Ayyaş

8,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
367 gösterim
Herkes Tek Başına Ölürle tüm dünyada büyük yankı uyandıran Hans Falladanın son dönemde göz ardı edilen önemli eserleri, Everest Yayınlarının dünya klasikleri dizisi kapsamında Türkçe okurlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Evliliğinin ve sorumluluklarının boğuculuğundan kurtulabilmeye çalışırken kontrolü tamamen kaybeden bir işadamının hikâyesini anlatan Ayyaş, baskıcı bir toplumda insanın özgürlüğünün nasıl farklı şekillerde kısıtlanabileceğini örneklendiriyor. Falladanın Nazilerin akıl hastanesine kapatıldığı zaman şifreli olarak yazdığı, otobiyografik özellikler taşıyan roman, yer yer sert ve dokunaklı olmasına karşın ironi ile ince mizahı da elden bırakmıyor.
"Bu kadar gerçekçi, bu kadar dürüstçe, hayata bu kadar yakın yazdığı için Fallada övgüyü hak ediyor." Hermann Hesse

"Bu öyle bir kitap ki, onu eline alan tutkulu okuru, alkol müptelasının açtığı yeni bir şişe gibi hemen egemenliği altına alıyor. Sayfaları arka arkaya devirdikçe ve korkutucu hikâyesi damarlarınızda gezinmeye başladıkça, sizi kendisine bağımlı kılıyor ve bir oturuşta bitirmeye zorluyor içindekileri." Kaya Genç, GQ

"Psikolojik içgörülerinde zengin, dilinde sade ama etkileyici olan bu roman hem şaşırtıcı hem de son derece özgün."
Beryl Bainbridge
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786051411767
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
cansel kıraç 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayyaş hızlı akıcı, kitabın kahramanının duygularına eşlik ettiren, öfkelendiren, sorular sorduran, etkileyici bir roman. Kitabı okurken sinir krizleri geçirdim. Kitabın kahramanı ile kitabın yazarının alkol bağımlılığı, hastane, hapishane süreçlerinin benzer olduklarını göreceksiniz. Harika bir yaşam ve hazin bir son. İlk başlar da her şeyi olan bir adam sonrasın da hiç bir şeyi olmayan bir adam. Kitabı okuduğunuz da ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kesinlikle yine önereceğim harika bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı