Şiir ve Cinayet

9,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
459 gösterim
Salâh Birsel, üslubu, özgün dili ve anlatımıyla öne çıkan araştırmacı bir düşün ve yazın adamıdır. Denemelerinde, var olanla yetinmeyip sözcük üreticisi de olan Birsel, bizlere ince elenip sık dokunmuş ilginç bilgiler sunar.

Betimlemelerinde o kadar başarılıdır ki, anlattığı kişi ya da dönemi hafızanızda tam olarak canlandırırsınız. Türkçenin büyük ustası "Denemelerimin kahve söyleşileri gibi daldan dala konmasını ve başladığı yerde değil başlamadığı yerde bitmesini severim. Bunu her zaman başardım da diyemem," sözleriyle ne kadar yücegönüllü olduğunu da gösterir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789755705927
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
 09 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Salah Birsel eserlerini, sözün tam anlamıyla "deneme okulu" olarak nitelendirmek gerekli diye düşünüyorum.Burda kitaptan çok yazar hakkında konuşmak istiyorum keza kitap kendini anlatacaktır. O yazılarında binlerce olayı , bilgiyi , tarihi kişiliği, yazarı, şairi fıkır fıkır konusturur. Sözcükler kikirdesir, oynaşır onun paragraflari arasında. Salah Birsel fabrikasında cilalayıp şerbetlendiren olayları takip etmek, yazarların , şairlerin ipine tutunmak sanırım bir bilgi deryası olmayı ve kelime ustası olmayı gerektirir. Öyle de olmuş... Salah Birsel bu kitabında da olduğu gibi bir "sözcük delisi" , sözcük avcısı olduğunu, her kelimede hissettirdi... Orhan Veli için "Türkçeyi nargilesine doldurup fokurdatan bir yazar" diyor. Bence kendi fotoğrafını çıkartıyor bu sözle diye düşünüyorum...Onun sözcük dağarcığı insanda ne takat bırakır nede soluk...
Kısaca tereddütsüz her kitabı okunur...

DESTİNA ÖYKÜ 
20 Tem 01:50 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Salah BİRSEL – Şiir ve Cinayet

Okuduğum en iyi “Deneme” türündeki kitap...

Salah Birsel bu işte çok ciddi bir usta kalem. Bu nasıl bir bilgi hazinesi, bu nasıl bir donanım anlamak çok olası değil. Hayran olmamak elde değil... Harika bir Türkçe bilgisi de paha biçilemez kısmı.

Bu deneme “Beyin Yakan” tarzlardan . Bu yüzden baştan uyarmak istedim. Okuduğum ilk Salah Birsel kitabı. “Külliyatı tamamlanacaklar” listeme sert bir giriş yaptı. Yazdığı her şey okunur Salah Birsel'in. Ayrıca bu kitap sayesinde oldukça harika yazar isimlerini de öğrenmek mümkün ki sayfalar dolusu öğrendim.

Kitabi özetlemek ya da tam izah etmek pek mümkün değil. Bu yüzden bir kaç alıntı yaparak merak hissinizi körüklemek istiyorum.

“Kerouac'a göre yol yaşamın ta kendisidir. Yolda’da bir ara şunu söyler: “Daha uzun bir yol var aşılacak. Ama ne tasa, yol yaşamdır.”

“Erasmus'un şu sözünü anmak gerekecektir: “Yeryüzünde adı deliye, akılsıza, avanağa çıkmış olanlardan daha mutlu biri var mıdır.” “

“Doğrusu, gerçeğin hemen kavranması ne denli zorluysa , bütünüyle kavranması da o denli zordur. Ama insanoğlu gerçeğin bir parçasını kavradı mı, bütünü kavradığını düşüne kapılır.”

"Salvador Dali 5 yaşında iken yaralı bir yarasayı ağzına almış ve başını hart diye ısırıp koparmıştır."

” “Uykuyu yaratmış olana bin teşekkür!” der Cervantes de...”

Herkese keyifli okumalar kitapsever güzel insanlar.