Şimdiki Çocuklar Harika

8,4/10  (146 Oy) · 
726 okunma  · 
118 beğeni  · 
3.255 gösterim
Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor.
Bu romanda, çocuklar anababalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor.
Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor.
Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.
Bu romanı, salt çocuklar için değil, anababalarla öğretmenler için de yazdım.
Aziz Nesin
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9759038455
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Birsen Ergün 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bir öğretmen olarak bu kitabı her ilkokul öğretmeninin ve ebeveynin okuması gerektiğini düşünüyorum. Aziz Nesin'in kaleminden çocukların yazdığı mektuplar. Bir yetişkin yazmış, çocuklar adına; ne kadar da doğru gözlemlemiş, doğru hissetmiş ve düşünmüş. Zaman zaman kendi çocukluğuma dönüp arkadaşlarıma yazdığım mektuplar geldi aklıma. Aziz Nesin'in her zamanki gibi güldürürken düşündüren üslubuyla yazdığı bu kitabı keyifle okuyacaksınız.

Üç yıl önce de kitap elime geçmişti ve bazı kısımlarını okumuştum. Şimdi tamamını okudum. Ayrı şehirlerde iki kardeş gibi arkadaş mektuplaşıyorlar. Her mektup bir mizah komiklik içeriyor. Normal hayatta da (Çocuklukta) öyle hep komik olaylar oluyor mu diye sordum kendime ama zaten o mektupları da yazar yazmış. Çocuklarla çocuk olmamış, çocukları büyümüş saymış.
Özellikle sondaki mektubu okuyunca kitap ve yazar anlam kazanıyor.
Bir de kitabın sonunda da yer alıyor. Aziz Nesin'e özgü başlıca yazım biçimleri diye bazı kelimeler birleşik, bazıları farklı yazılmış. Nedenini merak ettim doğrusu.

Kübra A. 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ortaokulda bir öğretmenimiz vardı, sınıftan bir arkadaşımı seçmiş ve ''sağına soluna dönene kıpırdayana eksi atacaksın, bu da sizlerin sözlü notunuzu etkileyecek'' demişti. Silgimiz yere düşse alamazdık, onun dersi gelecek diye karnımıza ağrılar girerdi. Ama her şerde bir hayır var hesabı :) bu öğretmenin de bir iyi yanı vardı. Haftada bir gün bize bu kitabı okurdu. Kitap çocuk dünyasına o kadar hitap eden, yüreklerimizi o kadar kıpır kıpır eden bir kitaptı ki okuyan o olsa da ders hiç bitmesin isterdik. 6. sınıf için inanılmaz keyifli bir kitaptı. Bu eğlenceli kitabı ortaokul öğrencileri için de, öğrencilerine okuyabilecek öğretmenler için de tavsiye ederim...

Soner AYAN 
26 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Şirince de bulunan, nesin matematik köyünde nesin vakfı ile yapılan bir muazzam çalışmayla hayranlığım katlanarak artmıştı aziz nesine. Bu kitabında da çocukları, çocuğun dilinden bir başka deyişle çocuğun dünyasından çok güzel anlatmış. Çocukları anlamak isteyene kesinlikle tavsiye ederim.

Seyit Ali YILDIZ 
06 Haz 10:59, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitap iki çocuğun birbirlerine Mektuplarla hayatlarını anlatıyor. Bazı yerlerde iyi güldüm diyebilirim. Ders alınacak kitaplardan bir tanesi keyifli okumalar :)

selin okur 
15 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Küçüklerin değil büyüklerin anne ve babaların okuması gereken kitap. Türkiye de ailenin çocuğuna verdiği eğitimi çok güzel yansıtmış .

Azer Bağatur 
20 Şub 10:26, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

İnsana arkadaşliği ve dostluğu öğretiyor. Yer yer eskiye götüren,albümlere baktıran nitelikte. Hayatın getirdiklerine katlanmayı ve umudu yitirmemeyi teferruatsız okuyucuya sunuyor.

Ebru Türk 
15 Eki 11:02, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, Puan vermedi

Her anne-babanın , her öğretmenin , her abi-ablanın okuması gereken bir kitap , çocuklardan ziyade. Keşke hep çocuk kalsak dedirten bir eser , önceden aynı sınıfta okumuş sonradan ayrılmış iki çocuğun birbirlerine yolladığı mektuplardan oluşuyor. Yaş hanemiz ilerledikçe olgunlaşmadığımızı , yalnızca topluma benzediğimizi - birbirinin aynı bireyler olduğumuzu ortaya koyuyor.

eternal sunshine 
05 Ağu 18:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabın yeri benim için bambaşka diyebilirim.Çocukken defalarca okumuşumdur.Bazen kardeşimle beraber okur bazen de anneme ve babama yüksek sesle okurduk. Hala gülümseyerek hatırlayabiliyorum birçok öyküyü. En kısa zamanda kitabı tekrar alıp okumak istiyorum.Hem güldüren,hem düşündüren,hem eğiten harika bir kitap..

Erhan 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ahmet ve Zeynep isimli iki arkadaşın mektuplaşmasını anlatan mükemmel bir kitap. O kadar güzel bir arkadaşlıkları var ki. Farklı şehirlerde yaşamalarına rağmen dostlukları bitmeyen bu iki arkadaş, yaşadıkları olayları birbirlerine mektuplarla anlatıyorlar. O kadar gerçek ve o kadar komik ki...
Aziz Nesin'in usta mizahi yönünü yoğun bir şekilde hissediyorsunuz. Her çocuk, genç, yetişkin ve de yaşlının okuması gereken bir kitap...

4 /

Kitaptan 12 Alıntı

Sadettin TANIK 
25 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yaşlarınız küçük diye hiçbir gerçeğin sizlerden saklı kalmasından yana değilim. Çocukların anlayamayacakları sorun yoktur. Olsa olsa, dinleyenlerin yaşlarına göre, konuların anlatılış biçimi değişebilir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Biraz Deli 
 20 Eki 14:28, 8/10 puan

Cumhuriyet kurulduktan sonra, kadınla erkek artık eşit olmuştur. Kadınla erkek arasında hiçbir fark yoktur, dedi.
Hiçbir fark olmamasını erkekliğine yediremeyen Yaşar,
-Hiç mi fark yok, öğretmenim? dedi.
-Yok.
-Küçücük bir fark da yok mu?
Öğretmen sert,
-Yok! dedi.
Yaşar,
-Evet ama öğretmenim, dedi, -Kadın Haklarını Koruma Derneği var, oysa erkekler böyle bir dernek kurmamışlar. Annem, Kadın Haklarını Koruma Derneği'ne üye...
Neşe, Yaşar'ın sözünü keserek, hiç ilişkisi olmayan bişey söyledi:
-Hayvanları Koruma Derneği de var...

Yol boyunca, aramızda hep bu konuyu konuşup durduk. Akşam evde, yemekten sonra oturuyorduk. Babam gazete okuyordu. Elindeki gazetede bir gazino ilanı gördüm. İlanda striptiz yapan kadınların yarı çıplak resimleri vardı.
-Baba, erkekler niye striptiz yapmıyorlar? diye sordum.
Gazeteyi önünden indirip, bir süre beni süzdükten sonra:
-Sen galiba oynattın, dedi. Hiç erkekler striptiz yapar mıymış?
-Bugün öğretmenimiz, kadınla erkek arasında fark yoktur, dedi. Fark yoksa erkekler de neden striptiz yapmıyor?
Babam,
-Erkek erkektir, kadın kadın... Ne de olsa bir fark var, dedi.
Annem, dikişten başını kaldırıp,
-Hem de büyük fark var, dedi. Mesela erkekler bütün gece dışarda gezebilirler, oysa kadınlar tek başlarına gece yarısından sonra sokağa çıksalar, ayıp...
Neden,
Babamla annem tartışmaya başladılar.

Mektubundaki soru, yalnız benim değil, sorduğum herkesin kafasını karıtırıyor. Bana öyle geliyor ki, kadının kadın olarak, erkeğin de erkek olarak, ayrı ayrı şansları var.

Tarihte biçok büyük önemli kadınlar var. Acaba onlara -Erkek olmak ister misiniz? diye sorulsaydı, erkek olmak isterler miydi? Hiç sanmıyorum. İster kadın, ister erkek olalım, kendi kendimizden memnunsak, şanslıyız demektir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Ebru Türk 
 10 Tem 02:01, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Vicdan Azabı
Babam dedi ki : 'Çocuklar vicdan azabı çekmezler. Çünkü vicdan azabı çekilecek olaylar için , daha zamanları olmamıştır. Vicdan azabı çekilecek işler yapmak için büyümek , büyük adam olmak gerekir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 73 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 73 - Nesin Yayınevi)

Çünkü, büyümüş insanlarla kendi çocuklukları arasında, belki bin, belki ikibin yıllık bir zaman vardır sanki.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 210)

"Baba, Metin de bir gün baba olunca, çocuklarına, sınıflarını birincilikle geçtiğini söyler. "

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 28)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 28)
Ebru Türk 
10 Tem 13:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

vatan aşkı
Yavrularım yurtsever olunuz. Yurdunuzu çok ,çok seviniz. Yurdunuzu yakından tanıyınız. Büyüyünce Anadolu'yu köy köy dolaşınız. Yolsul yerlerde görev alınız. Bu cumhuriyet size emanettir.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 129 - Nesin Yayınevi)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 129 - Nesin Yayınevi)
Sümeyra 
21 Oca 18:58, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Her çocukta bir kabiliyet vardır ama bu ruhunda gizli bir tohumdur.Bu tohumu keşfedip filizlendirmeli, çocuğun kabiliyetini ortaya çıkarmalı.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 163)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 163)

Kız ya da erkek doğmanın bir şans olup olmadığını hiç düşünmemiştim. Bu soruyu babama sordum. Bana uzun bir konferans çekti. Özet olarak dedikleri şu: İnsan ancak, kadın ve erkek olarak bütünlenir.

-Peki baba, kadın olmak ister miydin? diye sordum.

Birden, sesini yükseltti,

-Ne münasebet? dedi.

Sanki böyle bir ihtimal varmış gibi, soruma sinirlendi.

Oysa aynı soruyu anneme sorduğum zaman, annem içini çekti.

-Erkek olsaydım!... dedi.

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz NesinŞimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin
Döngüsel 
21 Mar 22:18, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ben ne yapayım Zeynep? Anlatmak istediğimin tam tersi olmuştu. Durup dururken, dahası suçluyken, fedakarlık örneği olup çıktım. Sence de fedakarlıkla gösteriş başka şeyler değil mi?

Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 32)Şimdiki Çocuklar Harika, Aziz Nesin (Sayfa 32)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!