Adı:
Kar Kurdu
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
564
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052980385
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Snow Wolf
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Kar Kurdu
Kar Kurdu
Kar Kurdu
Ocak 1953.

Soğuk Savaş’ın en gergin dönemi. Başkan Eisenhower, Stalin’in akli dengesinin bozulduğuna ilişkin ürkütücü bir istihbarat alır. Daha da kötüsü, SSCB’nin Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabilecek nükleer bomba programının tamamlanmakta olduğunu öğrenir. Bu haber Eisenhower’ın başkanlık yemin töreninden yalnızca birkaç saat sonra, hiçbir Amerikan başkanının cüret edemeyeceği bir karar almasına neden olacaktır: Stalin’e suikast!Dünyadaki güç dengesini değiştirecek

“Kar Kurdu” Operasyonu’na onay verilmiştir artık. KGB’nin aldığı istihbaratla açığa çıkan bu operasyon Moskova’da bir insan avına dönüşür. Fakat avın ve avcının kim olduğu belli değildir.“Gerilimli bir aksiyon ve soluksuz okutan müthiş bir heyecan duygusu, ilginç ve düşündürücü bir doruğa ulaşıyor.”

-The Sunday Times-

(Tanıtım Bülteninden)
564 syf.
·Beğendi·9/10
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

- VAY GAVUR GORBAÇOV VAAAAAY!!! -

Ey bu incelemeye az sonra gark olacak olan siz canikolar canikosu , lamborghinimin krikosu , robdöşambr üstünde , elinde viski , havuz başında havana purosu ile iştirak eden ve işsizlik özlemiyle kavrulan saygıdeğer ve biricik 1K okuru çokoprens ve prensesler .. İşte "İŞSİZLİK RÜZGARLARI" eserken bir incelemeyle daha beraberiz..Normalde polisiye romanlara , siyasi ve tarihi araştırma kitaplarına inceleme yazmak pek adetim değil.. Çünkü olan biten zaten belli ( pek tabii alternatif tarih severlerdenseniz onu bilemem ).. Neyse efenim ...Bu kitaba da inceleme yazmak niyetinde değildim ama gördüğüm en saçma sapan ve mega bombastik rüyalardan birini bu kitabı okuduktan sonra bu sabah görüp kendi rekorumu kırınca bunda bir "hayır" var diyerek sizinle de paylaşmaya karar verdim =)) Takip edenler bilir bu rüyaları ama ilk kez karşılaştıklarımız için bir kaç örnek vereyim hemen ..

Örneklerden birkaçı için bkz:

* Tuncer Kurtiz ile üstümde Raiders formasıyla arzı endam ettiğim ve Toronto'da KADI ?!?!? olarak görev yaptığım sırada rakı sofrasına oturduğumuz ve sonrasında çıkan anlaşmazlıktan (Yiğit Bulut mezeleri silip süpürünce ) kelli mekanı bmx ile terk ettiğim rüyam..

Bir de yine burda paylaştığım kar yağarken 1 milyoncu tezgahı açmama mutakip yandaki karpuzcuyla anlaşamamızdan kelli karpuzcuyla dövüştüğümüz ve sonrasında emmoğlusu ile benim tezgaha baskın verip ısuzu bir kamyonetten tezgahıma karpuz atmaları suretiyle tezgahımın harap olması sonucu "çok" üzülerek uyandığım rüyam..


Rüyayı anlatıcam son kısımda .. Tatlılar sona kalır ...O yüzden ısrar etmeyiniz.. Yavaş yavaş, sindire sindire ve SLOVAKEEE!! (Slovake ne olaki diyenler.. Fakir Baykurt incelememe bakınız : #26316052 )

Geçen haftasonu yine bir başka sefer "vallahi de billahi de tillahi de kitap almıcam" diyerekten , kendime sözler vererekten indim kızılaya ..Daha önce sipariş verdiğim 2 adet özel basım siparişimi alıp gelmekti amacım sözde Gülden abladan (Kitapçı Yusuf) .. Tabii yine aynı tablo.. Ve tabii yine 3-5 liraya görünce dayanamayıp aldığım bir sırt cantası dolu kitap.. Normalde yazarı sağda solda , korsan kitap satan tayfanın tezgahında falan görüyordum .. Kültür bakanlığında çalışan ve zararlı neşriyat kontrol eden bir arkadaşımla konsere giderken onun arabada ve sitede takip ettiğim bir kaç arkadaşın yorumlarında da rastgelince bir bakayım dedim , yazdım aklımın bir köşesine .. Gülden ablayla kakara kikiri derken baktım onun kasanın önünde polisiyelerin orda duruyor attım çantaya geldim eve .. Azıcık bir ar - ge ve BİNGO !!! soğuk savaş dönemi..

Kitap tarihin görüp görebileceği en cani diktatörlerden biri olan Stalin 'in döneminde , Rusya' nın savaştan muzaffer ayrılıp Hitler' i kovalıyorum diyerek Avrupa ' nın yarısını yuttuğu , söz konusu bölgeyi "Demir Perde" çekerek dünyanın geri kalan kısmından izole ettiği , buna karşılık Amerika' nın örtülü operasyonlarla KINA GECELERİNE göz kırptığı Soğuk Savaş günlerinde geçiyor .. Meraklısı için bu kısım dahi kuzu çevirme - rakı - yoğurt ve KARPUZ (çilek yasaklansın!) dörtlüsünden oluşan bir sofranın üstünde tesadüf eseri uçmakta olan Yumoş reklamlarındaki sevimli ayının bilmem kaç bin fitten paraşütle atlayıp zedelenmeksizin işbu sofrada baş köşeye "KUF" (yere çarpma ses efekti =) ) diye inivermesine eşdeğer şanslara kapı aralıyor.. Şans diyorum çünkü böylesi kitaplara rast gelmek cidden büyük şans..Kurgu mükemmel.. Trafik ve olay örgüsü muhteşem senkronize edilmiş ... Hani bazen olur bir tarafta nefesler tutulur olay koptu kopacak orda araya diğer hikaye girer top yan ağlarda kalır falan fıstık .. Bu amca adrenalinin azalmasına kati suretle müsade etmiyor .. Konuya gelecek olursak ... Dediğim gibi iki büyük dev , iki nükleer güç ve kapının eşiğindeki 3. Dünya Savaşı ile beraber Stalin'e yapılacak olan suikastin startının verilmesi .. Ve son olarak şunu belirteyim kitapta geçen her ama her karakterin geçmişi ve yaşamı muazzam bir şekilde oluşturulmuş , dengeler cidden çok iyi sağlanmış ( şu an Buz Kapanı' nı okuyorum diyebilirim ki aynı özen bu romanda da gösterilmiş.)Roman polisiye gerilim statüsünde geçiyor ama tarih macera gerilim ne ararsan mevcut .. Alıp okuyacaklara zerre sıkılmayacaklarının garantisini veriririm ..

Veeee bu incelememe sebebiyet veren işsiz rüyam..

Peşinen uyarayım akıl - mantık - izan töbe billah arama .. Stalin rusyası dönemindeyim .. Kendisini görmüşlüğüm yok ama bunun bilincindeyim.. Üniversite bursumu geri ödeyemeyince işi gücü bırakmış bana takmış olan politbürodan ?!?!?! tarafıma Yıldırım Gürler imzalı tehdit dolu bir mektubun yeraldığı kara bir zarf geliyor.. Tez zamanda bu borç ödenecek yoksa gulag adalarına gidersin falan filan yazıyor ..İnanılmaz sinirleniyorum.. Ulan ben size gösteririm (ne gösterecek ne yapabileceksem djhflkasjhdflakjsdf =)) ) bursu der demez kapıma pencereme kavrulmuş ve kabuğu kırık tuzlu fındıklar yağmaya başlıyor kjhdflksdjhflaksjdhf.. Beni alıyor bir korku ..Fındıklarda demir aromalı mübarek camdan sekeyim diyen YOK!!! duvara gelen delip giriyor içeri.. Sanki obusten sallıyorlar ..Eğiliyorum , bir süre sonra geçer diyerek .. Ardı arkası kesilmeyince yere yatıyorum hepten .. Bir süre sonra bombardıman yavaşlıyor .. Tabii benim oramdan buramdan boncuk boncuk terler akmakta .. Neyse cesareti toplayıp camdan bir bakıyorum kiiii!!! AŞŞAĞIDA ALNINDA KIRMIZI LEKESİYLE GORBAÇOV ?!?!? VAR !! Elini alnına götürüp ;

- "BUNUN HESABINI VERECEKSİN !" diyor ... ( Ulan Gorbaçov' un alnını da biz yarmışız jdhfaskdhljfalsdkjhfds )

En son bir tarlada koşup , bunlardan kaçarken uyandım =))Bu aradaaaa o göbekli gavur Gorbaçov nasıl koşuyoooooorr!! Herifçioğlu oldu bir ELVAN ABEYLEGESSE !!!

KAÇARKENKİ HİSSİYAT İÇİN BKZ : 7:07 ' DE GİREN PARÇA!!

https://www.youtube.com/watch?v=UL44xq8Xh78

Ve böylece rüyalarımda gördüğüm birbirinden alakasız isimler kervanına Gorbaçov ' u da eklemiş oldum .. Haydi bakalım rüya tabir uzmanları yorun neye yoracaksanız...

RÜYADA GORBAÇOV GÖRMEK!!!

Son olarak, esen ve İŞSİZ kalınız ...
661 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
SAVAŞ!

Herkesin kafasında savaş denildiğinde farklı bir görüntü oluşuyor fakat bir çoğu maalesef gerçeğin tahayyülünden bile uzak. Savaş binlerce anasız babasız kalmış çocuk demek, binlerce kesik baş, şarapnel parçalarıyla yaralamış kol bacak demek. Savaş makatına elektrik kabloları bağlanmış, sonrada eşlerinin, çocuklarının gözleri önünde tecavüze uğramış analar demek. Savaş hiç bir suçun yokken birilerinin evini basıp tüm komşularınla birlikte seni kurşuna dizme ihtimali demek. Savaş aptalca bir sürü ideolojinin peşinde beyni yıkanmışçasına kana susamış bir sürü vahşi demek. Savaş yaşadığın topraklardan sürülüp ömrün boyunca başka ülke sınırlarında mülteci konumunda yaşayabilmen demek tabi eğer bu kadar şansın varsa. Savaş ölüm demek, binler, yüzler değil milyonlar!

2.Dünya savaşı dünyada ki bütün dengeleri değiştirmiştir. Bildiğiniz gibi Adolf Hitler çok büyük bir kıyıma sebep olmuş, Sovyetler’e saldırısı sonrası St. Petersburg’da sonraki adıyla Leningrad’da durdurulmuş,Almanya büyük bir hezimete uğramıştır. Bu kısmı hemen herkes az çok bilir. Peki sonra ne olmuştur?

Sovyetler’in o dönemde başında Stalin bulunuyor. Stalin en az Hitler kadar acımasız bir lider. Samimi olmak gerekirse en az onun kadar diktatör. Kızıl devrimden sonra Sovyetler birliği sınırlarında bulunan bir çok ülke Stalin’in gazabından payına düşeni maalesef alıyor. Ukrayna’da Estonya’ya Rusya’da Stalin’in Komünist propagandasına karşı geldikleri gerekçesiyle bir çok insan en iyi ihtimalle Sibirya’ya sürülüyor, o kadar şanslı olmayanlar ise taş ocaklarında, toplama kamplarında en fazla 1 yıl içinde acılı bir ölümle hayata gözlerini kapatıyor. Aslında Stalin Yahudi katliamına devam etmek için Hitler’den bayrağı devralıyor desek yanlış olmaz.
Böyle anlatıldığında kulağa istatistik gibi gelsede burda binlerce insanın hayatından bahsediyorum. Sırf birilerinin ideolojik sidik yarışı yüzünden milyonlarca hayatın, ailenin yerle bir oluşu. 2. dünya savaşında ölen insanların resmî kayıtlara göre ortalama 60/65 milyon civarı olduğu söyleniyor. Tabii gayrı resmî ölümler hariç.


Günümüzde de aslında değişen pek bir şey yok, emperyalist ülkeler dünyanın gözünün içine baka baka istedikleri toprakları sudan sebeplerle işgal edip bütün vatandaşlarını katlediyor. Fakat bu kez farklı bir yöntemle, kimse kimsenin kuyruğuna basmıyor mesela. İşgal eden ülke ile bir ticari bağı olan ülke kınama mesajı dışında parmağını oynatmıyor, ölen insanlar kimsenin umrunda değil. Ortadoğu senelerdir cadı kazanı kim ne yapıyor? Hiç kimse, hiç bir şey! Haberlerde ölen çocukları, kadınları, insanları 5saniye görüp üzülüyor sonra elimizde ki telefonla oynamaya devam ediyoruz. Çünkü buna alıştırıldık! Çünkü kitlesel hareket etmemiz için beyinlerimiz tembelleştirildi, benmerkezcileştirildi! Çünkü hepimiz sadece kendini düşünen küçük burjuvalar haline geldik. Bu bizlerin suçu değil böyle olması istendiği için böyle oldu.Gereksiz uzatmak istemiyorum bunlar bir çoğumuzun aklından sürekli olarak geçtiğini varsayıyorum.

Kar Kurdu 2. Dünya savaşından sonra Stalin’in Hidrojen bombasını geliştirip Amerika’ya 3. Dünya savaşını açacağı
haberinden sonra, Amerika’nın 2 ajan gönderip Stalin’e suikast düzenlemek istemesini konu alıyor. Dünya tarihinde Stalin’in beyin kanaması geçirerek öldüğü yazıyor fakat bir çokları bunun uydurma olduğu, Stalin’in bir suikaste kurban gittiği gibi komplo teorileri üretiyor. Nasıl öldüğü muamma fakat doğru zamanda öldüğü dünyanın 2. dünya savaşı akabinde bir 3.’süne girmek zorunda kalmadığı bir gerçek.


Kitap çok sürükleyici, aksiyonu hiç düşmeyen türden,iki günde soluksuz okudum. Tarihe ilgisi olan, komplo teorileri ile ilgilenen, bir solukta okunacak bir kitap okumak isteyen arkadaşlar hiç bekletmesin, nokta atışı bir kitap.

Biliyorum ki dünyada insan varlığı devam ettiği sürece savaşlarda devam edecek bu bir gerçek. Şu an tam bulunduğunuz noktada, her neredeyseniz savaşın tam ortasında kanlar içinde kalmış bir çocuğu bir dakika hayal edip, hayatınıza kaldığınız yerden devam edin.
564 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Üstünden altmış dört yıl geçmesine rağmen Stalin'in ölümünün doğal yollarla gerçekleşen bir ölüm mü olduğu, yoksa Rus liderin cinayete mi kurban gittiği sorusu hala cevap bulamadı. Kitapta da belirtildiği gibi Stalin'in yakın ailesi onun resmi açıklamada yer alan beyin kanaması nedeniyle ölmediğini, öldürüldüğünü ve ölümün gerçek nedeninin de devlet güvenliği gerekçesiyle örtbas edildiğini iddia etti ve bunu destekleyen tarihi gerçekler de var.  Glenn Meade de Kar Kurdu'nda bu konuyu ele alıyor, tabii ki kurgulayarak. Kar Kurdu yaşayan insanlarla bir bağ oluşturmak için yazılmamış olsa da kitapta yer alan bazı olaylar belgelenmiş tarihten alınmış. Kar Kurdu'nu mükemmel yapan noktaların başında da bu durum geliyor. Gerçeklik ve yazarın hayal gücünün bir araya gelmesi sonucu ortaya tek kelimeyle harika bir eser çıkmış. Kar Kurdu için tüm olumlu sözlerin, beğeni ifadelerinin yetersiz kalacağını düşünsem de bu kitabın bugüne kadar okuduğum en iyi kitaplardan biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Glenn Meade okumaya karar vermemin ardından okumak için ilk olarak Kar Kurdu'nu seçtim. Kitap hakkında tek bir olumsuz yorum görmedim ve açıkçası bu kitap için yapılacak herhangi bir olumsuz yorumu kabul edeceğimi de sanmıyorum. Kitabı bitirdiğimde ilk düşüncem bu kitabın çok farklı bir seviyede olduğuydu.

Kar Kurdu Soğuk Savaş yıllarında yaşanan olayları konu alıyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı sona ermiş, ABD ve Rusya arasında dünyanın tek süper gücü olmak için kıyasıya bir mücadele başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı, verdiği atom bombası  kullanılması kararıyla bir anlamda bitiren Başkan Truman Oval Ofis'i Eisenhower'a devredecektir. SSCB'nin başında ise Stalin bulunmaktadır. CIA'nin eline Stalin'in psikolojik durumunun her geçen gün kötüye gittiği bilgisi ulaşır, rapor bizzat Stalin'in doktorlarının imzasını taşımaktadır. Ayrıca ABD ile Rusya arasında sular kaynama noktasına gelmiştir ve  Stalin önderliğinde Rusya hidrojen bombası çalışmalarında bir hayli öndedir. Stalin'in bu bombayı kullanma tutkusu sadece iki ülkeyi değil tüm dünyayı yeni bir savaşa sürükleyecektir. ABD'nin 34. Başkanı Eisenhower koltuğu devraldığında tüm dengeleri değiştirecek bir operasyonun da startını verir: Kar Kurdu Operasyonu. Operasyonunun amacı ise Stalin'i öldürmektir. Operasyon hazırlıklarına başlayan üst düzey yöneticilerin bilmediği şey ise, SSCB'nin gizli servisi KGB'nin bu operasyon hakkında bilgisi olduğudur.

Tarih, macera, polisiye ve daha birçok öğenin bir araya geldiği Kar Kurdu okura adeta ziyafet sunuyor. Kitabın başlarında isimler, olaylar biraz karmaşık gelse de, kısa süre sonra isimlere alıştığınızda sayfalar su gibi akıp gidiyor. Glenn Meade şaşırtıyor, bilgilendiriyor, bu tarz bir kitaptan isteyebileceği her şeyi okura veriyor. Çeşitli nedenlerle gitmek istediğiniz ülkeler veya şehirler vardır ve ben belki de sırf bu kitap nedeniyle Moskova ve kitapta sözü geçen diğer yerleri görmek istiyorum. Bir kitapta polisiye öğeleri, dramatik öğeler ve macera öğeleri ancak bu şekilde ustalıkla bir araya getirilebilir. Genel olarak tarihi çok seviyorum ve Kar Kurdu'nun konusunu tarihten alması, geçtigi yıllar kitabı daha ilgi çekici hale getiriyor. CIA, MOSSAD, KGB gibi kurumlar, önemli devlet yetkilileri, çıkar çatışmaları, toplama kampları ve bu şekilde daha birçok unsurla okuyucuyu buluşturan Glenn Meade Kar Kurdu ile size bambaşka bir boyuta taşıyor. Meade okuru alıp o dönemde giriş çıkışların çok zor olduğu, çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Rusya'ya bırakıyor ve olayları okura adeta yaşatıyor.

Yazarın Kar Kurdu için oldukça detaylı bir araştırma yaptığı belli, zaten yazar kitabın giriş kısmında ABD, Rusya ve Finlandiya gibi ülkelerde görev almış birçok kişiden yardım aldığını belirtiyor. Yazım aşamasında bu denli özen gösterilmiş kitaplar ve bu araştırmaları yapan yazarlar daha fazla saygıyı hak ediyor. Son olarak, Stalin'in öldüğü sıralarda ABD'nin normalden daha fazla CIA ajanını Moskova'ya göndermiş olduğu, Stalin'in yaşamının son dönemlerinde psikolojik anlamda gerçekten de rahatsızlıklar yaşadığı, Stalin'in hidrojen bombasını ABD'ye karşı kullanmak şeklinde bir tutkusu olduğu gibi konular göz önünde bulundurulduğunda Rus liderin ölümü daha da gizemli bir hale geliyor. Stalin'in rahatsızlığa yakalandığının bildirildiği günün sabahında kapıdan çıkarılan iki ceset ve bu cesetlerin Moskova'da gömüldüğü mezarlarda yer alan taşlarda isim olmaması gibi noktalar da diğer soru işaretleri. İncelememin son cümlesinde ise şunu söylemek istiyorum: Kullanılan dil, olayların kurgulanışı, konu seçimi, kitaba katılan gizemli durumlarla Kar Kurdu olağanüstü tanımının karşılığı.
564 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Aksiyon türündeki romanları bir türlü sevemedim. Bu yüzden bugüne kadar hep uzak durdum. Glenn Meade'in bu kitabını ise hem içerdiği konusu ilgimi çektiği için, hem de sitede defalarca olumlu yorumlarla karşıma çıktığı için bir şans verip okumaya karar verdim. Okuduğuma pişman olmadım ve hakkında yapılan olumlu yorumları sonuna kadar hak eden bir kitap olduğunu gördüm.

Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen beni teknik olarak çok etkiledi. Müthiş bir akıcılık ve sürükleyiciliği var. Yazar, bir aksiyon romanı değil de, hiperaksiyon diye isimlendirebileceğimiz türden, okuyucunun adeta nefes almasına bile fırsat vermeyecek düzeyde hızlı bir şekilde okunan bir roman yazmış. Her ayrıntıyı büyük bir gerçeklikle kurgulayarak anlatmış. İnandırıcı olmayan eylemleri ise diğer aksiyon kitaplarının aksine çok çok aza indirgeyerek adeta yok denecek düzeyde tutmuş. İki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan bu tür olayları burada yazmak istemiyorum ama örnek vermek gerekirse; Lebel ile İrena'nın, Auschwitz kampında yaşadıklarının ve Slanski'nin Lubyanka'ya girmesinin bunlara verilecek en önemli örnekler olduğunu düşünüyorum.

Kitabın konusu ise, CİA tarafından Sovyet Rusya'da 1953 yılında gerçekleştirilen bir operasyonun tüm ayrıntılarıyla anlatılmasıdır. Kitap, bazı belgeler üzerinden yola çıkılarak kurgulanmış bir romandır. Olayların ne kadarı gerçek, ne kadarı kurgu, onu ayırt edemiyoruz. Ama yazarın önsözde yazdığı cümlelere dayanarak bu kitabın kesinlikle bir tarih kitabı olmadığını, sadece kurgulanmış bir roman olduğunu ifade edebilirim.

Yazarın bu hızlı temposunu, olayların ayrıntılarını derinlemesine ve eş zamanlı olarak ele alıp, harika denecek düzeyde bir gerçeklikle kurgulamasını çok beğendim. Bu yüzden tarihin önemli olayları üzerinden kurguladığı diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.

Burada bir kaç cümle de, Stalin'in ölümü hakkında yazmak istiyorum. Ben, dünyadaki hiç bir diktatörün kendi eceliyle ölmesini istemeyen biriyim. Biliyorum ki bu düşünceme karşı çıkanlar olacaktır. Ama açıkçası insanları katleden , onlara dünyalar kadar kötülük yapan bu kişilerin cezalarını önce bu dünyada çekmelerini isterim. Öbür tarafta zaten çekecekler. Ama bu dünyada da bunun mutlaka cezasını çekmeliler diye düşünüyorum. Bu yüzden yirmi milyondan fazla insanın ölüm emrini vermiş olan Stalin gibi birinin , resmi açıklamlara göre beyin kanaması dolayısıyla eceliyle ölmüş olması, beni hep üzmüştür. Keşke sonu, ölüme gönderdiği milyonlar gibi olsaydı ve onlara çektirdiği acının hiç olmazsa birazını çekmiş olsaydı diye hep düşünmüşümdür. Ama maalesef ortada bir gerçek vardır ve bugüne kadar tartışılan farklı ölüm şekilleri ise bence sadece senaryodan ibarettir.

Sonuç olarak, gerçekten müthiş düzeyde bir aksiyon kitabı okudum. 560 sayfayı nasıl okuyup da bitirdiğimin farkına varamadım desem yalan olmaz. Beğenerek ve büyük keyif alarak okuduğum bu kitabı , özellikle bu tür romanları sevenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum ve okunmasını da tavsiye ediyorum.
564 syf.
·15 günde·Beğendi·9/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı, takip ettiğim ve okuduğu kitapları nitelikli bulduğum arkadaşların paylasimlarinda gezinirken gözüme çarpan ve okumak için sabırsızlanıyorum dediğim kitaplardan biriydi Kar Kurdu.
Kitap yaklaşık 100-150 sayfa karmakarışık gitti benim için, karakterler çok fazla hele rus isimleri akılda tutmak... kim kimdi? Bağlantısı neydi bu karakterle? Kim kgb ? Kim ss subayı? Vs vs... içine giremedim bir türlü, fakat öyle bir yerde kişiler birleşip karşımıza çıkıyor ki sonra aksiyon filmi tadında, okurken sayfaları nasıl geçtiğinizi bile anlamıyorsunuz.
Ölümünün üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hitler gibi ölümünün üzerindeki sır, sorular hala cevaplanmamış, açığa çıkmamış bir cani!!! stalinin ölümü üzerine yazılmış mükemmel bir kitap. Milyonlarca insanın hayatına malolmuş ve milyonlarcasinin da hayatını etkilemiş bir caninin gerçekten doğal yollardan olmemesini diledim kitabı okurken, gerçekten bunu bir insanın başarmış olduğunu umuyorum.
Kitabı okurken ne kadarı kurgu ne kadarı gerçek kestirmemiz mümkün değil, yazar bunu okuyucuya o kadar güzel aktarmış ki bazen kendimi google girip karakter isimlerini , yer isimlerini ararken buldum.
Tavsiye edebileceğim bir kitap, herkese keyifli okumalar diliyorum.
564 syf.
·10/10
Kar Kurdu' nu tavsiye üzerine aldım ve iyi ki alıp okumuşum dedim. Olay örgüsü harika ve dili oldukça akıcı. Bence Kar Kurdu' nu okumayan kitap okudum demesin. Bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Tavsiye edilebilecek kitapların başında geliyor bana göre. Herkese iyi okumalar..
563 syf.
·12 günde
Geçmişten geliyorum…
Acımasızların ülkesinden…
Vicdanın kırıntısını bile yüreğinde barındıramayanların yürekleri gibi, buz kesmiş bir yerden…

Hani klişeye gireriz ya, sürekli “savaşlardan nefret ediyoruz,” “savaşlar artık bitsin,” “dünyaya barış gelsin,” nasıl olacak peki? İnsanlar kendi çıkarları için dövüştükçe, bir böcek gibi birbirini ezmeyi sürdürdükçe, nasıl olacak bu dediğimiz?

Düşünüyorum da… Asırlar boyu, birçok insan, birçok insanı katletti, iktidar uğruna, mezhep uğruna, herhangi bir etnik mensubiyet uğruna, Yahudi diye, Müslüman diye, Nazi diye, katledildiler. Katledildik. Öldük birer birer, bu göğün altında. Dünya nelere şahit olmuş, nelere şahit oluyor ve bundan sonraki zamanda da neleree neleree şahit olacak kim bilir…

Ben bir Müslüman’ım. Allah bana, kafirle savaş diye emretmiş. Düşündüğümde insanların ideolojileri uğruna birbirlerini öldürmeleri, onlara işkence etmeleri kadar saçma, insanlık dışı bir şey göremiyorum. Evet ben bir Müslüman’ım. Ama Müslümanlığım, insanlığımın bir gereğidir. İnsan olmayan Müslüman nasıl olabilir? O zaman bu paradoksu nasıl açıklayabilirim? İnanın bilmiyorum…

Kitapta o kadar acımasız şeyler okudum ki, “bunları yapan insan ise şayet, biz neyiz?” dedim. Biz insan isek şayet, peki bunlar ne? Annelik hakları iptal edilen kadınlar, kamplar, toplu katliamlar, işkence odalarında zavallı insanların dinmek bilmeyen acıları, tecavüzler, en iyisi de, estetik bir idam belki… Bu sadistlik, bu acı vermekten duyulan zevk, insanların gözyaşından, acı çığlıklarından besleniş de ne? “İnsan olmanın” hangi kilometre taşını dolduruyor bu acımasız hasletler? Düşünüyorum, düşünüyorum, düşünüyorum ama nereye koysam bu parçayı, hiçbir tabloyu tamamlamıyor maalesef…

Kitabımızın içeriğine gelecek olursak; dünyanın eli en kanlı katillerinin başında gelen Stalin’in akli dengesinin bozulduğu ve SSCB’nin Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabilecek bir nükleer bomba projesini tamamlamak üzere olduğu istihbaratını alan Amerika, Stalin’e suikast kararı alır. Lakin Moskova’nın bu suikasttan bir şekilde haberi olur ve macera tam olarak da burada başlar.

İçerisinde çok fazla karakter barındıran, uzun metrajlı bir film gibiydi Kar Kurdu. Anna, Slanski, Massey, Lukin, Lebel... O kadar içime sindiler ki, o kadar uzun süre geçirdim ki onlarla, gerçekten şimdiden özlediğimi hissediyorum. En iyi dostlarım arasındalar şimdi hepsi...
Polisiye roman olmasından ötürü içerisinde çok fazla karakter mevcuttu, bazen "bu arkadaş kimdi ya?" dediğim de oldu. Bazen sıkılıp "amaaan ne çok karakter var yaa, bu adam kimdi şimdi?" dediğim de. Ama iyi ki diyorum, iyi ki, sıkılıp yarım bırakmamışım. İyi ki sonuna kadar sebatla okumuşum.
Dünyanın daha barış dolu bir dünya olmasını, insanların merhametle dolmasını temenni ederek son veriyorum sözlerime.
Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye eder, kitap dolu bir ömür dilerim...
564 syf.
Kitap mezarlıkta başlıyor. Aslında yıllar önce ölen bir adamın, cenaze merasiminin ölümünden çok daha sonra yapılmasıyla başlayan bir kitap. Babasının yıllar sonra olan cenaze merasimine katılan William Massey, yıllar önce ölen babasıyla ilgili büyük sırların olduğunu fark eder. Babası Jake Massey eski CIA çalışanıdır. Kimse William Massey'ye yardım etmek istemez, çünkü bilgiler gizlidir. Babasının evindeki gizli bölmede bulduğu evraklardan yola çıkarak ve biraz da CIA yöneticilerini ikna ederek, o dosyada ismi bulunan ve tek hayatta olduğu söylenen Anna Kohev'i bulur. Bundan sonra da günümüz diye başlayan hikâye, 1953 yılına gider ve Anna Kohev bütün sırları aydınlatır. Kitap genel anlamda çok iyi. Daha fazla spoi vermek istemiyorum. İlk başlarda yani yaklaşık iki yüz sayfaya kadar biraz monoton ilerliyor ama her şey yerli yerine oturunca kitap sürükleyici ve gizemli bir hâl alıyor. Kurgusu, anlatımı ve işleyişi çok başarılı bir kitaptı. Beni irrite eden ve sinir olduğum tek nokta var. Kitap 238. sayfadan birden 271. sayfaya atlıyor. Bir yerden yakalayıp devam ediyorsun ama bu birkaç sayfa algılama sorunu yaratıyor. 302. sayfaya gelince de, tekrar 271. sayfadan devam ediyor. Yayınevinin adına hiç yakışmayan büyük bir hata olmuş bence.
564 syf.
·22 günde·Beğendi·9/10
Kitabı bitirmem çok uzun sürdü ama sebebi kesinlikle kötü olduğu veya yavaş ilerlediği için değil aksine kitabı gerçekten çok beğendim. Kısaca konusuna değinmem gerekirse Soğuk Savaş zamanı Stalin'in akıl sağlığının bozulduğuna ve Üçüncü Dünya Savaşı'nı başlatabilecek bir nükleer bombanın tamamlanmakta olduğuna ilişkin bir istihbarat alınması ve sonrasında Stalin'e karşı düzenlenen suikast planı.
Kitabın başları yer yer ağır ilerliyor hatta çok fazla karakter olduğu için biraz karışıyor. Ama ilerledikçe okurken aksiyon filmi izliyormuş gibi hissediyorsunuz. Sonlarına doğru olan kısımlarda duygulanabilirsiniz ama genel olarak her sayfada heyecanlanacağınız bir kitap diyebilirim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
564 syf.
Evet bi kitabın daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Öncelikle bu kitabı tavsiye eden arkadaşa çok teşekkür.

Şimdiye kadar okuduğum polisiye romanlar içinde en güzel olanıydı. Belki yakın tarihe ilgi duyduğum için belki de ajanlı majanlı, bol cinayetli, kan vahşet, işkence dolu şeylere özel ilgi duyduğum için bu kitabı çok sevdim. Ve inanın baştan sonra insanı hiç ama hiç sıkmıyor her bi anı heyecan. Özellikle 487. Sayfa ve sonrası

Her neyse kitap bi harika mutlaka okuyun. Kitabı okurken tek istediğim şey keşke bende bi ajan olaydım be. O kadar oku et dur gir KPSS memleketinden farklı bi yere atan, sonra tayin olmak için o kadar uğraş dur, zar zor memleketine en son tayin ol gel.

Ajan olaydım hiç uğraşır mıydım bu işlerle. MİT içinde ajan olmak varken gel sen devlet baba'da memur ol.

Hoş benden de ajan majan olmazdı ya..!

Bakalım sizde kitabı bitirdikten son keşke ajan olaydım mı diyeceksiniz?

Yoksa ajanların başına gelen, mutlak son olan ölümü görünce, ben gibi :

"amann iyi ki ajan majan" değilim mi diyeceksiniz...?


Herkese iyi okumalar.
563 syf.
·35 günde
"Hayatı çürüten insanın içindeki kötülüktür."

Kar Kurdu içerik olarak çok yönlülüğü ile beni kendine hayran bırakan bir kitap oldu. Uzun süredir roman okumadığım için kitaba biraz tedirgin başlamış olsam da iyi ki okumuşum diyorum.

Kitabın çok yönlü oluşunu bir kaç başlıkta inceleyebiliriz. tarihsel arka plan, insan psikolojisinin karanlık yönü, diktatör rejiminin birey ve toplum üzerindeki yıkıcı etkisi, savaş içerisinde yitip giden hayatlar ve amacını belirleyen insanın bu amaç uğruna neler yapabileceği gerçeği.

İç savaş içerisine sürüklenen Rusya'nın başına geçen Stalin bütünüyle çağının bilincindeydi; devletin yıkılmaması için bir ekonominin yaratılması, mutlak bağımsızlığını sürdürmesi ve gelişmesi için ülkesinin çok az zamanı olduğunun kesin olarak farkındaydı. Amacı anayurdu korumak olan Stalin'in idealist duruşu yandaşlarının oluşmasında en önemli etkenlerdendi.
Tarımda, sanayide, teknolojide ve bilimsel alanda yapılan çalışmalar dünya genelinde de yakından takip ediliyordu.

Lenin’in iradesini takip eden Stalin kişi seçiminde son derece dikkatli davranıyordu. İdeolojik olarak kendine tamamen bağımlı kişilerden oluşturduğu ordusu ki bunu için de hiç düşünmeden ölmek ve öldürmek de var düşmanlarına karşı oluşturduğu en önemli silahıydı.

Kendi halkı ve diğer milletlere karşı takındığı tutum çoğu zaman insani olmaktan uzak diktatörlük rejimiyle kutsallaşmış toplumu ve bireyi baskı altına almak için üretilen "korku" düzenini devam ettirmek olmuştur. En yakınında adamlarına dahi güvenmeyen ki bu adamlar dahi ölmesi için fırsat kollayan kişiler haline gelmiştir Stalin'in en büyük korkusu ölümdü zira yiyeceği yemeklerine kadar test edilmesi bu korkunun en önemli belirtilerindendir diye düşünüyorum..

Kitabın diğer yönü insan psikolojisinin yaşadığı gerilim ve fiziksel ve psikolojik şiddetin insanı neye dönüştürebileceği. Bu üzerinde durulması gereken bir konu zira günümüzde de hala devam eden iç savaşlar ve mağdurlarının nasıl bir yaşam sürdüğünü anlamak adına düşünülmesi gerekiyor. İntihar bombacılarının nasıl yaratıldığı savaş mağduru insanların üzerinde oluşturdukları baskı, bireyi fiziken ve ruhen sadistçe işkencelere maruz kalması ve insani yönünün elinden alınarak "insan cellatlarına" dönüştürülmesi kitabın baş kahramanında detaylıca anlatılmış. Okumak dahi bu kadar zorken yaşanma ihtimalini düşünmek dahi insanı dehşete düşürüyor.

Sosyolojik açıdan değerlendirdiğimizde ise Stalin yönetiminin güçlenmesinde dış politikası son derece önemliydi. Diktatörlüğü desteklenmiş çıkar doğrultusunda işlediği insanlık suçlarına göz yumulmuş, insan kıyımlarına ve toplama kamlarında insani olmayan hayat şartlarına hiç bir ülkenin sesi çıkmamıştır. Siyasi ve politik olarak komünist rejim desteklenirken Stalin'in gücünü diğer ülkelere yöneltmesi bilimsel manada ulaştığı gelişmeler bu kontrol edilemez gücün bütün dünyayı olumsuz manada etkisi Hidrojen bombasına sahip olmasıyla fazlasıyla anlaşılmıştır. Ölümü üzerindeki sır perdesi aydınlanmamış olsa da Stalin'in ani ölümü üzerindeki yorumların çoğu öldürüldüğü üzerinde yoğunlaşmıştır.

Diktatörleri yaratan toplumun kendisidir. Günümüzde de aynı insanlık suçunu işleyen hiç bir ülkenin ses çıkarmadan izlediği iç savaşlarla yönetim altına alınmayan marjinal grupların oluşturularak sözde barışın sağlanmayı çalışıldığı pek çok ülke mevcut. Bu ülkelere getirilmesi gereken barışın aslında savaştan ibaret olduğunu, amacın siyasi ekonomik nedenler bağlamında bir takım stratejilere göre belirlendiği artık bilinen bir gerçektir.

Diktatör kötüdür ama diktatöre karşı çıkmayarak sessiz kalan daha kötüdür. Ki bu kitapta da eğer isterse karşısındaki nasıl bir güce sahip olursa olsun insan her zaman "kötülüğe" karşı durabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=jHfQCfUTlXE

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kar Kurdu
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
564
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052980385
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Snow Wolf
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Kar Kurdu
Kar Kurdu
Kar Kurdu
Ocak 1953.

Soğuk Savaş’ın en gergin dönemi. Başkan Eisenhower, Stalin’in akli dengesinin bozulduğuna ilişkin ürkütücü bir istihbarat alır. Daha da kötüsü, SSCB’nin Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabilecek nükleer bomba programının tamamlanmakta olduğunu öğrenir. Bu haber Eisenhower’ın başkanlık yemin töreninden yalnızca birkaç saat sonra, hiçbir Amerikan başkanının cüret edemeyeceği bir karar almasına neden olacaktır: Stalin’e suikast!Dünyadaki güç dengesini değiştirecek

“Kar Kurdu” Operasyonu’na onay verilmiştir artık. KGB’nin aldığı istihbaratla açığa çıkan bu operasyon Moskova’da bir insan avına dönüşür. Fakat avın ve avcının kim olduğu belli değildir.“Gerilimli bir aksiyon ve soluksuz okutan müthiş bir heyecan duygusu, ilginç ve düşündürücü bir doruğa ulaşıyor.”

-The Sunday Times-

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 508 okur

  • Mehmet Şahin İPEK
  • AYFER KIZMAZ
  • Cenk Görken
  • Talet genç
  • Esra bütün
  • Nüvit Yurtbaşı
  • Lutfi Diman
  • Hakan Postacı
  • Selva Başçı
  • murat sevgikuran

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%7
25-34 Yaş
%26
35-44 Yaş
%40
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.9
Erkek
%56.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (96)
9
%24.6 (63)
8
%13.3 (34)
7
%4.7 (12)
6
%0.8 (2)
5
%0.4 (1)
4
%0.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0