Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)
504 syf.
·Beğendi·7/10
Çok da severek okudum :))
..hatta bu kitaptan sonra Romanovların son evini okudum :))
Romanov ailesini ve Rasputini biraz daha araştırdım.. :))
en çok da Tatiana Romanov u sevdim "Anastasianın ablası.." :))

Dip not: Gülücükler 2018 güncellemesidir :)
504 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yaklaşık üç asır boyunca Rusya'yı yöneten bir aile Romanov ailesi. Çar Nikolay Aleksandroviç ise bu ailenin ve Rusya'nın son çarı. Çar II. Nikolay aynı zamanda, İngiltere Kralı V. George'un kuzenidir ki internetten fotoğraflarına baktığınız takdirde aralarındaki büyük benzerlikleri sizler de görebilirsiniz. Bu bilginin ardından devam edecek olursam, Çarlık Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan çekilmesinde de etkili olan Bolşevik İhtilali sonucunda Çar II. Nikolay tahttan çekilme kararı alıp tahtı kardeşine bırakmak istiyor ancak kardeşinin bu isteği reddetmesi ve Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesiyle Rusya'da Çarlık rejimi son buluyor. Çar, çariçe, beş çocukları, hizmetçileri, aile doktorları mahkum ediliyor, İpatyev evine kapatılıyor. Bolşeviklere karşı olan Beyaz Ordu'nun çarın bulunduğu yere yaklaşması ve çar ve ailesini kurtarma
gibi çalışmaların yapıldığı duyulduktan sonra Çar ve ailesi Bolşevikler tarafından öldürülüyor. Hakkında birçok teori üretilen bu infaz gecesi birçok filme, kitaba konu oluyor. Öyle ki çarın en küçük kızı Anastasia, Disney'in aynı isimli prensesi olarak yıllar sonra karşımıza bile çıkıyor. İşte Romanov Komplosu da bu konuda kaleme alınan romanlardan biri. Tarihi gerçeklikler, polisiye ve macera öğeleriyle, yazarımız Glenn Meade'in hayal gücüyle birleşiyor ve ortaya harika bir kitap çıkıyor.

Dr. Laura Pavlov ve ekibi Rusya'da gerçekleştirdikleri kazı sonucunda Çar ve ailesinin öldürüldüğü yerin yakınlarında buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset buluyorlar. İşin daha ilginç yanı ise bu cesedin elinde
bulunan madalyon, çünkü madalyonun üstünde Romanov ailesinin iktidarını simgeleyen kabartmalı kartal bulunuyor. O andan itibaren kitabımız geçmiş ve gelecek arasında sürekli gidip geliyor, bu gizemli cesedin kime ait olduğu sorusu bizi Romanovların başına gelen olaylara kadar götürüyor.

Çar II. Nikolay'ın ardından Romanov ailesinin belki de en dikkat çeken üyesi Anastasia Romanov. Bunun nedeni ise evde bulunan cesetler arasında Anastasia'ya ait cesedin bir türlü teşhis edilememesi. Hatta Anna Anderson isimli bir kadın kendisinin çarın en küçük kızı olduğunu iddia ederek gündeme oturmuş, yapılan DNA testleri sonucunda kadının ailesi ortaya çıkarılsa da, sıradan bir insanın nasıl olup da hanedanlığı neredeyse Anastasia kadar iyi tanıdığı sorusu daima kafaları kurcalamış. Çarın en küçük kızının infazdan sağ kurtulduğuna duyulan inanç birçok teoriyi de beraberinde getirmiş ve Romanov Komplosu da bunu ele alan kitaplardan biri. Zaten tarihi çok seven biri olarak ben kitaba başlarken beğeneceğime emindim diyebilirim. Nitekim öyle de oldu, kesinlikle muhteşem bir kitap okudum. Çar Nikolay'ı dışarda bırakabilecek olsam da beş çocuğunun başına gelenlerden fazlasıyla etkilendim, özellikle ailenin kurşuna dizildiği odayı gördüğümde. Glenn Meade'in daha önce Kar Kurdu isimli kitabını okumuştum; o kitapta da yine tarih, polisiye, macera harmanlanmış ve ortaya bir ziyafet çıkmıştı, Romanov Komplosu da tam olarak öyle. Şaşırtıyor, heyecanlandırıyor, üzüyor, meraklandırıyor ve içinizde, kitabı bitirip konuyla ilgili belgesel izleme, makale okuma gibi istekler doğuruyor. Bir sayfasında bile sıkılmadığım bir kitaptı Romanov Komplosu, Glenn Meade ile iyi ki tanışmışım çünkü diğer polisiye yazarlarından ayrılan, oldukça kendine özgü bir yanı var. Elbette yazarın diğer kitaplarını da okumaya devam edeceğim.
504 syf.
·9 günde·10/10
Biraz uzun bir inceleme yaptım ama okursanız size kitap hakkında yardımcı olacağına inanıyorum. Öncelikle bana bu kitabı veren http://1000kitap.com/mehtappp 'a sonra tavsiye eden Uğur 'a teşekkür ederim. İlk Glenn Meade okuyuşum. Yazarlarla tanışırken en iyi kitaplarıyla başlamak her zaman favorim. Neyse geçelim kitaba...

Kitap tarihi bir kitap olmakla beraber gerçek kişiler ve gerçek olaylara dayanıyor. Ne bu olaylar: Çarlık Rusya'sının son dönemindeki Çar ve ailesini ( Romanov Ailesi ) konu almış. Lenin'in Bolşevik Devrimi ile Çarlığa son verme daha doğrusu aileyi ortadan kaldırma konusunu işliyor. Tabi bu ortadan kaldırmaya dünya ülkeleri gizliden planlarla engel olmaya çalışıyor. Ana tema olarak bunu söyleyebilirim.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde kitaba giriş için bir arkeolog'un kazısıyla başlıyor. 2. bölümde ki bu tüm olayların gerçekleştiği bölüm. Son bölümde ise bugüne dönerek son kapanışı yapıyor.

Cinayetlerle dolu bir roman. Rus devrimini bir nebze öğrenmek için tarihçiler bile okuyabilir. Romanov ailesi hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladığı aşikar. Tam bir film arkadaşlar roman. İnanın çok ama çok sürükleyici. Başlarda belki sıkabilir ama sonlara doğru elimden kitabı bırakamadım. 220 sayfayı bir günde okudum. Zamanınız müsait ise bu 500 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirebilirsiniz.

Ajanlıkla ilgili konular, İngilizlerin olaya karışması, İrlanda deyişlerinin araya serpiştirilmesi, Skorsky ve Uçak yapımı hakkında bilgi, elmaslar, trenden trene yolculuklar... Tren derken yazar tam bir betimleme ustası. İnanın her şey gözümde canlandı. Bu bakımdan esgeçmemem gerek. Madalyon, rahibeler, Rus vahşeti, kan ve tarih içeren bir roman. Diğer polisiyeler gibi finali şak diye kısaca kesmemiş. Son derece detaylı ve tadında mükemmel anlatmış. Duygu bakımından zengin hatta her duyguyu içinde barındıran Tarihi ve gerçek bir hikaye.... İzledikten sonra incelemeye bu linki koymam farz oldu arkadaşlar.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y kitabı bitirdikten sonra mutlaka izleyin. Finaldeki son vurucu temadan incelemede söz etmemiştim spoiler adına. Ama gerçekten süper bir belgesel olmuş.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Glenn Meade bende devam edecek inşallah...

Bu arada bugünlük Hayırlı Cumalar.... Herkese iyi okumalar....
504 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Buz Kapanı ve Şeytanın Müridi isimli romanlarından sonra Meade'in geri döndüğünün göstergesi bir roman. Kar Kurdu ve Sakkara'nın Kumları havasını bize tekrardan yaşatan, roman boyunca Ekim Devrim'inin kurbanları hatta dünya tarihinde yerleşmiş bir hanedanı bize daha da merak ettiren bir roman.
Meade yine bu eserinde gerçek olaylara ve gerçek kişileri kullanarak çok kaliteli bir iş çıkarmış Çok çok iyi bir roman ve roman bittikten sonra Romanovlar ile ilgili insan daha da ayrıntılı araştırmalar yapmak istiyor gerçekten. Romanı okuduktan sonra bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y
504 syf.
·7 günde·10/10
Dr.Laura kazı çalışmasında bulunan ve bozulması bir ceset bulur.Böylece 20. Yüzyılın en büyük sırrını çözmeye çalışıyor.Güzel ve keyifli bir kitap idi.Keyifli okumalar.
504 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Her kitabında aynı hissi yaşattığı için Glenn Meade’den vazgeçemiyorum... kitap bitince karakterler bir bir evimden çıkıp gitmiş gibi oluyor.. bu sefer biraz daha uzun bir okuma oldu çünkü kitabı elime çok fazla alamadım... alabildiğimde de heyecandan bırakmak istemedim... Yakov,Yuri, Lydia ile Rusya’da ben de oradan oraya savruldum resmen. İlk başlarda Buz Kapanı benzeri geldi ama ilerleyen sayfalarda anladım ki alakası yokmuş. Benim kahramanım kesinlikle Leonid Yakov... en başta sövdüğüm sonra gözlerimi yaşartan adam... yazarsam daha fazla spoiler olur... Meade yazdıysa düşünmeden alın okuyun, pişman etmez...
504 syf.
1917 Ekim Devrimi yahut diğer bir adı ile Bolşevik Devrimi…

Monarşi ve imparatorluklar yerini ulus devletlere bırakırken sancılı ve buhranlı bir dönem yaşanmış. Yerine gelenlerin bizlere yansıttığı kadar bu geçiş dönemini bilebiliyoruz. Birinci Dünya savaşı devam ederken, Rusya’da yaşanan Bolşevik devrimi ülkedeki kıtlık sonucunda olduğu ve sonrasında Rusya’nın savaştan çekilmesi ile sonuçlanmış. Çarlık Rusya yerine gelen yönetimin daha önceki yöneticilerin yapmış olduğu gizli antlaşmaları kamuoyu ile paylaştığı anlatılır. Kabaca, genel olarak bilgimiz bu şekilde 1917 Ekim Devrimi ile ilgili.

Tarih ve komplo tezleri hep ilgimi çekmiştir. İmparatorluklar kabuk değiştirirken bu değişimden nasibini alan Rusya’nın son çarı, Çar II. Nikolay ROMANOV. Yaklaşık 300 yıl Sibirya topraklarında hüküm süren hanedanın son temsilcilerinin bir gecede nasıl yok edildiği hikâyesinin öyküsüdür Romanov Koplosu. Çar II. Nikolay ve ailesinin Yekaterinburg şehrinde bulunan İpatyev evinde katledilip daha sonra Ganinna Yama bölgesinde yakıldığı anlatılmakta. Olayla ilgili birçok farklı görüş ortaya atılmış, iddialar ispatsız kalmış. Karanlık olaylardaki gizem; kendini yaratanların suskunluğunda gizlidir. Romanov olayını yaratanlar da ölü sessizliği ile olayın karanlıkta kalmasını sağlamıştır. Bugün bile farklı tezler, iddialar söylenmekte fakat gerçek gizlenmektedir. Çünkü saklı kalmış her gerçek; mevcudun yıkılışıdır.

Kendi adıma okuduğum, keyif aldığım güzel bir kitaptı. Girişte de değindiğim gibi Ekim devrimi ile birçoğumuzun bilgileri genel anlamda yukarıdaki gibi. Her hangi bir şeyi öğrenmek istiyorsak bütün ayrıntılarını bilmek gerekir. Öncesi ve sonrasını bilmek kadar arada kalan boşluğu da görmek lazım.
504 syf.
·10/10
Bu kitabı okuduğumda Meade'in çok iyi bir gazeteci olduğunu tekrar anlıyoruz. Çok iyi bir araştırma üzerine yazılmış
harika bir roman. Daha önce bu hikayeyle ilgili başka bir kitap okumuştum. Konu ile ilgili bilgim vardı ama bu kitabı okuduktan sonra Rus çarın ailesinin resimlerini bile internetten araştırarak bakma ihtiyacı duydum.
Gerçek hikayeyle birlikte Meade'in polisiye tarzı birleşince mükemmel bir yapıt ortaya çıkmış. Kesinlikle okunması gerekli.
504 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle tarih sevenler kesinlikle okumalı. Tarihsel bir kurgu kitabı. Kurgu mu gercek mi anlamıyorsun. Çok akıcı, sürükleyici ve şaşırtıcı. Kitap bitmesin diye yavaş okumaya başlatıyor =) Kar Kurdu'nu da hemen arkasından okuyun. Kar Kurdu'da Stalin' le ilgili. İki kitapta çok sürükleyici ve olağanüstü...
504 syf.
·Beğendi·9/10
Glenn Meade, Rusya imparatorluğunun son çarı olan, Nikolay Aleksandroviç Romanov (II. Nikolay) ile ailesinin 1917 Bolşevik Devrimi sırasında tutsak alınışlarını ve Romanov hanedanlığının tarihten silinişlerini, çok çarpıcı ve bir o kadar da sürükleyici bir kurguyla anlatıyor.
Özellikle II. Nikolay’ın küçük kızı Grand Düşes Anastasia’nın, artık bir efsane haline gelmiş, sağ kurtulup kurtulmadıyla ilgili kısımlar sizi hem meraktan merağa koşturacak hem de bu ilginç olayla ilgili epeyce bilgi edinep şaşıracaksınız.
504 syf.
Okumaya başladığım zaman, kitabın içine girmekte zorlandım, bölümler arasında bağlantıyı kuramadim.Yazarın okuduğum ilk kitabiydı. Kitap ilerledikce, muhteşem olduğunu farkettim. Son Rus cari nin infaz kararını verilmesini anlatıyor. Savaş döneminde insanların yaşadıkları kitapta gerçekçi bir şekilde yansitilmis. kitabi okumayı bitirdikten sonra romanovlar hakkında daha çok araştırma yaptım. okuma listeme son tanik kitabını aldım.
504 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Sanırım en çok etkilendiğim kitaplardan biriydi. Romanovlar ile alakalı daha önce hiçbir şey bilmiyordum ve açıkçası bu konuda tamamen bilgisiz olmam okuduğum her sayfada beni üzdü.
Kitabın başında yazardan bir not var. Şöyle diyor: "Okuyacaklarınızın çoğu gerçekten yaşandı. Ancak hangi bölümün gerçek, hangisinin kurgu olduğu konusunda kararı size bırakıyorum."
Çar ve ailesinin katliamını anlatıyor şimdiye kadar çözülmemiş birçok sır var özellikle Prenses Anastasia ile alakalı. Kitabı bitirdikten sonra internette bu konuyla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Farklı farklı rivayetler var. "Belki de tüm gerçek herhangi birimizin bilemeyeceği kadar derindir." Tüm bunlar konuya olan ilgimi daha da arttırdı.

Ben ailenin katliamı, savaştan hayatları paramparça olmuş insanlar... Başından sonuna kadar yer yer duygulanarak okudum. Glenn Meade'nin okuduğum ikinci kitabı. Kar Kurdu'na da bayılmıştım ama bu kitabının bendeki yeri çok daha farklı oldu. Kesinlikle beğeneceğinize eminim.
Masum yüzlü insanlar tarafından yapılmış o kadar çok zulüm var ki...
Glenn Meade
Sayfa 199 - Kırmızı Kedi Yayınevi
"Sana Tolstoy'un bir zamanlar yazdığı bir şeyi anlatayım mı Leonid?"
"Anlatın, bayım."
"İnsan olarak birbirimize karşı görevlerimizi yazdı. Bize her sevgi sunulduğunda, şükran duyarak kabul etmemiz gerektiğini söyledi. Şefkatle her karşılaşmamızda, cevap vermemizi. Ve muhtaç birine her rastladığımızda, ihtiyacını azaltmakla görevli olduğumuzu."
Glenn Meade
Sayfa 100 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Aşkımız için ve umutlarla düşlerimiz için ve bize zevk veren küçük şeyler için yaşarız ve bunların dışında fazla bir şey yoktur.
Glenn Meade
Sayfa 77 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Bütün depresyonların nedeni insanın sevgisini yitirmesidir. ( Freud )
Glenn Meade
Sayfa 494 - Kırmızı Kedi Yayınları
"İnsan doğası demişken, o kız kendine yeten biri gibi gözükebilir ama kalpleri cam gibi kolaylıkla kırılanlar da hep böylelerinin arasından çıkar."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 164 okur

  • NiNa
  • Hatice Berber
  • Selim Duran
  • Marina H.
  • Özge Özmen
  • nalan t
  • Sibel Capcioglu
  • Selim Giritli
  • Oğuzhan Sönmez
  • Özge Srgn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%8.2
25-34 Yaş
%26
35-44 Yaş
%43.8
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.5
Erkek
%50.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%38 (35)
9
%28.3 (26)
8
%20.7 (19)
7
%12 (11)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0