Adı:
Brandenburg
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914295
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Brandenburg
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Brandenburg
Brandenburg
80'li yıllarda bir eylemci Berlin'deki sokak ortasında vurulur. Paraguay'da bir arabanın çarpıp kaçtığı bir kişi çok geçmeden can verir. Yaşlı bir işadamı, Asuncion'daki görkemli malikanesinde kafasına kurşun sıkarak intihar eder. Bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanan Gazeteci Rudi Hernandz ise olayı çözemeden korkunç bir cinayete kurban gidecektir.

Gazetecinin akrabası Erica, AB'ye bağlı Avrupa Güvenlik İdaresi'nde uzman olarak çalışan Volkmann'ı araştırmayı sürdürmeye ikna eder. Başlangıçta Volkmann'ın elinde işe yarar hiçbir ipucu yoktur. Sadece banda alınmış anlamsız bir konuşma ve yarısı yanmış, eski, siyah beyaz bir fotoğraf... Bu fotoğraf Avrupa tarihini elli yıl geriye götürecek korkunç bir planı açığa çıkarır: Bugün de tekrarlanabileceğini bildiğimiz için, büsbütün korkunçlaşan bir planın...

Volkmann'ın artık kendi geçmişinin acılarıyla yüzleşmekten başka çaresi yoktur.

"Gerilim türünün en iyileri arasında yerini alan, soluk soluğa okurken keyif duyacağınız bir eser. İnsanı sarsacak kadar gerçekçi."
- Campbell Armstrong-

"Best-seller kitapların tüm özelliklerini taşıyor. Egzotik mekanlar, müthiş bir kurgu, gerçekçi karakterler ve diyaloglar. Gerçekten çok başarılı."
- Ted Allbeury-
(Arka Kapak)
686 syf.
·10 günde·9/10
“Brandenburg Kapısı Almanya'nın Berlin şehrinin ana sembollerinden biridir. Hemen kuzeyinde Reichstag bulunur. Soğuk Savaş boyunca, Reichstag Batı Berlin'de, Brandenburger Kapısı Doğu Berlin'de bulunmuştur. Kapı 1788-1791 yılları arasında yapılmıştır.”
*Vikipedi


Tarihi kurgu, komplo teorisi severler beri gelsin!

Özellikle Avrupa’da ve dünya genelinde milliyetçiliğin son yıllarda yükselişe geçtiği dikkatinizi çekmiştir. Kimse ülkesinde göçmen, mülteci istemiyor, biraz daha ileri gidip göçmenlere yönelik çirkin saldırılarda bulunanları hemen hepiniz izlemişsinizdir.

2.Dünya savaşından sonra toparlanma sürecine geçen Almanya vasıflı işçi sıkıntısı çektiği için bir çok ülkeden işçi göçü almıştır. Almanya nüfusunun yaklaşık %7’si göçmendir, bu oran 2.Dünya savaşında Almanya’da bulunan yahudi sayısından daha fazla ve bu göçmenlerin çoğu yoksulluk sınırında yer alıyor. Kendi ülkesindeki, çoğunlukla geçim sıkıntısından buralara göç etmiş binlerce insan kıt kanaat bu ülke kurallara uyum sağlamaya kendilerine ayrılan gettolarda hayatlarını sürdürmeye çabalamaktadır.

**Yazının bu kısmından sonrası spoiler içerir.**

Konumuz, dünya tarihine adını diktatörler listesinin en üstüne yazdıran Adolf Hitler! Adolf Hitler’in üvey ablasının kızıyla olan ilişkisini biliyor muydunuz? Bu konuda bir çok spekülasyon olmasına rağmen ilişiklerinin olduğu bir çok kaynakta doğrulanıyor. Geli Raubal, kendisinden yaklaşık 20 yaş büyük dayısına aşık oluyor. Bu seçim çalışmaları sırasında Almanya’nın yönetimini ele almaya hazırlanan Hitler’in başına dert açacağı farkedildiğinde Geli Raubal, Hitler’in evinde intihar etmiş olarak bulunuyor. Kimi kaynaklar bunu Himmler’in yaptırdığını yazıyor, kimi kaynaklar Geli’nin, Eva Braun sebebiyle ruhsal bunalımda olduğunu intihar etmiş olabileceğini yazıyor. Cenazesi Viyana Merkez mezarlığına gömülüyor. 1951 yılında nereden geldiği hala bilinmeyen bir kararla Viyana merkez mezarlığı ve çevresindeki bütün mezarlar yok ediliyor. Geli’nin cenazesine otopsi yapılmasına izin verilmediği için, mezarlık yerle bir edildikten sonra kemiklerine de ulaşılamıyor. Bunların dışında bir iddia var ki, Geli’nin Hitler’in çocuğunu doğurduğu yönünde. Elbette bunların hepsi komplo teorisi olabilir fakat bu konuya o dönemde yazılarında değinen herkes şiddet sonucu öldürülmüş tarihçilerden, gazetecilere kadar. Ve bu olaydan tam bir ay sonra, henüz Hitler iktidara gelmeden evvel en yakın arkadaşlarından fanatik bir Nazi olan Erhard Johann Sebastian Schmeltz ablası ile ortadan kayboluyor. 17 yıl sonra yani savaş bittikten iki yıl sonra Amerika’lı yetkililerin Nazi altınlarının Güney Amerika’ya taşınmasını araştırmaları sırasında bir SS subayının yazdığı bir mektupta Paraguay’ın başkentinin kuzeyinde ıssız bir bölgede savaş öncesi tanıdığı bir arkadaşının ablasını ve yanında 17 yaşlarında esmer bir gencin bulunduğunu yazdığını tespit ediyor, yani Hitler’in oğlu olduğu düşünelen genç.

Kitap bu verdiğim bilgiler çerçevesinde kurgulanmış. Paraguay’dan İngiltere’ye, İtalya’dan Almanya’ya baş döndürücü bir kurgusu var. Glenn Meade’in okuduğum 4. kitabı. Bu kitapta yer yer çok sıkıldım, kurgu gereksiz uzatılmış gibi hissettiğim çok oldu. Fakat sonunu iyi bağladığı için 9 puan verdim.

Dünya üzerinde insanın insana tahammülü olmadığı sürece bu kurgunun gerçek olması içten bile değil, adı Hitler olmazda Merkel olur farketmez. Yaşadığım dünyaya dönüp baktığımda hiç bir ülkenin geçmişinden ders çıkarmadığını görüyorum. Bunca yıl kandan beslenen ülkelerin daha fazla ileri gitmemesini diliyorum ama sanmıyorum. Türümün sonunu getireceği güne yaklaşmakta olduğumuzun farkındayım. Geri sayım devam ediyor..
686 syf.
·8/10
Ludlum ve Forysth' nin doğal mirasçısı olan Meade' ten harika bir nazi romanı. Meade tekrardan dünya tarihine damgasını vurmuş bir olay ile okuyuca heyecanlar yaşatıyor.
686 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Başrolde yine Glenn Meade’nin olduğu muhteşem bir kitap daha.Bu sefer konu; 2.Dünya Savaşı ve Naziler.Özellikle savaş sonrasında Almanya’dan Güney Amerika’ya göç eden Nazilerin gizli amaçlarının anlatıldığı kitap, aslında hepimizin bildiği Nazi dönemine ait gerçeklerin yeniden gün ışığına çıkarılarak kurgulanmasını içeriyor.Muhteşem bir kurgu, hiç bitmeyen heyecan ve Glenn Meade sürükleyiciliği hız kesmeden sizi bekliyor.
686 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Naziler yenildi ama tamamen tasfiye edilebildi mi? İdeolojisi halen yaşamaya devam etmiyor mu? Halen iktidar olma tehlikesi yok mu? Yazar Dünya'da Sovyetler Birliği ve Doğu Blokunun dağılması sonrasında neo-nazilerin Almanya'da tekrar iktidar olabilme ihtimalini roman kurgusu içinde masaya yatırıyor.
686 syf.
·10/10
Akıcı, düşündürücü, Değişik yerlerde geçe ve başarılı bir komplo teorisi olan romanıdır. Yazarın her kitabı gibi elinden bırakmak zor.
686 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Nazi dönemine ait bazı gerçekliği ispatlanamamış güçlü söylentiler çerçevesinde kurgulanan akıcı ve soluksuz okunacak bir kitap. 2. Dünya Savaşı ve Nazi tarihine karşı ilginiz var ise kesinlikle okumalısınız.
686 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
 Okuduğum 3. Glenn Meade kitabı oldu. Yazarın ilk çıkan kitabı Brandenburg olmuş. Kitap bir seri cinayetler ile başlıyor ve güvensiz bir ortamda Kahramanımız volkmannin maceralarına şahit oluyoruz. Yazarın j. C. Grange Dan Brown kadar adının duyulmamasını gerçekten çok merak ediyorum. Polisiye gerilim severlere tavsiye ederim.
686 syf.
Brandenburg, Glenn Meade'in kaleminden çıkmış harika bir polisiye macera romanı. Nazi dönemine dair bilinen bazı gerçeklerin üzerine kurgulanan bu kitapta yazar hayal gücünü fazlasıyla iyi kullanmış. Özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde birçok Nazi üyesi Güney Amerika'ya göç etmişti. O dönemde Güney Amerika ülkelerinin bir kısmı Nazilere sempati duymaktaydı. Almanya'dan kaçırılan para ve altının bir kısmı da Güney Amerika'ya taşınmıştı. Tüm bunlar, Almanya'dan göç edenlerin hayatlarını iyi bir şekilde devam ettirebilmesini amaçlıyor gibi görünse de, Nazilerin başka amaçları da söz konusu olabilirdi. İşte hikayemiz, bu alternatif tarih yazımı üzerine kurulmuş. Okumanızı tavsiye ederim.
686 syf.
·8 günde·9/10
Her zamanki gibi müthiş bir kurgu, her sayfada yeni bir yer, yeni bir olay, yeni bir kişi tanıdığınız, tarihe dönüp araştırma merakı duyacağınız bir sürü bilgi barındıran harika bir Glenn Meade kitabı. tereddüt etmeyin alın okuyun
536 syf.
·13 günde·7/10
Okuduğum en karışık Glenn Made kitabıydı. Hafizam iyi olmadigi icin:) onlarca farkli ismin geçtiği kitaplar beni hep zorlar. Almanya'daki neo nazi hareketin ne kadar ileri gidebilecegi ile ilgili gizemin ortaya cikmasi biraz fazla uzun sürdü ama Hitlerle ilgili teoriyle birlikte konu ilgincti. Gittikce faşizme kayan gercek dünyada, benzerlerinin olmasi cok da imkansiz görünmedi açıkçası.
536 syf.
·8/10
Çok emek harcandığı belli olan ve daha önce iki kitabını okuduğum yazarın, Neo Nazi temalı romanı. Bir ara Türk pembe dizisi tadında olduğu kanısına vardığım, amatörce operasyonlar düzenleyen ve bir terörist grubuyla haber alma servisinin neredeyse tek bir elemanı tarafından çözülen derin bir sır.. Fakat neticede roman ve böyle kahramanlıklara ihtiyacı olan, yazarın hep bilindik tarzıyla(başta gizemi verip merak uyandırma taktiği) ki "Kar Kurdu" romanı kadar akıcı ve gerçekçi bulamadığım Glenn Meade imzalı KIRMIZI KEDİ yayınevi çıkışlı, yazım hatalı fakat okunmaya değer bir eserdir. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürü borç bilerek..
Dönem kitabı sevenlerin kacirmamasi gereken bir eser. Hitler 'in özel hayatına dair bilgiler de içeren bir polisiye ve çok iyi araştırılıp yazılmış. Irkçılığın en yoğun olduğu zaman dilimini kapsıyor. Korkunç bir planın açığa çıkarılması üzerine işlenmiş sürükleyici bir kurgu fakat karakter fazlalığı yüzünden ara verilmeden okunmalı. Özellikle ilk 100 sayfadan sonra karakterleri unutmamak adına bölünme yaşamadan okunursa daha iyi anlaşılabilir. Çünkü 100 sayfadan sonra kurguya girip çıkan karakterler baş döndürüyor.
Komplo teorisi bakımından yazarın üstüne tanımıyorum diyebilirim. Kitap bittikten sonra geçmiş ve günümüz arasında bağlantı kurduğunuz ve üzülerek fark ettiğiniz çok şey buluyorsunuz.
“Bu dünyada yaşadıkça, adalet diye bir şeyin olmadığını öğreniyorum. Gerçek adalet yok. Eski bir atasözü vardır: her günahın bir İntikam Meleği var, derler. Ama meleği hiç göremedim”
“İngilizler Fransızlara inanmıyor, Fransızlar da İngilizlere. Annesine bakıp gülümsedi.

- Bir de İtalyanlar var tabiî, onlar hiç kimseye güvenmiyor.”
“Doktor, anılarınızı akla uygun hale getirebilirsiniz, ama onları toptan silmeniz mümkün değil.”
“Çoğu insan için Hitler, ilahların Almanya'yı yönetmek için görevlendirdiği adamdı.”
Glenn Meade
Sayfa 539 - Dk-ePub

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Brandenburg
Baskı tarihi:
Ocak 2001
Sayfa sayısı:
686
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914295
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Brandenburg
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Brandenburg
Brandenburg
80'li yıllarda bir eylemci Berlin'deki sokak ortasında vurulur. Paraguay'da bir arabanın çarpıp kaçtığı bir kişi çok geçmeden can verir. Yaşlı bir işadamı, Asuncion'daki görkemli malikanesinde kafasına kurşun sıkarak intihar eder. Bu ölümlerin birbiriyle bağlantılı olduğuna inanan Gazeteci Rudi Hernandz ise olayı çözemeden korkunç bir cinayete kurban gidecektir.

Gazetecinin akrabası Erica, AB'ye bağlı Avrupa Güvenlik İdaresi'nde uzman olarak çalışan Volkmann'ı araştırmayı sürdürmeye ikna eder. Başlangıçta Volkmann'ın elinde işe yarar hiçbir ipucu yoktur. Sadece banda alınmış anlamsız bir konuşma ve yarısı yanmış, eski, siyah beyaz bir fotoğraf... Bu fotoğraf Avrupa tarihini elli yıl geriye götürecek korkunç bir planı açığa çıkarır: Bugün de tekrarlanabileceğini bildiğimiz için, büsbütün korkunçlaşan bir planın...

Volkmann'ın artık kendi geçmişinin acılarıyla yüzleşmekten başka çaresi yoktur.

"Gerilim türünün en iyileri arasında yerini alan, soluk soluğa okurken keyif duyacağınız bir eser. İnsanı sarsacak kadar gerçekçi."
- Campbell Armstrong-

"Best-seller kitapların tüm özelliklerini taşıyor. Egzotik mekanlar, müthiş bir kurgu, gerçekçi karakterler ve diyaloglar. Gerçekten çok başarılı."
- Ted Allbeury-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 212 okur

  • Musa Aktaş
  • Özlem erdoğan
  • İlkim Pınar Saral
  • Serkan Hicranlı
  • Deniz Kaygusuz Tikici
  • E.Şirin Sezgin
  • satir.arasindaki.kiz
  • Arturo Bandini
  • Uğur Kalyoncu
  • Banu Işık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.7
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%3.4
25-34 Yaş
%25.4
35-44 Yaş
%49.2
45-54 Yaş
%15.3
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%38.5
Erkek
%61.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (26)
9
%25.3 (23)
8
%24.2 (22)
7
%8.8 (8)
6
%2.2 (2)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0