• Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından. Yanındakine dönüp 'Gördün mü sen de?' diye soramaz ki. Bilemez ne gördüğünü. Soracak kimsesi yoktur ki. Ben de burada bir şeyler gördüm. Sarhoş da değildim. Uyukluyor muydum onu bilmiyorum. Yanımda biri olsaydı, 'Uyukluyordun' derdi belki bana, ben de o zaman tamam derdim kendi kendime 'öyle bir şey görmemişim.' Ama şimdi hiç bilemiyorum görüp görmediğimi.
 • 128 syf.
  George tek başına hayatta kalabiliyor olmasına rağmen neden Lennie'ye bağlıydı ?
  dertsiz başına açtığı onca soruna rağmen neden ?

  Çünkü Lennie umuttu,masumdu.


  Lennie herşeyi unuttu ama George'nin sözlerini asla unutmadı...
  ▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️
  Lennie sarılarak zarar veriyordu, nasıl sevilir bilmiyordu ki...

  ▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️▪️

  İlk kez 1937' de yayımlanan George ve Lennie isimli iki çiftçinin başından geçen olayları anlatan sonu da oldukça hüzünlü ve beklemediğim şekilde biten inanılmaz güzel bir kitap.

  Kitapta en önemli karakterler, George Milton,Lennie Small ve Crooks.

  Yazar, Crooks üzerinden yabancılaşmak, ötekileştirilmek, ırkçılık ve yalnızlığı gözler önüne sürüyor.

  George çok zeki, çalışkan,sezgileri güçlü kısacası cin fikirli uyanık biri.
  Fakat Lennie, George'nin tam aksine aklı dengesi bozuk, çok iri ve güçlü bu gücünün ve iriliğinin yanında saf tertemiz yumuşak yani çocuk gibi..
  İri cüsseli bi çocuk...

  George ve Lennie arasında kuvvetli bağı sayfalar ilerledikçe fark edeceksiniz.
  Sadece sevgiye dayalı sonsuz dostluk.

  Kahramanlarımzı bir araya getiren belkide en özel istek küçük bir toprağa sahip olup kendi hayatlarını yaşamak istemelerine dayandırabiliriz. ( Birlikte işletebilecekleri bir çiftlik hayali..)
  Bir toprağı değil de yalnızlık kavramını yurt edindiler...

  Kısacası işçilerin ağır şartlar altında çalışırken nasıl yalnızlaştığını, dostluğu dertleşmeyi en güzel şekilde bize açıklıyor..

  Trajik ve sürükleyici...
  Dostluk ihanet, fedakarlık,nefret, ırkçılık, sömürü, yalnızlık,saflık,umut, hayal kırıklığı bir arada...


  Okumak isteyenlere şimdiden keyifli okumalar dilerim...
 • 128 syf.
  ·Puan vermedi
  Bu zamana kadar okuduğum kitaplar içinde konu olarak etki bırakan nadir kitaplardan biri benim için ve bu kitabın etkisini üzerimden atmak için yazmam gerektiğini düşündüm. Kitap bittikten sonra ilk düşündüğüm şey, insanlar çaresiz kaldıktan sonra , çok zor da olsa istemediği kararlara sürüklüyor kendini ve bunu kendi hayatımızda da farklı örneklerle görebiliriz.
  Kitabın içeriğine gelicek olursak. İnsan hayalleriyle yaşar sözü, George ve Lennie karakterleriyle okuyucuya güzel bir şekilde aktarıldığını düşünüyorum. George'un,
  Lennie'nin iyi niyeti ve saflığından dolayı yaptığı hatalarla zor duruma düşmelerine rağmen, onu hiçbir zaman arkasında bırakmayı düşünmemesi sağlam bir dostluğu ve vefa örneğini okuyucuya gösteriyor. Son olarak kitabın içeriğinde kısa da olsa, eskiye göre biraz azalma gösterip günümüzde hâlâ devam eden " Irkçılık" konusundan da söz ediliyor ve Siyahi adam Crooks'un çiftlikte çalışırken yaşadığı yalnızlığı ve ayrımcı yaklaşımı bizlere aktarıyor..


  "Kısa da olsa umarım herkes için faydalı bi inceleme olmuştur okumayan arkadaşlara tavsiyem hiç düşünmeden etkileyici konusu ve anlatımıyla bu kitabı alıp bir an önce okumaları."