Hasan Ali Toptaş
"O her şeyin mutlaka bir iz bırakacağına inanıyordu, izsiz şey olamazdı; kuşların bile izi vardı gökyüzünde, sözcüklerin dişte, bakışların gözde."

Semra, bir alıntı ekledi.
Dün 19:01

Birisi önümde durup,hüküm Allah'ın,başın sağ olsun,dediğinde babam yeniden ölüyordu.Sonra bir başkası geliyor yeniden,bir başkası geliyor yeniden,yeniden,yeniden ölüyordu.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 246 - Everest yayınları)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 246 - Everest yayınları)
Lafzaa, bir alıntı ekledi.
Dün 18:59 · Kitabı okuyor

"...sakin bir sesle, insani sözcüğünün yanlış kullanıldığını
söylüyordu. Ona göre, bu sözcük insana özgü ne varsa ve daha
neler olabilecekse hepsini kapsıyordu çünkü. "

Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 14 - Everest)Ölü Zaman Gezginleri, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 14 - Everest)
Semra, bir alıntı ekledi.
Dün 18:52

Dünya gözyaşlarımın içindeydi artık, dünya bulanıktı, dünya ıslaktı ve dünya kalın uğultular eşliğinde, etrafa buğular saçarak,hafif hafif titriyordu.

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 245 - Everest yayınları)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 245 - Everest yayınları)
Deniz Ilgaz, bir alıntı ekledi.
Dün 17:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bunu sana nasıl anlatsam bilemiyorum ama, durup dururken her şeyin rengi biraz soldu sanki, durup dururken her şeyin ruhu biraz öldü ve hava da durup dururken acayip bir şekilde kararır gibi oldu. Hatta, çok geçmeden, ağızlardan çıkan sesler de hafifledi birdenbire. Ardından da, eksilen şeyleri sessizlikleriyle tamamlamak istercesine, insanlar benim karşımda eskisine göre daha çok susmaya başladılar.

Uykuların Doğusu, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 85)Uykuların Doğusu, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 85)
Deniz Ilgaz, bir alıntı ekledi.
Dün 17:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilirsin, insan dert denen şeyin ağırlığı altında ezilip un ufak olunca, dert çoğu kez o insanın şeklini şemâilini alır da, hiç kimseyi iplemeden, uluorta konuşmaya başlar.

Uykuların Doğusu, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 31)Uykuların Doğusu, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 31)

9. İzmir 1000 Kitap Buluşması Gerçekleştiii!
Günlerden bir gün -olasıki muhtemel bir Pazar günü- belirli bir kişi bir araya geldi, tüm kişilerin aklında tek bir soru vardı.
Karrr neden yaaağar kaar ?

Herkes aklındaki muhtemel cevabi söyledi. Karın neden yağabileceğini. Muhtemel ki kar hala bir yerlerde yağmaya devam ediyordu. Dünya üzerindeki pislikleri örtüyor, dünyayı daha yaşanabilir bir hale getiriyordu.
Belirli kişiler sorularına devam etti;
HAT kimdi? Böyle bir eseri nasıl yazmıştı? Dünya üzerinde böyle bir yer var mıydı? İnsan var mıydı yok muydu, aynı zamanda birden fazla yerde var olabilir miydi, Asker Hamdi ve çocuklarına ne olmuştu?
Yahu dediler bu HAT. Yazar ne diyorsa odur. Elbette ki çağında yaşadıklarından geri durmamış. Asker Hamdi ve çocukları tüm köylüdür. Varken yok olan yokken var olanlardır. Belirli bir kişi sormaya devam etti, durdurak bilmiyorlardı;
Eğer o güvercinin yeri devlette bir satırsa bizim yerimiz ne? Muhtar kendini neden astı, ayı ile insanın beraber olması mümkün müdür?

Devlet? Devlet dediğiniz nedir ki, bir insanlar kümesi. Devlet her yere gider her yerde vardır. Hepinizin devlet nezdinde bir ağırlığı vardır. Ne kadar sorumluluk alıyorsanız o kadar. Muhtar? O muhtar ki kendini çaresizlikten astı. Ayı ile insanın beraber olmasında bir fikrim yok. Tek bildiğim yazarın bize bunu düşündüre bildiği ?

Yazının bu kısmını hazırlayan hatta ilerleyen saatlerde bize şiir bile okuyan İbrahim (Sisifos) 'e çok teşekkür ediyoruz :)

Dün yine 1K İzmir grubu olarak epey çetrefil bir kitabı ele aldık, Hasan Ali Toptaş 'ın belki de zirve yaptığı Gölgesizler 'i kendimizce yaptığımız çıkarımlarla yorumlamaya çalıştık.

Bu toplantıda katılım epey sağlamdı, aramıza bir çok yeni arkadaş katıldı. Öncelikle Ankara'nın bağrından kopup gelen Hatice seni görmek gerçekten çok güzeldi, iyi ki geldin :)


Aramıza ilk kez katılan fakat, kısa sürede epey zamandır birlikteymişiz gibi koyu sohbet ettiğimiz ; H∆K∆N , Serkan Mutlu ,Kütüphane kedisi , yağmur bulut , Şeyma Öztürk , OBLOMOV ve Pınar hanım ve bundan sonra ki buluşmalarda da aramızda görmek istediğimiz arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz, sizleri görmek çok güzeldi :)

Artık toplantının gediklilerinden değerli öğretmenimiz İlhan Engin , Oğuzhan Yücel , Elif KY. ve iki tane beybiisii :)) , İbrahim (Sisifos) , bhmflzf ( Mehmet ) , Hasibe Dal ,Ayşegül Tomris ç. ,Döndü Eser , Li-3 , Ayşe* , Z kafe'nin sahibi Zeki abimiz.
gayet keyifli vakit geçirdiğimiz bir gün oldu. Katılım sağlayan bütün arkadaşlara çok teşekkür ederiz.

evveet gelelim fotoğraflara :} aynı seçtiğimiz kitapta ki gibi Gölgesiz fotoğraflar olmuş ama olsun maksat gönüller bir :)
https://hizliresim.com/1JqlZG
https://hizliresim.com/lOm6Np

Ve Zeki abi bu fotoğrafı çaktırmadan çekmiş :D
https://hizliresim.com/PlmZab

Bir sonra ki etkinlik tarihimiz ; 13 Mayıs Pazar
Seçmiş olduğumuz kitap ; Bell Hooks - Feminizm Herkes İçindir

Buluşma yerimiz ; https://www.google.com.tr/...4378534!4d27.1445475


Katılım sağlamak isteyen arkadaşlar iletinin altına not bırakabilirler. Daha sonra tekrar genel duyuru yapılacaktır. Herkese tekrar teşekkürler. Sevgiler , saygılar :)

Semra, bir alıntı ekledi.
Dün 09:02

...büyük ihtiyaçların küçüldüğü,küçük ihtiyaçların büyüdüğü döneme yaşlılık diyorlar

Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 204 - Everest yayınları)Kuşlar Yasına Gider, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 204 - Everest yayınları)