lilâ, bir alıntı ekledi.
23 May 04:59

Irkçı değiliz; çünkü, uygarlığımızın özündeki inanç, ırkçılığı, kesinlikle reddeder. Irkçılık, Avrupanın, inancımızdaki eşitliğin tüm insanlığa yayılmasını durdurmak; ortak inancın evrensel yurdu içinde birleşmiş ulusumuzu bölmek için yaptığı emperyalist bir girişimin adıdır.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 35 - Edebiyat Dergisi Yayınları)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 35 - Edebiyat Dergisi Yayınları)
Ç.B., bir alıntı ekledi.
22 May 17:23

"Medeni ırkçılığın" gerçekliği, ancak ırkçılık karşıtı çokkültürcülük yanılsaması sayesinde (bu kisve altında) işlerlik kazanabilir.

Ahir Zamanlarda Yaşarken, Slavoj Zizek (Sayfa 72)Ahir Zamanlarda Yaşarken, Slavoj Zizek (Sayfa 72)
ibiaryu, bir alıntı ekledi.
22 May 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Asıl korkulması gereken ırkçı olduğunun farkında olmayanlar. Irkçı olduğu halde , ırkçılıkla mücadele ettiğini sanan denyolar. Bunlar çok felaket. Çok sinsi. Kendisini şartlandırmış adam , ırkçılıkla mücadele adına ırkçılık yapıyor.
Bir de ırkçılık yaparken , ırkçılık görenler var. Evlere şenlik. Komik olurlar. Adam süzme ırkçı ama ırkçılıktan yakınıyor. Kara mizah. Sevgi kelebeği olmak adına kasmak gereksiz. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil Ya da kimse falanca ırk geçmişte çok ezildi diye o ırka mensup bir orospu çocuğuna sempati duymak zorunda değil. Kişilere indirmek lazım. İnsanız sonuçta Ama ırkçılık öyle bir kızgın demir ki , her an götünüze yapışır. Oyun gibi başlar ama başını yer bir gün.

Kebabman, AngutyusKebabman, Angutyus
ibiaryu, bir alıntı ekledi.
22 May 15:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir de bu ırkçılık derdi vardı. Dertlerimiz yetmezmiş gibi. Yıllarca ırkçılığın her türlüsünü gördüm. Kendi ırkına , ırkçılık yapıldığını iddia ederek ırkçı olanına da , ırkçılıktan nefret eden ırkçıları da... Pek fark etmiyor. Sorsan hepsinin kendince bir bahanesi var ırkçılık etmek için. Çıkış noktaları hep aynı. Onlar öyle yaptı / yapıyor / yapacak / yapmışlardı / yaparlar.

Kebabman, AngutyusKebabman, Angutyus
ibiaryu, bir alıntı ekledi.
21 May 10:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O kadar memleket gezdim. Ama hiçbirinde İngilizler kadar sağlamını da görmedim. Adamların hakkını yememek lazım. Bakın ; demokrasinin , insan haklarının başkenti İsveç , Norveç , Danimarka , hatta Fransa'da bile ırkçılığın kralı vardır. Pek muhatap bile olmazlar sizinle ama İngilizler kıyak adamlardır. Severler muhabbet adamı. Ama ülkelerinin dışına çıkınca götleri kalkar. Bir soğukluk başlar.
İngilizler pek organize bir şekilde ırkçılık yapmaz. Sevmeyeni zaten sevmez yabancıları. Bir Fransa gibi değildir. Elinize bir futbol topu alın , sektirmeye başlayın , on dakika içerisinde onlarca kişi gelir yanınıza. Ya da bir Pub'a gidin , onlarca arkadaş yaparsınız kendinize. Muhabbet adamlardır.

Kebabman, AngutyusKebabman, Angutyus
Vildan berrak, Bülbülü Öldürmek'i inceledi.
19 May 12:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma,bülbülü öldürmek günahtır.Gerceklerle yüzleşmek her zaman acitmistir.Irkçılık olmasın.

Ömer Efeoğlu, Atatürk ve Türk Milliyetçiliği'yi inceledi.
18 May 10:31 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Atatürk'ün benimsediği ilk samimî mefkûrenin milliyetçilik olduğunu, millî kültürü, istiklâli ve Türk tarihini koruduğunu, Türk milletinin bağımsızlığına zarar verecek fikirlerin -komünizm, beynelmilelcilik, misyonerlik vs.- düşmanı olduğunu kanıtlarla ve Atatürk'ün vecizeleriyle anlatan, kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Bunların yanında ırkçılık ile Türk ırkçılığının farklı şeyler olduğunu, ve Turancılığın ne olduğunu hem kendisi hem Nejdet Sançar gibi isimlerle birlikte anlatıyor. Eğer bu fikirlere önyargısı olan kişiler varsa okumak için geç kalmasın.

Aslı Zeynep İnci, Bülbülü Öldürmek'i inceledi.
17 May 17:20 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kalıp yargılarımız, her şey apaçıkken dahi bunların dışına çıkmamakta ki lüzumsuz inadımız işlenmiş. Irkçılık özellikle üzerine düşündüğüm bir konu değildi fakat bu kitapla geçmişten günümüze uzanan ne büyük bir sorun olduğunu, insan olarak farklılıklara saygı duymam gerektiğinin daha çok farkına vardım.

Nil Özkan, Serenad'ı inceledi.
17 May 15:31 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap adını bir Alman profesörün sevdiği kadın için yazdığı besteden alıyor. Profesörümüzün adı Max. Ne yazık ki Max ve Nadia'nın aşkı Nazi Almanyası'nın zulmüne uğruyor. Kitabımızın baş kahramanı Maya öğretim görevlisi olduğu İstanbul Üniversitesi sayesinde Max ile tanışıyor. Üçünün hayatı kendi geçmişleriyle ve ailelerinin geçmişiyle bir noktada buluşmuş oluyor.
Geçmişle bugün arasında gidip gelen sürükleyici bir olay örgüsü, tarihte yaşanmış gerçek olaylar Livaneli'nin elinde harmanlanıyor. Kitapta Mavi Alay, Struma gemisinin torpillenişi, Nazi Almanyası gibi tarihin kara kaleminde yerini almış olaylara dikkat çekiyor. Kitabın neredeyse her sayfası ırkçılığa dikkat çekmekte ve ırkçılık hakkında ne düşünürseniz düşünün kitabı bitirdikten sonra hangi dine, dile, renge sahip olursa olsun bütün karakterlere yakın hissediyorsunuz kendinizi.
Ben Schubert'in Serenad'ını ilk defa kitabı bitirdikten sonra dinledim. Biliyorum ki eğer kitabı okumadan önce dinleseydim dinlediğim beste kitabı okuduktan sonra dinlediğimle aynı olmayacaktı.