Ateş Ağacı

9,8/10  (5 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
686 gösterim
Bence şekil ve san'at, manayı ziynetleyen bir kaptır. Mana, şekil perdesi altında gizli olduğu için göz, iç kıymetini görmüyor da; dış tezahürlerini görüyor. ruhu görmeyip, cesedi gördüğümüz gibi. Şekil manayı bulmak için bir kapıdır. Yazık ki insanlar bu kapının san'at inceliklerine, estetik vasıflarına dalarak, onu açıp içinde gizli olan hazineyi elde edemiyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2002
 • Sayfa Sayısı:
  157
 • ISBN:
  9789757663157
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
Rıfat ÇELEBİ 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Samiha Ayverdi'den okuduğum ilk kitap,yani bir başlangıcın,bir alevin,bir ateşin ilk kıvılcımı;koskoca bir ağacın ilk filizi,Ateş Ağacı...Yıllardır kitap okuyan biri olarak bu yazarla geç tanışmış olma pişmanlığının verdiği hararet...

Kendisinden istenilen ve beklenilen tüm dünyalığı elinin tersiyle itip kendinin peşinden giden bir adam Cemil...İtibar gören,sevilen,sıkı dostlukları olan bir münevver...Aşkını bulduğunu sanırken çıkıp gelen davetsiz misafir Juliette...Aşktan nasiplendikçe güzelleşen saf bir kadın Kadriye...Aşklarına rağmen kendilerine hasretin,özlemin ateşini reva gören bir kadın ve erkek...Kavuşmakla ayrılmak,sarılmakla kopmak,vuslatla ayrılık,zevk ve ızdırab arasında evrilen bir beşeri aşkın ilahi bir aşka dönüşümü...Bu dönüşümde evrilen kalpler...Aşk,sevda,tasavvuf,vuslat,ayrılık,yaradılış,kendini arama,kendini bulma,kendin olma,pişme,olma,erme vb. konulara temas edeceksiniz.Maddi alemden,şekilden kopup maneviyata,manaya perde aralayacaksınız bir nebze.

Alıntılardan da anlaşılacağı gibi yazarın dili eski kelimeleri pek sık kullanması nedeniyle biraz ağır ancak her sayfada, her cümlede bir derinlik,bir hikmet seziyorsunuz.Kitapta aslında basit sayılabilecek bir olay var ancak yazar basit olayın üzerine öyle ihtişamlı bir eser inşa etmiş ki basit olay muhteşemleşiyor. Olayların arasında anlatılanlar öylesine derin ki sizi alıp ezele yaratılışa götürüyor.Öylesine koyu ki dolduğunuzu,doyduğunuzu ve huzura erdiğinizi hissediyorsunuz.Kitaba mola verdiğinizde bile sizi sarıp sarmaladığı havayı üzerinizde hissediyorsunuz.Ve o havadan kurtulmamacasına okuyorsunuz.Bitirdiğinizde diyorsunuz ki " Bu cihan aşkın hatrına dönüyor." Bunu Cemil'in kızına koyduğu Cihan isminden bile anlıyorsunuz. Evet bu cihan ilahi bir aşkın meyvesi...

İyi okumalar...Ben kendimi aramaya gidiyorum...Gelecem... :))) Görüşürüz...

Muhammet Çelik 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yavuz Bülent Bakiler kitabında yazarı öneriyordu. Özellikle güzel Türkçesi ile. Merak ettim, tereddüt ile en ucuz kitaplarından birini aldım. Çok beğendim. En kısa sürede diğer kitaplarını da temin etmeyi düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Hakan Can 
 20 Eyl 23:54 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sâmiha Ayverdi'nin okuduğum ilk kitabı olan Ateş Ağacı, aşk üzerine yazılmış, kurgu bakımından sade bir roman ve aynı zamanda bir fikir kitabıdır.Aşk üzerine düşünmeyi ve aşkın o büyüleyen ve iyileştiren çekiciliğini tekrar anımsamak ve hissetmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Bu eserde, aşka farklı pencerelerden bakabilmekle birlikte Sâmiha hanım'ın, hayata dair anlam arayışımızla ilgili yazdığı, etkili ve üzerine düşünmekten keyif alabileceğiniz paragraflarda bulabileceksiniz.

Kitaptan 66 Alıntı

Rıfat ÇELEBİ 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünya galip bir zümre için Nasreddin Hoca'nın kürkünden başka nedir?

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 45)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 45)
Rıfat ÇELEBİ 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bana gelsen,bir gün değil bir lahza gelsen senden bir daha ayrılamam.Onun için beni dinleme,çağırsam da gelme.Tekrar senden ayrılmaya ben değil,hiçbir can takat getiremez.Gelme,gelme istemiyorum,gelme.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 173)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 173)
Rıfat ÇELEBİ 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Öyle ilimler vardır ki kitaplarda bulunmaz;kitap,onların bir harfinin ateşine bile takat getirmez,yanıp kül olur.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 46)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 46)
Hakan Can 
18 Eyl 23:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Halbuki zaman olur ki tek bakış, bütün bir ömrü ısıtır, ışıklandırır, rahat ve huzûra kavuşturur.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 134)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 134)
Hakan Can 
18 Eyl 22:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendilerine en ziyâde minnettar olduğum kimseler, fazilet ve gayretlerinin hâsılına başkalarını ortak edenlerdir.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 131)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 131)
Rıfat ÇELEBİ 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat,canbazın üstünde gezdiği ip gibidir,iman da bu ipin üstünde yürüyenin elindeki muvazene değneği gibidir.Emin ve tehlikesiz adım atmak isteyenler,mutlaka bu değneğe sahip olmalıdır.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 115)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 115)
Rıfat ÇELEBİ 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir cihangir olsam,hatta bütün dünya şahsi mülküm olsa,ben benim olmadıkça kendimi hiçbir değere malik saymam.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 49)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 49)
Rıfat ÇELEBİ 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğlenceye,zevke,gençlik ihtiraslarına doymuş,bunları kanıksamış bir kimse,onlardan üstün bir zevk alemi bulamayınca,muhtelif his buhranlarının ve ruhi dalgalanışların cezr ve meddinde avare bir çöp gibi çalkalanıp duruyor.Onun için de hayattan ziyade kam almış kimselerin sonunda seçtikleri yol,gürültülü ve dağdağalı bir yaşayıştan basite dönmek değil midir?

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17)
Rıfat ÇELEBİ 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Güya ki ruhlar vücut elbisesi giymeden evvel,her birinin eline cilalı,gönül alıcı birer top verilmiş.Sonra bu topları veren,onları birdenbire ellerinden kaparak fırlatıp atmış ve:Haydi arayın bulun! demiş.Her ruh ,bir görüp kaybettiği o güzel şeyin telaşıyla yola düşünce ,kendini dünyada bulmuş.Fakat dünyada topu unutturacak neler neler var...

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 43)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 43)
Rıfat ÇELEBİ 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ömründe aynaya bakmamış kimse,nasıl kendini tanımazsa,ben de ancak seni gördükten sonra kendimi en hurda çizgilerime kadar öğrendim.

Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 170)Ateş Ağacı, Samiha Ayverdi (Sayfa 170)