·
Okunma
·
Beğeni
·
3.186
Gösterim
Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)
504 syf.
·Beğendi·7/10
Çok da severek okudum :))
..hatta bu kitaptan sonra Romanovların son evini okudum :))
Romanov ailesini ve Rasputini biraz daha araştırdım.. :))
en çok da Tatiana Romanov u sevdim "Anastasianın ablası.." :))

Dip not: Gülücükler 2018 güncellemesidir :)
504 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Yaklaşık üç asır boyunca Rusya'yı yöneten bir aile Romanov ailesi. Çar Nikolay Aleksandroviç ise bu ailenin ve Rusya'nın son çarı. Çar II. Nikolay aynı zamanda, İngiltere Kralı V. George'un kuzenidir ki internetten fotoğraflarına baktığınız takdirde aralarındaki büyük benzerlikleri sizler de görebilirsiniz. Bu bilginin ardından devam edecek olursam, Çarlık Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan çekilmesinde de etkili olan Bolşevik İhtilali sonucunda Çar II. Nikolay tahttan çekilme kararı alıp tahtı kardeşine bırakmak istiyor ancak kardeşinin bu isteği reddetmesi ve Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesiyle Rusya'da Çarlık rejimi son buluyor. Çar, çariçe, beş çocukları, hizmetçileri, aile doktorları mahkum ediliyor, İpatyev evine kapatılıyor. Bolşeviklere karşı olan Beyaz Ordu'nun çarın bulunduğu yere yaklaşması ve çar ve ailesini kurtarma
gibi çalışmaların yapıldığı duyulduktan sonra Çar ve ailesi Bolşevikler tarafından öldürülüyor. Hakkında birçok teori üretilen bu infaz gecesi birçok filme, kitaba konu oluyor. Öyle ki çarın en küçük kızı Anastasia, Disney'in aynı isimli prensesi olarak yıllar sonra karşımıza bile çıkıyor. İşte Romanov Komplosu da bu konuda kaleme alınan romanlardan biri. Tarihi gerçeklikler, polisiye ve macera öğeleriyle, yazarımız Glenn Meade'in hayal gücüyle birleşiyor ve ortaya harika bir kitap çıkıyor.

Dr. Laura Pavlov ve ekibi Rusya'da gerçekleştirdikleri kazı sonucunda Çar ve ailesinin öldürüldüğü yerin yakınlarında buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset buluyorlar. İşin daha ilginç yanı ise bu cesedin elinde
bulunan madalyon, çünkü madalyonun üstünde Romanov ailesinin iktidarını simgeleyen kabartmalı kartal bulunuyor. O andan itibaren kitabımız geçmiş ve gelecek arasında sürekli gidip geliyor, bu gizemli cesedin kime ait olduğu sorusu bizi Romanovların başına gelen olaylara kadar götürüyor.

Çar II. Nikolay'ın ardından Romanov ailesinin belki de en dikkat çeken üyesi Anastasia Romanov. Bunun nedeni ise evde bulunan cesetler arasında Anastasia'ya ait cesedin bir türlü teşhis edilememesi. Hatta Anna Anderson isimli bir kadın kendisinin çarın en küçük kızı olduğunu iddia ederek gündeme oturmuş, yapılan DNA testleri sonucunda kadının ailesi ortaya çıkarılsa da, sıradan bir insanın nasıl olup da hanedanlığı neredeyse Anastasia kadar iyi tanıdığı sorusu daima kafaları kurcalamış. Çarın en küçük kızının infazdan sağ kurtulduğuna duyulan inanç birçok teoriyi de beraberinde getirmiş ve Romanov Komplosu da bunu ele alan kitaplardan biri. Zaten tarihi çok seven biri olarak ben kitaba başlarken beğeneceğime emindim diyebilirim. Nitekim öyle de oldu, kesinlikle muhteşem bir kitap okudum. Çar Nikolay'ı dışarda bırakabilecek olsam da beş çocuğunun başına gelenlerden fazlasıyla etkilendim, özellikle ailenin kurşuna dizildiği odayı gördüğümde. Glenn Meade'in daha önce Kar Kurdu isimli kitabını okumuştum; o kitapta da yine tarih, polisiye, macera harmanlanmış ve ortaya bir ziyafet çıkmıştı, Romanov Komplosu da tam olarak öyle. Şaşırtıyor, heyecanlandırıyor, üzüyor, meraklandırıyor ve içinizde, kitabı bitirip konuyla ilgili belgesel izleme, makale okuma gibi istekler doğuruyor. Bir sayfasında bile sıkılmadığım bir kitaptı Romanov Komplosu, Glenn Meade ile iyi ki tanışmışım çünkü diğer polisiye yazarlarından ayrılan, oldukça kendine özgü bir yanı var. Elbette yazarın diğer kitaplarını da okumaya devam edeceğim.
 • Son Tanık
  8.7/10 (193 Oy)151 beğeni369 okunma237 alıntı4.911 gösterim
 • Sakkara'nın Kumları
  8.6/10 (164 Oy)149 beğeni386 okunma82 alıntı3.315 gösterim
 • Kar Kurdu
  9.1/10 (258 Oy)232 beğeni523 okunma341 alıntı7,3bin gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (220 Oy)169 beğeni585 okunma48 alıntı3.677 gösterim
 • Şeytanın Müridi
  8.5/10 (128 Oy)115 beğeni362 okunma32 alıntı2.397 gösterim
 • Brandenburg
  8.5/10 (130 Oy)105 beğeni323 okunma33 alıntı2.785 gösterim
 • Nemesis
  8.2/10 (133 Oy)114 beğeni342 okunma106 alıntı2.670 gösterim
 • Kardan Adam
  8.4/10 (186 Oy)170 beğeni429 okunma108 alıntı4.835 gösterim
 • 8. Gün
  8.3/10 (93 Oy)76 beğeni228 okunma35 alıntı1.964 gösterim
 • Şeytan Yıldızı
  8.0/10 (138 Oy)93 beğeni357 okunma42 alıntı3.690 gösterim
504 syf.
·9 günde·10/10
Biraz uzun bir inceleme yaptım ama okursanız size kitap hakkında yardımcı olacağına inanıyorum. Öncelikle bana bu kitabı veren http://1000kitap.com/mehtappp 'a sonra tavsiye eden mithrandir21 | Uğur 'a teşekkür ederim. İlk Glenn Meade okuyuşum. Yazarlarla tanışırken en iyi kitaplarıyla başlamak her zaman favorim. Neyse geçelim kitaba...

Kitap tarihi bir kitap olmakla beraber gerçek kişiler ve gerçek olaylara dayanıyor. Ne bu olaylar: Çarlık Rusya'sının son dönemindeki Çar ve ailesini ( Romanov Ailesi ) konu almış. Lenin'in Bolşevik Devrimi ile Çarlığa son verme daha doğrusu aileyi ortadan kaldırma konusunu işliyor. Tabi bu ortadan kaldırmaya dünya ülkeleri gizliden planlarla engel olmaya çalışıyor. Ana tema olarak bunu söyleyebilirim.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde kitaba giriş için bir arkeolog'un kazısıyla başlıyor. 2. bölümde ki bu tüm olayların gerçekleştiği bölüm. Son bölümde ise bugüne dönerek son kapanışı yapıyor.

Cinayetlerle dolu bir roman. Rus devrimini bir nebze öğrenmek için tarihçiler bile okuyabilir. Romanov ailesi hakkında bilinmeyen gerçekleri açıkladığı aşikar. Tam bir film arkadaşlar roman. İnanın çok ama çok sürükleyici. Başlarda belki sıkabilir ama sonlara doğru elimden kitabı bırakamadım. 220 sayfayı bir günde okudum. Zamanınız müsait ise bu 500 sayfalık kitabı 3-4 günde bitirebilirsiniz.

Ajanlıkla ilgili konular, İngilizlerin olaya karışması, İrlanda deyişlerinin araya serpiştirilmesi, Skorsky ve Uçak yapımı hakkında bilgi, elmaslar, trenden trene yolculuklar... Tren derken yazar tam bir betimleme ustası. İnanın her şey gözümde canlandı. Bu bakımdan esgeçmemem gerek. Madalyon, rahibeler, Rus vahşeti, kan ve tarih içeren bir roman. Diğer polisiyeler gibi finali şak diye kısaca kesmemiş. Son derece detaylı ve tadında mükemmel anlatmış. Duygu bakımından zengin hatta her duyguyu içinde barındıran Tarihi ve gerçek bir hikaye.... İzledikten sonra incelemeye bu linki koymam farz oldu arkadaşlar.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y kitabı bitirdikten sonra mutlaka izleyin. Finaldeki son vurucu temadan incelemede söz etmemiştim spoiler adına. Ama gerçekten süper bir belgesel olmuş.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir eser. Glenn Meade bende devam edecek inşallah...

Bu arada bugünlük Hayırlı Cumalar.... Herkese iyi okumalar....
504 syf.
Böyle gerçek, yaşanmış olaylardan uyarlanan kitapları oldum olası sevmişimdir.
Glenn Meade maşallah bu işin üstadlarından biri. Bi solukta zevkle okunacak bir kitap ama siz benim çoook çoookkk uzun sürede bu kitabı bitirdiğime aldanmayın.

Çünkü,
Tam Bi kitabı okumaya başlamış, en heyecanlı yerine gelmişken, o an o kitaba ara verip araya yeni yeni kitaplar katma gibi kötü Bi kitap okuma alışkanlığım var

Herkese, iyi okumalar,
Güzel paylaşımlar.
504 syf.
·8 günde·8/10
İnsanı araştırmaya, tarihin derinliklerine doğru daha fazla kaynak karıştırmaya yönelten bir  kitap. Yazarın en sevdiğim yanı kurguyla gerçeği harmanlama yeteneği .Romanov ailesi başlarına gelen trajik katliam ve sonrasındaki sır perdesini aralayan çok enteresan bir konu. Tarih ile kurguyu iç içe sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
504 syf.
·11 günde
Böyle müthiş akıcılıkta bir kitabı bu kadar uzun sürede okumak da bir yetenek sanırım. Gerçekten hiç sıkılmadığım ve her sayfasını merakla çevirdiğim bir kitap oldu. O dönemler hakkında fazla bilgim yoktu. Bu yönden her ne kadar bazı konular teorilere dayansa da faydalı oldu. Dönemin şartlarının fazlasıyla üzücü olduğunu hissettirdi. Ayrıca tarihi pek bilmeme rağmen kafa karışıklığı yaşamadım. Daha önce ilgilendiğim bir konu olmasa bile ilgimi çekmeyi başardı. Bunu Kar Kurdu' nda da fark etmiştim: Glenn Meade bence polisiye gerilim türüne yeni bir soluk getirmiş. Tavsiye ederim.
504 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Buz Kapanı ve Şeytanın Müridi isimli romanlarından sonra Meade'in geri döndüğünün göstergesi bir roman. Kar Kurdu ve Sakkara'nın Kumları havasını bize tekrardan yaşatan, roman boyunca Ekim Devrim'inin kurbanları hatta dünya tarihinde yerleşmiş bir hanedanı bize daha da merak ettiren bir roman.
Meade yine bu eserinde gerçek olaylara ve gerçek kişileri kullanarak çok kaliteli bir iş çıkarmış Çok çok iyi bir roman ve roman bittikten sonra Romanovlar ile ilgili insan daha da ayrıntılı araştırmalar yapmak istiyor gerçekten. Romanı okuduktan sonra bu belgeseli de izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=8biQ0053e3Y
504 syf.
·23 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı ama bu kitapla Glenn Meade bundan böyle favori yazarlarımdan biri olacak. Konusuna gelince; Rusların son çarlık hanedanı olan Romanov ailesinin akıbeti üzerine yazılmış, son derece sürükleyici, çok güzel bir kitap.
504 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Buram buram tarih kokan, tarihin tozlu yaprakları arasında bütün gizemiyle duran bir konuyu ele alıyor Glenn Meade.Her zamanki heyecanı,sürükleyiciliği,hiç bitmeyen temposu,her duyguyu içerisinde bulunduran bir anlatım ve mükemmel kurgu, bir an için bile elinizden düşürmeyeceğiniz harika bir kitap diyebilirim.Kitabın konusuna gelince; Çarlık Rusya’sının son çarı olan Nikolay Aleksandroviç Romanov ile ailesinin Lenin’in Bolşevik Devrimi ile çarlığa son vermesinin ardından Romanov ailesini ortadan kaldırma planları anlatılıyor.Özellikle bir çok kitaba ve filme konu olan çarın küçük kızı Anastasia’nın hayatını, Romanov ailesinin katliamı sırasında Anastasia’nın sağ kurtulup kurtulmadığına dair neredeyse bir efsane haline gelen yaşamını, kaçışlarını büyük bir heyecan içerisinde okuyacağınıza eminim.Bugün bile hala üzerindeki sis perdesi ortadan kalkmamış yakın dönemin en önemli tarihsel olayı olan Romanov ailesinin tarihten silinişleri ile ilgili bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
504 syf.
·Beğendi·9/10·
Kütüphanede tarihi kitaplara bakarken dikkatimi çeken ve arka kapağı okuyunca da tam benlik bir tarihi kurgu diye aldığım ve yazarın okuduğum ilk kitabı. Yıllar önce okumama rağmen hâlâ etkisindeyim...
504 syf.
·7 günde
Dr.Laura kazı çalışmasında bulunan ve bozulması bir ceset bulur.Böylece 20. Yüzyılın en büyük sırrını çözmeye çalışıyor.Güzel ve keyifli bir kitap idi.Keyifli okumalar.
504 syf.
·9/10
çarlık rusya'sının son demleri ve boşviklerin yükselişine ilgi duyan herkesin okuması gerekir bu kitabı. konusu itibariyle romanov ailesinin başına gelenleri birçok kişi biliyordur ve kitaba başlamadan da sonunun nereye varacağını az çok tahmin edebilirler. ancak tahminlerin de ötesinde öylesine güzel şekilde dizayn edilmiş ki cümleler birbirini kovalar gider ve hangi sayfaya geldiğinize şaşırırsınız. zira ben iki gecede kitabı bitirdim ve inanılmaz bir keyif aldım. kanlı bir tarihin pençesinde insan ilişkilerinin yoğunluğunu her türlü duygu patlamasıyla birlikte yaşayacağınız bir roman.
"Sana Tolstoy'un bir zamanlar yazdığı bir şeyi anlatayım mı Leonid?"
"Anlatın, bayım."
"İnsan olarak birbirimize karşı görevlerimizi yazdı. Bize her sevgi sunulduğunda, şükran duyarak kabul etmemiz gerektiğini söyledi. Şefkatle her karşılaşmamızda, cevap vermemizi. Ve muhtaç birine her rastladığımızda, ihtiyacını azaltmakla görevli olduğumuzu."
Glenn Meade
Sayfa 100 - Kırmızı Kedi Yayınevi
O kız kendine yeten biri gibi görünebilir ama kalpleri cam gibi kolaylıkla kırılanlar da hep böylelerinin arasından çıkar.
Aşkımız için ve umutlarla düşlerimiz için ve bize zevk veren küçük şeyler için yaşarız ve bunların dışında fazla bir şey yoktur.
Glenn Meade
Sayfa 77 - Kırmızı Kedi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Romanov Komplosu
Baskı tarihi:
Ocak 2013
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055340919
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Romanov Conspiracy
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Bazı Sırlar Asla Çözülemez...

Dr. Laura Pavlov, 20. yüzyılın en büyük muammalarından birine ışık tutacak bir gizemi çözmek üzeredir. Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde yapılan bir kazı sırasında, son Çar ve ailesinin 1918 yılında infaz edildiği bölgede, buz içinde bozulmadan kalmış bir ceset bulunur. Bu yeni bulgu, Romanov ailesinin ortadan yok olmasıyla ilgili yeni ipuçları sağlar. Ailenin, özellikle de kızları Prenses Anastasia'nın ölümü, ardında bir sürü soru işareti bırakmıştır. Bu keşif Pavlov'u, yıllardır saklı kalmış bir gizli görevin peşinde; sırların, yalanların ve aldatmacanın girdabı içinde geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesine sahip olan Glenn Meade, tarihsel gerçeklere dayanarak yazdığı Romanov Komplosu'nda, savaşın zor koşullarında, temelinde tarihin en çarpıcı olaylarından birinin olduğu, aşkın ve dostluğun sınandığı, nefes kesici bir hikâye anlatıyor.

... Ve Bazı Sorular Sonsuza Kadar Yanıtsız Kalır
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 339 okur

 • Nur
 • Aylin Avcı
 • Lina
 • Pınar Altınova
 • Arzu arzu
 • Halil Cansın Calkı
 • Ferya Fertelli
 • Orhan Kayhan
 • Özden Akyıl
 • Onur Dikenova

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%1.4
18-24 Yaş
%8.2
25-34 Yaş
%26
35-44 Yaş
%43.8
45-54 Yaş
%15.1
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.5
Erkek
%50.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.3 (54)
9
%28.7 (48)
8
%24.6 (41)
7
%12.6 (21)
6
%1.2 (2)
5
%0.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0