Galiz Kahraman

8,0/10  (59 Oy) · 
188 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.727 gösterim
"Bütün zamanların kahramanı olan bir insanın hikayesidir bu. O hem herkes hem de hiç kimsedir. Dünyadan alacağını tahsil etmeye gelmiştir. Çünkü, Tanrı dahil herkesin ona borcu vardır. Vebaline girilen tüyü bitmedik yetim işte odur. Kadim zamanlardan beri hakkı yendiğine göre, sonlu ama sınırsız bir evrenin engin ve derin merkezi insan olmanın, "olmasa da olur" halini icrâ etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Romantik bir insafsızlığın bakir tacizcisi olmak sonuna kadar hakkıdır. Sıradanlığın üst insanıdır o. Asilliğiyle asilleşememesi umrunda bile değildir. Onun umrunda olan tek şey, sadece ve sadece kendini algılamak, kendi küçük âlemine sığan kainatı kabul etmektir. Çünkü bilmektedir ki, gerçek bilgelik de zaten budur."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9789750514180
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
selin okur 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bütün kitapları okumaya değer. Farklı bir hayal gücü farklı bir içerik :)
Zevkli bir okuma sağlıyor. Bayanlarda kabadayı oluyormuş kitaptan öğrendim

Mehmet Y. 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar’ın 2014’te piyasaya çıkan romanı. Galiz, iğrenç, kötü manasına gelen bir kelime. Nitekim romanın kahramanı da bir bakıma öyle. Anar bizi daha önce eski zamanlara götürür ve bir kısmı fantastik olan masalını/hikayesini orada anlatırdı. Lakin bu sefer devir cumhuriyet dönemi, muhtemelen de 90’lı yıllar.

Romanın baş karakteri İdris Amil Efendi adlı bir zat. Gerçek anlamda bir galiz kahraman. Roman onun etrafında gelişiyor. Anar’ın kendine has absürt öğeler barındıran üslubu bor romanda da devam ediyor. Üstelik çok daha yoğun bir şekilde.
Öyle ki roman bittikten sonra geriye sarıp düşündüğünüzde aslında bunun neredeyse bir mizah yazı dizisi olduğuna dahi karar verebilirsiniz. Bu yüzden romanın özeti diye bir şey sunmak da kolay değil.

Yalnızca İdris Amil değil romandaki karakterlerin hepsi birbirinden galiz! Yarma İskender, ismi ve soyismi oldukça dikkat çekici olan Efgan Bakara, Remiz, Remziye, Muhtar, Mualla…
Romanda hakikaten pek çok gülünç sahne var. İdris Amil’in çoğunlukla bir aptal olduğunu düşünüyorsunuz. Ama ecnebi yazarların romanlarını kendi yazmış gibi piyasaya sürdürmesi lakin sonunda o işin ekmeğini Muhtar’ın yemesiyle birlikte bazen de toplumdaki aptalların sayısının hiç de az olmadığı kanısına varıyorsunuz. Zaten yazar, romanda biraz da edebiyat üzerinden sıkı hicivler yapıyor.

Neyse, sonuçta her şey İdris Amil Efendi’nin nidası gibi;
Hüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüp! Jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjt! Nah-ha!

Ferah 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 301 günde · Puan vermedi

“Kaba ve çirkin, iğrenç.” (Galiz) bir roman kahramanı için ne kadar düşündürücü bir lakap. İdris Amil Hazretlerinin nidasıyla doğumundan başlayarak yaşadığı tuhaf, komik, ve şiddet içerikli olayları anlatıyor. Sıradan insanların başarılı olmaları yolundaki çaresizliklerini bazen tebessümle bazen de içiniz acıyarak okuyacaksınız.
İhsan Oktay Anar bence çok iyi bir yazar. Dilerim kıymeti bilinir.

ihtiyar 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

İhsan Oktay Anar kitaplarındaki dil ve anlatım yazarın zekasına saygı duymaktan başka bir şey bırakmıyor okura. Bir ara yazmama kararı alan yazarın umarım son kitabı olmaz Galiz Kahraman. İğrençlikleri kitabın kahramanı üzerinden o kadar güzel anlatıyor ki, içinde ince ince göndermelerle "bizi" anlatması tüm kitaplarında olduğu gibi müthiş bir ironi. Kitabın içinde farkında olmadan bir bakıyorsunuz ki günlük bir mevzu işlenirken derin akademik ve entelektüel birikim satır aralarına serpiştirilmiş, gerçi bu diğer kitaplarında da mevcuttur. Okurken bir ara koparsınız konudan, dalıp gidiverirsiniz, eğlenceli ve bildik gelir konu size, bir bakmışsınız çok derinlere inmiş mevzu ve anlatım, bir kaç sayfa geri dönmek zorunda kalırsınız. Çok emin olmamakla birlikte tüm kitaplarında bir şekilde yobazlığa değiniyor, yobazlık ya da inandığımız dine göre ters hareketler yapma durumu ki gerçekten bu konuda verdiği örnekler bence hep doğru. Beğendiğim yazar ve beğendiğim bir kitabı daha. Tavsiye ederim.

Tuncay YILDIRIM 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zaman, sınır, mekan kavramı olmadan yazdığı gerçeğimsi,fantastik eserleri, kendine has uslubu, kendine has kurgusu,yazım dili ve oluşturduğu masalsı dünyasıyla yine büyük bir zevkle okuduğum bir İhsan Oktay Anar kitabı.
Öncelikle diğer kitaplardan farklı olarak hikaye Cumhuriyet dönemi sonrasında geçiyor. Diğer kitaplar gibi bir konuda ayrıntılı bilgiler içermiyor, Konu gayet sıradan ve hatta gündelik olaylardan oluşuyor
Kitabın ilk sayfasındaki “robOt oLmadiğnı KanıdLA. N.V. Google” alıntısı ve . “Hüüüüüüüüüüüüüüüp! Jjjjjjjjjjjjjjjjt! Nah-ha!” narasıyla başlaması ilginç.!
Kitabın kahramanı İdris Amil Efendi Kasımpaşalı,aşık, şiir okuyor ve hırsızlık yapıyor.(?) Kitabın kahramanlarının mizahi yönlerini sevdim. Anlatım dili ağır olan kitabın okumasıda yavaştı.

Esma Meral 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk başlarda kitap çok anlasılmasada sonradan kendini bi nebze olsun sevdiren bi kitap.. Ama hala aklımda ki soru ise o bebeğin kimden olduğu.. Amil efendini yaşadıkları bence okunmaya değer..

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İhsan Oktay Anar'ın eserlerini kendi eserleri içinde değerlendirdiğim için 6 puan verdiğimi söyleyeyim ilk başta. Çünkü kendisi benim için hakiki yazardır. Diğer yazarlarla kıyaslarsam eserlerini, hepsinin arasından 10 puanla birinci gelecektir benim gözümde.

Eser incelemesine gelince, Galiz Kahraman, bize çok yakın olan bir zamandan bahsediyor. Değer verdiklerimizin aslında değersiz olduğundan dem vuruyor. Muhteşem üslubunu konuşturmuş yine Anar. Kitapta güldüğüm birçok yer vardı. Gayet esprili yazmış. Gerçek ile gerçeküstüyü fevkalade meç etmiş. Aliyülaladır benim için her zaman. Anar'ı herkes okusun, okutsun. Edebiyat nedir, hayal gücü nedir ve nasıl cümle kurulur, dilimiz nasıl parlatılır, görmek isterseniz tabii ki.

Ieyasu Tokugawa 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Yazarın diğer kitaplarıyla karşılaştırıldığında (Yedinci Gün hariç) biraz sönük kalıyor evet ama kitap kötü kitap değil kesinlikle. Sadece yazar önceki kitaplarında çıtayı muazzam derecede yükselttiği için öyle geliyor insana.

Fatih Mehmet Karagöz 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İhsan Oktay Anar kitapları arasında beklentilerimi karşılamayan tek kitap.. Bununsa sebebi, biliyorum ki ,yazarın önceki kitaplarında bizi götürdüğü inanılmaz dünyaları bu kitapta yakalayamamamız.. Beklentiler yüksek üstadım, sen yeter ki yaz, biz bir solukta okuyalım..

Bahar Acar 
06 Mar 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kitap. aşağıdaki linkte kitap hakkında keyifli bir yazı bulacaksınız:
http://blog.radikal.com.tr/...z-daha-realist-46948

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Ferah 
30 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

''Kadınlar kavga etmezdi ama bütün kavgalar kadınlar içindi, medeniyeti kadınlar kurmamıştı ama medeniyet kadınlar için kurulmuştu. Kısacası zaten mankafa olan erkek tâifesi, cins-i latifi görür görmez daha da bir delirdiği için, onu elde etmek gayesiyle gece gündüz demeden didinip yırtınarak icatlar yapmış, ayağına üşenmeyip keşif seyahatlerine çıkmış, sırf onları tavlamak için kendini paralayıp cilt cilt kitaplar yazmıştı. Hanım kısmı erkeği, zavallının kalbine aşk okunu sokup gebe bırakır, sonra da ona dokuz doğurturdu...''

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Ahmet Samsa 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başkaları ne derse desin, bir hanımın yüzündeki güzellik, ona şefkatle bakan erkeğin gözlerinden yansıyan aşktır.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 141)Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 141)
FatihTub* 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Güzellik
Güzellik ve çirkinlik , deha ve delilik gibi tabii eksiklikler ve fazlalıklar, olağan insanlarca kriminal bir hususiyet kabul ediliyor, alayla cezalandırılıyordu.Anlaşılan çok sayıda olmaları , aynı fikri ve bedeni üniformayı giyip cemaat içinde durmaksızın hiza ve istikametini kontrol eden normal insanları yanıltıyordu.Cemaat , zaniyeleri taşlarla , divaneleri kahkahalarla recmediyor olsa gerekti.Çünkü bunlardan biri aşkına , diğeri ise zekasına engel koymazdı.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 31 - İletişim Yayınları)

Vicdanı olan herkes, 400 senelik hamamın ve yarım asırlık servilerin değil, darphanede 4 saniyede basılan bir deste gıcır gıcır banknotun daha fazla kıymet taşıdığına kalıbını basardı!

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Tuncay YILDIRIM 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anne
“Annesi yatağında yatıyordu. Kadıncağız Efgan Bakara’nın hayattaki yegane varlığıydı. Bu yüzden yanına gidip annesini yanağından öpmek istedi. Ama kadıncağızın yanağı buz gibi soğuktu. Ama o çoktan ölen kadını bir kez daha öptü. Çünkü annesiydi.”

Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 73)Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 73)
Tuncay YILDIRIM 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Albert Einstein
Efgan Bakara hani şu, okullarda okutulup da talebelerin kafasını ütüleyen fizik, kimya, biyoloji gibi saçma sapan ilimlerle uğraşan bir inekti. Zaten fizikçiler, kimyacılar da inek değiller miydi? Bu inekler içtimai meselelerle uğraşmak yerine laboratuvarlara kapanmışlardı. Bu fiyakasız ilimleriyle elbette kadın kız tavlayamazlardı. Efgan Bakara da böyle olacaktı elbet. Üstelik bu fodul epey dindardı. Garip garip konuşuyor, mesela Kopernik isimli bir papaz, Mendel diye birinin de keşiş olduğunu söylüyordu. Kaşalotzadeye göre Nefton ve Kelvin isimli şahıslar da, Mak Plank da gayet dindardılar. Ayrıca enayi, Ayışıtan diye bir fizikçinin, yaratılmamış bir kainatın imkansız olduğunu beyan ettiğini söylemekteydi. Anlaşılan o ki, fen adamları pek o kadar da münevver sayılmazlardı; bunlar olsa olsa, kadın kızdan uzak bir hayatı tercih eden ineklerdi.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Tuncay YILDIRIM 
 03 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Demokrasi
Utanmaz enayiye göre demokrasi ancak hakikatın keşfedildiği memleketlerde var olabilirdi. Oysa, asırlardır sultanlar veya fuhrerler tarafından idare edilmiş memlekette hakikat, ahalinin reyine ve uzlaşmasına dayanıyordu; öyle ki hakikat, başta hakim sınıf olmak üzere herkesin işine gelmeliydi. Uzlaşmaya dayalı demokrasi varsa hakikat despot, uzlaşmaya dayalı hakikat varsa rejim despot olmaktaydı. Bu nedenle, memlekette hakikat mutlak değil, örfi idi. Hatta daha fazlası, hukuki idi de.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Enes ESEN 
18 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"... Ama ihtiyarın bir kulağından giren malumat, onun yaş icabı pelteleşmiş beynini ancak birkaç dakika kolaçan ettikten sonra hemen, diğer kulağından dışarı sızmaya başlardı."

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Tuncay YILDIRIM 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yükselmiş birini düşürmek, yahut onun düştüğünü görmek, aşağıdakilerde adaletin yerini bulduğu hissini uyandırır ve onlara mutluluk verirdi.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay AnarGaliz Kahraman, İhsan Oktay Anar
Ahmet Samsa 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ancak bu şiir otoritesi, dizelerini ilk mektep müdürü gibi o kadar otoriter okuyordu ki, sanki bir diktatördü de balkonundan ahaliye nutuk atmaktaydı. Hakikaten de diktatörlük, hesap kitap değil de, his işiydi. Çünkü kadın kız yanı sıra halkı da, bir muhasebeci yahut bir filozof-kral değil, elbette bir şâir-diktatör daha kolay tavlardı.

Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 146)Galiz Kahraman, İhsan Oktay Anar (Sayfa 146)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Uzun İhsan Efendi'nin 'Galiz Kahraman'ı
Uzun İhsan Efendi'nin 'Galiz Kahraman'ı İhsan Oktay Anar'ın İletişim Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı 'Galiz Kahraman' okuyucunun hayal dünyasında yeni ufuklar açıyor. 'Galiz Kahraman'ı yazarın diğer kitaplarına göre aksiyonu en bol, en ironik romanı diye tanımlayabiliriz.