Aşık Olmak Sevgililerimizi Neye Göre Seçeriz?

8,8/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
609 gösterim
Âşık olmak, çoğu insanın yaşamındaki duygusal açıdan en heyecanlı, en coşkulu, en karmaşık, en derin ve en önemli deneyimlerden biri. İnsanların tarih boyunca aşk iksirlerine, büyülere, fallara ve dualara başvurarak aşkın esrarını çözmeye ve denetlemeye çalışmalarına bu nedenle şaşmamak gerek. Uzun yıllardır çift terapisti olarak çalışan Ayala Malach Pines, Âşık Olmak'ta bu eşsiz deneyimin kapsamlı bir çözümlemesini yapıyor. Romantik aşkın kodları nelerdir? Çiftleri birbirine çeken nedir? Engeller aşkı kamçılar mı? Aşkın gözü gerçekten kör müdür? Zıt karakterler birbirini tamamlar mı? Kadınların ve erkeklerin aşktan beklentileri nerelerde
benzeşir, nerelerde ayrışır? Kızlar babalarına, erkekler de annelerine mi âşık olur? Aşkı bulmak herkes için mümkün müdür? Âşık olma ihtimalini artırmanın yolları var mıdır? Uzun süreli ilişkilerin sırrı nedir?

Kitap bu gibi soruların cevabını ararken, mitolojiden edebiyata, resimden sinema ve eğlence dünyasına kadar geniş bir yelpazeden seçilmiş örnekler ışığında, kime neden ve nasıl âşık olduğumuz sorusunun izini sürüyor. Klinik, sosyal ve endüstriyel psikoloji alanlarında uzman olan Pines, âşık olmayı bilinçli ve bilinçdışı boyutlarıyla ele aldığı kitabında, coğrafi yakınlık, uyarılma, zamanlama, güzellik, benzerlik gibi değişkenlerin kişilerin âşık olma sürecinde oynadığı rolleri irdeliyor. Yazar, kapsamlı bir araştırmanın sonucu olan bilimsel bulgularını klinik deneyiminden gözlemlerle birleştirirken, akıcı anlatımıyla hem konuya akademik açıdan ilgi duyanlara hem de aşkı anlamak ve bulmak isteyenlere eşsiz bir kaynak sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9750508028
 • Orijinal Adı:
  Falling in Love - Why We Choose The Lovers We Choose
 • Çeviri:
  Mercan Yurdakuler Uluengin
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 11 Alıntı

Emel G. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kimileri kolayca, yoğun bir şekilde arka arkaya aşık olur; bazıları aşksız yaşayamayacağını bile söyler. Kimileriyse hiç aşık olmamıştır ve romantik aşkın yoğunluğuna ilişkin bütün o hikayelerin abartmaca, hatta düpedüz yalan olduğuna inanır.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 209)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 209)
Emel G. 
 23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kadınlar da erkekler de kendileri için belirlenmiş cinsiyet rollerini oynuyor, ancak sonuçlardan şikayet ediyorlar. Çiftler birbirlerine stereotiplere uydukları için çekici geliyorlar. Kadın erkeği güçlü, sessiz, erkeksi, girişken ve becerikli olduğu için çekici buluyor. Erkek kadını sıcak, duyarlı, açık ve konuşkan olduğu için çekici buluyor. Ancak sonradan kadın erkeğin konuşmamasından, erkekse kadının dırdırcılığından şikayet ediyor.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 186)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 186)
Emel G. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanların, yaşamlarını bir kabusa dönüştüren kişilerle ilişkilerini neden sürdürdüklerini anlamak da kolay değildir. Bunun nedeni de, çekilen acıların sorumluluğunu eşe yüklemenin, insanın içine bakıp acısına dokunmasından daha kolay olmasıdır.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 267)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 267)
Emel G. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşıklarla akil insanlar birbirini anlayamaz...
Çünkü ucuz şarapla sarhoş olan aşıklar
Mutluluktan mutluluğa koşar...
Taş kalpli mantık tutkunlarıysa
İnkarla içten içe yanar.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 205 - Mevlana)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 205 - Mevlana)
Emel G. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Denizlerin de doğduğu bir yer vardır, doğduğu gibi sığ kaynaklar;
Aşksa dilencilerde de aşktır, krallarda olduğu kadar.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 289 - Sir Edward Dyler, Love is Love)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 289 - Sir Edward Dyler, Love is Love)
Emel G. 
 29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Yüreğin bir bildiği vardır, aklın hiç haberdar olmadığı."

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 205 - Blaise Pascal)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 205 - Blaise Pascal)
Emel G. 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Nice insan vardır ki aşkın bahsini duymamış olsa asla aşık olmaz."

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 129 - La Rochefoucauld, Özdeyişler, 1665)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 129 - La Rochefoucauld, Özdeyişler, 1665)
Emel G. 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Aşk, aşkın mayasıdır."

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 129 - Theodore Roethke, The Motion)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 129 - Theodore Roethke, The Motion)
Emel G. 
 19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aristofanes Söylencesi

Tarih-öncesi çağlarda, insanlar dört elli ve dört ayaklı, yuvarlak yaratıklardı; gövdeleri bir daire oluşturuyordu. Zıt yönlere bakan iki suratlı bir kafaları vardı. Bu insanlar çok arsızdılar; tanrılarınsa böyle bir küstahlığa tahammülü yoktu. O yüzden Zeus ceza olarak onları ortadan ikiye ayırıp, her iki yarıyı birbirini aramaya mahkum etti. İnsan diğer yarısını bulduğunda, "çift, aşk, arkadaşlık ve yakınlıktan sarhoş" oluyordu... Bu buluşma ve birbirinin kollarında eriyip gitme hali, bu ikiyken bir olma durumu "atalarımızdan kalma o ihtiyacın" tam ifadesidir... Bunun nedeni, insan doğasının bir zamanlar tek, bizimse bir bütün olmamızdır. Bu bütünlük arayışına aşk denir.

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 136)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 136)
Emel G. 
 24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Erkekle kadının geleneksel cinsiyet rollerine sahip olduğu ilişkilerin ideallikten uzak ve genellikle stereotipik olmayan ilişkilerden kötü olduğunu gösteren kanıtlara rağmen, insanlar neden stereotipik olarak erkeksi ya da kadınsı eş adaylarına çekim duyuyor? Bu soruya verilen yanıtlardan biri şöyledir:

Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 186)Aşık Olmak, Ayala Malach Pines (Sayfa 186)
2 /