Ali Rıza MALKOÇ, Öğrenciler için NLP'i inceledi.
09 Mar 12:07 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap inceleme yazısı

Kitap adı: Öğrenciler için NLP
Yazarı. : Hakan Birol
Yayınevi. : AZ Kitap
Baskı. : 1. Baskı 2016

NLP alanında okuduğum bu dördüncü kitap.
125 sayfa, bir günde okunabilen ve 7 TL ye indirimli satılan bu kitaptan başlanmasının daha uygun olacağı kanaatine vardım.
Anlatım dili sürükleyici. Sayfa düzeni ve resimlemeler mükemmel. Her anlatım sonundaki tamamlayıcı hikayeler anlamlı bir bütünlük oluşturuyor.
"Kitap okurken sıkılıyorum, iki sayfa sonra başta ne anlatıldığını unutuyorum, tuğla gibi kalın kitaplar beni ürkütüyor, fiyatı çok yüksek" gibi okumanın önündeki engelleri ve negatif düşünceleri çöpe atan bir kitap.
Şimdi ben bitirdim bir günde, eşim okuyacak.
Yarın da lise öğrencisi oğlumuza okutacağım.
Sizler de kendinizden ve evladınızdan bu kitabı esirgemeyin lütfen.

Ali Rıza Malkoç
09.03.2018
#armozdeyis

Serkan Öztürk, Kağıt Ev'i inceledi.
01 Şub 01:12 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Aylar önce internetten indirimli olarak aldığım ve o günden beri sessizce bir köşede okunmayı bekleyen kitaplardan biri de Kağıt Ev'di. Ancak gördüğüm birkaç yorumdan sonra bu bekleyişi uzatmamaya karar verdim. 1000Kitap'ın en güzel tarafı da bu zaten. İnsana bazen hiç bilmediği, bazen de bilip ihmal ettiği kitapları bir şekilde okutarak okura yön tayin etmesi.

'Aylardır sırasını bekleyen kitaplarımdan biri' demiştim, evet ben de okunmayı bekleyen onlarca kitabı olmasına rağmen kitap almaktan vazgeçemeyen, kitaplığındaki kitapların kapladığı hacmin artık ufaktan bir problem haline geldiği okurlardan biriyim. Her ne kadar kitabın kahramanının ulaştığı 20.000 sayısına henüz uzak olsam da biraz da kendimin ilerlemiş halini gördüm Bauer'de. Çok kısa bir roman olmakla birlikte içinde onlarca yazara, kitaba referans veriyor. Bu da okurda kitabı ara ara bırakıp kitapta geçen kitapları araştırma ihtiyacı doğuruyor, tıpkı 1000Kitap gibi. :)

Kitaplar üstüne, kitap sevgisi (hatta biraz manyaklığı) üstüne yazılmış, kısa sürede biten, her kitapsevere tavsiye edilecek bir roman.

Yeni Kitaplar Ve Getirdikleri Güven Kokusu
Bilgisayarım bozuldu ve siteye kısa girişler yapıyor, çıkıyorum. Bundan ötürü çevirmenler konusuna bir müddet ara vermek zorunda kaldım. Daha bir süre inceleme de uzun yazılar da olamayacak. Ama yeni kitaplarımı hangi yayınevinden aldığımı paylaşmak için telefondan yazmaya sabrediyorum.

1) İnsancıklar - Öteki Yayınevi
(Serpil Demirci çevirmiş. İnşallah iyidir. Sırf ciltli ve %40 indirimli diye aldım.)

2) Öteki - Öteki Yayınevi
(Serpil Demirci)

3) Ezilenler - İş Bankası
(Nihal Yalaza Taluy)

4) Suç Ve Ceza - Yordam Edebiyat
(Hasan Ali Ediz)

5) Ebedi Koca - Varlık Yayınları
(Nihal Yalaza Taluy)

6) Netoçka Nezvanova - Varlık Yayınları
(Nihal Yalaza Taluy)

7) Köpek Kalbi - İş Bankası
(Tek seçenekti.)

8) Genç Bir Doktorun Anıları - İş Bankası
(Tek seçenekti.)

şule uzundere, Büyük Kardeşim Atatürk'ü inceledi.
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 57 günde · Puan vermedi

Büyük Kardeşim Atatürk, Atatürk’ün kardeşi Makbule Atadan’ın 1951-1952 yılları arasında Yeni İstanbul gazetesine verdiği 141 mülakatın kitaplaştırılmış hali. Kitapta anılar Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey’in evlenmesinden başlıyor, Mustafa Kemal’in 1899’da İstanbul’a Harp Okulu’na gidişiyle bitiyor.

Anıların birçoğu Atatürk’ün siyasi düşünceleriyle ilgiliydi. Ben bu kitaba başlarken Atatürk’ü kardeşinin gözünden görmeyi ummuştum. Bu yüzden daha çok çocukluk anısı okumak isterdim. Atatürk’ün hiç bilmediğimiz yönlerine, abi-kardeş ilişkilerine daha çok yer verilseydi daha sıcak bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum.

Kitabın ismini ilk okuduğumda “Büyük Kardeşim” sıfatının Atatürk’ün büyüklüğüne dair söylenmiş olduğunu sandım ama “ağabey” anlamında kullanılmış. Kitapta da sık sık bu ifade yer alıyor.

Kitapta birkaç Atatürk görseli de yer alıyor. Bunlar anlatılan dönemle uyuşmayan görseller. Mesela Atatürk’ün çocukluğundan bahsederken onun savaş yıllarından çekilmiş bir fotoğrafı sayfaya konmuş. Keşke bu fotoğraflar hem daha çok olsaydı hem de anlatılan döneme uygun yerleştirilseydi.

Kitapta birçok yerde yazım hatalarına rastladım. Bu da okurken insanın sinirlerini bozabiliyor. Umarım kitabın bundan sonraki baskılarında bu hataları düzeltirler.

Kitapla ilgili çoğunlukla olumsuz şeyler yazsam da kitabı severek okuduğumu söylemeliyim. Belli aralıklarla Atatürk'le ilgili kitap okumak bana iyi geliyor. Sizlere de Büyük Kardeşim Atatürk'ü tavsiye ediyorum. Atatürk’ün hayatıyla ilgili kitap okumayı sevenler onu bir de kardeşinin ağzından okumalılar.

Son olarak D&R’a bir sitemde bulunmak istiyorum. Güzel indirimler yapıp güzel kitaplar satıyorsunuz ama kitapların üstüne kocaman indirim etiketi yapıştırmazsanız çok seviniriz. Etiketi çıkarmasak kötü görünüyor çıkaralım desek yarısı çıkıyor yarısı çıkmıyor. Sırf bu yüzden D&R’dan indirimli kitap almak istemiyorum.

İndirim-Kampanya
Arkadaşlar Kitapyurdu ve Cepteteb bu aydan itibaren aralık ayına kadar sürecek çok güzel bir kampanya yapmış her ay 50 TL ye kadar olan alışverişin 25 TL sini iade ediyor. Toplamda 75 TLye kadar iade alınabiliyor. Daha iyi anlaşılabilmesi için biraz önce verdiğim siparişi örnek verebilirim.

Aldığım kitaplar İthaki'nin Bilimkurgu Klasikleri kapsamında çıkan;

Mary Shelley - Frankestein http://www.kitapyurdu.com/...ankestein/48489.html

Ursula K. Le Guin - Anlatış
http://www.kitapyurdu.com/kitap/anlatis/434977.html

ve Hugh Howey - Toz / Wool Serisi 3. Kitap
http://www.kitapyurdu.com/...-3-kitap/434943.html

Bu kitapların toplam etiket fiyatı 70 TL, Kitapyurdu indirimli 50 TL, bu kampanya ile birlikte 25 TL almış oldum. İyice kabaran alışveriş listeme ilaç gibi geldi kaçırmayın derim.

detaylar linkte
http://www.kitapyurdu.com/...p;information_id=136

Kitap Okumayı Yaşam Şekli Haline Getirenlerin Çok Daha İyi Anlayacağı 20 Aforizma
1. “Ne kadar okursan, o kadar çok bilirsin. Ne kadar çok öğrenirsen, o kadar çok yere gideceksin.” - Dr. Seuss
2. "İnsanlar aslolanın hayat olduğunu söylerler, ben ise okumayı tercih ederim." - Logan Pearsall Smith
3. “Kitaplarım bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.“ - William Shakespeare
4. “Yalnız olmadığımızı bilmek için okuruz.” - William Nicholson
5. “Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.“ - Maksim Gorki
6. "En kötü kitabı yazan bile, kitap yasaklayandan daha saygılı ve daha az zararlıdır insanlığa." - Sabahattin Eyüboğlu
7. “En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir.“ - Descartes
8. “Kütüphane kartımı aldığımda, işte o zaman yaşamaya başladım.“ - Rita Mae Brown
9. “Eğer okumayı sevmiyorsan, doğru kitabı bulmamışsındır.“ - J.K. Rowling
10. “Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır.“ - Franz Kafka
11. “Kitaplık kurmak, tapınak yapmak kadar kutsaldır.“ - Victor Hugo
12. “İyi kitaplar en gerçek dostlarımızdır.“ - Francis Bacon
13. “Bir insana okuma aşkı ve onu tatmin edecek kitap verin; emin olun ki bu adam mutlu olacaktır.“ - Sir John Herschell
14. “Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim.“ - Horace
15. “Kitapların düşmanları insanlarınki ile aynıdır: Ateş, nem, zaman ve içindekiler.“ - Paul Valery
16. “Yatmadan önce okuyabileceginiz iyi bir kitap ya da dergiye sahip olduğunuzu bilmek zevklerin en büyüğüdür.“ - V. Nabokov
17. “Okumak, dünyanın her yerine indirimli bilet sahibi olmaktır.“ - Mary Schmich
18. “Göz kapaklarının düşmesine karşı savaşı kazanan kitap, ender bir kitaptır.“ - Tracy Chevalier
19. "Ben mutluluğu her yerde aradım; fakat elimdeki küçücük bir kitabı okuduğum küçücük bir yer dışında, hiç bir yerde bulamadım." - Thomas Kempis
20. “Kitapları yakmaktan daha kötü suçlar vardır. Bunlardan biri de onları okumamaktır.” - Ray Bradbury
Kaynak:https://listekitap.com

Anıl, Vişne Çürüğü'ü inceledi.
 09 May 2017 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitabı okuyalı yaklaşık iki sene falan oldu. Yanlış hatırlamıyorsam bir alışveriş sitesinden birkaç parça eşya alımım esnasında site, kitabı indirimli olarak önermişti. Tabi o zamanlar bin kitap falan yok, hızlıca internete yazıverdim; “vişne çürüğü”. Herhangi detaylı bir incelemeye veyahut yoruma ne yazıkki rastgelmedim. Hal böyleyken elimde olan tek fikir verici yazı ise kitabın arkasında basılı olan tanıtım bülteniydi.

Tanıtım bülteninde: ” Aşkın ve tutkunun rengi olan kırmızı, vişne çürüğüne dönüştüğünde; hayaller de hayal kırıklığına dönüşür...” Vaov cümleye bak! Hem indirimli hem de çok sağlam bir aşk romanı! Neyse son birkez de şu alışveriş sitesinde kitabı alanların yorumlarına bakayım dedim: “Sarsıcı bir aşk romanı…” Yorumları okurken zihnimden, yahu ülkemizde yeni bir Jane Austen doğmuşta bizim haberimiz yok gibi düşünceler falan geçiyor. Kitabı sipariş ettim ama nasıl merak ediyorum. Kitap gelecek okuduktan sonra, Petersburg sokaklarında hüznünü dağıtmaya çalışan bir Nastenka veyahut Goethe’nin o tutarsız Lotte’si kıvamında gerçekçi, hayatın içinden karakterlere şahit olacağım ve ciddi manada sarsılacağım düşüncesine girdim.

Aman Allah’ım kitabı iki saatte bitirdim. Bitirdim ama nasıl bitirdim. Ziyan olan her dakikama, her saniyeme neden olan herkese küfürler savurarak. Şaka gibi bir kitap. Sarsıcı bir aşk romanını geçtim bir aşk romanı bile değil. Dedim benim verdiğim para ve harcadığım zaman ziyan oldu milletin olmasın. Girdim siteye açık açık ve bir o kadar sert olan eleştirilerimi dizdim. Tabi ben yorumum yayınlanacak diye beklerken birde ne öğreneyim. Yazarımız alışveriş sitesinde çalışan bir arkadaşmış. Haliyle yorum ne yayınlandı ne de milletin haberi oldu. En azından içimdekileri geç de olsa buraya kusabildiğim için huzurluyum.

Kesinlikle önermem. Sakın ha! Yazık olur paranıza, zamanınıza… Son olarak Aykut Hocamın hatırlatmasıyla Hakan S. Hocamın kötü kitaplar için söylediği o müthiş sözü paylaşayım: " Hayat o kadar kısa ki özenle seçmeliyiz okuyacak olduğumuz kitapları, aksi takdirde bir gün vakit kalmayabilir ve okuyamadığımız her güzel eser için üzülebiliriz."