1000Kitap Logosu
Travis Bickle
TAKİP ET
Travis Bickle
@ero_sennin
79 okur puanı
02 Şub 2020 tarihinde katıldı.
204
Kitap
27
İnceleme
96
Alıntı
60
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
192 syf.
·
10 günde
Resimdeki Gözyaşları
(Spoiler içerebilir) Uzun yıllardır ertelediğim ve iyi ki bu yaşıma saklamışım dediğim kitap. Kitaba başlarken beklediğim şey daha sıradan ama güzel anlatımı olan bir hikayeydi, böyle çarpıcı bir şey değil. Yazar o kadar güzel anlatmış ki karakterleri roman boyunca gözünüzde canlanıyor karakterler, tavırları, sözleri. Okuyucular benim Henry olduğumu düşünecekler demişti yazar, Gray olmak isterken. Bence Henry olmalı onca ukalaca tavrına rağmen söylediği güzel sözlerle. Kitabı bölümlere ayırmak gerekirse ilk sekiz bölüm Henry, hayat felsefesi ve Dorian Gray üzerindeki etkisi; orta bölümler geçen yılların özeti ve son bölümler akıcı bir polisiye gibi. Sonu tahmin edilebilir belki ama ilk kısımları bu kıtabı bu kadar değerli kılıyor. Üzerine yazmak değil konuşmak istiyor insan
Dorian Gray'in Portresi
8.8/10
· 35,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
248 syf.
Kitabın başında Ali Nesin ile babasının mektuplaşmaları vardır, çok güzeldir. O kadar fazla mektup var ki kitap 55. sayfadan başlıyor, bu mektupların başka bir kitapta yayınlanıp yayınlanmadığını bilmiyorum. Bu kitabın girişinin böyle olmasını ben çok sevdim, matematiğe girmeden önce sizi biraz duygusal olarak yoğuruyor sanki. Haydi şimdi kitabın içeriğine dalalım. İsmine aldanıp da kitabın matematik korkusuyla ilgili olduğunu, hele hele onu yenmeniz için size rehber olacağını sanmayın sakın. Öncelikte hikaye edilmiş matematik soruları ile başlar. Eğlencelidir ama matematik temeliniz yoksa "Evliliğin Matematiği"nden sonraki sorular canınızı sıkabilir. Eğer problemi çözmeye çalışmayıp çözümleri okuyup geçelim diyorsak güzel, iki hikaye arasında güzel bilgiler var. "Türkçe'nin sayı sistemine ilişkin ikinci bir gözlem, altmış ve yetmiş sayılarının yapısıyla seksen ve doksan sayılarının yapısı arasındaki ayrımla ilgili: Altmış ve yetmiş, altı ve yediden aynı yapı değişikliğine uğrayarak türemiş. Oysa seksen ve doksanın yapısı değişik. Bundan şu çıkabilir: 80 ve 90 sayılarını 60 ve 70 sayılarından daha sonra keşfetmişiz" (sayfa 73) Tavlada Aziz Nesin'e yenilme kısmını "zarların belleği yoktur" diye bitirmiş ama bence babasının zar tutabileceğini düşünmemiş, okudukça gülesim gelir hala. Kitabın sonuna doğru bazı matematiksel oyunlar var, daha önce duymadığım, ayrıntılı şekilde tarif edilen kağıt-kalem oyunları. Sonra bir de paradokslar var, berber paradoksundan, Giritli Epimenides'e. Önce paradoksların incelenmesi, daha sonra Hilbert'in istekleri ve Gödel'in mükemmel Eksiklik Teoremi'ne giden yollar. Mektuplarla başlayıp Gödel'in hayatıyla sona erer kitap. İsminden bir şey beklemeyin, içeriğindeki güzelliğe ve doyuruculuğa odaklanın.
Matematik ve Korku
8.4/10
· 90 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
346 syf.
Daha önce Tolkien dünyasına aşina değilseniz (yüzüklerin efendisi filmleri sayılmaz) bu kitaba hiç başlamayın, sıkılma ihtimaliniz yüksek. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion'dan sonra okunduğunda keyifli ve sürükleyici bir kitaptır. Daha önce Silmarillon'da anlatılan bazı olayların ayrıntısı içerir ve kronolojik bir rehber gibi değil bir hikaye olarak karşımıza çıkar. Kahramanımız, âli elfler çağındaki bir insan olan Hurin oğlu Turin'dir. (Spoiler) Turin'in ejdarhanın yumuşak karnını yarıp onu öldürmesinde fiziksel tutarsızlıklar var gibi geliyor. Bu ejderha Smaug'dan çok daha büyüktür, uçamaz ama büyüsü güçlüdür ve çok daha yıkıcıdır. Ölümü aynı Smaug gibi basit bir şekilde ve bir insanın elinden olur. Ejderha Turin'e lanet etmiştir ölmeden ve bu laneti hiçbir şey silemez. Benim açımdan, sağ cenah komutanı Glorfindel'i görmek açısından keyif verici olmuştur. Aslında Tolkien'in notlarından toparlanarak yazılmış bir oğul Tolkien romanıdır. O yüzden yüzüklerin efendisi evreninin bir parçasıymış gibi gelmiyor bana hiç.
Hurin'in Çocukları
Okuyacaklarıma Ekle
3
Okunacak değil başvurulacak bir kitaptır. Ders kitaplarının burada bulunmasını ilginç bulmakla beraber belirtmeliyim ki, bu kitap, diferensiyel geometride, Türkçe kaynak sıkıntısı çekenler için çok güzel hazırlanmıştır. Muadili Hacısalihoğlu kitabı gibi anlaşılması zor ifadeler barındırmaz ama içeriği çok geniş değildir, yüzeyseldir. Lisans öğrencileri için, büyük üniversitelerde yardımcı kaynak sayılabilir. Yüksek lisans öğrencileri temel tanımların güzel ifadelerini bulabilirler. Daha yüksek seviyelere hitap etmez.
Diferensiyel Geometri
Okuyacaklarıma Ekle
2
128 syf.
Benim incelemem çeviriler üzerine olacak daha çok. Daha önce söylenenin aksine, İş Bankası Yayınları çevirisini eserin ruhuna uygun bulmuyorum. Çoğu yerde birebir çeviri yapılmış ve metindeki o coşkulu ruh kaybolmuş. "Evliliğe dair" kısmında yaşamıştım bunu ilk, sonra "iyilik ve kötülüğe dair" kısmında. You are good when you are one with yourself. Yet when you are not one with yourself you are not evil. "Kendinizle özdeş olduğunuzda.." diye başlayan bir çevirisi var mesela İş Bankası'nın, ancak hangimiz kendimizle barışık olmak için bunu kullanıyoruz. Birebir çevirmek, burada kendimizle barışık olmayı ifade eder mi ya da böyle kötü bir paragraf okuduktan sonra mükemmel şekilde devam eden sonraki kısımları okumak için hevesiniz kaçmaz mı? Çok fazla çevirisi var ve hemen hepsi İş Bankası Yayınları çevirisinden güzeldir (popüler olduğu için yayınevinden bahsediyorum.) Alkım Yayınları basardı daha önce ve aslında aynı çevirmen, ancak nedense başka türlüsü tercih edilmiş İş Bankası Yayınları'nda. Aynı şeyleri farklı kelimelerle dinlemenin ne kadar çok şeyi değiştirdiğini görmek istiyorsanız, elinizde bir kaç tane çevirisini bulundurabilirsiniz. Özgün dili İngilizcedir ve çok ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olmadan da anlayabilirsiniz. Öyle tatlı, öyle sade bir dili vardır. Bir de öyle deneyin derim.
Ermiş
8.1/10
· 47,1bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4