• Camiden medreseye, ticaretten ziraat,
  namazdan oruca, cihattan zikire kadar mümin olarak ne yapıyorsak Her işte yegane hedefimiz Allah rızasıdır.
  Sadece namaz kılmaya başlarken' Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya' diyor değiliz.
  Dilimiz tekrar etmese bile mümin Kalbimiz yediğimiz bir simidi bile Allah rızasına dönüştürmek zorundadır.
  İçtiğimiz bir bardak meyve suyu içinde Kural budur.
  Bardağı ağzımıza götürürken
  'Niyet ettim Allah rızasını' demiyor olsak bile hayatımızı mümince yaşamayı mücadelemiz adeta toptan bir niyet ihtiva ettiği için onu da ana Hedef olan Allah rızasına göre yapıyoruzdur.
  Allah rızasına dönüşmemiş olan bir zemzem suyu içmesi bile bizim için boştur.
  Onun zemzem suyu olması kutsallaşmasına yetmeyecektir.
  Suyu su yapan o büyük Rıza Irmağı'nda akıyor olmasıdır..

  Böylece evlilikler cihada dönüşür, Ticaret olduğu gibi Bereket fışkırır,
  sıla-i Rahim o zaman anlamını bulur.
  Arkadaşlık, dostluk gerçek yerine oturur.
  Sabır gerçeği ve sonuçları ile kullanılmış olur.
  Namazda ibadet olur anne babaya itaat de...
 • Vezir i Azam,Uluğ Vezir, Atabey; Nizamül'Mülk (Allah kabrini nurlandırsın) Allah ondan razı olsun.
  "Küfr ile belki amma zulm ile payidar kalmaz devlet"

  Siyasetu l Müluk kitabı nice sultanlara,nice beylere başucu kitabı olmuştur.Çağımızın yöneticilerinin de okuması gereken kıymetli eserlerindendir.Vezir i Azam Nizamül'Mülk kitabında türk devlet modelini ve hükümdarda olması gereken tüm özellikleri muazzam şekilde tefferuatıyla anlatmıştır.Zira bu kitap hem bir öğütname ve hem hikmetler ve vecizelerle hem de peygamber kıssalarıyla ve hem evliyaların menkıbeleriyle , adil padişahların öyküleriyle doludur.Eser gelmişleri yâd eder,gelmemişlerden bahseder.Bütün bu hacmine rağmen özet hükmündedir.Adil padişahları konusu kılan bu eser cehennemi ikaz,cenneti işaret eder.Selçuklu devleti başta olmak üzere tüm Avrasya devletleri sapkın mezhepler, tarikatlara karşı hazin bir mücadele vermişlerdir, Nizamül'Mülk bunlsrdan en kahramanlarıdır.Sahn ı Seman medreselriyle başlayan bu mücadele kesintisiz bir şekilde devam etmistir.Batıniler,Rafıziler Dâiler gibi sapkınlar Din i Mübin i İslamı bugünki gibi hedef almış sonrasında ise müthiş şekilde mağlup olarak dünyadan çekip gitmişlerdir. Nizamül'Mülk'ün eseri devletin adaletle hükmetmesi,mazluma umut düşmana korku olması gerektiğini,her daim Allah'ın rızası ve peygamberinin sünnetini gözetmesini aksi takdirde devletin uzun sürmeyeceğinden, elim bir şekilde yıkılacağını her defasında bahseder.Halk,Türk devletlerinin bel kemiğidir,eğer halk aç,sefil bir haldeyse devletin yüzü selamete ermez, halkın duasıyla ayakadadır devlet, milletinin desteğiyle büyür, gelişir üretir...Hasılı,kitap bir Türk gencinin okuması,okuyup muhakeme etmesi gerek olan kitapdır.Tekrardan din i Mübin i İslam için şehid düşen Nizamül'Mülk başta olmak üzere tüm ehli sünnet şehitlerine Allah azze ve Celle rahmetiyle muamele etsin..Allah devletimizi daim,halkımızı ferasetli kılsın.
  Vesselam
 • Müslümanın yüreğinin ufukları, Allah'u Teâlâ'nın hoşnutluğu ve ümidi ile doludur.
 • Müslüman, ne daha fazla gelir elde etmek, ne total gelirin adil dağılımını sağlamak, ne insanlar arasında barışı, sükûnu, kardeşliği tesis etmek için Müslümandır. Bu ve benzeri şeyler İslami bir hayat sürdürmenin doğal sonuçları olarak ortaya çıkarlar. Kendi başına bunların hiçbiri ulaşılacak bir gaye ve hedef diye alınmaz. Müslüman için hedeflerin en önünde ve en sonunda bulunan biricik husus yalnız ve ancak Allah'ın rızasını kazanma faaliyetidir.
 • KITABIN ÖNSÖZÜ
  Hafızamızı balıklarla yarışır hale getirmeleriyle baslayan kaybımız iblisin evlatlarının zahiri gönlümüzde hoş tutup ahiri gönlümüzden düşürmesiyle artarak devam etti. Birlik ve hoşgörü çatısı altında siddiklar ve şehitler ile haşrolan millete önce ben sen dedirtilmesiyle kibrin, daha sonra biz siz söylemleri ile fitnenin tohumları başak verdi. Dilimiz söyler kulağımız dinler de duymaz, hakkımız olmayana el uzatır, gözümüzün görmediğine şahitlik eder olduk. Toplumun örf, adet, adalet, bilgi ve ahlakın hedef alanları; derdi "Allah Rızası ", yolu "resulün izi" olan bir milleti başka nasıl yıkabilirdi ki?
  Kainatın yaratıcısı binlerce anlama sığdırılamayacak İslamiyeti 6 asırlık Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye ile yorumlamıştı. Bir resme bakıp bin anlam çıkartabiliriz. Lakin Tarih bir resim değil, hakikattir ve hakikat tektir. Maalesef şu an en büyük eksiğimiz ve kaybımiz mana bütünlüğü..
  Garip olan o haysiyetle yetişmemiş ve aynı ateşte pişmemiş kavrulmamis bir nesil olarak manayı yorumlayabiliyor olduğumuza inanıyor olmamız.
  Bir kez okuduğumuzu biliyor, bir kez gördüğümüzü seviyor, bir kez giydigimizi bir daha giymekten yüksünüyoruz. Birçoğumuz inandığı gibi yaşamıyor. Daha doğrusu ne yaşadığını, ne için yaşadığını bilmiyor.
  İşte bu kitabı tam da bu sebeple yazıyorum belki bir nebze olsun kaybettiklerimizi bilirsek neyi nasil kazanacagimizi da bilmiş oluruz... Baki selam, ebedi muhabbet ile... Nilhan Osmanoğlu Vatansever
 • Siyaset işleri demir leblebidir oğlum Hamza. Ateşten gömlektir. Sen de yanılıyor olabilirsin, o da... Şayet hedef Allah rızası ise, şayet kalpte İhlas varsa, hata edene bile Allah'ın merhamet etmesi umulur.
  Ömer Faruk Dönmez
  Sayfa 217 - İz Yayıncılık