Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar - Bir Kara Kule Öyküsü

8,7/10  (14 Oy) · 
49 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.017 gösterim
Roland ve arkadaşları, ışın demetine doğru süren yolculuklarında yeri göğü birbirine katan, ağaçları köklerinden söken bir fırtınaya yakalanırlar. Fırtınadan korunmak için sığındıkları yerde, Roland yanındakilere iki garip öykü anlatır ve böylelikle bin bir sıkıntı içinde geçen gençliğine ışık tutar.

Annesini öldürmenin vicdan azabıyla yaşayan Roland'ı babası son katliamı soruşturması için çiftliğe yollar. Genç silahşör, kanlı çizme izleri ve hayvanların pençeleriyle parçalanmış asillerle karşılaşınca, bu korkunç kıyımın sürekli şekil değiştiren büyücünün marifeti olduğunu anlar. Olaylara tanık olan hayatta tek kişi kalmıştır. Billy Streeter adındaki bu cesur çocuk korku içinde yaşamaktadır. Roland çocuğu korkularından arındırmaya çalışır. Geceleri uyumadan önce ona, annesinin kendisine okuduğu "Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr" öyküsünü anlatır. Ve ona şunu söyler: "Bunun gibi öyküler bizlerle birlikte yaşar."

Kara Kule serisi hayranları roman içinde roman olan bu öyküde Roland ve ka-tet'inin kentten ayrılıp Calla Bryn Sturgis sınırlarına ulaşana dek aradan geçen zaman içinde başlarına gelenlere ve Orta Dünya'nın son silahşörü Roland Deschain'in gençlik ve yaşlılık yıllarına tanıklık edecekler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789752115705
 • Orijinal Adı:
  The Wind Through The Keyhole
 • Çeviri:
  Canan Kim
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Gökhan 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar, Kara Kule Serisinin 8. ve son kitabı olarak çıkmasına rağmen aslında serinin 4. kitabı Büyücü ve Cam küre ile 5. kitabı Callanın Kurtlarının arasındaki bir dönemi anlatmakta.
Zaten Ustada bu durumun kitabın giriş kısmında "bu kitabı Kara Kule 4.5 olarak değerlendirebiliriz" diye belirtmiş. Seriye yeni başlayacak olanlar bu sırada okumalı.
Kitabı değerlendirmek gerekirse Stephen King, Büyücü ve Cam Kürede yapmış olduğu hikaye içinde hikaye anlatma işini bir adım daha ileri götürmüş. Şöyleki; Kara Kule arayışı sürerken Roland, fırtına nedeniyle sığındıkları taş evde arkadaşlarına geçmişte başından geçen bir hikayeyi anlatırken, bu hikayenin içinde de başka bir hikaye daha anlatıyor. Yani 3 katmanlı bir kitap olmuş. Kitabı okurken bu durum İnception da ki rüya içinde rüya içinde rüya kurgusunu hatırlattı.
Daha fazla uzatmaya gerek yok yolculuğun sonuna daha 3 kitap var Kara Kuleyi aramaya devam...