7,7/10  (87 Oy) · 
347 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.045 gösterim
"Ayrılığı seçtin mi her şeyi götüreceksin yanında. Geriye hiçbir şey kalmayacak. Söylenmemiş sözler kalmamalı bıraktığın yerde ki ben en çok onları duydum. Gittin mi adamakıllı gideceksin. Hiçbir özlem kalmayacak dönüşleri emziren.
Demem o ki dönecekmiş gibi gitmeyeceksin. Büyük git gideceksen uçsuz bucaksız, dursuz duraksız git. Telefonun numaraları sesime düşmemeli, yolların yoluma değmemeli. Hiçbir anıya, hiçbir dizeye, hiçbir şarkıya yenilmemeli ayrılık. Şiirler okununca unutulmalı, hasret dokununca uyutulmalı.
Gece inmişken ayak parmaklarına kadar, yahut gün doğarken... Yatağının diğer yastığındaki boşluk tecavüz ederken gözlerine, ne bileyim tek başına yiyeceğin sofrana iki kişilik servis açtığında susacaksın, duracaksın... Gitmenin hakkını vereceksin.

Ayrılık gurur duymalı seninle. Gidensen, sözün ayaklarına geçiyorsa, ayakların yakınımdan geçmeyecek! Ayrılığı seçtinmi büyük olacak ayrılık! Ayrılığı seçtin mi?..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  102
 • ISBN:
  9786054455515
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
 09 Ağu 21:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Kahraman Tazeoğlu'nu sevmiyorum. Daha önce kitaplarını okumadım ama sözlerini ve şiirlerini çok gördüm. O sözler ve şiirler o kadar yapay geldi ki bana..
Genç kızların onun peşinden koşuşunu gördüm. Gereksizce değeri büyütülmüş biri bence. Ayrıca beni o insana karşı uzaklaştıran en büyük şey, kitapların kapağına kendi resmini koyması. Bir insan neden kendi resmini koyar? Bu ego değil de nedir?
Neyse, biraz da herkesin sevdiği bu muhteşem(!) kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitap Kahraman Tazeoğlu ve sevdiği kız Araz hakkında. Araz bir sahil kasabasında yaşıyor ve Kahraman Tazeoğlu İstanbul'a geliyor bir gemiyle. Ayrılık.. İkisini de yıkan bir ayrılık. Aradan geçen zamanda Araz'a gönderilen mektuplar seyrekleşiyor. Sonra ne mi oluyor? Aslında çok da önemli değil. Wattpad tarzı bir aşk hikayesi işte. Pardon, ayrılık.
Kitabı o kadar çok gereksiz ayrıntıyla doldurmuş ki, çok sıkıldım okurken. Yani yazar oturmuş resmen, acaba ne yazsam da sosyal medyada paylaşılsa diye düşünmüş ve yazmış. Kısacası yazmak için yazılmış. Kitabın asıl hikayesi şu yazdığım incelemeden bile kısa. Siz düşünün vahim meseleyi..
Birde bu kitaba edebiyat diyen insanlar var. Merak ediyorum, hiç Sabahattin Ali, Kafka, Dostoyevski vs. okudu mu o insanlar? Zannetmiyorum. Bu kağıt israfına edebiyat diyen insanlara da hiç haz etmiyorum.
Kız (Araz) öyle konuşuyor ki, anlatamam. Her cümlesi özlü söz. Bir mektup yazıyor. Bi istanbula geliyorum diyor sadece mektupta. Mektup iki sayfa..
Kitaptan hiç alıntı yapmadım. Ben ki, bilen bilir okuduğum kitaplarda hoşuma giden her şeyi paylaşırım. Fazla paylaşım yaparım. Ama bu kitaptan paylaşım yapmadım. Yapamadım. Her cümle o kadar yapay ki. Kalple değil, akılla yazılmış cümleler hepsi. Sitede Kahraman Tazeoğlu'na ait alıntıları beğenmiyorum. Beğenmediğim bir şeyi paylaşamadım. Ama biliyor musunuz? Paylaşsam en az 500 tane alıntı yapardım. Abartı değil. Kitap sadece sözlerden ibaret.
Kitabın sonu kitabın gidişatı gibi hüzünlü. Ne gariptir ki, sulugöz olan ben ağlamadım. Ağlayamadım. Bu kitap beni neden ağlatmadı?
Bu kitabın bu kadar çok baskı yapıyor oluşu ve bu kadar okuru olması çok garip. Ve içler acısı..
Ayrıca bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Kahraman Tazeoğlu hep kızların güzelliğinden vs. bahsediyor. Kendi halinde, yalnız ve güzelliği dikkat çekmeyen bir kızdan bahsetmiyor hiç. Bu onun kızlara olan zaafını gösteriyor gibi. Ve bu beni nedense rahatsız ediyor. Güzel kızları gözleriyle yiyen erkekleri oldum olası sevmediğim hatta nefret ettiğim için belki.
Araz'ı severken o güzel dediği kızlara bakabiliyor. Onlarla sevgili olabiliyor. Sonra onları terkedebiliyor. Terketme acısını bilen biri neden terkeder? Nasıl terkeder?
Bu kitaba iyiki para vermedim. Tanımadığım biri hediye etti. Bu ne biçim hediye diyemedim. Belki ön yargılarım yıkılır diye okudum. Olmadı. Kahraman Tazeoğluna daha fazla soğudum.
Keyifli okumalar demiyorum. Bu kitabı okumayın. Zamanınıza yazık..

Hamit Özorman 
 19 May 12:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Enfes bir kitap yorumunda bulunabilirim.. Kahraman Tazeoğlu'nun en iyi kitabı bana göre. Ardı ardına 3 defa okumuştum, kesinlikle tavsiye ederim...

Ayşe dorukcennet 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

kahraman tazeoğlu bu kitapta en çok ayrılıktan bahsetmiş. demek istediğim ' gittin mi hiçbir iz bırakmadan, birdaha geri dönmemek uzere gidilmesi gerektıgını anlatmış. kitabı anladıgım kadarıyla okumak için sevgilisini, bırakıp arkasına bile bakmadan istanbula giden bir Kızın ardındakı gencın ask dolu satırları...yazar bu kitapta agırlıklı olarak aşkı anlatmış , özellıkle ayrılığı anlatmıs ..ayrılığı öyle bır anlatmıs kı ayrılıktan korkar oldum. Eger ki birsey yapacaksan düşünüpte yap , arkana bakarak yap ki kımseyı hayal kırıklıgına ugratma. Kısacası güzel , duyguların yogunlukla bahsedılmıs , okuma değer bir kitap .

Derya imamoğlu 
07 May 00:31 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ben neden bu derece sevdildiğini anlamasamda... Bence radyocu olarak kalabilirdi.Arazın sonu başkaaa..anlatım bambaşka bir boşluk. Yazılmak için yazılmış nadir eserlerden biri benim için...Hiçbir çizgisinde kendimi bulamadığım gibi şiirleride nokta ve virgülsüzdü..
Kalem bin tane yazsada kitap...parmaklarda sihir olmadıktan sonra neye yarar...

Yasin Bektaş 
06 Nis 23:16 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

K.Tazeoğlu'nun adını çoğu yerde görmüştüm ilk okuyacağım kitap bu olacakmış nasip. Kitapta sevgilisinden ayrı kalmış bir gencin ona hasret duyarak senelerce beklemesini ve yer yer ona yer yer başka şeylere şiirler yazarak hayatını geçiren bir şairden bahsediyor. Kitapta beni bunaltan cümlelerdeki çok fazla betimlemelere girilerek okuyucunun canını sıkacak boyutlara ulaştırması oldu. Bu kitabın en sevdiğim tarafı insanda ne olursa olsun yazma isteği uyandırması oldu.

Esra 
17 Ağu 18:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir #kahramantazeoglu klasiği ve yine çok güzel bir kitap. Buram buram #şiir ve #aşk kokan bir #kitap Kahraman Tağzeoğlu'nun okuyucularında bu kitabın yeri çok özeldir. Kalbiniz aşk diyorsa seversiniz okuyun

aziz araz 
23 Haz 11:37 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Kentsizliğinin isimsizliğine esir düşüyorum
Boş duraklara boş kentlere yaşlanıyorum oysa gel deseydin gelirdim. Ve gözlerin ihanete ihbar taşıyor sen gözüne çiğ kaçtı sanıyorsun...

Mehtap Akbudak 
19 Mar 20:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk, ayrılık, kelimelerin kağıda dökümü, şiirler, mektuplar... İçine çekti beni diyemem ama güzel... Fazla romantizm barındırıyor ve çok dramatik. En keyifli anınızda okusanız bile moraliniz bozuluyor, dayak yemiş hale geliyorsunuz. Lisenin ilk yıllarında okumuş olsaydım beğenebilirdim...

Bana okumayi sevdiren guzel insan Kahraman Tazeoğlu. Simru da bir erkeğin agzindan ancak bu kadar muhtesem yazilabilecek bir kitap. Insanlarin hep birilerine zaafi oluyor. Simru da oyleydi Ali için. "Su neden yanmaz?" Sorusunun cevabini buldugunda aslinda aski da bulmuştu.

Eslem Efe 
28 Tem 23:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap.Tadı damağınızda kalıyor.Kalın ciltli kitabı mevcuttur ve tavsiye ederim.Koleksiyon için harika olacaktır.Kahraman Tazeoğlu'ndan alışkanlık ama diğer yazardan hiç beklenmedik sonla biten bir kitap.

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

Muhammed Hüseyin Esin (Münzevî) 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hiç buluşmɑdığımız bir yerde hiç bilmediğin bir sɑɑtte seni bekliyorum. Gelmen pekte ɑnlɑm ifɑde etmiyor. Ben seni beklemeyi hɑlɑ çok seviyorum...

Araz, Kahraman TazeoğluAraz, Kahraman Tazeoğlu
Nurgül... 
15 May 18:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Sakar bir intihardan düştüm hayata/yaşıyorsam/sakarlığımdan"

Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 13)Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 13)
Yasin Bektaş 
04 Nis 23:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sevdiğini anlat
Yollar yolumu sana bağlamıyor. Sen bırakma beni. Şimdi sen bana beni ne kadar çok sevdiğini anlat. Gerçek-yalan fark etmez. Giderken bunu duymak yaşatır beni ancak.

Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 17 - Destek)Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 17 - Destek)

Hemen hemen her gün buraya gelip sade bir kahve istememe rağmen,bana hâlâ aynı soruyu soruyor. "Ne alırdınız?" Biraz yalnızlık ve biraz da sessizlik alayım.Getirirken dökmeyin,mutsuzluğum eksilir diyorum içimden. "Sade bir kahve lütfen" ...

Araz, Kahraman TazeoğluAraz, Kahraman Tazeoğlu
Nurgül... 
15 May 19:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"İntiharlardan ölümsüz, ihanetten ölümlü yüreğim, senzede acılarla küçüldü yine; bu gece, dün gece, gecelerce...

Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 75)Araz, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 75)
Ayşe dorukcennet 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Ayrılığı seçtin mi her şeyi götüreceksin yanında. Geriye hiçbir şey kalmayacak. Söylenmemiş sözler kalmamalı bıraktığın yerde ki ben en çok onları duydum. Gittin mi adamakıllı gideceksin. Hiçbir özlem kalmayacak dönüşleri emziren. Demem o ki dönecekmiş gibi gitmeyeceksin. Büyük git gideceksen uçsuz bucaksız, dursuz duraksız git. Telefonun numaraları sesime düşmemeli, yolların yoluma değmemeli. Hiçbir anıya, hiçbir dizeye, hiçbir şarkıya yenilmemeli ayrılık. Şiirler okununca unutulmalı, hasret dokununca uyutulmalı.

Araz, Kahraman TazeoğluAraz, Kahraman Tazeoğlu
Muhammed Hüseyin Esin (Münzevî) 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Verdiğin geçici rɑhɑtsızlık için ömür dilerim senden sɑdece “ben sɑnɑ ne yɑptım”lɑrın kɑldı bɑk bu ucube cɑddelerde susmɑnın onɑylɑmɑk olduğunu hɑtırlɑttığın bir gecede BENİ SUSARKEN BÖLME!

Araz, Kahraman TazeoğluAraz, Kahraman Tazeoğlu
4 /