Merve, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 21:09

Ben Heraklitos'u şefkatle sevmedim mi? Şeylerin var olmadıklarını ama ezelden ebede oluştuklarını ilk kez okuduğumda büyük bir sevince kapılmadım mi? Evet!
Ama ben Platon'un Theaetetus'ta bu fikri çürütüşüne de aynı derinlikte ve aynı samimiyetle değer verdim. Hakikat karşısında insan aklının zaaf ve güçsüzlüğünü kanıtlayarak insan aklına karşı ileri sürülen kanıt ve argümanlara hayranlık besledim, onların tadını çıkardım.

Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor, Fernando Pessoa (undefined)Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor, Fernando Pessoa (undefined)
Erim Asya, Din Felsefesi Dersleri'ni inceledi.
 18 Şub 03:04 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kendim için başlattığım "Hegel Günlükleri" serim ile başlayan Alman idealizmi yolculuğunu bir türlü noktalayamıyorum. Çünkü hangi felsefeyi incelersek inceleyelim dönüp dolaşıp yine kendimi Hegel'in felsefesinde buluyorum. Nitekim Tanrı tanımazlara bile koyu bir şekilde din felsefesi dersi veren bir insanı 200 yıl sonra tekrardan rehber edinmek pek şaşırtıcı olmasa gerek. Hegel'in çoğu eserini okuduktan sonra bir çok farklı düşünceyi veya dinide eleştirdiğini görüyorsunuz. Bunlara en iyi örnek antik Yunan dini Platon ve Heraklitos olacaktır. Eleştirdiği görüşlere dair fikirler edindiğiniz de yolunuz yine Hegel'e çıkıyor buda sanırım Hegel'in felsefesinin sistematikliğini gösteriyor.

Gelelim kitaba; yarısına kadar okuduğumda aklıma ilk gelen soru şu olmuştu. "Acaba bu eseri Voltaire okusaydı ne tepki verirdi ?" Neden mi ? Çünkü Aziz Augustinus okuyabilirsiniz ve onu radikal bulabilirsiniz. Ya da Meister Eckhart okuduğunuzda hatta Fichte okuduğunuzda bile onu radikal bulabilirsiniz. Ancak Hegel'in din felsefesi adı altında yaptığı Hristiyan seviciliği kökten dinciliğe ulaşmış durumda. Evet bu "köktendincilik" ifadesi çok sert bir eleştiri gibi gelebilir zaten incelemenin devamında Ruh üzerine, bilincin sonsuzluğu ve ebediyete dair yaptığı çığır açıcı görüşlerin hakkını vereceğiz. Ama öncelikle eleştirimi tam olarak Hegel'in şu sözlerine dayandırmak istiyorum. "Dini tasavvurlar bize Hristiyan dersleri sayesinde verilmemiş olsaydı, bu Hristiyan din duygusuna sahip olmazdık. Bu tasavvurlara kesin ve bir doğru şeymiş gibi sahipsek, bu imandır." Ve ekliyor "İncil'in sözleri olduğu gibi alınmaz, çünkü İncil'in sözünden anlaşılan bu gibi kelimeler ve harfler değil, bilakis Ruhtur ve kelimeler ya da harfler o ruhla idrak edilir. İncilin kelimelerinin kavranması onu okuyanın doğru ve gerçek ruh olup olmamasına bağlıdır."

Bütün inceleme boyunca Hegel'i yerden yere vuracak değilim kısaca kitabın içeriğine biraz daha detaylı değinmek gerekirse 1824 ile 1831 yılları arasında verdiği beş adet dersin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir içerik var karşımızda. Kitabın önemli kısımlarından biri Kantçı akla dair eleştirileri ve benim en çok dikkatimi çeken Spinozacı Panteizmi yerden yere vurması tabi ki bunda kendine ait diyalektik ve tarihsel metotları kullanmasının da büyük bir etkisi var. Sanırım bizim şimdi nasıl ilgimizi çekiyorsa o zaman da bir çok öğrencinin ilgisini çekmiş olmalı. Schelling'in kıskançlığını sanırım şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Hristiyanlığı savunurken en azından neyi savunduğunu bilmesi yaptığı eleştirileri daha tutarlı hale getirmiş. Tanrı bilgisi ve Tanrı kavramlarına dair verdiği dersler akıcı ve berrak bir şekilde anlaşılabiliyor. Bazı anlamadığım kısımlar oldu özellikle iman ve belirlenmiş din üzerine düşüncelerini anlayabilmiş değilim. Sanırım bunu da günümüzdeki modern teolojinin eksikliğine verebilirim. Daha fazla lafı uzatmadan kitabı okumaya başlayacaklar için bir önerim var kitabı daha net anlamak için yine Hegel'in "Estetiğe giriş" kitabını okumalısınız orada iman ve Tanrı bilgisine dair bazı bölümler mevcut okuduktan sonra sanırım siz okuyucular için Hegel'in Din felsefesini anlamak daha kolay olacaktır.

Erim Asya, Heraclitus Üzerine Dersler'i inceledi.
10 Şub 22:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hegel ve Kant serimin sonlarına geldiğimde Hegel'in Yunan felsefesine ve dinine dair bir eleştirisini okumuştum. "Yunan dininin Hristiyanlığa karşı gerçek eksikliği, onda, görüntünün en üstün şekle, genel anlamda tüm ilahiyata şamil oluşu iken Hristiyanlık da görünümün, ilahi olanın ancak bir anını yakalamasından ibaret oluşudur." Bu sözünden sonra zaten Hegel'in Platon, Heraklitos ile bir hesaplaşmaya giriştiğini anlamıştım. Ancak elimizde Hegel'in Almancadan bunun üzerine çevrilmiş bir eseri bulunmamakta. Yine de konuya en yakın eserin Heidegger'a ait olması beni biraz rahatlattı. Hem bu konu çerçevesinde hemde girmişken detaylı bir şekilde Heraklitos'un fragmanlarını çözmek amacıyla kitabın derinliklerine daldım.

Kitabın net ve kısa bir özetini sunmak gerekirse. Freiburg üniversitesinde Heidegger'ın filozof Eugen Fink ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri dersleri konu alıyor. Derslerin çoğunluğu Heraklitos'un fragmanlarına dayanıyor. Ancak Heidegger'ın kitap da ulaşmak istediği nihai bir sonuç bulunmaktadır. Bu da beni kitabı okumaya iten noktalardan biri "Nihai Soru: Bir itiraz olarak Yunanlılar." işte bu bölüm aslında kitabın genel bir özetini taşımaktadır. Çünkü kitabın başından beri Heidegger belli başlı fragmanları inceliyor diğer fragmanları anlaşılabilirlik den bir hayli uzak buluyor. Bir açıdan da Heraklitos'un filolojik zarifliğini onu derinlemesine incelemeyi keyifli buluyorsunuz tabi bu biraz çaba gerektirse de yine de kendinizi o derslerde hissedebiliyorsunuz.

Ve gelmek istediğim son nokta kitabın en önemli bölümü Kant ile başlayan Hegel ile devam eden bizim varlık deneyimimizin Yunanlılar ile çakışması durumu. Hatta Heidegger daha da ileriye giderek diyor ki ; "Bizim düşüncemiz Yunanlılar tarafından asla düşünülmemiştir. Hegel’de görüyoruz. O da Yunanlıların karşısında durmuştur. Sadece kendisi de düşünmeye hazır olan kişi rakip olarak görülür. " Bu son bölüm okuyucuyu doyurma açısından bir hayli verimli oluyor. İncelememi bitirmeden önce son bir şeye daha değinmek istiyorum çeviri rezalet durumda. Almanca orjinalinden yardım alarak okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Okuduğunuzun yarısını anlayamama gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sena Ç, Ya Tahammül Ya Sefer'i inceledi.
05 Şub 02:26 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Biliyorum yazmam gerekiyor. Ama bir o kadar ya yazmamak dürtüsü baskın benliğimde.Başım ağrıyor ve İç sesim sürekli bir şeyler söylüyor onu dinlemek beni yordu.Biliyorum iyiliğim için yazmam rahatlamam gerekiyor.Yazacaz o halde.

İnceleme değil bu yazı, kitabın ben de oluşturduğu çağrışımlar üzerine olacak .


Hayatta yaşadığımız şeylerin hepsinin bir sırası vakti olduğunu inanırım. Siz isterseniz tesadüf diyin ya da başka bir şey ama benim lügatımda tevafuklara yer vardır.Enteresan bir şekilde hiç tahmin edemediğimiz zamanlarda ,tahmin edemediğimiz şeylerle,kişilerle karşılaşırız.Hayat fazlasıyla enteresan, biz planlanmış ama bizim bilmediğimiz bir macera içinde yaşıyoruz ve yaşayabiliyoruz cidden enteresan.Bu bahsettiklerimin kitapla ne alakası var derseniz haklısınız lafı uzatmayi döndürüp dolaştırmayı seven bir yapım olduğu için en baştan anlatırım çoğu şeyi.

Mustafa Kutlu okumayı düşünmediğim bir zamanda birden anlık kararla, edebiyatımızda hikaye alanında başarısını da göz önüne alarak bir hikayesini okumanın vakti geldiğini düşündüm.Deneme sever biri olarak iki denemesini okumuş ve çok keyif almıştım.Ama hikayelerine mesafeliydim.Neden? çünkü ben hikaye sevmem.Net.Belki de bana hikayeyi sevdirecek biriyle tanışmadım bilemiyorum.(yazmanın mucizevi terapisi baş ağrım gitti:))
Velhasılı kelam bir şekilde bu kitapla Mustafa Kutlu'nun dünyasına girmem gerektiğini düşündüm.Tam da girmemem gereken bir zamanda.


Sizce bir insan neden 124 sayfalık bir kitabı 6 günde bitirir?Bir oturuşta okunabilecek bir kitap için 6 gün neden? Ya beğenmemiştir ,dili akıcı değildir,konusu hoş gelmemiştir ya da... Bu üç noktalı yeri istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz.Ben Şöyle doldurmayı tercih ediyorum: Okuyamadım çünkü her okuyuşumda içimi saran darlık "bu kadar yeter durmalısın nefes almaya ihtiyacın var." dedi.Bıraktım ve derin derin nefes aldim.Kitapta anlatılanlar hikaye değildi.Hikaye adı altında bizi anlatmıştı.Geçenlerde bir söz okumuştum:"Bir şiir sizden bir şey taşıyorsa daha fazla yıpratır."Tam da enteresan hissettiğim(enteresan kelimesi gecenin metaforu olsun her türlü anlama gelebilir) hayatımda problemin ne olduğunu bile tam idrak edemediğim bugünlerde böyle bir kitap okumak kendimi okumak, gibiydi ve fazla geldi.Yanlış zaman demiyorum ama çoğu kişinin hemen okuyup geçtiği kelimeleri es geçemedim.İzin vermedi içimdeki geçitler.Kitabı tavsiye eden arkadaş kitabın bazı şeyleri sorgulatacağını söylemişti.Haklıydı.Ama bu sorgulatma işlemi fazlasıyla baş ağrısı boyun ağrısı olarak reaksiyon verdi.


Okurken ne düşündüm biliyor musun? Değişmek zorundayız.Değişeceğiz.Heraklitos'un meşhur bir sözü vardı:""Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.""Adam haklı fazlasıyla.Ama ya bu değişim yanlış bir yönde olursa.Bir şeyler kazanacağım derken özümüzden bir şeyler vermek zorunda kalırsak?! Sorular sorular....

Çocukken gariptir hep büyümek isterdim(her çocuğun dileğiydi bence). Büyüklerin hep daha çok parası vardı(Materyalist ruhum daha küçüklüğümden belliymiş) eve geç saatlerde gelebilirler,kendi kararlarini kendileri verir kimseye sormazlardi.Büyükler havaliydi,dünyanın en ballı insanlarıydi.İnsanoğlu hep aynı,elindekileri küçümsemeye , ulaşamadıklarini ise önemsemeye meyilli.Halbuki büyümenin öyle ahım şahım bir şeyi olmadığını yaşarken fark ediyor insan.Küçükken bir araba alamamak büyük bir problemken ilerde karşılaşılan problemler yanında devede kulak bile kalamıyor. Evet bu paragrafın anafikri şu ki çocukluk ,küçük sorunlarıyla bozulmamisligiyla ,işlenmemiş ruhuyla güzel bir dönem.Çocuklar büyümek için heves etmeyin, isteseniz de istemesenizde gerçeklesek bu süreç.Ama bana sorarsaniz bir zaman makinasina atlayalım ve hadi küçüklükte kalalım(büyüdüğünü kabul edememe sorunsalı).Hep çocuk kalırsak değişmek zorunda da kalmayız değil mi!Okuduktan sonraki duam şu oldu:Makam ünvan beni değiştirecek ve ben, beni unutacaksam varsın olmasin.Allah'ım tehlikeli mal mülk makam mevkiden sana sığınırım(Amin). Kitapta bu konuyu çok güzel bir sekilde işlemiş.Önceden aklıma gelmeyen bir dua öğretmiş oldu.

Hem tepede olup hem kibirli olmamak...Zor mesele haklısın.Yapabilen insanların önünde saygıyla eğilirim. Ama marifet zoru başarmaktır zaten.

(İç sesim şuanlık susmuş oh çok bahtiyarım:) bana tilyonlarca kelime sarf etti ama iş yazmaya gelince hemen geri çekildi üçkağıtçı.)
Evet,ilk hikayemdi Kutlu'dan düşündüğümden daha çok etkilendim ama iyi ama kötü.Kitabın dili fena değildi.Yazarın sözcük seçimi tasvirleri okumaya teşvik edecek cinstendi diyebilirim.Süper akıcı değildi ama konu okutturdu.

Geç tanıstıgim bir yazar oldu ama bu hikaye diğer hikayelere de yol yapacak eminim.


Aa çok çok geç olmuş,neyse

İyi geceler...

İnsan
Konfüçyus : "İnsan, öğrenen hayvandır."

Thales: "İnsan, araştıran hayvandır."

Sokrates: "İnsan, sorgulayan hayvandır."

Platon: "İnsan, toplumsal hayvandır."

Aristo: "İnsan, düşünen hayvandır."

Heraklitos: "İnsan, tartışan hayvandır."

Hayat, Hayat ismiyle anılır ama esasında ölümdür...

~ Heraklitos ~

Hiç kimse aynı nehre iki defa giremez;
Çünkü ne nehir aynı kalmıştır artık, ne de nehre giren kişi.

Heraklitos

Merve Nur, bir alıntı ekledi.
 19 Ara 2017

... Heraklitos tam da bunun için yazmış kitabını. Herkes anlamasın veya herkes anladığını sansın, ama sadece bilgeler konuşsun.

Fındıklı Çikolata Tadında Felsefe, İdil Kefeli (Sayfa 61 - undefined)Fındıklı Çikolata Tadında Felsefe, İdil Kefeli (Sayfa 61 - undefined)

Çocuk Kitap
Yılbaşında çocuklar için en güzel armağan 'Küçük Filozoflar'
Masal tadında felsefe yolculuğu toplam 23 kitap.

Küçük Filozoflar dizisinde filozofların hikâyeleri anlatılıyor: Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Leibniz, Ricoeur, Einstein, Diyojen ve başka filozofların hikâyeleri... Filozoflar da hepimiz gibi önce çocuktular, gençtiler. Cevaplarını merak ettikleri soruları vardı. Onların hikâyeleriyle, siz de kendi sorularınızın peşine düşebilirsiniz.

1-Albert Einstein’ın Işığı Anne-Margot Ramstein, Frédéric Morlot
2-Bendeniz Jean- Jacques Rousseau Edwige Chirouter, Mayumi Otero
3-Bilge Sokrates’in Ölümü Jean Paul Mongin, Yann Le Bras
4-Descartes Amca'nın Kötü Cini François Schwoebel, Jean Paul Mongin
5-Diyojen: Köpek Adam Vincent Sorel, Yan Marchand
6-Epiktetos'un Başkaldırısı Donatien Mary, Yan Marchand
7-Epikür’ün Kahkahası Jeremie Fischer, Yan Marchand
8-Erasmus ve Deliliğin Zilleri Céline Le Gouail, Claude-Henri Rocquet
9-Gaston Bachelard’ın Hülyası Jean-Philippe Pierron, Yann Kebbi
10-Hannah Arendt'in Küçük Tiyatrosu Clémence Pollet, Marion Muller-Colard
11-Heraklitos'un Gizemleri Donatien Mary, Yan Marchand
12-Karl Marx’ın Hayaleti Donatien Mary, Ronan de Calan
13-Kierkegaard ile Denizkızı Jakob Rachmanski, Line Faden-Babin
14-Lao-Tzu: Ejderhanın Yolu Jérôme Meyer-Bisch, Miriam Henke
15-Leibniz: Mümkün Dünyaların En İyisi Jean Paul Mongin, Julia Wauters
16-Martin Heidegger’in Böceği Matthias Aregui, Yan Marchand
17-Paul Ricoeur’ün Baykuşu Eunwha Lee, Olivier Abel
18-Profesör Freud Balıklarla Konuşuyor Marion Muller-Colard, Nathalie Novi
19-Profesör Kant’ın En Çılgın Günü Jean Paul Mongin, Laurent Moreau
20-Sokrates Karanlıktan Çıkıyor Yan Marchand, Yann Le Bras
21-Sokrates’in Aşkı Salim Mokaddem, Yann Le Bras
22-Wittgenstein'ın Gergedanı Annabelle Buxton, Françoise Armengaud
23-Başkan Sokrates! Yan Marchand, Yann Le Bras