"Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçlarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisar edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilân için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrâfil'le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun dikmesinin palangalarına asılan ve tıraka tutan gemicilere vardiyan, Yisa, sizi gidi sütü bozuk sünepeler! Yisa beraber! Varda ruhsuzlar! Varda! Bre aman! Laşka! Laşka!? diye feryat ediyor ve hurçların, sandıkların ve fıçıların ambarlara usûlünce istifine nezaret ediyordu. Güneşin doğmasına 7 saat kala esrarengiz adam, sürme iskeleden kalyonun çukur güvertesine çıkmak istedi. Fakat eline ne kadar asılırsa asılsın Eşek İsrâfil yerinden bir türlü kımıldamıyordu. O karanlıkta eline son bir kez daha asılıp Gel yâ mübarek diye nida eyledi. Bunun üzerine çocuk her nedense inat etmekten vazgeçti. Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrâfil'in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilâhi düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti."
Yazar:
İhsan Oktay Anar
İhsan Oktay Anar
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 46 dk.Sayfa Sayısı: 239Basım Tarihi: Temmuz 2021İlk Yayın Tarihi: 2005Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750503726Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
235 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
İhsan Oktay Anar'ın hayal âlemine bir gemiyle açılıyoruz bu sefer. Gemimizin adı AMAT. Nuh Tufanı'nı hepimiz biliriz. Hazreti Nuh’un gemisine de birçoğumuz aşinadır. Tevrat’ta, İncil’de ve Kuran’da Nuh’un peygamber olduğu ve tufan olayı anlatılır. Olay kısaca şöyledir: Nuh peygamber, kavmini doğru yola getiremeyince Allah’tan ‘’gemi yap’’ vahyi
Amat
Amatİhsan Oktay Anar · İletişim Yayınevi · 20215,5bin okunma
Reklam
239 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Denizcilik Terminolojisi
"Babafingo, funda, siya, alesta, alabanda, gomina, pruva, pupa, apaz, rüzgaraltı, rüzgarüstü, iskele, sancak, baş omuzluk, kıç omuzluk, borda, grandi direği, volta etmek, kavanço etmek, istinga etmek, aborda etmek, morile etmek, iskandil etmek, salya etmek, seren, kasara, sintine, küpeşte, rahne, gabya, parakete, iskota, trinketa" Evet, kitapta bolca geçen kelimelerden bazıları. Bunlar gibi bolca denizcilik terimi içeren bir roman olduğu için yelkenlilerle, denizcilikle, gemi insanı olmakla ilgisi olmayan okurların hayal etmekte, akıcı olarak okumakta bir hayli zorlanacağı bir roman olduğunu düşünüyorum. Bu kelimelerin yarısının bile anlamını bilen biri film seyredercesine okuyacaktır. Sevgiler.
Amat
Amatİhsan Oktay Anar · İletişim Yayınevi · 20215,5bin okunma
239 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Başlıklarla ve Yazar Bakışıyla Amat İncelemesi
Amat'ı Kurgu, Olay Örgüsü, Özgünlük, Karakterler gibi farklı başlıkların altında yazar bakışıyla incelediğim youtube içeriğime buradan ulaşabilirsiniz. youtube.com/watch?v=bmS8zcu... Bu tür daha fazla kitap içeriği için kanalımı takibe alabilirsiniz. Üşenenler için özet incelemem: Çok gerçekçi, edebi derinliği yüksek, okuması meşakkatli ve pek de sürükleyici olmayan bir roman.
Amat
Amatİhsan Oktay Anar · İletişim Yayınevi · 20215,5bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.