8. Gün

8,1/10  (28 Oy) · 
73 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.020 gösterim
Glenn Meade o gün San Remo'daydı. Otel odasında televizyonu açtı ve dehşet içinde kaldı. Dizleri titremeye başladı. CNN'in, Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan saldırıları canlı yayında verişini izliyordu. Onu ayakta duramayacak hale getiren şey, gözünün önünde olup biten felaket değil, yeni bitirdiği romanının birdenbire gerçeğe dönüşmesiydi.
Meade, 11 Eylül'den sonra romanındaki liderin adını (Usame bin Ladin) değiştirdi, ama bu Amerikalı yayıncının kitabı yayımlamayı reddetmesini engelleyemedi. Amerikan St. Martin's Press, daha önce Glenn Meade'in üç kitabı da çok sattığı halde, bu kitabı yayımlamayı reddetti. Yazar bu tepkiyi, "Çünkü roman gerçeğe çok yakın" diye açıklayacaktı.
8. Gün titiz bir çalışmanın ürünü. Aşırı İslâmcı bir örgütün saldırısı hakkında pek çok şey -belki gereğinden fazla şey- açıklamakta. Roman Amerikan polisinin bu tür saldırılardan korkmasının ve yetersiz kalışının nedenlerini açıklıyor.

Gazeteciliğin yanı sıra pilot eğitmenliği de yapan Glenn Meade Dublin'de yaşıyor. Polisiye/gerilim romanları yazarı olan Meade'in bütün dünyada çoksatanlar listelerinin başında yer alan Sakkara'nın Kumları, Brandenburg ve Kar Kurdu adlı kitapları da Doğan Kitapçılık tarafından yayımlandı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  668
 • ISBN:
  9786051112817
 • Orijinal Adı:
  Resurrection Day
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Ebru Verity 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Glenn Meade çok iyi bir yazar. Hikaye seçimi, kurgulaması, olayların örülüşü.. Kitapları her zaman çok heyecanlıdır. Kurgu gibi gözükse de okurken "Acaba" demekten kendinizi alamazsınız. 8. Gün son derece iyi ve şaşırtıcı şekilde hedefi on ikiden vurarak kurgulanmış. Tavsiye ederim.