Caner Tuncer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
 16 Mar 20:12 · Kitabı okudu · 34 günde · 9/10 puan

Türk tarihinin en büyük profesörlerinden biri olan, birçoğunuzun tanıdığı İlber ORTAYLI'nın, Türk tarihinin en büyük dehalarından, önderlerinden biri olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında bir kitap yazmasının tarihimizi anlamak, Paşa'mızı anlamak adına ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum öncelikle.

Kitap; isminden anlaşıldığı gibi sadece Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında değil. İlber Hoca bu eserinde, ATATÜRK'ün o dönem ki silah arkadaşları İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak, Enver Paşa gibi isimler ile ilgili bölümler de oluşturmuş. Aynı zamanda dönemin son padişahları ve halifeleri, sadrazamları ile de ilgili gayet objektif bir biçimde anlatımlara yer vermiş. Kitap bana göre, I.Dünya Savaşı öncesi ve sonrası, II. Dünya savaşı sonrası, dönemin Rusya'sı, İngiltere'si, Yunanistan'ı, yani kısaca 20.yüzyılı meşgul eden önemli diğer olaylar, kişiler ve devletler hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir kaynaktır.

Sıkça faydalandığı kaynak eserleri veyahut kişileri not ederek, 20.yüzyıl dünyasını daha detaylı anlamak isteyen okurlarına da büyük bir nimet sunmuştur İlber Hoca. Meraklıları ve takipçileri için ise merak edilen bir diğer konuya ise şöyle değinmek istiyorum. Anlatımı, söylemleri tıpkı açık oturumlarında, katıldığı programlarda ve röportajlarına benziyor. Kimi zaman öznel düşüncelerini söylemekten kaçınmıyor, mantıklı iğnelemeler yapıyor ve arada bir konudan sapıyor. Son söylediğimi eleştiri düzeyinde söylemedim. Zira İlber Ortaylı gibi büyük bir tarih bilgininin bize her detayı aktarmak istemesi benim için gayet tabiidir.

Okuduğum ilk büyük tarih kapsamlı kitap olmasından kaynaklı olarak anlatımı ve dili okuma ve anlama sürecimi biraz uzattı diyebilirim. Buna rağmen İlber ORTAYLI'nın engin tarih bilgilerinden faydalanmak için o dönemin tüm meraklılarına (ki İlber Hoca'ya göre bütün Türk evlatlarına) önerebileceğim bir eser.

İlber Hoca, bildiği diller ve dolayısıyla takip edebildiği tarih yayınlarının genişliği bakımından, aynı zamanda da bu birikimin verdiği ağırlık-bilgelik açısından çok sevdiğim bir aydındır. Çok tanıtmaya da gerek yok sanıyorum, bu aralar oldukça popüler. Diğer kitaplarının aksine, bu kitapta biraz sıkıldım açıkçası. Balkan Harbi ve Enver Paşa ile ilgili olan bölümleri güzel fakat diğer bölümlerde aynı derecede bilgilendirici içerik hissedemedim. Özellikle röportaj şeklindeki kısımlarında; röportörün sorduğu sorular çok fazla net. Ve net bir cevap istenmiş belli ki. Fakat sosyal bilimlerde böyle net, sonuç odaklı cevapları bulmak, dahası bunları aramak saçmadır. Dolayısıyla İlber Hoca da genel cevaplar vermekle yetinmiş fakat üslubu gereği bu cevapları verirken başka sorulara yol açmış. Bilgilendiricidir, tavsiye ederim.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:28

Küçük Enver gayretlidir. Okumaya heveslidir. Ama aynı
yaşlarda ve Selanik okullarında Mustafa Kemal’in başına musallat
olan iki hoca, yani Kaymak Hafız ve Çopur Hafız Nuri cinsinden biri, bu sefer Manastır’da küçük Enver’i de bulur.
Kaymak Hafızla Çopur Hafız Nuri, Selanikte Mustafa Kemal’i
adamakıllı hırpalamakla kalmamışlar, onu mektepten soğutmuşlardı.
Ona iki sene kaybettirmişlerdi. Manastır Rüştiyesindeki
ruhsuz Molla da, Enver’i kırar. Hatırada şöyle anlatılır:
"İyi çalışıyordum. Birinci hususî imtihanda, 75 mevcutlu
sınıfta yedinci olmuştum. Fakat umumî imtihanda,
din hocamız tarafından hiç okutulmayan Hac bahsine cevap
veremediğim için, numara kaybederek, sınıfta altmışıncı oldum.
Bu düşüş ve gerileme, benim çalışmama, gayretime
kesel verdi (yani çalışma hevesim kırdı).
Sınıfın böylece aşağısına düştüm, aşağısında bulunuyorum
diye muallimlerin bana ehemmiyet vermeyişleri
ise, azmimi büsbütün kesiyordu."

Enver Paşa - Cilt 1, Şevket Süreyya AydemirEnver Paşa - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir
silaes, Osmanlı Tarihine Seyahat'ı inceledi.
 14 Şub 00:55 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

Bu kitaptan sonra "şunu da okuyum da kpss ye katkısı olur" diye kitap okumucam. Gitcem kpss tarih kitaplarindan çalışcam. Beynim arapaşina döndü...
Kitap genel hatlarıyla güzel... yani soru- cevap kısmi guzel.... (öss, ygs, lys, fsm,bsg, tks) midir nedir bilmiyorum. Kisacasi üniversite sınavında tarih çözmekle yükümlüyseniz okumanızı öneririm. Net ve kısa cevaplar aklınızda kaliyor. Mesela o konuyla ilgili yazar başindan geçenleri de anlatmış. Bu yuzden kaliciligi güzel, bunlar iyi detaylar ilgi çeker. Resimlerle desteklenmesi de ayrica hos olmuş. Bu fotograflar muhtemelen yazarin arşivinden...
Gelelim tepkimi çeken kisimlara...
Kitapta makaleler ve diger yazarlardan alinan derlemeler var. Biraz sıkıntılılar. Çook şaapmayın o kisimi..

Mesela Timur'un Bursaya geldiğinde yaninda Y Beyazidi'de getirip ulu camiyi ahir yaptiğı ve direklerde atlarini bagladigi o halkalarin hala orada durduğunu iddia ediliyor. Bide Bursaliyim ben böyle bişey duymadim. Timur hakkaten Bursayı işgal etse orayi ahir yapmazdi, toptan bursayi halata bağlar götürürdu. Bilmediğim bi sey hakkinda yorum yapmayim. Böyle bi sey var mi yok mu bilmiyorum..
Başimiza ne geldiyse ittihatçilerden geldi tüuüü Allah belalarini versin, onlar yüzünden böyle oldu. Yoksa 2. Abdülhamid şunu böyle yapsa böyle olurdu daha şu kadar bu kadar Osmanli yasardi. Gibi olan serzenişlere ben katilmiyorum. Olcak olan oldu. Yaşanip görülcekmiş ki yaşayip görmüşüz ne yapalim?? Kitapta ittihatcilarin ne ingilizliği ne Rusluğu ne misyonerliği ne siyonistliği kalmış... hoş değil, yani fikrini söyleyebilirsin de niye sövüyon ki ?
Enver Paşa sevabiyla gunahiyla vardir. Damat feride yapilmayan bela okumali yorumu hakeden bir tip değil yani
İşte Enver pasanin her seyi mahvettiğini korkak bi biçimde yurt disina kactigini, onursuz bi bicimde tifliste öldüğuñu yazmiş.
Yüzüne, eline, dizine dursun...
Enver paşa tifliste değil pamir dağlarında kendi Turan ülkusu uğruna..( ki adam bu ideolojiye ölümü göze alacak kadar bagliymiş) üzerinde incecik ceketle, bele kadar karın içinde vurularak öldü. Hani derler ya vahdettin saraydan alabilecek parasi varken almadi.
E Enver paşada koskoca nazirdi almak istese o da alirdi, ki onun zamani da tam alinsa alinacak zamandi.
Bence gayette onurlu bi sekilde ölmüş tabi 15 temmuz saat 18 de hoca 16 temmuz 06 da ögretmen olan ideoloji omurgasizlarınin Turan-kizilelma filan kafasi bascagini sanmiyorum.... (owwwww cok fena laf soktum yeah!)
( en alt satirlarda anlican burayi)

Ayrica yazarin Amerikayi Müslümanlarin keşfettigini savundugu bir makalesi var. Aman gözünüzü seveyim. Sinavda bunla ilgili bi soru çikar da beni referans alir bu kitapta öğrendiğinize yakin bi şıkki işaretlersiniz hakkiniza girerim. Ösym sinavlarinda milli e. Mufredatini baz aliyoruz ok...=)

Kitabin sonlarina doğru ellerim titredi. Bi cumleyle karsilastim şöyle bisey.

Kitap 2006 basim. Yani 9 yil sonrasi Türkiyede çok sey değişti.
Yazarin söyle bi serzenişi var.
İste seneliği 30 bin lira olan papaz rahip ismi taşiyan okullara çocuklarini gönderiyorlar da
Bizim çok değerli hocalarimizin açtigi okullara çocuklarini göndermiyorlar. Islamiyetten bu kadar korkuyolar gibi bi laf etmiş. Vallahi hangi çocuk o okullara kayit olmaktan döndüyse anasi onu kadir gecesi doğurmuş...

Yazarin kitabina koyacak kadar deger verdigi bi adam iste şöyle bisey demiş kitaba alinan makalede ittihatcilar ve cumhuriyetciler el birliğiyle istanbulu bitirdiler çok kültürlü toplumu tek düzeye indirdiler. Gibi bisey. Bu satirlari yazan Ahmet Altan zatiii sahaneleri su siralar pek iyi günler geçirmiyo olsa gerek ;)

6-7 eylül olaylarinda elimde sopalarla ben kovaladim rumlari, yunan sirp ve ermenileri de ittihatcilar fisfikledi. Ya bi kere Allah askina ne ittihatci ister vatan topragindan bi parca kopsun dagilsin.... bi kere kendi menfaatlerine ters ne de tek bi padisah ister... böyle olmasi gerekiyomus olmus. İste şoyle olsa böyle olurdu diye formule edilemiyo tarih yasanmadan bilinemiyo... 2 kere 2 hic bi zaman 4 etmiyo. ... bu kitabin yazarinin basi su an çok agriyo olabilir. Aman aman....

Murat Ç, Mustafa Kemal’in İsyan Muhtırası'ı inceledi.
 08 Şub 23:13 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Paşamı okudukça daha çok okuyasım geliyor. Ne kadar okusam bana yeterli gelmiyor. Yetmiyor bir şekilde. Doyması imkansız bir şey benim için.

Mustafa Kemal'in İsyan Muhtırası'nı şiddetle okumanızı tavsiye ediyorum. Bir tarihçi olmamasına rağmen, Kerem Çalışkan çok iyi bir iş çıkarmış.

20 Eylül 1917'de kaleme aldığı bu rapor / muhtıra, Mustafa Kemal'in tüm Osmanlı hiyerarşisi'ni hiçe saymak zorunda kaldığı; orduyu, milleti ve devleti düştüğü, düşeceği durumu ve durumları gözler önüne serdiği bir muhtıradır. Mustafa Kemal'in sürgünden sürgüne, cepheden cepheye sürülmesinin asıl sebeplerinden biri olan "Asiliği" ve "Milliyetçiliği"dir.

Birinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrası olan ve olacak her şeyi bu muhtırada belirtmesine karşın; Enver Ve Talat paşalar durumu görmezden gelmiştir. Osmanlı Ordusu'nın başında ise Alman Komutanlar vardır. Mustafa Kemal haklı isyanını sonuna kadar götürmüş, sonunda mahkemeye verilmeyi bile göze almıştır.

Mustafa Kemal'i milli mücadele arkadaşlarından ayıran en önemli özelliklerinden olan ileri görüşlülüğü, muhtıradan tam 1 yıl sonra onu haklı çıkaracaktır. Buna rağmen Talat ve Enver Paşalar Almanya'nın Osmanlıyı sömürmesine, Türk askerlerinin de şehit edilmesine seyirci kalmışlardır. Osmanlı toprakları işgal edilmiş, şehit kanları ile son misak-ı milli sınırı Mustafa Kemal 'in savunduğu ordu ile çizilmiştir. İTC'nin baş aktörleri ise kaçmıştır.

Mustafa Kemal'in bitmek bilmeyen enerjisi ve vatan sevgisi olmasaydı, ilber Hoca'nın da dediği gibi, İstanbul'a turistik seyehatlar yapar, kartpostallardan bakardık...

Az sayfa olmasına karşın, içerisindeki bilgilerin doyuruculuğu fazladır. Not alacağınız ve altını çizeceğiniz bir çok yeni bilgi edineceksiniz.

Herkese iyi okumalar dilerim..

Vatan sana borcunu asla ödeyemez Paşam, ATAM!

Iskilipli Atıf Hoca
Bugün onun mağduriyet makamına oturtulmaya çalışılmasının nedenini daha iyi anlatabilmek için İskilipli Atıf Efendinin Teali İslam Cemiyeti Başkanı (Reisi Evvel) olarak yayınladığı bildiriden birkaç satır aktaralım:
"Mustafa Kemal ve Kuvvayı Milliye maskaraları Yunan askerlerinin önünden kaçıyor. Zavallı saf ve gafil halktan topladıkları askerlere 'siz burada onlarla savaşın, biz de arkalarını çevirelim' diyerek sıvışıyorlar. Yazık ki halkımız Talât, Enver, Cemal, Mustafa Kemal gibi beş on eşkıyanın vücudunu ortadan kaldırmak için gereken fedakarlığı yapmıyor. İngilizleri kızdırdınız, üzerimize Yunanlıları musallat ettiler. Şimdi usulca oturup yenilginin sonuçlarına katlanmak yerine Yunanlılarla harbe tutuşuyorlar. Bu eşkıyaları ve asileri en kısa zamanda bertaraf etmek hepimize farzdır.
Harp yıllarında sizleri cephe cephe sürükleyen ve din kardeşlerinizin suçsuz yere ölmelerine sebep olanlar arasında Mustafa Kemal, Ali Fuat, Bekir Sami gibi zalimler de vardı. Siz bu zalimlerin cinayetlerine daha ne kadar göz yumacaksınız?
Elinize aldığınız bu fetva Allah'ın emridir, Padişah fermanıdır. Sizler bu katil canavarları daha fazla yaşatmamakla mükellef ve görevlisiniz. Bunların vücudlarını külliyen ortadan kaldırmak Müslümanlık için farz olmuştur."
İskilipli Atıf Hocanın bu beyannamesinden çokça örnekler verilebilir ama sabrınızı zorlamamak için bu Kısa özetle yetiniyorum. Bu cemiyetin Konya şubesi bu tavrına rağmen 1920 TBMM seçimlerine katılmak istediğinde Atatürk bunda bir sakınca görmüyordu. Ama onlar bu tavırlarını sürdürmeye devam ettiler. Sadece yüzde 2 buçuk oranında okuma yazma bilen bir halk içinde bu hocaların sözleri büyük kitleleri kışkırtabilecek güce sahipti.
Cumhuriyeti kuran kadronun sorumluluğu sadece savaşı kazanmakla bitmiyordu, Osmanlı'dan kalan borçlar ödenecek, yıkılmış memleket kalkındırılacak, en önemlisi de halk aydınlatılacaktı.
Bu koşullarda, örneğin "yeni harfleri kullananlar cehennemde yanacak" veya "şapka giymek küfürdür, dinsizliktir" diyen bir yobazın halka verdiği zarar Yunan topçusundan daha fazladır.
İskilipli Atıf devrim karşıtlığından yargılanmıştır. Üstelik şapka yerine savundukları fes de ne İslamla ne de Osmanlılıkla alakalıdır, Yunan kültürüne aittir. Onu da 2. Mahmut getirmiştir ve ne gariptir ki, o da "bu başlık şeriata aykırıdır" direnişiyle karşılaşmıştır.
"Efendim, İskilipli'nin yazdığı 'Frenk muhalifliği ve Şapka' başlıklı mini kitap nihayet bir kitaptır, insan kitap yüzünden yargılanır mı" diyenler vardır. Onlara, bırakın yünde 2 buçuk okuma oranını, bugün bu oran yüzde yüz'e yaklaşmışken bile yazdığı kitaplar yüzünden hapsedilen yazarlar ve "kitabın bomba kadar tehlikeli olabileceğini" düşünen bir Başbakanımız olduğunu hatırlatalım!

Mehmet Yiğittürk

Murat yanar, Enver Paşa - Cilt 1'i inceledi.
24 Oca 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap ilk olarak Enver Paşa’dan önce Osmanlı’nın durumunu anlatıyor. Enver paşa ihtilal yapana kadar, hürriyet kahramanı olana kadar Osmanlı’da yaşananları Özellikle Abdülhamit devrini anlatıyor. Günümüzde de tartışmalı bir konu olan Abdülhamit devirini Şevket Süreyya anlatıyor: Tanzimat döneminde Avrupa’ya öğrenciler gönderildi uzun süre orda kalan öğrenciler yaptıkları araştırmalar sonucu ülkenin kurtuluşunu Meşrutiyet de gördüler. Kırım savaşından sonra Avrupa (İngiltere) Rusya’nın Osmanlı üzerindeki planlarını engellemiş oldu. Ancak Almanya’nın güçlenerek İngiltere’ye rakip ve düşman olmasından sonra Almanya’nın Rusya’yla birleşme ihtimalini engellemek için Rusya’yı Osmanlı üzerindeki planları konusunda serbest bıraktı. Rusya da panslavizim politikasıyla Balkan devlerini kışkırttı ve Osmanlı’da büyük isyanlar çıktı ülke çözümü Meşrutiyet de buldu bu şekilde isyan eden yerler de yönetime ortak olarak isyan bastıralacak ve ülke parçalanmaktan kurtulacaktı.Tanzimat’ı bir çok ıslahat yapan ikinci Mahmut hazırladı Abdülmecit zamanında ilan edildi. Abdül Aziz Meşrutiyeti kabul edilmeyince Mithat Paşa, Namık Kemal öncülüğünde tahtan indirildi yerine V. Murat getirildi anacak o da akli dengesini kaybedince yerine Meşrutiyeti ilan etmesi şartıyla II. Abdülhamit getirildi Abdül Hamit’te kısa süre sonra Osmanlı Rus harbini bahane ederek Meşrutiyeti kaldırdı. İlk başlarda iyi geçmediği Mithat paşayı basının tahtan indirildikten sonra intahar etmesinin intikamını, Mithat paşayı önce tutuklatıp, sonra içerde öldürterek aldı. Abdülhamit içine kapanık bir adamdı. Ülkede çıkan olayları, savaşları Saray’dan yönettiği hiç çepheye gitmediği için kaybetti. Abdülhamit cinayet romanları okutturup kendisi dinlerdi. Abdülhamit zamanında haksız şekilde rütbe atlama yaygındı saraya yakın olan hiç teçrübesi olmayan kişilerin üzerleri nişanlarla doluydu. Bu da Ordu’da rahatsızlık yaratıyordu. Ayrıca Abdülhamit sürekli Ordu ayaklanacak kendisini indirecek korkusuyla yaşıyordu. Abdülhamit zamanında jurnalçılık çok üst seviyedeydi sürekli asılsız istihbaratlar gelerek ve bunlarada itimad edilerek paranoyak bir yaşantı yaşanıyordu. Abdülhamit cahil bir adamdı topraklarının sınırlarını bile bile bilmiyordu şehirden çıkmamış, hiç bir çephede savaşda bulunmamıştı. Abdülhamit döneminde sunaylarında maşı 3 ayda bir ödeniyor çoğu zaman ödenmiyordu. Tabi ülkenin maddi sıkıntılarını Abdülhamite yıkmak doğru Olmaz ondan önce gelen bu sıkıntılar onun zamanımda artmıştır. “Şevket Süreyya Aydemir Atatürk’ün sevdiği ve bugünde büyük bir kesimin düşüncesini temsil eden önemli bir yazardır Ançak Abdülhamit hana çahil dediği ve küçümsediğini üstüne basarak söylemektedir. Çağımızın en Gözde tarihçisi, entellektüeli olan İlber Ortaylı hoca Abdülhamit Hakkında çok bilgili ve zeki biri olduğunu söyler.”Bu arada Enver Paşa’da yetişmekteydi Enver paşayı hürriyet kahramanı yapacak kişiliğe getiren Makedonya’da cetelere karşı verdiği şavaşlar uzun yıllar dağlarda savaşmış ve büyük başarılar elde ederek ismini duyurmuştur. Enver paşa ittihat terraki cemiyetinin önde gelen isimi olur ve bir gün ihtilal için Makedonya dağlarına ihtilal için çıkar ve kısa sürede ittihatçılar her yerde ayaklanırlar ve kısa süre sonra ihtilal gerçekleşir. Enver paşa artık hürriyet kahramanıdır.

Ali Rıza MALKOÇ, Kavgam ve Hitler'i inceledi.
13 Oca 13:47 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

KİTAP İNCELEME YAZISI

Kitap adı : Kavgam&Hitler

Yazarı : Murat Köse

Yayınevi : Altınpost Yayıncılık

Sayfa Sayısı:399

Baskı : 4. Baskı Ocak 2016


Öncelikle şunu belirteyim. Kitap okurluğumun haricinde, yayıncılara redaksiyon (düzelti) hizmeti de sunduğum için kitabı bu gözlemle değerlendireceğim önce.

İçerik güzel, kavgam kitabının çevirisi değil. Kitaptan alıntılar var fakat Almanya’nın yakın tarihi, Hitler’in hayatı, bakış açısı, hezeyanları çok iyi özetlenmiş.

21 farklı kaynaktan alıntılar yapılarak hazırlanmış kitap.

Fakat 4. Baskı olmasına rağmen, olağanüstü dizgi hataları var. Yani kitaba ve yayınevinin emeğine

gölge düşürmüş. Telefonla iki kez Aradım sordum. 5. Baskı çıkmak üzereymiş onu almanızı öneririm.

Gelelim kitabın içeriğine:

Hitler’i farklı kitap, yazı, alıntı, makalelerden okumuşuzdur. Fakat burada daha derli toplu kronolojik anlatımlar var. Kitabın sonuna da 32 sayfa 2. Dünya Savaşı kronolojisi eklenmesi güzel.


“Zayıfa acımak doğaya ihanettir” felsefesi ile yaşam sürdüren Hitler, tüm kurgularını, güç elde etme ve öldürme üzerine yapmış adeta.

Hayatını incelediğimizde bu fikir dünyası çocukluk yıllarında şekillenmeye başlamış.

Babası despot, döven, söven bir şahsiyet olunca, bu anlayış oğlunun beyin yapısına ve genlerine de yerleşmiş.

Küçük yaşlarda bir keçi toslayınca, fizyolojik olarak vücudunda cinsel yetersizlik oluşturduğu belirtiliyor.

Arası açılan ilk sevgilisinin Yahudi olması, Viyana güzel sanatlar fakültesinde tartıştığı hocasının da Yahudi olması, annesinin ölümüne neden olan doktorun Yahudi olması ister istemez, Yahudilere karşı şahsi bir husumet beslemesine yol açmış.

İtalya ile endişesi ve rekabeti olsa da, aynı kafa yapısına sahip Mussolini ile iyi geçindiği görülüyor.

Türkiye ve arap ülkeleri ile bir sorun yaşamamış.

Tüm eylem planını, Yahudilere, Fransa, İngiltere, Rusya istila korkusuna göre yapmış.

Hele Alman arı ırkı oluşturma çabaları, tam bir hezeyan, psikopatlık ve vahşet örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Rusya, İngiltere ve Fransa’nın emperyalist yayılma emellerinden endişe duyması ve önlem almakta haklı olabilir. Fakat bunu hastalık derecesine getirip, tüm dünyayı yutma sevdasına dönüştürmesi ancak şizofrenik bir hastalık nedeni olabilir.

Daha önceki okuduğum kitaplardan da bildiğim için bu kitabı okurken de ürperti duydum.

Bir nazi subayının en büyük zevki; balkonunda oturup yoldan geçen ve kucağında çocuğu olan bir kadını öldürmekmiş.

Ve korktuğu bir gün başına gelmiş tabi. 58 milyon insanın ölümüne neden olan Hitler, 30 Nisan 1945’de Ruslar ülkeyi işgal edince, siyanür içerek sevgilisiyle birlikte intihar eder, cesedinin de yakılmasını vasiyet eder. Cesedinin akibeti bilinmiyor, tüm delil, yazışma ve kayıtların Rusların elinde sır olarak saklandığı belirtiliyor. Çavuşesku, Mussolini, Enver Hoca ne ise, Hitler de odur.

Bizlere düşen, tarihte yaşanan bu vahşetleri okuyup, gözlemleyip ders çıkarmak, tekrarını önlemek, insanca yaşama ve yaşatma mücadelesi vermek.

Vahşete göz kapayarak onu tanıyamaz, anlayamaz ve tartamayız.

İçim ürperse de ders çıkarmak için okudum.

Başka bir kitap tanıtım yazısında buluşmak dileğiyle

13.01.2018

Ali Rıza Malkoç

Yağmur Getiren Kuşlara..
Zaman kendi dışında her şeyin ilacı. Ve ben ölçülemez olduğunu düşündüm hep zamanın. Saatler bence, zamanı değil saatleri ölçer. Zaman acımasız ve insanların yönünü değiştirmeyi başaramadığı tek şey sanırım. Bilmiyorum bir tek aşıkken değiştirilebilir belki yönü zamanın. Hayır hayır yönü değil hızı belki. Bu yüzden mi bana hükmedici bir güç olarak görünür ? Evet, sen onu değiştiremezsin ama zamanın seni değiştirmesi muhtemeldir. Sonsuz bir matruşka gibi açılır insanın önünde zaman. Bunu Enver Gökçe''nin Başlangıç şiirini okuduğumda anladım ilk.
"Zaman akar, zaman geçer,
Zaman zindan içinde;
Biz mapusta gürül gürül yatardık
Yılan çıyan içinde.
Getirdiler ite kaka bir yiğit,
Ayak çıplak
Ak bir mintan içinde.
Zaman zaman içinde
Işık duman içinde" Zaman zaman içinde diyor işte Enver Gökçe şahitsiniz, ikinci kıtası tercümeye muhtaç şiirinde. Şiiri icad eder gibi yazmıştır her seferinde, her şiirinde. "İlksel" şairimdir o benim. Nasıl anlatsam.. Kalu belada daha ilk şiiri o yazmıştır sanki. Bu şiirden önceyse, Saatleri Ayalama Enstitüsü kitabı sebep olmuştu zaman ve saat kavramlarında takılı kalmama..

Bir yılı daha geride mi bıraktık şimdi ? Yoksa bir yıl mı bizi geride bıraktı. Çelme takıp düşürdükten sonra, yerdeki oyun arkadaşına dönüp bakan yaramaz bir çocuk gibi.. Ben 2018'e Ocağın 5'inde anca girebildim. Hazırlıksız yakalandım ondan mı ? Ya da her zaman ki ben işte her şeye, her yere geç kaldığım gibi buna da mı geç kaldım. Bir bu eksikti.. Bu geç kalışlarımın biraz önüne geçerim umuduyla her saatimi (ev saati, kol saati, telefon saati) 9 dakika ileri aldım.. Yoksa ben Aydın Boysan'a hak vererek kendi aklım dahilinde delirme hakkımı mı kullandım ciddi ciddi ? Yaa işte 2018'in ilk haberi zamların gürül gürül gelişi, Aydın Boysan ve Münir Özkul'u kaybetmek oldu. iyi mi ? Hiç iyi olur mu ? Aile babası, patronların karşısında dimdik duran Yaşar usta, okul her yerdir diyen eğitimin dört duvar arasında olmadan da verilebileceğini, okulun her yer olduğunu öğütleyen Mahmut hoca olarak tanıdık onu. Kaç kişi onu izledikten sonra öğretmen olmaya karar vermiştir kim bilir.? Ne oldu şimdi ? Öldü mü ? Olur mu hiç ? Yeşilçam artistleriyle beraber çocukluğumuz da öldü azar azar. Daha anlamayanlar varsa zamanla anlayacak herkes. Kabül mü ?

Zamanı kuşlardan sormalı. Göçer kuşlardan özellikle. Ben derim ki göçer kuşlardan en çok sığırcığı sevmeli insan. Yozgatta göçlerini görmüştüm bir gün sabaha karşı 6 da. Ki ben uçurumsal büyüklükteki bir umutsuzluğa doğru gidiyordum hızla. Durduk birden. Ve havalandı bir okulun kiremitli çatısından bir tanesi. Bir ya da bin kez değil, milyonlarca kez provası yapılmış geleneksel bir gösteriyi sunmaları için ilk hareketi yapmıştı sanki. Şimdi ilk adımı atarak başlatmıştı gösteriyi okulun çatısından havalanan. Ardından diğerleri havalandılar. Tüm çatılardan ve gökyüzünün her yerinden. Bir gösteriyi sunuyor gibi, bir güzelliği örgütlüyor gibiydiler gördüm. Güzelliklerin örgütlü oluşunu hep sevdim.
(Bu yazının bu kısmını kuşlar kadar olmasa da, bu saatler itibariyle "özgür" bırakılmış arkadaşıma ithaf ediyorum. Üzülme dost hiç birimiz tam anlamıyla özgür değiliz.. sen içerdeyken de, biz dışardayken de. Yeniden dışardasın dost. Biliyorum. )

Bir kanat ne kadar güzel olabilir ki demeyin. Bir uçuş ne kadar güzel olabilir ? Bir gün bu gösteriye denk gelirseniz dünyayı durdurun, sığırcıkları izleyin. Ve sonra yağmuru bekleyin. Öyle derdi eskiler. Biz sığırcık kuşu deriz. Onlar yağmur kuşu der. Önce Sığırcıklar dans eder sonra yağmur gelir. Yağmur getiren kuşu demeli onlara..

Yozgat'ta o durduğumuz kırmızı ışıkta mükemmel zamanlamayla başlayan ve mükemmel zamanlamayla biten gösteriden sonra, ben uçurumsal büyüklükteki umutsuzluğuma gitmeye devam ettim, saatte 90 km hızla. Vardığımda çözülemez bir düğüm buldum, toparlanamaz bir masa. Bu düğüm benim düğümümdü. Evet bu ip benim ipimdi. Ama o düğümü çözebilecek güç, sahip olduğum güçle aynı değildi. Doğru o masayı o hale ben getirdim. Ama tek başıma kolay değildi toparlamak. Yazık ki kimseden yardım da isteyemezdim. Her şeyi söylemen gereken, hiç bir şeyi söylemeden anlamayan insanlardan nefret ederim. Dedim ki kendime madem buraya kadar geldin otur bir soluklan bakalım. Oturdum masanın karşısına, uzun uzun baktım. Bir sigara içtim dumanını karışıklığa üfledim. Bir sigara içtim dumanını düğümlü ipe üfledim. Masa da masaymış ama dedim, gülümsedim. Madem toplayamıyorum burda bırakırım bende bu masayı dedim. Masaya baktım. İpe bir düğüm daha atıp olduğu yere bıraktım. Bir gün yine aynı yere dönüp bu masayı ve bu ipi aynı halde bulacak gibi hissederek düştüm yollara. Değil mi ki güzel şeyler umuduyla. Bu da umduğunu bulamadan dönülen bir yolculuğun hikayesiydi. Bu yolculuktan bana sadece sığırcık kuşlarıyla tanışma heyecanı kaldı. Bunun dışındaki her şeyi o masayı bıraktığım evde bıraktım.

:)
https://youtu.be/f_MgGGbKvbw

Rıfat Börekçi
ATATÜRK VE İLK DİYANET İŞLERİ BAŞKANI RIFAT BÖREKÇİ
Atatürk dincilere, hoca kılıklı din simsarlarına karşıydı; yoksa gerçek din adamlarına saygılıydı. Mesela Rıfat Börekçi'yi çok sever ve saygı duyardı.
Rıfat Börekçi anlatıyor: “Ata'nın huzuruna geldiğimde beni ayakta karşılardı… ‘Paşam beni mahcup ediyorsunuz' dediğim zaman ‘Din adamlarına saygı göstermek Müslümanlığın icaplarındandır' buyururlardı. Atatürk şahsi çıkarları için kutsal dinimizi siyasete alet eden cahil din adamlarını sevmezdi.” (Ercüment Demirer, Din Toplum ve Atatürk, s.10).
Mazhar Müfit Kansu da şöyle diyor: “Müftü Efendi'yi Mustafa Kemal Paşa çok severdi… Paşa, Rıfat Efendi'ye, Diyanet İşleri Başkanı iken her hafta yaver gönderir, bir arzusu olup olmadığını sordururdu; resmi otomobili yokken bir otomobil tahsis etmişti.” (Kansu, age, s. 508).
Uluğ İğdemir de “Her bayram Rıfat Börekçi'ye bir hediye gönderir ve buna 1200 liralık bir çek eklerdi” diyerek Atatürk'ün Rıfat Börekçi'ye çok değer verdiğini belirtir.
(İğdemir, age, s. 29).
Cumhuriyetimizin ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi, hep Atatürk'ün yanında durmuş, saraya başkaldırmış, halife padişah tarafından idama mahkûm edilmiş, yurtsever, cesur ve aydın bir kişiydi.
Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, göreve gelir gelmez “sekülarizm kıskacında debelenen insanlığın” dertlerine çare bulmaktan söz etti. Bugün neredeyse tüm İslam dünyasının “bağnazlık” ve “geri kalmışlık” kıskacında “debelendiğini” göremeyen Prof. Ali Erbaş, dünyanın seküler toplumların omuzlarında döndüğünün de farkında değil. Oysaki teknoloji, bilim… hepsi seküler debelenmenin eseri… Prof. Ali Erbaş, “din” üzerinden Atatürk Cumhuriyeti'ne saldırmayı da ihmal etmiyor: İnternette dolaşan bir videosunda, Cumhuriyetin ilk yıllarında Karadeniz'in bir dağ köyündeki bir Kuran Kursu'nda Kuran okumanın yasak olduğunu, gizli gizli Kuran okunduğunu (!) 1921 doğumlu babasından dinlediğini aktarıyor.
Son Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş'a en güzel cevabı, ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi veriyor.
Şimdi gelin, 1920 Ankara'sına gidelim ve Mehmet Rıfat Börekçi'yle tanışalım!
PARASIZ DİRENİŞ
1919 Aralık ayının sonları… Atatürk'ün başkanlığındaki Temsil Heyeti, Erzurum'dan Sivas'a giderken yaşadığı yoksulluğu, şimdi de Sivas'tan Ankara'ya giderken yaşıyordu. Bütün paraları, yol için 20 yumurta, 1 okka peynir ve 10 ekmeğe yettiğinden ancak bunları alabildiler. Allah'tan, Ankara'ya hareket etmeden kısa bir süre önce Osmanlı Bankası'ndan senet karşılığı 1000 liraya yakın bir para buldular. Ayrıca Sivas Amerikan Okulu Müdiresi bir araba, birkaç lastik ve biraz benzin verdi. Atatürk, bunların parasını ödemek istediyse de müdire kabul etmedi. (Mazhar Müfit Kansu, Erzurum'dan Ölümüne Kadar Atatürk'le Beraber, C.2, s. 484- 487).
Atatürk ve beraberindeki heyet 27 Aralık 1919'da Ankara'ya geldiğinde sadece 1200 liraları vardı. (Falih Rıfkı Atay, Çankaya, s. 286, Selek, Anadolu İhtilali, C.1, s. 136). Ankara'da yine parasızlık baş gösterdi. O soğuk Ankara günlerinde yaşanan parasızlığı, o günlerin tanığı Mazhar Müfit Kansu şöyle anlatıyor: “Ekmekçiye bile verecek paramız kalmamıştı. (…) Bankalardan ve kurumlardan ödünç para almayı Paşa'ya bir türlü kabul ettiremedim. Ne yapacaktık? Benim bir kürküm vardı. Erzurumlu Nafiz Bey'e müracaatla sattırılmasını rica ettim. Nafiz Bey, ‘Ocak ayı içindeyiz, ne giyeceksin' diye satmamakta ısrar ettiyse de, bu ısrar ne olursa olsun kulağıma giremezdi. Aç mı kalacaktık? Nihayet onu da sattık. Kimse de satılacak bir şey kalmadı. Paşa ile bu konuda bir çare bulamayarak, ‘Hele bakalım, sabah olsun, yine düşünürüz' sözü ile odalarımıza çekildik. Ankara'ya geldiğimiz zaman hemen bir hafta bizi belediye besledi. Fakat bu aylarca devam edemezdi. Velhasıl çaresizlik içinde (…) mustarip bir halde idik…” (Kansu, age, s. 506).
RIFAT HOCA HIZIR GİBİ YETİŞTİ.
O gece Mazhar Müfit uyuyamamış, yatağında istirahat ediyordu. Kış güneşi Ankara'yı yavaş yavaş aydınlatmaya başlamıştı ki kapı vuruldu. “Müftü Efendi geldi” dediler. Mazhar Müfit telaşla yatağından fırlayıp giyindi. İlk aklına gelen, şeker yokluğu oldu. Hoca, ya kahve isterse? Peki ya sigara içiyorsa! Ne şeker ne sigara vardı. Kısa bir süre sonra Ankara Müftüsü Rıfat Efendi, Mazhar Müfit'in odasına girdi. Ortadaki yuvarlak ve küçük masanın yanındaki bir iskemleye oturdu. Selamlaşmanın ardından Mazhar Müfit, “Müftü Efendi, zannıma göre kahve içmezsiniz, değil mi?” diye söze başlayınca, Rıfat Efendi, “Evet içmem!” dedi. “Sigara?” “Onu da kullanmam…” Aslında Rıfat Efendi kahve içerdi. Ancak yokluğun farkındaydı. Rıfat Efendi tebessüm ederek “Sizin biraz sıkıntıda olduğunuzu öğrendik, az da olsa yardımda bulunmayı vazife bildik” dedi. Mazhar Müfit, yatağın yanındaki kasayı göstererek “Paramız var!” dedi. Oysaki kasada sadece 48 kuruş vardı. Rıfat Efendi, Mazhar Müfit'i dinlemedi bile. Ayağa kalktı. Cübbesinin altından bir torba çıkardı. Torbanın içindeki kâğıt paraları saymaya başladı. Bu sırada Mazhar Müfit, “Teşekkür ederiz, ama bu konuda önce Paşa ile bir görüşseniz iyi olur” deyince Rıfat Efendi, Atatürk'le görüştüğünü söyledi. Bu sırada saydığı paraları tek tek masanın üzerine koyuyordu: 100, 200, 300, 500… derken tamı tamına 1000 lira saydı. Mazhar Müfit, sevincini belli etmemeye çalışarak paraları alıp kasaya koydu. Sonra hemen emir erini çağırdı. Masanın gözünden çıkardığı iki şekeri verip “Bize birer kahve pişir” dedi. Başından beri durumun farkında olan Rıfat Efendi gülümseyerek “Şeker pahalı, hesap lazım, size de gelen giden çok, başa çıkılmaz, değil mi?” diye latife yaptı. Kahveler içildi.
Hoca gidince Mazhar Müfit de hemen Atatürk'ün yanına gitti. Atatürk, “Ne kadar?” diye sorunca, Mazhar Müfit, “1000” dedi. Atatürk, “Gördün mü akşam ne kadar sıkılmıştık. Bu akla gelir miydi? Allah bize yardım ediyor” dedi. Bunun üzerine Mazhar Müfit, “Kul sıkışmayınca hızır yetişmez” deyince Atatürk biraz tebessüm ederek “Şimdi hızırı filan bırak bakalım, masraf ve geliri düzenle…” dedi. (Kansu, age, s.506-508).
Uluğ İğdemir, “Yılların İçinden” adlı eserinde o gün Müftü Rıfat Efendi'nin Atatürk'e verdiği paranın 1200 lira olduğunu yazıyor. (Uluğ İğdemir, Yılların İçinden, s.29).
Cemal Kutay ise o gün Müftü Rıfat Efendi'nin 1000 lira Mazhar Müfit Bey'e, 800 lira ise Cevat Abbas Bey'e verdiğini belirtiyor. (Cemal Kutay, Kurtuluşun ve Cumhuriyetin Manevi Mimarları, s. 190).
KEFEN PARASI VE ESNAF DAYANIŞMASI
İddiaya göre o gün Müftü Rıfat Efendi, kendisi ve eşi Semiha Hanım için ayırdığı “cenaze parasını” bir torba içinde Atatürk'e teslim etmişti. Hoca ayrıca Atatürk'ün yokluk ve yoksulluk içinde bir ölüm kalım savaşını örgütlemeye çalıştığını görünce Ankara esnafından 46.500 liralık bir yardım toplamıştı. (Neşit Hakkı Uluğ, Hemşerimiz Atatürk, s. 85. Bayram Sakallı, Ankara ve Çevresinde Milli Hareketler, s. 72. Ali Sarıkoyuncu, Atatürk Din ve Din Adamları, s. 172.) Falih Rıfkı Atay ve Sabahattin Selek, Müftü Rıfat Efendi'nin Ankara esnafından toplayıp Atatürk'e verdiği paranın 6.000 lira olduğunu belirtiyorlar. (Atay, age, s. 286, Selek, age, C.1, s. 136). Sabahattin Selek, bu bilgiyi bizzat Milli Mücadele'nin maliye vekillerinden Hasan Fehmi Ataç'tan aldığını yazıyor. (Selek, age, s. 136) Kısacası, miktarı tam olarak bilinmeyen bu yardım, 23 Nisan 1920'de açılacak TBMM'nin ilk bütçesini oluşturacaktı.
Ayrıca Ankara Müdafaai Hukuk Cemiyeti'nin TBMM hizmet binası için harcadığı 5.068 liranın önemli bir bölümünü de yine Rıfat Efendi toplamıştı. (Sakallı, age, s. 95, Sarıkoyuncu, age, s. 174).
HALİFEYE İSYAN EDEN MÜFTÜ
5 Eylül 1919'da Ankara'nın ileri gelenleri Padişah Vahdettin'e telgraf çekip hem Kurban Bayramı'nı tebrik etmek, hem de Ankara Valisi Muhittin Paşa'yı şikâyet etmek istemişlerdi. Ancak Sadrazam Damat Ferit, “Padişahla doğrudan doğruya görüşülemeyeceği” gerekçesiyle telgrafı kabul etmemişti. Buna çok kızan Müftü Rıfat Efendi ve Ankaralılar, İstanbul'a çektikleri başka bir telgrafla “Padişah ve onun hükümetini tanımadıklarını” bildirmişlerdi. (Sarıkoyuncu, age, s. 168. Enver Behnan Şapolyo, Kemal Atatürk ve Milli Mücadele Tarihi, s. 352.) Bu olaydan sonra Rıfat Efendi, bir anlamda padişaha isyan edip tamamen Kuvayı Milliye saflarına geçmişti. Nitekim 29 Ekim 1919'da kurulan Ankara Müdafaai Hukuk Cemiyeti'nin başkanı seçilmişti. Ayrıca Ankara'da bir gönüllü alay kurulmasına öncülük etmişti.
O sırada Milli Mücadele'ye karşı çalışan Ankara Valisi Muhittin Paşa 28 Ekim 1919'da Kuvayı Milliyecilerce tutuklanıp İstanbul'a gönderilmişti. İstanbul Hükümeti, onun yerine Ziya Paşa'yı Ankara'ya vali tayin etmişti. Ancak Ankara Müftüsü Rıfat Efendi, bu yeni valiyi bir mektupla tehdit etmişti. Eskişehir'e kadar gelen Ziya Paşa, hocanın tehdidi üzerine oradan geriye dönmek zorunda kalmıştı. (Sakallı, age, s. 63, 64. Şapolyo, age, s. 353). Atatürk, Nutuk'ta Ankara Müftüsü Rıfat Efendi'nin bu direnişinden övgüyle söz eder.
Atatürk Ankara'ya gitmeden önce, Rıfat Efendi'ye haber vermişti. 27 Aralık 1919'da Atatürk Ankara'ya geldiğinde Rıfat Efendi, “Hoş geldiniz, safa geldiniz. Kademler getirdiniz. Memleketimizi aydınlattınız. Canla başla sizinle beraberiz” diyerek Atatürk'ü karşılamıştı. (Şapolyo, age, s. 353, 371, 372 Kansu, age. C.2, s. 498).
Ankara Müftüsü Rıfat Efendi, daha sonra I. TBMM'de Menteşe (Muğla) milletvekili olarak görev alacak, sonra da halkı aydınlatmak için kurulan “irşat heyetine” seçilecekti. Bu sırada Beypazarı ayaklanmasının bastırılmasını sağlayacaktı.
İHANET FETVASINA KARŞI DİRENİŞ FETVASI
İstanbul Hükümeti'nin, 11 Nisan 1920'de Şeyhülislam Dürrizade Abdullah imzasıyla yayımladığı ihanet fetvası türlü yollarla; örneğin Yunan ve İngiliz uçaklarıyla yurda dağıtıldı. Fetva etkisiyle Anadolu'nun pek çok yerine Kuvayı Milliye'ye karşı isyanlar çıktı. Bunun üzerine Atatürk, bir an önce karşı fetva hazırlanmasını istedi. Ankara Müftüsü Rıfat Efendi başkanlığında 5 müftü, 9 müderris ve 1 medrese müdürü ile 6 kişilik din bilgini heyetinden oluşan toplam 21 kişilik bir kurul, Ankara'nın “direniş fetvasını” hazırladı. Bu fetva, Milli Mücadele yanlısı 155 müftü ve din bilgini tarafından da onaylandı. Fetva, 16 Nisan 1920'de bütün müftülüklere tebliğ edildi. Kuvvacı gazetelerde yayımlandı.
İstanbul Hükümeti'ne göre Rıfat Hoca da artık bir asiydi ve katledilmesi caizdi. 8 Haziran 1920'de İstanbul Birinci İdare-i Örfiye Divani Harbi, Ankara Müftüsü Rıfat Efendi'yi idama mahkûm etti ve mallarının müsadere edilmesine karar verdi. Rıfat Hoca'yla birlikte aralarında İsmet Paşa'nın da olduğu 16 kişi daha idama mahkûm edildi. Aynı mahkeme, daha önce de Atatürk ve arkadaşlarını idama mahkûm etmişti. Bu idam kararlarını Padişah Vahdettin, 15 Haziran 1920'de onayladı. (Şapolyo, age, s. 353, Sarıkoyuncu, age, s. 190, 191). İlk kez bir Osmanlı halife/padişahı (Vahdettin), bir müftü hakkında ölüm fermanı veriyordu. (Kutay, age, s. 189-190, Sarıkoyuncu, age, s. 191).
CUMHURİYETİN DİN POLİTİKASI VE RIFAT BÖREKÇİ
3 Mart 1924'te 429 sayılı kanunla Şeriye ve Evkaf Vekâleti kaldırılıp yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu. 1924'te Diyanet İşleri Başkanı olan Rıfat Börekçi, 1941'de ölümüne kadar bu görevde kaldı. 3 Mart 1924 tarihli 430 sayılı Tevhidi Tedrisat Kanunu'yla Medreseler kapatıldı. Bu kanunun 4. maddesine göre 1924'te İstanbul Darülfünunu'nda bir İlahiyat Fakültesi'yle ülkenin değişik yerlerinde 29 imam-hatip okulu açıldı. İmam-hatipler, 1930'da öğrenci yetersizliği nedeniyle kapatılacak ancak 1949'da yeniden açılacaktı. İlahiyat Fakültesi ise 1933 Üniversite Reformu sırasında İslam Araştırmaları Enstitüsü'ne dönüştürülecekti. Ancak o da 1936'da öğrenci yetersizliği nedeniyle kapatılacaktı. Cumhuriyet'in ilk Kuran Kursu, 1930'larda Süleymaniye Camii'nde açıldı. (Mustafa Kemal Ulusu, Atatürk'ün Yanı Başında, s. 190.) 1932-1937 arasında Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı resmi 59 Kuran Kursu vardı. (Gottard Jaschke, Yeni Türkiye'de İslamlık, s. 75, 76).
TBMM, 25 Şubat 1925'te, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir Kuran tefsiri ve tercümesi ile bir hadis kaynağı hazırlayıp halka dağıtmasını kararlaştırdı. (Bu iş için Diyanet'e 20.000 liralık ek bütçe verildi).
Cumhuriyetin ilk 15 yılında Rıfat Börekçi'nin başkanlığındaki Diyanet İşleri Kuran, hadis, hutbe vb. dinsel konularda 9 önemli eser hazırladı:
1. Elmalılı Hamdi Yazır, “Hak Dini Kuran Dili” (9 cilt), 1935.
2. Ahmet Naim-Kamil Miras, “Tecrid-i Sarih” (12 cilt), ilk 4 cilt 1932-1938 arasında çıktı.
3. Ahmet Hamdi Akseki, “Ahlak Dersleri”, 1924,1926. (Diyanet'in ilk yayını).
4. Ahmed Hamdi Akseki, “Askere Din Dersleri”, 1925. (Bu eser genişletildi ve yeni harflerle 1945'te “Askere Din Kitabı” adıyla basıldı).
5. Rıfat Börekçi-Ahmet Hamdi Akseki, “Türkçe Hutbe”, 1927,1928.
6. Ahmed Hamdi Akseki, “İslam Dini”, 1935.
7. Ahmet Hamdi Akseki, “Kuvvet ve Tayyare-Dini Öğütler ve Vaizlere Vaaz Numuneleri”, 1935.
8. Ahmet Hamdi Akseki, “Yeni Hutbelerim I”, 1936.
9. Ahmet Hamdi Akseki, “Yeni Hutbelerim II”, 1937.
1924-1950 arasında, tek parti döneminde Diyanet İşleri toplam 352.000 takım dinsel içerikli kitap bastırıp halka dağıttı. Bunların 45.000'i Kuran'ı Kerim tefsiri, 60.000'i Buhari hadislerinin tercümesi, 247.000'i ise değişik din kültürü eserleriydi. (Abdullah Manaz, Atatürk Reformları ve İslam, s. 147).
Bu çalışmaların amacı, toplumu dinselleştirmek veya dinsizleştirmek değil dinin anlaşılmasını sağlamaktı. Anlamak “seküler” bir çabadır. Dini anladıktan sonra çok inanmak, az inanmak veya inanmamak tamamen kişisel bir tercihtir. Atatürk, akla, bilime dayalı çağdaş bir ülke kurmak istedi. Ancak bunu yaparken asla din düşmanlığı yapmadı; laikliğin gereği olarak din ve vicdan özgürlüğünden yanaydı. Nitekim camiler açıktı, isteyen ibadetini yapıyordu. Dini bayramlar kutlanmaya devam ediyordu. Yasak olan din değil dincilikti, yobazlıktı.
Yeni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bunları bilmez mi? Yoksa bilir de işine gelmez mi?

/Tıbbiyeli Hikmet