Giriş Yap
168 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Çok duygusal bir kitaptı benim için. Temiz kalpli ailesi terk etmiş minik bir çocuğun hayal gücüyle karışık üzücü hikayesini anlatıyor. Sonu da beklemediğim gibi bitti. Ama çok üzdü beni.
Beyaz Gemi
8.4/10 · 54,5bin okunma
Reklam
180 syf.
Açıkçası ne tavsiye ederim,ne de etmem büyük bir heyecanla başladığım bir kitaptı,sonu kesinlikle böyle olmamaliydi,her şey bir hayalden vedâhi masaldan ibaret ve kendini hayale kaptırmak neticesinde küçücük,masum bir çocugun hazin bir ölüm hikayesi.. Peki ne çıkardım bu kitaptan,çocuklara böyle masallar anlatmayin,hele de biraz buhranda yaşayan bir çocuksa,,sonuçta o çocuk kendini masallardaki kahramanlardan farksız görmeyip ordaki hüviyete bürünebilir.. Cengiz Aytmatov'a gelince inanılmaz tasvirci bir kalemi var,kitabı okurken renkler,sıra sıra dizilmiş dağlar vs.. hepsini önünüze getiriyor,hayal dünyası gelistirecek tarzda.. Aytmatov kadim geleneklerin korunması gerektiğine özellikle değiniyor mesela "memleketinin bir türküsü için canını verebilmesi insan"diyor büyüklerimize gereken saygıyı,sevgiyi değeri,gösterip onlari tarihin derin sayfalarına değil de günümüzün berrak zihinlerinde naksetmemiz hacettir.. Aytmatov Kırgızistanli ki kitapta da Kırgızların birçok geleneğinden,değerlerine yer vermiş bulunmakta ..
168 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Şimdi ben sana yalnız şunu söyleyebilirim: "Çocuk kalbinin, çocuk ruhunun bağdaşamadığı her şeyi reddettin. İşte beni teselli eden de budur. Bir şimşek gibi yaşadın sen. Bir defa çaktın ve söndün. Şimşeği çaktıran göktür. Ve gök ebedidir. İşte budur beni teselli eden. Bir baska tesellim daha var: insandaki cocuk vicdanı, tohumdaki Öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelismez.Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça, hak ve doğruluk denen şey de var olacaktır. Sana, senin sözlerini tekrarlayarak veda ediyorum: "Merhaba Beyaz Gemi, ben geldim!" Sağlam sarstı beni.. Yazarın okuduğum ilk eseri. Ama öyle güçlü bir anlatım var ki, her duyguyu içtenlikle yaşadım küçük bir çocuğun yaşadığı hüzün dolu hikayede dedesi ve hayal dünyasında yaşattığı güce tutunmaktı dileği.. Okunması gereken çok güzel bir eser.
Beyaz Gemi
8.4/10 · 54,5bin okunma
481 syf.
·
13 günde
·
Puan vermedi
Ne yazık ki gerçek bir hikaye! İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin hedefinde Yahudiler vardı. Romanya’daki Yahudiler de bundan nasibini aldı. İçinde Yahudilerin (769 kişi) olduğu ve Romanya’dan kalkan Struma gemisi İstanbul’da Sovyetler tarafından batırıldı. Yük gemisi olmasına rağmen ve 100 kişinin bile zor sığacağı gemiye tam 769 kişi sığdırılmış. Gemi İstanbul’a varmadan arıza yapmış ve İstanbul’a demir atmış. Asıl varış noktası Filistin. Ancak hiçbir zaman Filistin’e gidemeyen bu gemiden sadece 1 kişi kurtulmuştur. Türkiye bu olayda tarafsız kalmayı, daha doğrusu Almanya’yı karşısına almamayı tercih etti. Bu nedenle bu olayda tek bir suçlu arayamayız. Olaya tarafsız bakarsak başta Almanya olmak üzere Rusya, Türkiye, İngiltere ve Filistin de bu işin sorumluluları gibi gözüküyor.
Serenad
9.0/10 · 108,5bin okunma
Reklam
168 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Romanda olaylar belli bir sıra dahilinde anlatılmamış; atlamalar yapılmıştır. Buna rağmen okuyucu olaylar arasında bağlantı kurmakta zorlanmamaktadır. Kitaptaki olaylar genelde bir-iki kişi arasında yaşanmış küçük olaylardır.Olayların tasviri iyi olduğu için okuyucu olayları kolayca hayal edebilmektedir.
Beyaz Gemi
8.4/10 · 54,5bin okunma
2
595
5,9bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42