michel CioranBurukluk, Emil Michel Cioran
5 /