Ağla Sevgili Yurdum

7,8/10  (9 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
623 gösterim
Bütün yaşamı Güney Afrika'da geçen, önceleri zengin beyaz çocukların eğitmenliğini, sonraları kara çocukların kapatıldığı bir "ıslahevi"nin yöneticiliğini yapan Alan Paton, Ağla Sevgili Yurdum'da; kara derili insanlarla beyazların çelişki ve çatışmalarının yaşandığı bir ortamı, olanca doğallığıyla anlatıyor.

1930'lu yıllarda Güney Afrika'da birtakım yenilikler yapılmaya başlanmış; ancak, alabildiğine ilkel koşullarda yaşayan, ezilen, sömürülen, hor görülen kara derili insanların bu değişime ayak uydurmaları son derece sancılı olmuştur.

Hem zorlu bir yaşamla hem de aynı ölçüde acımasız beyazlarla cebelleşen; ama o ülkenin kendi ülkeleri olduğu ve sevgide, acıda, emekte dayanışma içinde olmaları gerektiği bilincini edindikçe kendilerini kanıtlama savaşımına girişen bu insanların dramı, Ağla Sevgili Yurdum'da tüm çıplaklığıyla sunulmuştur.

Mehmet Harmancı'nın akıcı Türkçesiyle okurumuza kazandırılan roman, sömürüye başkaldırının elkitabıdır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2003
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789752200081
 • Orijinal Adı:
  Cry, The Beloved Country
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ebru Hacıalioğlu 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 34 günde · 8/10 puan

Bu şiir gibi iç yakıcı kitabı lisede İngiliz edebiyatı dersimizde sınıf olarak okuyup yorumlamıştık (yeri gelmişken Selmin Hoca'ma saygılarımla).
Kitabın şiirselliği üzerinden yoğun konuşmalar yaptığımız Güney Afrika'daki özgürlük mücadelesinin anlatıldığı, okuduğum ilk kitaptır. Kitabı orijinal dilinden okuduğumdan çok etkileyiciydi çevirisinin nasıl olduğuna bakmak gerek. Ama hikaye oldukça güçlü... Okumaya değer kitaplardan. Pişman olmazsınız.

Afrika hakkında okuduğum güzel romanlardan biriydi! insanların ne kadar acımasız olduğu, ırk ayrımının ne kadar tehlikeli olduğu ve bu dünyanın ne kadar anlamsız olduğunu bir kez daha idrak ettim! Toplumu cahilleştir, fakirleştir ve yönet, işte bütün mesele bu!

Kitaptan 4 Alıntı

Felaket, bir şeylerin yıkımında değil, bunların yeniden onarılmamasındadır.

Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 38)Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 38)

,tren ile yolcular kendi dünyalarında kapalı kalırlar. Bazıları bundan hoşlanmaz, soğuk ve iç kapayıcı bulurlar. Fakat bir kısmı bunu pek sever. Bir giz, bir çekicilik, bir serüvene başlangıç, bilinmeyenden bir iz bulurlar. Tren bir düş dünyasından geçer ...

Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 23)Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 23)

Ölen adam için ağla, yasa bürünen kadın ve çocuklar için ağla! Ağla sevgili yurdum, çünkü bunlar sona ermedi daha. Güneşin sıcak ışınları, bu insanın zevkini süremediği memleketi ısıtıyor. İnsan ise yalnızca yüreğindeki korkuyu biliyor ancak.

Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 88)Ağla Sevgili Yurdum, Alan Paton (Sayfa 88)