Etnik Çatışmaların Kökleri
Etnik çatışmalar genellikle önyargılara (tutumlar ve yargılar) ya da ayırımcılığa (davranışlar) karşı bir tepki olarak ortaya çıkar. Önyargı , varsayılan davranış, değer, yeti ya da özellikleri nedeniyle bir grubu aşağılamaktır. İnsanlar gruplara ilişkin basmakalıp görüşlere sahip olup bunları bireylere uyguladıklarında, önyargılıdırlar. (...) Ayırımcılık fiilî (yasal olarak onaylanmamakla birlikte uygulanan) olabileceği gibi, hukuksal (yasal) da olabilir. (...) Tutumsal ve kurumsal ayrımcılık da birbirinden ayırt edilebilir. (...) Anti-etnik (tutumsal) ayrımcılığın en aşırı biçimi bir grubun mensuplarının kitlesel kıyımla yok edildiği soykırımdır. (...) Kurumsal ayırımcılık belirli grupların mensuplarına eşit hak ve fırsat tanımayan ya da farklı biçimlerde zarar veren program, siyasa ve kurumsal düzenlemelere gönderme yapmaktadır. Çevresel ırkçılık (çevre risklerinin orantısız bir biçimde azınlık cemaatleri üzerine yüklenmesi) ayırımcıdır, ama her zaman kasıtlı değildir.
Sayfa 74 - Antropoloji - İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış- , Conrad Phillip Kottak, Ütopya Yayınevi, syf 74-76
144 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Kısa olmasına üzüldüğüm kitaplardan birini okudum ve bu beni gerçekten üzdü. Anlatımı, kurgusu, konuyu incelemesi bakımından kitabı çok beğendim. Yer yer Stephen King okuduğumu bile düşündüm. Bu kadar kısacık bir kitapta işlenen ırkçılık, cinsiyet, eşitlik, statü gibi temaları yerli yerinde buldum.
Stepford Kadınları
Stepford KadınlarıIra Levin · İthaki Yayınları · 2022430 okunma
Baş belası ırkçılık
Burada tarihin başından beri köle olmuş bir avuç kara domuzu yönetmemiz beklenirken, onları anlayacakları tek biçimde yönetmek yerine gidip onlara bizimle eşitlermiş gibi davranıyoruz.
Sayfa 35 - Can ModernKitabı okuyor
Avrupalılar Kulübü
Burada o karalardan birini göreceğime bir çukura düşüp geberirim daha iyi.
Sayfa 32 - Can ModernKitabı okuyor
Üstadın İİFSO 3. Genel Konferansında Yaptığı Konuşma
... 'Eğer gaye Türklükse bilmek lazımdır ki, Türk Müslüman olduktan sonra Türktür' diyen ben, ille ırkçılık ve kavimcilik mevzuunda bir suale hedef tutulacak olursam, tereddüdsüzce, Dünya'nın en üst ırkı ve kavmi vak'asını merkezindeki mukaddes varlık zaviyesinden Arap'ta bulduğumu söylerim. Ama bugünkü Arap değil, dünkü Arap... Tıpkı bugünkü Türk değil, dünkü Türk. ...
Sayfa 115 - Sebil yayıneviKitabı okudu
Üstadın İİFSO 3. Genel Konferansında Yaptığı Konuşma
... Benim ve hamurda parmak izleri bulunan yepyeni ve dipdiri Mukaddesatçı Türk gençliğinin ırkçılık ve kavmiyetcilik diye bir davâmız olamaz! ..
Sayfa 115 - Sebil yayıneviKitabı okudu
Bir zamanlar kimsenin tanımadığı aç bir adamken şimdi şişman, zengin ve korkulan biri olmuştu.
Sayfa 23 - Can ModernKitabı okuyor
Hiçbir Avrupalı, siyah suratlı bir adama güvenmez.
Sayfa 20 - Can ModernKitabı okuyor
İsrailliler açısından, İsrail'in güvenliğinin ön koşulunun kolonizas­yona son vermek; tarihsel uzlaşmayı sağlamanın tek yolunun da Filistinli­lerin kendi kaderlerini tayin ve kendi devletlerini kurma hakkını kabul et­mek olduğunu görüp barış cephesini güçlendirmenin, çatışmayı çözmenin tek yolu olduğu bugün açıkça ortadadır.
Sayfa 14
416 syf.
·
Puan vermedi
Ah Harry Bosch ah !!! Polisiyenin sigara tiryakisi Harry Bosch sigarayı bırakma çabalarında.Yine yeniden Elenor'la evli ama ilişkilerinde sorun var. Hal böyleyken iş beklemez. Polisleri dava etmekle ünlenen ünlü siyahi avukat Howard Elias ve temizlik işinde çalışan bir kadın öldürülür. Şehirde ırkçılık suçlamasıyla ayaklanmaların çıkmasından korkan teşkilat, soruşturmayı ekibinde bulunan siyahiler nedeniyle Harry 'e verirler. Her şey bir yana nefretlik Chastain ile çalışmak zorunda kalan Harry yine yel değirmenine savaş açıyor.
Meleklerin Uçuşu
Meleklerin UçuşuMichael Connelly · İnkılap Kitabevi · 200045 okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.