Romanov KomplosuGlenn Meade

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.930
Gösterim
Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)
Biraz uzun bir inceleme yaptım ama okursanız size kitap hakkında yardımcı olacağına inanıyorum. Öncelikle bana bu kitabı veren https://1000kitap.com/mehtappp 'a sonra tavsiye eden mithrandir21 | Uğur 'a teşekkür ederim. İlk Glenn Meade okuyuşum. Yazarlarla tanışırken en iyi kitaplarıyla başlamak her zaman favorim. Neyse geçelim kitaba...

Kitap tarihi bir kitap olmakla beraber gerçek kişiler ve gerçek olaylara dayanıyor. Ne bu olaylar: Çarlık Rusya'sının son dönemindeki Çar ve ailesini ( Romanov Ailesi ) konu almış. Lenin'in Bolşevik Devrimi ile Çarlığa son verme daha doğrusu aileyi ortadan kaldırma konusunu işliyor. Tabi bu ortadan kaldırmaya dünya ülkeleri gizliden planlarla engel olmaya çalışıyor. Ana tema olarak bunu söyleyebilirim.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde kitaba giriş için bir arkeolog'un kazısıyla başlıyor. 2. bölümde ki bu tüm olayların gerçekleştiği bölüm. Son bölümde ise bugüne dönerek son kapanışı yapıyor.

Cinayetlerle dolu bir roman. Rus devrimini bir nebze öğrenmek için tarihçiler bile okuyabilir. Romanov ailesi hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladığı aşikar. Tam bir film arkadaşlar roman. İnanın çok ama çok sürükleyici. Başlarda belki sıkabilir ama sonlara doğru elimden kitabı bırakamadım. 220 sayfayı bir günde okudum. Zamanınız müsait ise bu 500 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirebilirsiniz.

Ajanlıkla ilgili konular, İngilizlerin olaya karışması, İrlanda deyişlerinin araya serpiştirilmesi, Skorsky ve Uçak yapımı hakkında bilgi, elmaslar, trenden trene yolculuklar... Tren derken yazar tam bir betimleme ustası. İnanın her şey gözümde canlandı. Bu bakımdan esgeçmemem gerek. Madalyon, rahibeler, Rus vahşeti, kan ve tarih içeren bir roman. Diğer polisiyeler gibi finali şak diye kısaca kesmemiş. Son derece detaylı ve tadında mükemmel anlatmış. Duygu bakımından zengin hatta her duyguyu içinde barındıran Tarihi ve gerçek bir hikaye.... İzledikten sonra incelemeye bu linki koymam farz oldu arkadaşlar.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y kitabı bitirdikten sonra mutlaka izleyin. Finaldeki son vurucu temadan incelemede söz etmemiştim spoiler adına. Ama gerçekten süper bir belgesel olmuş.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Glenn Meade bende devam edecek inşallah...

Bu arada bugünlük Hayırlı Cumalar.... Herkese iyi okumalar....
Buz Kapanı ve Şeytanın Müridi isimli romanlarından sonra Meade'in geri döndüğünün göstergesi bir roman. Kar Kurdu ve Sakkara'nın Kumları havasını bize tekrardan yaşatan, roman boyunca Ekim Devrim'inin kurbanları hatta dünya tarihinde yerleşmiş bir hanedanı bize daha da merak ettiren bir roman.
Meade yine bu eserinde gerçek olaylara ve gerçek kişileri kullanarak çok kaliteli bir iş çıkarmış Çok çok iyi bir roman ve roman bittikten sonra Romanovlar ile ilgili insan daha da ayrıntılı araştırmalar yapmak istiyor gerçekten. Romanı okuduktan sonra bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y
 • Kar Kurdu
  9.3/10 (106 Oy)92 beğeni194 okunma115 alıntı3.828 gösterim
 • Lontano
  8.4/10 (321 Oy)282 beğeni688 okunma208 alıntı5.104 gösterim
 • Sakkara'nın Kumları
  8.6/10 (73 Oy)69 beğeni148 okunma47 alıntı1.682 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (199 Oy)201 beğeni691 okunma70 alıntı4.322 gösterim
 • Baba
  9.1/10 (165 Oy)150 beğeni373 okunma78 alıntı3.510 gösterim
 • Yörünge
  8.7/10 (221 Oy)181 beğeni475 okunma62 alıntı5.365 gösterim
 • Kongo'ya Ağıt
  8.7/10 (163 Oy)154 beğeni348 okunma110 alıntı2.830 gösterim
 • Son Tanık
  8.9/10 (77 Oy)65 beğeni130 okunma39 alıntı2.566 gösterim
 • Nemesis
  8.2/10 (60 Oy)48 beğeni126 okunma29 alıntı1.540 gösterim
 • Hasat
  8.8/10 (131 Oy)136 beğeni422 okunma63 alıntı4.268 gösterim
Dr.Laura kazı çalışmasında bulunan ve bozulması bir ceset bulur.Böylece 20. Yüzyılın en büyük sırrını çözmeye çalışıyor.Güzel ve keyifli bir kitap idi.Keyifli okumalar.
çok ta severek okudum ..hatta bu kitaptan sonra romanovların son evini okudum..romanov ailesini ve rasputini biraz daha araştırdım..en çok ta tatiana romanov u sevdim anastasianın ablası..
Bu kitabı okuduğumda Meade'in çok iyi bir gazeteci olduğunu tekrar anlıyoruz. Çok iyi bir araştırma üzerine yazılmış
harika bir roman. Daha önce bu hikayeyle ilgili başka bir kitap okumuştum. Konu ile ilgili bilgim vardı ama bu kitabı okuduktan sonra Rus çarın ailesinin resimlerini bile internetten araştırarak bakma ihtiyacı duydum.
Gerçek hikayeyle birlikte Meade'in polisiye tarzı birleşince mükemmel bir yapıt ortaya çıkmış. Kesinlikle okunması gerekli.
Glenn Meade, Rusya imparatorluğunun son çarı olan, Nikolay Aleksandroviç Romanov (II. Nikolay) ile ailesinin 1917 Bolşevik Devrimi sırasında tutsak alınışlarını ve Romanov hanedanlığının tarihten silinişlerini, çok çarpıcı ve bir o kadar da sürükleyici bir kurguyla anlatıyor.
Özellikle II. Nikolay’ın küçük kızı Grand Düşes Anastasia’nın, artık bir efsane haline gelmiş, sağ kurtulup kurtulmadıyla ilgili kısımlar sizi hem meraktan merağa koşturacak hem de bu ilginç olayla ilgili epeyce bilgi edinep şaşıracaksınız.
Okumaya başladığım zaman, kitabın içine girmekte zorlandım, bölümler arasında bağlantıyı kuramadim.Yazarın okuduğum ilk kitabiydı. Kitap ilerledikce, muhteşem olduğunu farkettim. Son Rus cari nin infaz kararını verilmesini anlatıyor. Savaş döneminde insanların yaşadıkları kitapta gerçekçi bir şekilde yansitilmis. kitabi okumayı bitirdikten sonra romanovlar hakkında daha çok araştırma yaptım. okuma listeme son tanik kitabını aldım.
Öncelikle tarih sevenler kesinlikle okumalı. Tarihsel bir kurgu kitabı. Kurgu mu gercek mi anlamıyorsun. Çok akıcı, sürükleyici ve şaşırtıcı. Kitap bitmesin diye yavaş okumaya başlatıyor =) Kar Kurdu'nu da hemen arkasından okuyun. Kar Kurdu'da Stalin' le ilgili. İki kitapta çok sürükleyici ve olağanüstü...
Sanırım en çok etkilendiğim kitaplardan biriydi. Romanovlar ile alakalı daha önce hiçbir şey bilmiyordum ve açıkçası bu konuda tamamen bilgisiz olmam okuduğum her sayfada beni üzdü.
Kitabın başında yazardan bir not var. Şöyle diyor: "Okuyacaklarınızın çoğu gerçekten yaşandı. Ancak hangi bölümün gerçek, hangisinin kurgu olduğu konusunda kararı size bırakıyorum."
Çar ve ailesinin katliamını anlatıyor şimdiye kadar çözülmemiş birçok sır var özellikle Prenses Anastasia ile alakalı. Kitabı bitirdikten sonra internette bu konuyla ilgili küçük bir araştırma yaptım. Farklı farklı rivayetler var. "Belki de tüm gerçek herhangi birimizin bilemeyeceği kadar derindir." Tüm bunlar konuya olan ilgimi daha da arttırdı.

Ben ailenin katliamı, savaştan hayatları paramparça olmuş insanlar... Başından sonuna kadar yer yer duygulanarak okudum. Glenn Meade'nin okuduğum ikinci kitabı. Kar Kurdu'na da bayılmıştım ama bu kitabının bendeki yeri çok daha farklı oldu. Kesinlikle beğeneceğinize eminim.
Gerilim dolu, tüm kitapları gibi akıcıdır. Sonrasının ne olacağını merak ederek elinizden bırakamıyorsunuz. Bir Rus hanedanlığı olan ve son yöneticileri olan Romanov Ailesinin hayatlarına derinden bakacaksınız. Bilinen, tam olarak aydınlatılmamış bir olayı, yazarın topladığı belge ve bilgilerin yardımıyla aktarılıyor.
Son Çar ailesi Romanovların tüm dünya tarafından kaçırılmaya çalışılmasının hikayesi. Gerçek mi kurgu mu bilinmez kitabın sürükleyici olduğu su götürmez bir gerçek.
Kurgu olarak mükemmel bir tarafı olan kitap, son Rus Çarın dönemini anlatıyor. Kitap içinde her türlü duygu seline kapılabilirsiniz. Ve tüylerinizi diken diken edecek o kadar çok an var ki sayamadım. Polisiye olmasına rağmen bu tür romanları sevmeyenlerin bile iştahla okuyacağı, imkan varsa iki-üç günde bitireceğiniz bir kitap. Okumak için okumamayı dileyeceğiniz nadir eserlerden biri olacaktır.
Aşkımız için ve umutlarla düşlerimiz için ve bize zevk veren küçük şeyler için yaşarız ve bunların dışında fazla bir şey yoktur.
Glenn Meade
Sayfa 77 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Masum yüzlü insanlar tarafından yapılmış o kadar çok zulüm var ki...
Glenn Meade
Sayfa 199 - Kırmızı Kedi Yayınevi
Bütün depresyonların nedeni insanın sevgisini yitirmesidir. ( Freud )
Glenn Meade
Sayfa 494 - Kırmızı Kedi Yayınları
İçimde cehennemi yaşadım, o yüzden başkalarının içindeki cehennemleri görüyorum.
"İnsan doğası demişken, o kız kendine yeten biri gibi gözükebilir ama kalpleri cam gibi kolaylıkla kırılanlar da hep böylelerinin arasından çıkar."
Oysa hayat bu, öyle değil mi? Bozuk bir yapboz gibi. Nasılsa, hep bir parçası eksiktir.
Glenn Meade
Sayfa 293 - Kırmızı Kedi Yayınları
"Kim bilir? Zaten, kim neyi biliyor ki? Kalbimizin bize söylediklerinin dışında."
Glenn Meade
Sayfa 475 - Kırmızı Kedi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 127 okur

 • Atsız
 • Nurdan Yılay
 • Erhan Alkent
 • SADIK PAŞA KURTULUŞ
 • FÜSUN AYDEMİR
 • Gülçin Aşkın
 • Zeynep Demircan
 • Ömer Faruk Özmen
 • Altunay Muhtarli
 • MERİYA

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%8.2
25-34 Yaş
%26
35-44 Yaş
%43.8
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.5
Erkek
%50.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.6 (28)
9
%30.4 (21)
8
%15.9 (11)
7
%11.6 (8)
6
%1.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0