Ağla Sevgili Yurdum

7,3/10  (7 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
558 gösterim
Bütün yaşamı Güney Afrika'da geçen, önceleri zengin beyaz çocukların eğitmenliğini, sonraları kara çocukların kapatıldığı bir "ıslahevi"nin yöneticiliğini yapan Alan Paton, Ağla Sevgili Yurdum'da; kara derili insanlarla beyazların çelişki ve çatışmalarının yaşandığı bir ortamı, olanca doğallığıyla anlatıyor.

1930'lu yıllarda Güney Afrika'da birtakım yenilikler yapılmaya başlanmış; ancak, alabildiğine ilkel koşullarda yaşayan, ezilen, sömürülen, hor görülen kara derili insanların bu değişime ayak uydurmaları son derece sancılı olmuştur.

Hem zorlu bir yaşamla hem de aynı ölçüde acımasız beyazlarla cebelleşen; ama o ülkenin kendi ülkeleri olduğu ve sevgide, acıda, emekte dayanışma içinde olmaları gerektiği bilincini edindikçe kendilerini kanıtlama savaşımına girişen bu insanların dramı, Ağla Sevgili Yurdum'da tüm çıplaklığıyla sunulmuştur.

Mehmet Harmancı'nın akıcı Türkçesiyle okurumuza kazandırılan roman, sömürüye başkaldırının elkitabıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789752200081
 • Orijinal Adı:
  Cry, The Beloved Country
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ebru Hacıalioğlu 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 34 günde · 8/10 puan

Bu şiir gibi iç yakıcı kitabı lisede İngiliz edebiyatı dersimizde sınıf olarak okuyup yorumlamıştık (yeri gelmişken Selmin Hoca'ma saygılarımla).
Kitabın şiirselliği üzerinden yoğun konuşmalar yaptığımız Güney Afrika'daki özgürlük mücadelesinin anlatıldığı, okuduğum ilk kitaptır. Kitabı orijinal dilinden okuduğumdan çok etkileyiciydi çevirisinin nasıl olduğuna bakmak gerek. Ama hikaye oldukça güçlü... Okumaya değer kitaplardan. Pişman olmazsınız.