Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

8,5/10  (121 Oy) · 
803 okunma  · 
91 beğeni  · 
3.526 gösterim
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu.

Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor:

'... Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız? '
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  343
 • ISBN:
  9759038471
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nesli 
17 Haz 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kamu kurum ve kuruluşlarında ;
İkinci kattan kâğıt kalem al dilekçe yaz ,altıncı kata çık şefe imzalat ,notere git onaylat, tekrar gel üçüncü katta müdüre imzalat,birinci kata in dilekçeyi deftere kaydettir,vezneye git parayı yatır,makbuzunu al dördüncü katta dosyasına takıp işlemini yapsınlar.Sonuç ;evraklar eksik tekrardan altıncı kattan başla vs .... haha sen hep yaşa Aziz Nesin

Zafer Tunç 
03 May 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Türk bürokratik yapısına ince göndermeler taşıyan eleştirel bir eserdir. Kara mizah denilince akla gelen ilk isimlerden Aziz Nesin'in imzasını taşımaktadır.

Beyza 
30 Eki 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Herkesin başından en az biri geçmiş olan olaylar kitapta gördüklerimiz, "yurdum halleri" tabiri caizse. Roman boyunca tüm bu talihsizlikleri tek bir amaca giden yolda bir arada görmek bunalttı beni açıkçası. Yaşıyor gibi hissettim. Sevdiğim Aziz Nesin iğnelemeleri ve mizahını öykülerde tercih ederim diyebilirim bu yüzden.

Özdemir 
13 Oca 00:32, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aziz Nesin kaleminin gücü kadar iyi gözlemci bir insan olmalı ki toplumsal handikaplarımızı çok güzel işliyor. Daha da acısı düzeltilecek durumlar yerine gülüp geçilmesi. Hepimizin başından neler neler geçiyor ustanın da dediği gibi... :(

Emrah KARACAOĞLU 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Okuduğum kitaplar içinde en beğendiğim kitaptı. Mükemmel bir akış içinde buluyorsunuz kendinizi. Olaylar belki bir nevze saçma gelebilir ama durup düşündüğünüzde kesinlike olabilecek şeyler diyeceksiniz..

elif dinç 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aziz NESİN anlatımıyla gerçekten harika bir konu yer yer güldüm yer yer kızdım nasıl olur dedim tam bir kara mizah yaşanmış diyorsunuz ama hiç sıkılmadan bir solukta okudum.

Ayşen 
25 Oca 2016, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 10/10 puan

İlk Aziz Nesin romanımdı. Çok severek okudum, Yaşar'ın başına gelenler aslında hepimizin başına gelenlerdi, talihsizlik bu ya, bizim tek tek yaşadıklarımızı Yaşar ömrüne sığdırmıştı. Anlatımı, sürükleyiciliği, dili için birşeyler söylemek had meselesi. Hep korkardım Aziz Nesin okumaktan çünkü edebi yönü, zekâ, espri ve derin siyaset ağır mı olur diye, aksine çok severek ve neden bunca yıl okumadığıma hayıflanarak tamamladım kitabı.
İşin özü Yaşar hakikaten ne yaşaaaaar, ne yaşamaaaaz...

Aziz Nesinin ince zekasının bir ürünü. Dönemin geri kalınmışlığını iğneleyi, alaycı ve komik bir yaklaşımla ele alıyor kitapta. Devlet kurumlarının bürakrasisini, devlet memurlarının işlerinin düzgün yapmamalarını eleştiriyor. Yaşarın başına gelenler ile bir insanın değişimine tanık oluyoruz kitapta. Ayrıca sistemin çarkında ezilmemek için insanı sevk ettiği durumu gözler önüne seriyor.

Mutfaktaki Sarı Bez 
06 Ara 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlk olarak 1977 yılında basılan aziz nesin imzalı roman. eser türkiye'deki hantal bürokrasiyi komedi unsurunu kullanarak eleştirir. sanatsal açıdan yetkinliği tartışmaya açıksa da işlediği konu gereği önemli bir kitaptır. roman bittiğinde anlaşılır ki, yazılmasından bu yana kırk sene geçmesine ve teknolojide nice devrimler yaşanmasına rağmen, Türkiye aynı Türkiye'dir.

Elif Danış 
23 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitabı okuduğumda hayret nidalarım bana sürekli eşlik etti. Daha sonra tiyatrosunu izleyip anlatılan mizaha tekrardan şaşırmadan edemedim. Gerçekleri güzel bir kurguyla anlatan bir kitaptı. Ne kadar doğru yerlere değinildiğini fark edip ince esprilere tekrar ve tekrar şaşırmadan edemedim.

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Ayşen 
25 Oca 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Okula gideceksem, yaşamıyorum. Askere alacaklarsa, yaşıyorum. Nüfuskağıdı istersem, yaşamıyorum. Vergi alacaklarsa, yaşıyorum. İş ararsam, yaşamıyorum. Ceza keseceklerse, yaşıyorum. Dava açarsam, yaşamıyorum. Tımarhaneye kapatacaklarsa, yaşıyorum. Evleneceksem, yaşamıyorum. Ama şimdi bir casusla içli dışlı olduğum duyulursa, yaşıyorsun der de asarlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 297)
Ayşen 
21 Oca 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

..başımdaki şapka çeneme kadar geçmiş olduğundan gözlerim şapkanın içinde kalmıştı.
Ben o zaman,
"İyi diyorsunuz ama, gözlerim şapkanın içinde kaldı, hiçbirşey göremiyorum..." deyince, ordakilerden bir hergele
"Görmeyiver ulan, görüp de ne yapacaksın..Görülecek bok mu var dünyada!" demesiyle pazaryerinde bir kahkahadır koptu.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 176)
Ayşen 
20 Oca 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Normal insan, dengesiz insandır. Çünkü insan, ateş üstünde duran su dolu bir kazana benzer. Nasıl içindeki su kaynayınca kazanın kapağı atarsa, makinelerin buhar kazanlarına da artık buğu dışarı fışkırsın diye supap yapmışlardır. Buğunun artığı dışarı fışkırır delikten, kazandaki buğu da gerektiği kadar kalır, yani dengede durur. Yoksa kazan patlar. İnsan da böyle işte...Kızınca, duygulanınca, üzülünce, acılanınca, insan içinden bişey boşaltacak ki, patlamasın da dengesi yerine gelsin. Ee nasıl içini fışkırtacak? Nasıl kazanın supabı varsa, insanın da bir tahtası eksik olacak ki, burdan dışarıya su koyuversin...Bu yüzden işte, dengeli insan bir tahtası eksik olan insan demektir. O normal denilen tahtası eksik olmayanlar, günün birinde birden patlayıp bombok olur, bir daha da onarılmazlar.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 96)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 96)

Rahmetli babam, ''Aman oğlum, bişeyi bedava dediler mi, aman alma sakın, ordan kaç... Bedeline almaktan çok daha pahalıya gelir!'' derdi.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Eren 
19 Kas 2016, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bir hükümlü, arkadaşına,
-Ulan dedi bu herif "Allah belanızı versin" der gibi "Allah kurtarsın" diyor be ...
Arkadaşı,
Bende onun anasına söver gibi "sağol" diyorum ne çıkar ...
Dedi

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
Ayşen 
19 Oca 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Babam alışverişte çok pazarlıkçı olduğundan bu işi de pazarlığa döküp, "Olmazı var mı bunun Müdür Bey," dedi, "benim herbişeyim nasıl olsa oğlumun değil mi? Tarlam tapanım oğlumun oluyor da, bir nüfuskağıdım mı oğlumun olmuyor?

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 31 - NESİN YAYINEVİ)Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin (Sayfa 31 - NESİN YAYINEVİ)
Eren 
21 Kas 2016, Kitabı okudu, 10/10 puan

İsterse bulunur kitapta yeri
Hazret-i İsa'yı gösterir diri
Bu sözü söyleyen kimdir denirse
Yaşarken yaşamaz garinin biri

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz NesinYaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin
3 /