1000Kitap Logosu
Resim
Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
19,2bin Kişi
65,9bin
Okunma
5,2bin
Beğeni
141bin
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Çal, Denizli, Türkiye, 15 Ekim 1958
Yaşamı
Hasan Ali Toptaş, 1958 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde doğdu. İlk öykü kitabı "Bir Gülüşün Kimliği" 1987’de, ikinci öykü kitabı "Yoklar Fısıltısı" 1990’da yayımlandı. "Ölü Zaman Gezginleri" adlı öykü dosyasıyla 1992 yılında Çankaya Belediyesi ile Damar edebiyat dergisinin düzenlediği yarışmada birincilik ödülü aldı. Aynı yıl "Sonsuzluğa Nokta" adlı yayımlanmamış romanıyla Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmada mansiyon aldı ve Sonsuzluğa Nokta Kültür Bakanlığı tarafından yayımlandı. 1994’te "Gölgesizler" adlı yayımlanmamış romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü’nü, 2013'te ''Heba'' romanıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü 2016'da ''Kuşlar Yasına Gider'' Romanıyla Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü'nü aldı. "Bin Hüzünlü Haz" adlı romanı ise 1999 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Yazarın ayrıca "Yalnızlıklar" adlı şiirsel metinlerden oluşan bir kitabı, "Kayıp Hayaller Kitabı" adlı bir romanı, "Ben Bir Gürgen Dalıyım" adlı bir çocuk romanı vardır.
152 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
#Sicim#
EN ZORLANARAK OKUDUĞUM KİTAP! Betimleme, betimleme ve yine betimleme. Edebi, şiir tadında bol bol devrik cümle içeren üst düzey bir kitap. Ağır kitap tutkunlarının elinden düşürmeyeceği bir kitap. ∆∆∆∆∆ Hasan Ali Toptaş resmen bize neler yapabileceğini göstermiş. Kitabı iki kere okudum ve hala kitaptan çıkarabileceğim şeyler olduğunu düşünüyorum. Herkes "çok ağır bir kitap, yarıda bıraktım, ağdalı cümleler..." diye şikayet ediyor. Okumak isteyenlere şunu söyleyeyim şuana kadar okuduğunuz en ağır kitaplardan biri olacak. Ben bu kitabı okumaya doyamadım. ∆∆∆∆∆ Bu kitap bir kendini arayış kitabı. Alaaddini hiç görmemiş ama onu en az kendisi kadar iyi tanıyan ve onu bulmaya çalışan anlatıcımızın arayışı, kendini bulma arayışından başka bir şey değildir. Alaaddini ararken masal masal, destan destan dolaşan, herkesin aşina olduğu ve kafasına kazıdığı (kırmızı başlıklı kız, Don Kişot, sanço panza, Alaaddinin sihirli lambası...) karakterlerin maceraları yaşanırken orada olan ve bunları kendi gözünden anlatan anlatıcımız kitaba çok güzel bir tat vermiş. ∆∆∆∆∆ Kitap okunması çok zor, kafa yorulması gereken ve sakin kafayla okunması gereken bir kitap ama kitabı bitirince pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.
Okuyacaklarıma Ekle
116 syf.
·
1 günde
·
5/10 puan
Tek mısrada anlatılabilecek bir kitap
Yalnızlıklar kitabı isminin hakkını veriyor. Kitabı okuduktan sonra Toptaş ile aranıza mesafe koyup yalnız kalmayı seçebilirsiniz..! Bu kitap üzerine bir inceleme yazısı yazmak benim için farz oldu. Herkesin övdüğü, öve öve bitiremediği kitap bu mu cidden? Sanırım beğenen arkadaşlar, Ölü Zaman Gezginleri ya da Kuşlar Yasına Gider'i okumadan, sırf şiir diye bu kitapla başlamışlar ve Hasan Ali Toptaş'ı bilmedikleri çok açık. Toptaş'ın bunlara "şiir değil, şiir olsa şairlere haksızlık olur" demesini o kadar iyi anlıyorum ki. Yalnızlık üzerine yazılan manzum hikaye metinleri diyebilirim zannımca. Ha o da bir şiirdir evvela fakat şu var arkadaşlar; Yalnızlık birazda ...dır. Yalnızlık çoğu kez ... gibidir. Yalnızlık bazen de ... dır. Yalnızlık ...dır Yalnızlık ... gibidir hani. Yalnızlık yapayalızlıktır. ... Miraç Çağrı falan mı okuyoruz Allah aşkına? Hasan Ali Toptaş benim de sevdiğim bir yazar olunca ve mevzu bahis böyle mısralar olunca doğrusu romanlarını, hikayelerini her zaman yeğlerim . Yani bu tarz aforizmik sözlerle ergenleri kandırabilir Toptaş, bilinçli okuyucuları asla değil. Bir de şöyle bir konu var ki; bir sayfada bir, iki mısra yazı olunca çıldırıyorum. Kim olursa olsun. Bu kitapta bir sayfada bazen bir bazen iki bazen üç çok fazla parça vardı. Ağaçlara yazıktır yahu! Neyse! Cemal Süreya'nın şu dizeleri bütün bir kitaba değer diye düşünüyorum: Yalnızlık bir ovanın düz oluşu gibi bir şey Hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka Keske yalnız bunun için sevseydim seni
Yalnızlıklar
8.4/10 · 3.415 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.