Şiir ve Cinayet

9,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
427 gösterim
Salâh Birsel, üslubu, özgün dili ve anlatımıyla öne çıkan araştırmacı bir düşün ve yazın adamıdır. Denemelerinde, var olanla yetinmeyip sözcük üreticisi de olan Birsel, bizlere ince elenip sık dokunmuş ilginç bilgiler sunar.

Betimlemelerinde o kadar başarılıdır ki, anlattığı kişi ya da dönemi hafızanızda tam olarak canlandırırsınız. Türkçenin büyük ustası "Denemelerimin kahve söyleşileri gibi daldan dala konmasını ve başladığı yerde değil başlamadığı yerde bitmesini severim. Bunu her zaman başardım da diyemem," sözleriyle ne kadar yücegönüllü olduğunu da gösterir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789755705927
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
 09 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Salah Birsel eserlerini, sözün tam anlamıyla "deneme okulu" olarak nitelendirmek gerekli diye düşünüyorum.Burda kitaptan çok yazar hakkında konuşmak istiyorum keza kitap kendini anlatacaktır. O yazılarında binlerce olayı , bilgiyi , tarihi kişiliği, yazarı, şairi fıkır fıkır konusturur. Sözcükler kikirdesir, oynaşır onun paragraflari arasında. Salah Birsel fabrikasında cilalayıp şerbetlendiren olayları takip etmek, yazarların , şairlerin ipine tutunmak sanırım bir bilgi deryası olmayı ve kelime ustası olmayı gerektirir. Öyle de olmuş... Salah Birsel bu kitabında da olduğu gibi bir "sözcük delisi" , sözcük avcısı olduğunu, her kelimede hissettirdi... Orhan Veli için "Türkçeyi nargilesine doldurup fokurdatan bir yazar" diyor. Bence kendi fotoğrafını çıkartıyor bu sözle diye düşünüyorum...Onun sözcük dağarcığı insanda ne takat bırakır nede soluk...
Kısaca tereddütsüz her kitabı okunur...