zeliha kalay, bir alıntı ekledi.
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Yüzlerce miydiler yoksa on binlerce mi
Çanakkalede düşman karşısındaki gücü tahmin edemiyordu. Yüzlerce miydiler yoksa on binlerce mi? Böyle düşünmekte haklıydılar. Çünkü karşılarında bir komutan 9 kişiden oluşan birliğe dayanın evlatlarım diye bağırıyor, Aytepede 40 kişilik bir Türk birliği 2 tabur ingilize karşı koyuyor, Ertuğrul koyunda 10.bölüğün 1.takımına kumandanlık eden ezineli Yahya çavuş üstüne yağan donanma ateşine rağmen kendinden 13 kat güçlü orduya geçit vermiyordu

Elveda Osmanlı / Bir Cihan Devleti'nin Çöküşü, Mustafa Uluçay (Sayfa 149)Elveda Osmanlı / Bir Cihan Devleti'nin Çöküşü, Mustafa Uluçay (Sayfa 149)

“Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş'tular
Tam üç alayla burada gönülden vuruştular
Düşman tümen sanırdı bu şahane erleri
Allah'ı arzu ettiler, akşama kavuştular”

Tabur Komutanı Mahmut Bey ile Asteğmen Hüseyin Bey'in şehadeti üzerine komuta Ezineli Yahya Çavuş'un eline geçti. Yahya Çavuş Galiçya ve Balkan Savaşı'na katılmış 28 yaşında cesur bir asker sağ kalan 67 arkadaşı ile siperlerde mevzilenmiştir. Albien ve River gemilerinden şafakla beraber karaya çıkmaya başlayan 3000 düşman askerini Ertuğrul Koyu'nun sularına gömmüş, deniz kızıla boyanmıştır. 48 saat düşmanın binlerce top mermisi ve askerine karşı kıyı ve siperleri korumuştur. Düşman bir tümen bildiği Türk Birliği'ni Yahya Çavuş'u siperlerinde 62 kahraman ve şehidin cesedi ile karşılaşınca hayretler içinde kalmıştır.