Adı:
Son Tanık
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
436
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Last Witness
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Yugoslavya parçalanmakta, dünyanın Nazilerden sonra verdiği bütün sözlere rağmen Avrupa'nın göbeğinde bir başka soykırım yaşanmaktadır. Koalisyon kuvvetleri, Saraybosna'nın eteklerinde bulunan Omarska Kampı'ndaki katliamdan sağ kurtulmayı başarmış, ancak yaşadığı derin travma yüzünden konuşmaktan bile aciz küçük bir kız bulur. New York'lu bir hukukçu olan Carla Lane'in, yıllar önce Yugoslavya'da yaşanan "etnik temizlik"le ilgili pek az bilgisi vardır. Genç kadın, hamiledir ve müzisyen kocasıyla ideal bir hayat sürmektedir. Ancak kocasının gizemli bir suikastta öldürülmesiyle, Carla'nın zihnini bir süredir meşgul eden garip görüntüler şiddetlenir. Bunların izini süren genç kadın, çocukluğunda ağır bir psikolojik tedavi gördüğünü ve psikiyatristinin ona annesinin günlüğünü vermesiyle, ailesinin 20 yıl önce Bosna'daki bir ölüm kampında, büyük bir vahşetin kurbanları olduğunu öğrenir. Carla'yı zorlu bir sınav beklemektedir. Gerçek kimliklerini saklamak ve kurdukları suç imparatorluğunu muhafaza etmek adına kanlı geçmişlerinden geriye kalan son tanığı da susturmaya kararlı olan suçluları bulmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
Glenn Meade' ın okuduğum ikinci romanı. Bu kitabından sonra diğerlerini de okumaya büyük bir heves ve merakla karar verdim. Tüm dünyanın gözünü kapattığı Bosna katliamı tanığı 12 yaşındaki Carla Lane, yıllar sonra unuttuğu katliamı kocasının öldürülmesiye birlikte tekrar hatırlamak zorunda kalır. Kaybettiği ailesinin intikamını almaya karar veren Carla'dan saklanan ancak okurların öğrendiği gerçekler ile sürükleyici ve beğeneceğiniz umduğum bir kitap..
Daha önce de Romanov Komplosu romanını da okuyup çok keyif aldığım yazarın seçtiği konuuları çok ilgi çekici,merak uyandırıcı ve keyifli olduğunu düşünüyorum.Bittikten sonra bile düşündüğünüz 'acaba' diyeceğiniz bir kitap...Elinizden bırakamayacaüınız ve zaman zaman gözyaşlarınızı tutamayacağınız bu güzel kitabı tavsiye ediyorum, asla pişman olmayacaksınız...
 • Lontano
  8.4/10 (321 Oy)281 beğeni686 okunma188 alıntı5.078 gösterim
 • Ruh Koleksiyoncusu
  8.7/10 (199 Oy)200 beğeni690 okunma67 alıntı4.308 gösterim
 • Kar Kurdu
  9.3/10 (106 Oy)92 beğeni193 okunma115 alıntı3.818 gösterim
 • Sakkara'nın Kumları
  8.6/10 (73 Oy)67 beğeni147 okunma47 alıntı1.680 gösterim
 • Kongo'ya Ağıt
  8.7/10 (163 Oy)154 beğeni347 okunma110 alıntı2.817 gösterim
 • Romanov Komplosu
  9.0/10 (69 Oy)58 beğeni127 okunma58 alıntı1.929 gösterim
 • Diriliş
  8.9/10 (214 Oy)189 beğeni533 okunma91 alıntı5.297 gösterim
 • Yörünge
  8.7/10 (221 Oy)180 beğeni475 okunma62 alıntı5.348 gösterim
 • 1Q84
  8.5/10 (235 Oy)212 beğeni481 okunma544 alıntı7.234 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.5/10 (96 Oy)76 beğeni249 okunma4 alıntı1.908 gösterim
Sırpların Bosna'da yaptıkları zulümleri Ali Cevat Akkoyunlu'nun çevirisi Glenn Meade'nin kaleminden çıkan cümlelerle okuyacak, Avrupa'da yaşanan bu insanlık vahşeti sırasında yaşanan dramatik olaylara şahit olacaksınız. Ayrıca Carla Lane adlı kitap kahramanının yaşadıklarını okuduğunuzda kimi yerde duygu dünyanıza yenik düşecek ve belki de orada olmadığınıza dua edeceksiniz ya da onun yerinde olmadığınıza.
Herkese günaydın.Nasılsınız?Hepinize güzel bir pazar diliyorum.Ben bu gece büyük bir keyifle bu kitabı okudum.Blogumdan alarak paylaşıyorum,yorumumu.Spoi içerir. :) Keyifli okumalar. :)

Açıkcası bana bu kitap,yazarın diğer kitabı olan 'Ramanov Komplosu' kitabına biraz yakın bulsam da güzel bir kitap idi.1940'lı yıllarda Nazilerin yaptığı soykırım,tüm ülkelerde lanetlenirken Bosna'da yaşanılan soykırım 50 yıl sonra Avrupa'nın göbeğinde tekrar yaşanır.Ve bu Birleşmiş Milletlerin gözü önünde 1992-1995 yıllarında yaşanır.Tüm dünya bu soykırıma nasıl sevirci kaldığı anlatılıyor.

Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Bosna'da,Sırpların kamplarda yaptıkları tecavüzler ve işkenceler anlatılıyor.Bunları okurken tüylerim ürperdi diyebilirim.Ana karakterimiz Carla Lane,12 yaşında bir çocuk.'Şeytan Tepesi' ismi verilen kampa kapatılmış ve tecavüze uğramıştır.Bu tecavüz sonrasında yaşadığı travma nedeniyle geçmişini hatırlamıyorum.Ve bu kitabın benim okuduğum psikoloji bölümü ile ilişkili olduğunu fark ettim.Çünkü bazı insanlar travma yaşadıktan sonra 'travma sonrası stres bozukluğu' yaşarlar ve geçmişlerini hatırlamazlar.Carla'ya da böyle olur.Carla hayatını Amerika geçirir ve güzel bir hayatı olur.Ama bu güzel hayat eşinin ölmesiyle son bulur.Eşinin ölümünün nedenini araştırırken geçmiş ile karanlık bir yolda kendini bulmaya çalışır.
"Son Tanık"ta; tüm dünyanın seyirci kaldığı, Bosna'da, Sırpların masum insanlara yaptıkları bu soykırım anlatılıyor. Nazilerin insanlara yaptıklarından sonra dünyanın insanlığa verdiği sözü tutmaması ve aynı vahşetin daha da beterinin tekrarlanması, kuşatma altındaki Saray bosna'da hayatta kalma mücadeleleri, toplama kampında insanların yaşadıkları okurken beni mahvetti. Yakın tarih ile macerayı bir arada çok güzel harmanlamış sürükleyici bir kitap. Kitap sadece günümüz de yaşanan polisiye kısımları maalesef vasatı aşamamış. ama yine de okumanızı tavsiye ederim.
Glenn Meade`in tüm kitaplarında yakın tarih hakkında çok önemli bilgiler alırken, gerilim ve heyecan üst düzeydedir. Bu kitabında Bosna katliamını, Yugoslavya`nın parçalanmasını konu almış. Yugoslavya`nın parçalanmadan önceki güzel günlerini görebilirsiniz. Savaşın başlaması, birinci ağızdan anlatılan işkenceler, özellikle kadın ve çocukların gördüğü zulüm. Savaşın son tanıklarından birinin günümüzde hala hayatta olması ve savaştan sonra Avrupa ve Amerika `da hala gizlenen Sırp mafyasının bunu öğrenmesi olayların ana zinciri. Olaylar Amerika ve Bosna, geçmiş ile günümüz arasında gidip geliyor. Tek solukta okuyabilirsiniz. Yazarın hak ettiği üne hala kavuşamadığını düşünüyorum mutlaka bir kitabını deneyin derim.
Romanov Komplosu ile yaptığı muhteşem dönüşünden sonra Meade, Son Tanık ile beraber yine harika bir eserle karşımızda. Meade' in romanlarının en büyük faktörü gerilim ve aksiyon ile beraber okura bu iki hissin yanında daha fazla drama ve hüzün duygularını yaşatmasıdır. Özellikle romanlarını gerçek olmuş olaylara dayandırması, nefessiz okutması aynı zamanda da duygulandırması Meade' in popülerliğinin kanıtıdır. Son Tanık kesinlikle okunması gereken harika bir roman ve eminimki her güzel romandan sonra olduğu gibi Son Tanık bitince de içinizde bir boşluk olacak, üzülecek ve Bosna Katliami hakkında araştırmalar yapacaksınız.
Glenn Meade'den Son Tanık hakkında, içeriği ile ilgili çok fazla detay vermeden bir yorum yapması istenildiğinde “Dünyaya Yugoslavya İç Savaşı’nda yaşanan dehşet ve kötülük ile savaşın kurbanlarını hatırlatmak için anlatmayı çok arzu ettiğim bir hikayeydi.” demiş. Ve bence hiç sıkılmadan, dünyanın sessiz kaldığı bu katliama lanetler edip bir solukta okunacak gerçekçi bir kitap çıkmış ortaya. Tarih ve polisiyenin harmanlandığı bu kitabı okumanızı tavsiye ederim, savaş kurbanlarına dayatılan acımasız seçimler ve bunların sonuçlarının yarattığı yankılar sizi de içine çekecek eminim.
Bu kitabı aldığımda indirimdeydi. Iyi ki de indirimdeymiş diyorum. Çünkü herkesin mutlaka okumasi gerektiğini düşünüyorum. Ilk kez Glenn Made okudum ama anlatımındaki profesyonellik, olay orgusundeki inanılmaz tutarlılık ve olayları ustalıkla birbirine bağlaması beni diğer kitaplarını da okumaya teşvik etti. Bir an önce Kar Kurdu ve Romanov Komplosu kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Soluksuz okuyacağınız bu kitap size çok şey katacak. Yer yer sessiz gözyaşları dökeceksiniz yer yer de olayları adeta yaşıyor gibi hissedeceksiniz ve bir nefeste bitirmek isteyeceksiniz.
Tek kelime ile mükemmel bir polisiye roman. Carla müzisyen kocası Jan ile mutlu mesut yaşamaktadır. Ancak bir gün kocası konser çıkışında öldürülür. Sonradan geçirdiği travma ile bazı şeyler hatırlamaya başlar. Doktoru ona annesinden kalma bir günlük verir ve tüm hayatı değişir. Aslında bir Boşnak ailenin çocuğudur ve Sırp katliamından sağ kurtulan ender kişilerden biridir. Kocası da bunu araştırdığı için öldürülür. Kampın sorumluları Boris Arkov ve Mila Şevik'i öldürmek için dedesinin eski askerlerinden Ronnie ile irtibata geçer. Ancak bu Sırp kasapları da boş durmamaktadır. Bir yandan ailesinden Luka ve babasını ararken bir yandan da intikam almaya çalışır. Ancak gerçeğin en önemli kısmını bilmemektedir. Mükemmel bir kurgu ve mükemmel bir final. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Savaş insanların hayatını, vatanını, yakınlarını çalan acımasız bir hırsızdır. Carla'nın ailesini ondan çalan da savaşdır. Yugoslavia iç savaşı sırasında, daha 12 yaşındayken ailesi ile beraber Bosna'da Şeytan Tepesi denilen tecavüz kampına kapatılmış, ordakı işkencelere, tecavüzlere tanık olmuş ve hayatta kalmayı başarmış.
Olayların yaşattığı travma sonuncu çocukluk anılarını unutarak hayatına devam etmektedir. Ama kaderin ona ne tür oyunlar kurduğundan habersizdir. Bir gün kocası öldürülür ve Carla onun katillerini ararken tüm geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalır.

Annesi Lana'nın günlüğünü okuduğu zaman okur savaşın insanlara yaşattığı dehşetlerle yüz yüze kalıyor. Tecavüz kamplarında yaşananlar tüylerinizin diken diken olmasına sebep oluyor. Nazilerin toplama kamplarında yaptıkları katliam tüm dünya tarafından lanetlenmişken 50 yıl sonra tüm dünyanın gözü önünde Bosna'da yeni bir katliam gerçekleşti.
Ve tabii yine de binlerce masum insanın hayatı çalındı.
Tarihi gerçeklere dayanan bu kitabı sevdim, savaş konusu hep dikkatimi çekmiştir, ama polisiye ve gerilim severler de beğenir bence
“Genç kadın, hamiledir ve müzisyen kocasıyla ideal bir hayat sürmektedir. Ancak kocasının gizemli bir suikastta öldürülmesiyle, Carla’nın zihnini bir süredir meşgul eden garip görüntüler şiddetlenir. Bunların izini süren genç kadın, çocukluğunda ağır bir psikolojik tedavi gördüğünü ve psikiyatristinin ona annesinin günlüğünü vermesiyle, ailesinin 20 yıl önce Bosna’daki bir ölüm kampında, büyük bir , vahşetin kurbanları olduğunu öğrenir.”
Kitap geçmiş-bugün arasında geçişler yapılarak kurgulanmış.
Son Tanık’( Geçmiş ) ; tüm dünyanın seyirci kaldığı Bosna Soykırımı anlatılıyor.Yugoslavya ‘nın parçalanmasıyla Sırpların masum insanlara işkence , tecavüz, ölüm kamplarında yaptıkları oldukça etkileyici bir dille anlatılıyor.Dağılan aileler , erkek kamplarında , kadın kamplarında yapılan eziyetler , katliamlar çok rahatsız edici.
Son Tanık ( Bugün ) ; Ölüm kampından henüz çocukken kurtulan ve annesinin günlüğünü okumasıyla geçmişin izini süren Carla ‘ nın intikam süreci anlatılıyor.
Glenn Meade’nin muhteşem kitabı Kar Kurdu ‘nu okuduktan sonra yazardan hep o tadda , hatta onun üzerine çıkabileceği bir kitap bekliyorsunuz. Bence bu seferde yazar yükselttiği çıtaya ulaşamamış .Carla ‘nın silahlı eğitim gördüğü bölümleri beğenmedim.Geçmişin anlatıldığı kısımlarda
karakterler gözünüzün önünde yaşıyorken, günümüzün anlatıldığı kısımlarda karakterler biraz yapay kalmış.
Bahtsızlığım yüzünden Tanrı'yı suçladığım anlar oldu. Yardımı için yalvardığım, umutsuzluk içinde ona seslendiğim. Ve ondan yardım gelmeyince ona kahrettim. Oysa Tanrı'nın suçlanmaması gerektiğini öğrendim.
Toplama kamplarında insanın insana uyguladığı zulümle ilgili bir soruyu hatırladım. Soru soruldu: "Söylesenize, Auschwitz'de Tanrı nerdeydi ?"
Ve yanıt geldi :"İnsan nerdeydi ?"
'' İdraki aşan, bağışlanmanın ve pişmanlığın ötesinde bazı cinayetler vardır. Cezasız ve ders alınmayan cinayetler.
Böylesi cinayetler işleyenler çoğu zaman aramızda dolaşmayı, insanlığı kötülükleriyle lekelemeyi sürdürüyor.''
Bir insan bir anneyle çocuğunu, birbirlerinin gözü önünde nasıl böylesine küçük düşürür? Çocukları açlıktan ölmeye terk ederken, annelerinin endişe ve tiksintiden neredeyse ölecek duruma gelmelerini nasıl kabul eder? Kurbanlarına gözlerini kırpmadan nasıl tecavüz eder, hiç düşünmeden nasıl öldürebilir? O adamlardan bazıları da babaydı mutlaka. Bazılarının sevdiği çocukları ve bebekleri, düşkün oldukları anneleri, kızları veya oğulları olmalıydı. Olanların tek nedeni, karşıdakilerin başka bir kültürden veya dinden olmaları mıydı? Böyle bir farklılık kurbanları nasıl daha aşağı insan yapardı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Tanık
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
436
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927951
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Last Witness
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi
Yugoslavya parçalanmakta, dünyanın Nazilerden sonra verdiği bütün sözlere rağmen Avrupa'nın göbeğinde bir başka soykırım yaşanmaktadır. Koalisyon kuvvetleri, Saraybosna'nın eteklerinde bulunan Omarska Kampı'ndaki katliamdan sağ kurtulmayı başarmış, ancak yaşadığı derin travma yüzünden konuşmaktan bile aciz küçük bir kız bulur. New York'lu bir hukukçu olan Carla Lane'in, yıllar önce Yugoslavya'da yaşanan "etnik temizlik"le ilgili pek az bilgisi vardır. Genç kadın, hamiledir ve müzisyen kocasıyla ideal bir hayat sürmektedir. Ancak kocasının gizemli bir suikastta öldürülmesiyle, Carla'nın zihnini bir süredir meşgul eden garip görüntüler şiddetlenir. Bunların izini süren genç kadın, çocukluğunda ağır bir psikolojik tedavi gördüğünü ve psikiyatristinin ona annesinin günlüğünü vermesiyle, ailesinin 20 yıl önce Bosna'daki bir ölüm kampında, büyük bir vahşetin kurbanları olduğunu öğrenir. Carla'yı zorlu bir sınav beklemektedir. Gerçek kimliklerini saklamak ve kurdukları suç imparatorluğunu muhafaza etmek adına kanlı geçmişlerinden geriye kalan son tanığı da susturmaya kararlı olan suçluları bulmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 129 okur

 • Nurdan Yılay
 • Nükhet Ertemür
 • Bahadır Özel
 • RvydFtm
 • Ömer Faruk Özmen
 • Murat Servan Kahraman
 • sunay turkmen
 • MERİYA
 • FÜSUN AYDEMİR
 • Pınar Enes

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5.6
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%39.4
45-54 Yaş
%19.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.9
Erkek
%44.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.8 (31)
9
%27.6 (21)
8
%23.7 (18)
7
%3.9 (3)
6
%2.6 (2)
5
%0
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0