Brandenburg

8,5/10  (27 Oy) · 
70 okunma  · 
19 beğeni  · 
937 gösterim
80'li yıllarda bir eylemci Berlin'deki sokak ortasında vurulur. Paraguay'da bir arabanın çarpıp kaçtığı bir kişi çok geçmeden can verir. Yaşlı bir işadamı, Asuncion'daki görkemli malikanesinde kafasına kurşun sıkarak intihar eder. Bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanan Gazeteci Rudi Hernandz ise olayı çözemeden korkunç bir cinayete kurban gidecektir.

Gazetecinin akrabası Erica, AB'ye bağlı Avrupa Güvenlik İdaresi'nde uzman olarak çalışan Volkmann'ı araştırmayı sürdürmeye ikna eder. Başlangıçta Volkmann'ın elinde işe yarar hiçbir ipucu yoktur. Sadece banda alınmış anlamsız bir konuşma ve yarısı yanmış, eski, siyah beyaz bir fotoğraf... Bu fotoğraf Avrupa tarihini elli yıl geriye götürecek korkunç bir planı açığa çıkarır: Bugün de tekrarlanabileceğini bildiğimiz için, büsbütün korkunçlaşan bir planın...

Volkmann'ın artık kendi geçmişinin acılarıyla yüzleşmekten başka çaresi yoktur.

"Gerilim türünün en iyileri arasında yerini alan, soluk soluğa okurken keyif duyacağınız bir eser. İnsanı sarsacak kadar gerçekçi."
- Campbell Armstrong-

"Best-seller kitapların tüm özelliklerini taşıyor. Egzotik mekanlar, müthiş bir kurgu, gerçekçi karakterler ve diyaloglar. Gerçekten çok başarılı."
- Ted Allbeury-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  686
 • ISBN:
  9789759914295
 • Orijinal Adı:
  Brandenburg
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Uğur D. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ludlum ve Forysth' nin doğal mirasçısı olan Meade' ten harika bir nazi romanı. Meade tekrardan dünya tarihine damgasını vurmuş bir olay ile okuyuca heyecanlar yaşatıyor.

Peter McKENNITT HARPER 
28 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Akıcı, düşündürücü, Değişik yerlerde geçe ve başarılı bir komplo teorisi olan romanıdır. Yazarın her kitabı gibi elinden bırakmak zor.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
17 Nis 12:44 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

 Okuduğum 3. Glenn Meade kitabı oldu. Yazarın ilk çıkan kitabı Brandenburg olmuş. Kitap bir seri cinayetler ile başlıyor ve güvensiz bir ortamda Kahramanımız volkmannin maceralarına şahit oluyoruz. Yazarın j. C. Grange Dan Brown kadar adının duyulmamasını gerçekten çok merak ediyorum. Polisiye gerilim severlere tavsiye ederim.

Cihan Karagöz 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nazi dönemine ait bazı gerçekliği ispatlanamamış güçlü söylentiler çerçevesinde kurgulanan akıcı ve soluksuz okunacak bir kitap. 2. Dünya Savaşı ve Nazi tarihine karşı ilginiz var ise kesinlikle okumalısınız.

Brandenburg, Glenn Meade'in kaleminden çıkmış harika bir polisiye macera romanı. Nazi dönemine dair bilinen bazı gerçeklerin üzerine kurgulanan bu kitapta yazar hayal gücünü fazlasıyla iyi kullanmış. Özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde birçok Nazi üyesi Güney Amerika'ya göç etmişti. O dönemde Güney Amerika ülkelerinin bir kısmı Nazilere sempati duymaktaydı. Almanya'dan kaçırılan para ve altının bir kısmı da Güney Amerika'ya taşınmıştı. Tüm bunlar, Almanya'dan göç edenlerin hayatlarını iyi bir şekilde devam ettirebilmesini amaçlıyor gibi görünse de, Nazilerin başka amaçları da söz konusu olabilirdi. İşte hikayemiz, bu alternatif tarih yazımı üzerine kurulmuş. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

Tolga Önver 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlar şimdi durumun kötü olduğunu söylüyorlar, ama o günler çok daha beterdi, inanın. Bir somun ekmek almak için banknotla dolu bir el arabasıyla fırına giden bir adamı görmenin, nasıl bir duygu olduğunu düşünebilir misiniz Herr Volkmann? Çılgınlık! Ama 20’li yıllar böyleydi işte. Her gün ayaklanmalar protesto yürüyüşleri olurdu. Sokaklarda silahlı çeteler dolaşırdı. Almanya tam bir kargaşanın içindeydi. Kimse doğru dürüst bir iş bulamıyordu. Üniversite profesörlerinin sokak köşelerinde kibrit sattığını görünce, insanlar her şeyin bir daha gelmemek üzere kaybolduğunu anladılar.

Brandenburg, Glenn MeadeBrandenburg, Glenn Meade