Romanov Komplosu

8,9/10  (54 Oy) · 
101 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.673 gösterim
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786055340919
 • Orijinal Adı:
  The Romanov Conspiracy
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
 26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Biraz uzun bir inceleme yaptım ama okursanız size kitap hakkında yardımcı olacağına inanıyorum. Öncelikle bana bu kitabı veren https://1000kitap.com/mehtappp 'a sonra tavsiye eden mithrandir21 | Uğur 'a teşekkür ederim. İlk Glenn Meade okuyuşum. Yazarlarla tanışırken en iyi kitaplarıyla başlamak her zaman favorim. Neyse geçelim kitaba...

Kitap tarihi bir kitap olmakla beraber gerçek kişiler ve gerçek olaylara dayanıyor. Ne bu olaylar: Çarlık Rusya'sının son dönemindeki Çar ve ailesini ( Romanov Ailesi ) konu almış. Lenin'in Bolşevik Devrimi ile Çarlığa son verme daha doğrusu aileyi ortadan kaldırma konusunu işliyor. Tabi bu ortadan kaldırmaya dünya ülkeleri gizliden planlarla engel olmaya çalışıyor. Ana tema olarak bunu söyleyebilirim.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde kitaba giriş için bir arkeolog'un kazısıyla başlıyor. 2. bölümde ki bu tüm olayların gerçekleştiği bölüm. Son bölümde ise bugüne dönerek son kapanışı yapıyor.

Cinayetlerle dolu bir roman. Rus devrimini bir nebze öğrenmek için tarihçiler bile okuyabilir. Romanov ailesi hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladığı aşikar. Tam bir film arkadaşlar roman. İnanın çok ama çok sürükleyici. Başlarda belki sıkabilir ama sonlara doğru elimden kitabı bırakamadım. 220 sayfayı bir günde okudum. Zamanınız müsait ise bu 500 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirebilirsiniz.

Ajanlıkla ilgili konular, İngilizlerin olaya karışması, İrlanda deyişlerinin araya serpiştirilmesi, Skorsky ve Uçak yapımı hakkında bilgi, elmaslar, trenden trene yolculuklar... Tren derken yazar tam bir betimleme ustası. İnanın her şey gözümde canlandı. Bu bakımdan esgeçmemem gerek. Madalyon, rahibeler, Rus vahşeti, kan ve tarih içeren bir roman. Diğer polisiyeler gibi finali şak diye kısaca kesmemiş. Son derece detaylı ve tadında mükemmel anlatmış. Duygu bakımından zengin hatta her duyguyu içinde barındıran Tarihi ve gerçek bir hikaye.... İzledikten sonra incelemeye bu linki koymam farz oldu arkadaşlar.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y kitabı bitirdikten sonra mutlaka izleyin. Finaldeki son vurucu temadan incelemede söz etmemiştim spoiler adına. Ama gerçekten süper bir belgesel olmuş.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Glenn Meade bende devam edecek inşallah...

Bu arada bugünlük Hayırlı Cumalar.... Herkese iyi okumalar....

mithrandir21 | Uğur 
 31 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buz Kapanı ve Şeytanın Müridi isimli romanlarından sonra Meade'in geri döndüğünün göstergesi bir roman. Kar Kurdu ve Sakkara'nın Kumları havasını bize tekrardan yaşatan, roman boyunca Ekim Devrim'inin kurbanları hatta dünya tarihinde yerleşmiş bir hanedanı bize daha da merak ettiren bir roman.
Meade yine bu eserinde gerçek olaylara ve gerçek kişileri kullanarak çok kaliteli bir iş çıkarmış Çok çok iyi bir roman ve roman bittikten sonra Romanovlar ile ilgili insan daha da ayrıntılı araştırmalar yapmak istiyor gerçekten. Romanı okuduktan sonra bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y

Romanov Komplosu benzeri kitaplar

Yağmur 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dr.Laura kazı çalışmasında bulunan ve bozulması bir ceset bulur.Böylece 20. Yüzyılın en büyük sırrını çözmeye çalışıyor.Güzel ve keyifli bir kitap idi.Keyifli okumalar.

Tolga Önver 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Glenn Meade, Rusya imparatorluğunun son çarı olan, Nikolay Aleksandroviç Romanov (II. Nikolay) ile ailesinin 1917 Bolşevik Devrimi sırasında tutsak alınışlarını ve Romanov hanedanlığının tarihten silinişlerini, çok çarpıcı ve bir o kadar da sürükleyici bir kurguyla anlatıyor.
Özellikle II. Nikolay’ın küçük kızı Grand Düşes Anastasia’nın, artık bir efsane haline gelmiş, sağ kurtulup kurtulmadıyla ilgili kısımlar sizi hem meraktan merağa koşturacak hem de bu ilginç olayla ilgili epeyce bilgi edinep şaşıracaksınız.

Evrim Sezer Şirin 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı okuduğumda Meade'in çok iyi bir gazeteci olduğunu tekrar anlıyoruz. Çok iyi bir araştırma üzerine yazılmış
harika bir roman. Daha önce bu hikayeyle ilgili başka bir kitap okumuştum. Konu ile ilgili bilgim vardı ama bu kitabı okuduktan sonra Rus çarın ailesinin resimlerini bile internetten araştırarak bakma ihtiyacı duydum.
Gerçek hikayeyle birlikte Meade'in polisiye tarzı birleşince mükemmel bir yapıt ortaya çıkmış. Kesinlikle okunması gerekli.

Hande Kırkımcı 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 9/10 puan

Okumaya başladığım zaman, kitabın içine girmekte zorlandım, bölümler arasında bağlantıyı kuramadim.Yazarın okuduğum ilk kitabiydı. Kitap ilerledikce, muhteşem olduğunu farkettim. Son Rus cari nin infaz kararını verilmesini anlatıyor. Savaş döneminde insanların yaşadıkları kitapta gerçekçi bir şekilde yansitilmis. kitabi okumayı bitirdikten sonra romanovlar hakkında daha çok araştırma yaptım. okuma listeme son tanik kitabını aldım.

Zuhal Çolak 
14 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle tarih sevenler kesinlikle okumalı. Tarihsel bir kurgu kitabı. Kurgu mu gercek mi anlamıyorsun. Çok akıcı, sürükleyici ve şaşırtıcı. Kitap bitmesin diye yavaş okumaya başlatıyor =) Kar Kurdu'nu da hemen arkasından okuyun. Kar Kurdu'da Stalin' le ilgili. İki kitapta çok sürükleyici ve olağanüstü...

Peter McKENNITT HARPER 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerilim dolu, tüm kitapları gibi akıcıdır. Sonrasının ne olacağını merak ederek elinizden bırakamıyorsunuz. Bir Rus hanedanlığı olan ve son yöneticileri olan Romanov Ailesinin hayatlarına derinden bakacaksınız. Bilinen, tam olarak aydınlatılmamış bir olayı, yazarın topladığı belge ve bilgilerin yardımıyla aktarılıyor.

Irem 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Son Çar ailesi Romanovların tüm dünya tarafından kaçırılmaya çalışılmasının hikayesi. Gerçek mi kurgu mu bilinmez kitabın sürükleyici olduğu su götürmez bir gerçek.

Nanaimo 
 20 Oca 19:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tek kelimeyle harika bir kitap. Soluksuz okudum. Birçok tarihsel gerçeğe bağlı kalan kurgusu,mantık hatalarının olmadığı hikayesi ve kimi karakterlerin derine inen tasvirleri..

Aslında genel olarak yazarın ‘Kar Kurdu’ romanındaki kurguyu andırsa da,bu durum asla eleştiri konusu olmamalı.

Sonuçta ortada her açıdan bir Glenn Meade romanı var. Heyecan bir an bile azalmıyor.

Kitap o kadar çok tarihsel gerçekler barındırıyor ki, bu heyecan dolu kitabı okurken aynı zamanda bilginiz artıyor. Örneğin Rus Devrimi ile ilgili hiçbir bilgisi olmayanlar,olay örgüsü içinde Ekim Devrimi’nin nasıl yapıldığını,nelerin yaşandığını da öğrenebilir.

Tabii ki biraz da olsa yazarın bakış açısıyla..

2 /

Kitaptan 44 Alıntı

insan_okur 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bütün depresyonların nedeni insanın sevgisini yitirmesidir. ( Freud )

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 494 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 494 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Fatoş Çetiner 
16 Tem 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"İnsan doğası demişken, o kız kendine yeten biri gibi gözükebilir ama kalpleri cam gibi kolaylıkla kırılanlar da hep böylelerinin arasından çıkar."

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 261)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 261)
insan_okur 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Oysa hayat bu, öyle değil mi? Bozuk bir yapboz gibi. Nasılsa, hep bir parçası eksiktir.

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 293 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 293 - Kırmızı Kedi Yayınları)
insan_okur 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Kim bilir? Zaten, kim neyi biliyor ki? Kalbimizin bize söylediklerinin dışında."

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 475 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 475 - Kırmızı Kedi Yayınları)
Ayşe Başak Gürel 
09 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bana kan akıtmamış bir devrim söyle.

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 77 - Kırmızıkedi)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 77 - Kırmızıkedi)

"En büyük sırların toprağın altında olduğuna, gerçeği de sadece ölülerin söylediğine inanıyorum..."

Romanov Komplosu, Glenn MeadeRomanov Komplosu, Glenn Meade
insan_okur 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İzlenmesi gerekenler, sakin görünenlerdir.

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 468 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 468 - Kırmızı Kedi Yayınları)
insan_okur 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dedim size. Bela ararsan, bela gelir seni bulur,"

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 128 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 128 - Kırmızı Kedi Yayınları)
insan_okur 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir bebeğin insana bu kadar sevgi ve koruma güdüsü hissettirmesi ne tuhaftı.

Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 97 - Kırmızı Kedi Yayınları)Romanov Komplosu, Glenn Meade (Sayfa 97 - Kırmızı Kedi Yayınları)
5 /