·
Okunma
·
Beğeni
·
13,9bin
Gösterim
Adı:
Amat
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750503726
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
"Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçlarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisar edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil'le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun
dikmesinin palangalarına asılan ve tıraka tutan gemicilere vardiyan, Yisa, sizi gidi sütü bozuk sünepeler! Yisa beraber! Varda ruhsuzlar! Varda! Bre aman! Laşka! Laşka!? diye feryat ediyor ve hurçların, sandıkların ve fıçıların ambarlara usûlünce istifine nezaret ediyordu. Güneşin doğmasına 7 saat kala esrarengiz adam, sürme iskeleden kalyonun çukur güvertesine çıkmak istedi. Fakat eline ne kadar asılırsa asılsın Eşek İsrâfil yerinden bir türlü kımıldamıyordu. O karanlıkta eline son bir kez daha asılıp Gel yâ mübarek diye nida eyledi. Bunun üzerine çocuk her nedense inat etmekten vazgeçti. Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrâfil'in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye
tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilâhi düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti."
239 syf.
·9/10 puan
Değerli Okuyucular;
Günahkarlarla dolu bir gemide ölümsüzlüğü ve gücü elinde tutmayı düşünen iki farklı karakterin dini motiflerle süslendiği,Hak'a ulaşmamız adına bizim hayat rehberimizden örnekler verilerek sunulan,tarihte oğlancılığın var olduğunu ve onu irdeleyen,gerçek,ölüm,günahı sorgulayan yazarın 3.okuduğum kitabını sizlere kısaca anlatmaya çalışıyorum. Yedinci Gün adlı eserde daha çok ironiye sahip olduğunu ve daha çok gülümseye bileceğinizi söylemeden es geçmek istemem.
İhsan Oktay Anar'ın bu eserinde bazı denizcilikle ilgili kavramlara sahip olmayanlar için zorluk yaşamayacağını zira bunun için rehber niteliğinde kavram anlamları sözlüğüne internet üzerinde rastlayabileceğinizi ve Erdal Öz ödülünün sahibi olan kitabı sakin ortamlarda okumanızı,büyülü dünyada yolculuk yaparak hayatı anlamdırmaya çalışanlar için tavsiye ediyorum.
Tüm olumsuzluklara rağmen hayat yolculuğunuzun en büyük dostunuz kitaplarla sürmesi dileğiyle.
239 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Gerçeküstü dünyaların yaratıcısı demeliyim onun için
Okuduğum 3. kitabı ve kesinlikle muhteşem...Konu yine Osmanlı döneminde ama bu defa denizdeyiz, Amat gemisinde
Yazar özenle seçtiği belli karakterleri, isimleri, denizcilik terimlerini kullanarak dönemin tarihini, kültürünü, inanç şekillerini kendi felsefesi ile harmanlayıp müthiş bir eser meydana getirmiş...Kitabın sonunda da birçok kişinin Amat ve mürettebat üzerine yazdığı eserlerden bahsederek okuyucuya farklı bitiş seçenekleri sunmuş
İstediğin gibi olabilir yani☺
 • Efrasiyab'ın Hikayeleri
  8.3/10 (1.018 Oy)904 beğeni3.239 okunma1.940 alıntı12,6bin gösterim
 • Suskunlar
  8.8/10 (1.949 Oy)1.821 beğeni5,8bin okunma5,2bin alıntı31,3bin gösterim
 • Kitab-ül Hiyel
  8.4/10 (939 Oy)766 beğeni2.764 okunma836 alıntı10,7bin gösterim
 • Yedinci Gün
  8.0/10 (720 Oy)597 beğeni2.348 okunma1.030 alıntı9,4bin gösterim
 • Galiz Kahraman
  8.1/10 (686 Oy)546 beğeni2.092 okunma1.377 alıntı7,6bin gösterim
 • Yüzüncü Ad
  8.2/10 (1.101 Oy)1.111 beğeni4.303 okunma3.764 alıntı14,7bin gösterim
 • Tanios Kayası
  8.1/10 (880 Oy)873 beğeni3.671 okunma2.101 alıntı15,9bin gösterim
 • Beyaz Kale
  7.5/10 (1.411 Oy)1.015 beğeni4.912 okunma2.465 alıntı21,4bin gösterim
 • Kara Kitap
  8.3/10 (1.516 Oy)1.432 beğeni5bin okunma9,1bin alıntı38,7bin gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (3.687 Oy)3.625 beğeni14,4bin okunma17,6bin alıntı105,5bin gösterim
239 syf.
·5 günde·Beğendi·1/10 puan
...Ne gariptir ki filikanın kurekcilerinden biri yarali şövalyenin sadık usağiydi.Anlaşılan o ki uşak, yalnızca efendisi olan sovalyeye değil güçlü olan herkese sadıktı.
239 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Denizcilikten biraz anlıyor, tarihi hikayeleri de seviyorsanız İhsan Oktay Anar’ın Amat’ını çok seveceksiniz.
Denizcilerin serseriliği, karada her soruna çözüm varken denizde olmadık işlerle karşılaşıp başa çıkmak ve leventlerin ilişkilerini anlatan güzel bir hikayesi var bu kitabın
239 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Gemi ve gemicilik terimlerine her ne kadar yabancı ve ön yargılı olarak okumaya başlayıp elimden bırakamadığım bir kitap oldu AMAT. Harika bir hikaye, çok karakter ve insanoğlu analizi ile beni fazlasıyla tatmin etti. Anar’ın çok farklı dünyası var. Büyüleyici, merak uyandırıcı. “Emilio Santos ölmemeliydi!”
239 syf.
·Beğendi·3/10 puan
Coğrafyayı “keder” haline getiren yazarlarımız var ülkemizde. Bu kurgu yeteneğini ve Doğu zekasını, olumsuzlama ve hakir görme eğilimi pençesinden kurtarıp saygı ve hürmet makamına çıkarabilse dünya literatürüne ismini ölümsüzlüğüyle yazacak yazarlarımız var. Ama gelin görün ki kendi halk ve kültür değerlerini vebalı cadı avı gözüyle gören yıkım ekibi Batı kafasıyla aynı çalışan zihinleriyle, kendi kaderlerini kendi coğrafyalarına kendi kurallarıyla esir ediyorlar. Halbuki coğrafya onun, kader onun, gelecek onun, esir edildiği kaide onun.
Anlamak mümkün değil. Eser azıcık ucundan felsefe, ufak tefek mistisizm, kenarından köşesinden edebiyat. Tamamı bu bileşenlerden ibaret. Bol vaktiniz, uğraşmaya meyilli zihniniz ha birde olmayan bir hazineyi illa çıkaracağım, bu kitaptan yoksa bile o hazine çıkmak zorunda diyorsanız tavsiye ediyorum.
239 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Denizcilik terimlerinin sıklığı çoğu kez sözlük açtırmış ve başlarda beni zorlamış olmasına rağmen kitabı çok sevdim. Zaten bu terimler zamanla hikayenin içinde anlaşılır hale geliyor. Yarım bırakma niyetiniz varsa ya da bu tarz yorumlardan dolayı okumaktan kaçıyorsanız bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederim.
239 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Tam bir İhsan Oktay kitabı...

Okuduğum üçüncü İhsan Oktay kitabı oldu Amat, Puslu Kıtalar Atlası ve Suskunlar’dan sonra.

Puslu Kıtalar Atlasın’daki mistik, Suskunlar’daki dinî/ezoterik havayı harmanlamış Amat’ta İhsan Oktay. Ağır bir gemici diliyle yazılmış olan kitabı yer yer anlamakta zorlandım ama olay örgüsü okuyucuyu öylesine içine çekiyor ki “kolomborne, alesta” kavramları zihninizde kendi anlamlarını buluyor ve siz olay örgüsüne kendinizi kaptırıp kelimelerin arkasındaki anlamı görmeye başlıyorsunuz. Bu açıdan okuduğum yazarlar arasında İhsan Oktay kadar okuyucuyu hikayenin içine çeken yazar sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sürükleyicilik açısından enfes bir kitap Amat.

Hikayemiz Amat isimli bir gemi ve bu geminin birbirinden ilginç tiplemelere sahip olan mürettebatının yolculuğunu konu ediniyor.

İhsan Oktay’da en beğendiğim şey; dinî bir metne, tarihî bir olaya ya da herkes tarafından kabul görmüş gerçeklere sırtını dayayıp alternatif kurgular oluşturabilmesi. Amat’ta da bu alternatif kurgulardan epeyce var ve kitabı okuduğunuzda “ben bunu bir yerden duydum” ya da “bu sanki böyle değildi ya?” diye kendinizi sorgulamanıza sebep oluyor.

Velhasıl kelam; İhsan Oktay çok sevdiğim bir yazar. Hiç İhsan Oktay okumadıysanız Amat ile giriş yapmanızı tavsiye etmem, Puslu Kıtalar Atlası daha doğru bir tercih olacaktır fakat İhsan Oktay’ın üslubuna aşinaysanız ve seviyorsanız, Amat’a mutlaka şans vermelisiniz.
239 syf.
·6 günde·7/10 puan
Amat
İhsan Oktay Anar
• Osmanlı hamamlarında müslüman olmayanlar çıngıraklı peştemal takardı.
• Yeniçerilerin İstanbul’da ateşli silah ile dolaşması yasaktı. Kuşaklarına soktukları hançer ile gezebilirlerdi.
• Yeniçerilerin kırmızı giymesinin sebebi yaralandıklarında bunun belli olmaması içindir.
• Yeniçerilerin sakal bırakması yasaktı.
• Dişçiler savaş sonrası savaş meydanını dolaşır sağlam dişleri sökerlerdi.
• Ruh Arapça’da rüzgar anlamına da gelir. Gemiyi hareket ettiren rüzgar nasılsa bedeni hareket ettiren ruhda öyledir.
• Zaman döngüseldir. Geçmişi bilen geleceğide bilir.
• Hafıza bir organdır ve zamanı algılar.
• Emet İbranice’de ölüm demek. Emet kelimesini Navarinli Yahudiler Amat diye telaffuz eder.
239 syf.
·Beğendi·9/10 puan
“Amat” İhsan Oktay Anar’ın harika bir eseri daha. Kitap efsane tadında sürükleyici bir denizcilik romanı. Bütün İhsan Oktay Anar kitapları gibi felsefi öğeler, tarih ve alt metinler oldukça fazla. Anar kitabında derin kültür birikimini harika diliyle harmanlıyor. Kitabın ana hikayesi dışında bütün Anar romanlarında olduğu gibi yan karakterlerin kısa ama ilginç hikayeleri yine çok yaratıcı ve güzel. Kitap Jack London’un “Deniz Kurdu” romanına dil olarak çok benziyor oldukça fazla denizcilik terimi var. Ama her İhsan Oktay Anar kitabı gibi bana göre bir şaheser.
239 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10 puan
Görünüşe bakılırsa ölüm, ruhun bedenden ayrılmasıydı. Ama İbni Meymun, günahkârlar için ölümün mutlak bir son olduğunu yazmaktaydı. Bu fazlasıyla yürek parçalayıcı bir durumdu.
239 syf.
·9 günde·8/10 puan
Bir İhsan Oktay Anar klasiği olan eser yazarın gemicilik üzerinde yıllarca çalışmasının sonucu oluşmuş. Kullanılan terimlerden bunu anlamak mümkün. Amat adlı gemi ile beraber bizi de gizemli sulara götürüyor.
“ İlk kez öldürdüğünde bir değil, sanki bin kişiyi öldürmüş gibi olursun. Yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. Babasının başını okşadığı o çocuğu da , bir genç kıza aşkını ilan eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da, savaşa giderken uğurlanan o masumu da ... bütün bu kişileri öldürmüş olursun.”
"Donat bakalım bize şöyle güzel bir sofra!....at bakalım ızgaraya üç lûfer! Taramayı ve Arnavut ciğerini de unutma....papaz yahnisi de hazırla. Haydi!
" Getir şarapları! Doldur kadehleri!"
İhsan Oktay Anar
Sayfa 17 - iletişim yayınları
Vicdan azabı zenginlere mahsus bir acı olmalı. Kırılan bir kolun, kesilen bir bacağın, oyulan bir gözün acısı hakkında en ufak fikirleri olmadığı için sadece vicdan acısı çekerler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Amat
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
239
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750503726
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
"Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçlarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisar edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil'le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun
dikmesinin palangalarına asılan ve tıraka tutan gemicilere vardiyan, Yisa, sizi gidi sütü bozuk sünepeler! Yisa beraber! Varda ruhsuzlar! Varda! Bre aman! Laşka! Laşka!? diye feryat ediyor ve hurçların, sandıkların ve fıçıların ambarlara usûlünce istifine nezaret ediyordu. Güneşin doğmasına 7 saat kala esrarengiz adam, sürme iskeleden kalyonun çukur güvertesine çıkmak istedi. Fakat eline ne kadar asılırsa asılsın Eşek İsrâfil yerinden bir türlü kımıldamıyordu. O karanlıkta eline son bir kez daha asılıp Gel yâ mübarek diye nida eyledi. Bunun üzerine çocuk her nedense inat etmekten vazgeçti. Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrâfil'in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye
tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilâhi düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti."

Kitabı okuyanlar 3.177 okur

 • Nurcan
 • RoadNotTaken
 • apakay
 • Anna K.
 • Melike koç
 • Şevket Serhan Aydın
 • Ali CEYLAN
 • Maşallah Dönmez
 • Mercan
 • Ahmet Değirmenci

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%2.9
13-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%12.3
25-34 Yaş
%38.1
35-44 Yaş
%34.3
45-54 Yaş
%7.9
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.9
Erkek
%58.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.2 (314)
9
%26.7 (287)
8
%27.6 (297)
7
%10.2 (110)
6
%3 (32)
5
%1.4 (15)
4
%0.7 (8)
3
%0.7 (7)
2
%0.3 (3)
1
%0.3 (3)

Kitabın sıralamaları