Kitap
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde

Aşk İmiş Her Ne Var Alemde

Aşka Dair Seçilmiş Mısralar ve Beyitler 1417-1950

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
7 Kişi
30
Okunma
5
Beğeni
876
Gösterim
92 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 36 dk.
Adı
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde (Aşka Dair Seçilmiş Mısralar ve Beyitler 1417-1950)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · 2012 · Karton kapak · 9750810821
Tür
Abdülhak Şinasi Hisar bu kez "edebiyatımızın has bahçesi"nde dolaşıyor: Aşk İmiş Her Ne Vâr Âlemde - Aşka Dair Seçilmiş Mısralar ve Beyitler, Hisar’ın, 1417’den 1950’ye, Nesîmî’den Hüseyin Sîret’e, divan şiirinin "klasik" şairlerinden seçtiği mısralardan oluşuyor... "Aşka ve onun akrabası hislere dair" seçme mısraları bir araya getiren bu antoloji, ilk kez 1955’te yayımlandığı yayınevine geri dönüyor...
8.4
10 üzerinden
7 Puan · 2 İnceleme
CEYLAN
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde'yi inceledi.
92 syf.
' Aşk imiş her ne vâr âlemde İlim bir kîl ü kal imiş ancak ' Fuzûlî Girişe yaraşır bir beyit oldu değil mi? :) Bu incecik kitapta Abdülhak Şinasi Hisar kendi beğenisi çerçevesinde divan edebiyatından derlediği kısa parçalar sunuyor bize. Kimler var? Fuzûlî, Hayalî, Taşlıcalı Yahyâ Bey, Bâkî, Şeyhülislâm Yahyâ, Nedîm, Nâbî, Şinâsî, Ziyâ Paşa, Abdülhak Hamid, Nef'î, Tevfik Fikret, Yahya Kemal ve daha bir sürü... Mısra-ı berceste denilen yani şiirdeki en güzel, çarpıcı beyit anlamına gelen beyitlere çoğumuz aşinadır. Örneğin; "İstemem sensiz olan sohbet-i yârânı bile" ( Neşati ) "Eyvâh ne yer ne yâr kaldı Gönlüm dolu âh ü zâr kaldı" ( Abdülhak Hamid ) "Ger derse Fuzûlî ki güzellerde vefâ var Aldanma ki şâir sözü elbette yalandır" ( Fuzûlî ) Konu tabii ki genelde aşk. Divan edebiyatı günümüz şairleri arasında yerini pek bulamasa da büyük şairlerin bu muhteşem dizeleri etkisini hiç yitirmiyor. Bol bol alıntı yapacağınız, sevdiceğinizin gönlünü hoş edeceğiniz, Cemal Süreya'dan sonra en çok seveceğiniz kitap olabilir. :) Kitabın sonunda şairlerin ölüm tarihine göre kronolojisi yapılmış ve en son olarak dizin konulmuş. Günümüz Türkçe'de kullanılmayan kelimelerin açıklamaları olsa imiş belki daha anlaşılır olabilirmiş. Ama oldukça sade, ince ve özenle seçilmiş beyitler içermesi Divan Edebiyatı'na ilgi duyanlar için başlangıç kitabı olabilir. Kapanışı da yine hepimizin bildiği bir dize ile yapalım. Sevgiyle kalın. 'Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sedâ imiş!' Not: Şapkalı harflere şapka koymak ne zormuş yahu.
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23
Elif Arslan
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde'yi inceledi.
92 syf.
Kitabın adından da anlaşılacağı üzere konu aşk. Divan edebiyatından alıntılar yapılmış lâkin kitapta bunların günümüz Türkçesine çevirisi yok. Bu yönden kitabı okuyup anlamak isteyenlerin ya divan edebiyatıyla ilgili bir uzmanlığı ya bu edebiyatla haşır neşir olmasından ötürü dile hakim olması ya da tek tek ne demek istemişler oturup araştırması gerek. (tabii bu benim şahsi fikrim) Kitap okumaya değer mi değer. :) Keyifli okumalar şimdiden.
Aşk İmiş Her Ne Var Alemde
OKUYACAKLARIMA EKLE
9