Emel, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

...'Baska çare yok Aziz Bey , dedi doktor, bakışlarını babama çevirip ellerini iki yana açarak; maalesef başka çare yok , evet, illaki ameliyat. Hafifçe titreyen zayıf bir sesle, bu yaşta ameliyat olamam ki ben , bunyem kaldırmaz, dedi babam.
Bunu dedikten sonra da , tekerlekli sandalyenin üstünde aniden ağlamaya başladı.'

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali ToptaşKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş
Engerek, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Yaptığınız her davranışı o andaki acılarınızla açıklıyor insanlar; ağlasanız da neden ağladığınızı sormuyorlar, bildiklerini sanıyorlar ve bu yüzden, size acıyanların gözlerine baka baka, geçmişteki kimi olaylara da doyasıya ağlayabiliyorsunuz.

Sonsuzluğa Nokta, Hasan Ali ToptaşSonsuzluğa Nokta, Hasan Ali Toptaş
Duru, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Ben anlattıkça küçülmüş, ortaokul yıllarıma dönmüştüm tabii; Kağıt hışırtısına benzeyen tuhaf bir Heyecanın içinde, öylece dikiliyordum. Burnuma da tatlı tatlı tebeşir kokuları geliyordu. Zili çalsak mı, dedi yönetmen. Büyüdüm birden, kapıya yanaşıp zili çaldım.

Gecenin Gecesi, Hasan Ali ToptaşGecenin Gecesi, Hasan Ali Toptaş
Emel, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

... Başımı çevirip baktım ona, yüzünün gerisinden ağaçlar, telgraf direkleri, bulutlar geçiyordu. Bana, babam tabiatın içinde yüzüyormuş gibi geldi bir an için..."

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali ToptaşKuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş
sümeyra şener, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

~SON~
Birisi önümde durup,hüküm Allah'ın,başın sağ olsun,dediğinde babam yeniden ölüyordu çünkü.Sonra bir başkası geliyor yeniden,bir başkası geliyor yeniden,yeniden, yeniden ölüyordu.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 246)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 246)
Ahmet Avşar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiç kuşkusuz bu yol güneşe ulaştıracaktı onu, ağaçların gölgesine, otların ve çiçeklerin kokusuna, oradan oraya seken kuş cıvıltılarına, kasabanın farklı köşelerine, egzoz dumanlarına, çarşının kalabalığına, kahvelerdeki muşamba kaplı masalara, masalara bırakılacak çaylara ve bu çayların etrafında sürüp gidecek olan çeşit çeşit sohbetlere ulaştıracaktı."

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 122)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 122)
Ahmet Avşar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yıllar önce, çiçeği burnunda bir hikayeciyken, nerede edebiyat konuşuluyorsa orada olmak isterdim. Bu konuşmalar bana oldukça iyi gelirdi çünkü; kendini kendi rüzgarıyla havalandıran kelime bulutlarının arasından bazen payıma şöyle kıyak birkaç cümle düşerdi de, ufkum bir anda genişleyiverirdi."

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş
Ahmet Avşar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eski sokakları, eski evleri ve eski sessizlikleri görmek için seyrettiğim "Yeşilçam filmlerindeki bazı sözleri de unutamıyorum bunlarla birlikte. Bir filmde, bir kızın güzelliğinden söz ederken oyunculardan birinin arkadaşlarına dönerek, “Kız öyle güzel ki, ben dönüp bakmasam bile gövdemin içinden iskeletim dönüp bakıyor,” demesini unutamıyorum sözgelimi. Bir başka filmde de, Sadri Alışık tarafından canlandırılan karakterin, “sokak köpeklerine selam vermek adam olmaya çeyrek var demektir,” cümlesini unutamıyorum."

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)
Ahmet Avşar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hiç kuşkusuz insan başka yollarla da var edebilir kendini, diyelim uzun bir öpüşmenin derinliklerinde kaybolarak, bir bakışın ateşinde yanarak, bir kitabın ruhundan doğarak, bir dokunuşla sarsılarak ya da şu an hatırlayamadığım daha akıllıca yahut daha aptalca birtakım şeyler yaparak da var edebilir. Çarçabuk doyan küçük karınlı bir ruha sahipse, bir köşeye oturup sadece çekirdek çitleyerek de var edebilir söz gelimi. Mayasına karışan vahşi gölgelerin arasında yaşıyorsa, birtakım şeyleri kırıp dökerek de var edebilir. Hatta bunun ötesinde, bazı şeyleri yapmamakla da var edebilir ama babayla var olmak bu saydıklarımla kıyaslanamayacak kadar farklı bir şey bence. Farklı olmasının yanı sıra, çok eski bir şey aynı zamanda; belki kuşlar, belki bulutlar, belki taşlar kadar eski bir şey."

Heba, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 34)Heba, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 34)