Adı:
Mesihpaşa İmamı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757663591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı
Bu romanda, kuvvetli bir medrese tahsili görmüş fakat ilmiyle gönlünü besleyememiş dolayısiyle tatminsiz ve hazımsız bir imamın çevresinde gelişen ibretli hâdiseler, Balkan Harbi'nin kederli atmosferinde anlatılır.
Kitabı bitirmek isterdim ama kitabı kopuk kopuk okuduğum için bitiremedim.Kitabın en önemli özelliği okurun kelime dağarcığına olan faydasıdır.Hemen hemen her sayfanın altında kelime anlamlarına yer verilmiştir.Bunu değerlendirenler oldukça geniş bir bilgi dağarcığına sahip olabilirler..
Yazdığı tür ve içerik gereği zamanının göz ardı edilen yazarlarından. Biraz haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Dili çok güçlü. Türkçeye hakim ve dili üst düzeyde kullanıyor. Edebi bir üslubu var. Ancak teknik olarak bu kadar iyi yazabilmesine rağmen hikâye kurmada yetersiz buldum. Roman boyunca neredeyse olayları hiç yaşatmıyor. Olay olup bitmiş, sonuç üzerinden meydana gelen durumdan bahsediyor. Olayları geçmiş bir durumu anlatır gibi anlatmış. Hikâyenin içinde ikinci kez hikâye etmiş gibi. Olayların içine girilemiyor. Hiç heyecan ve canlılık yok. Kitabı okumak sanki sinemada seyrettiğin bir filmi rastlayınca televizyonda tekrar seyreder gibi. Ya da sonucunu bildiğin bir maçı banttan yayınlanırken seyretmek gibi. Tek kitabını okudum; tüm kitaplarının birbirinin benzeri olduğu söylenir.
Tarihi içtimai tasavvufi konuları içeren kurgusu dili anlatımı muhteşem olan bir kitap. Samiha ayırdı diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserde de okuyucuyu dusundurmeyi başarmış
İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü olay açısından çok yavaş ilerliyor. İkinci bölümde ise her şey çok hızlı ilerliyor. Öyle ki bazı yerde olayı takip edemeyip direk sonuclariyla karşılaşıyoruz. Kitabın dili bazı yerde anlasilmasa dahi edebi bir lezzet veriyor. Bilinmediği düşünülen kelimelerin yanına sayı konulması okumayı çoğu zaman yavaşlatıyor. Kitap, dili , tasvirleri ve orijinal karakterleriyle okumaya değer bir kitap
Eser başlarda karakter tahlili ve ortam betimlemelerinin yoğun olduğu bir üslupla başlıyor. Bir imam Efendi'nin almış olduğu medrese eğitimini takiben mesleğni eline alması ve karakterin zihin alt yapısı konu ediliyor. İkinci bölüme kadar olan kısımda kanaatimce, medresede öğrendiklerinin gerçek hayata uyarlanamayisini, kitapta anlatılanla yaşanilan hakikatin Mesihpasa imaminin zihin dünyasında bir türlü uyusamadigini ve yaşadığı handikaplarin bu durumun bir neticesi olduğu hakikatine yer verilmiş.
Devam eden kısımda ise hikâyeye ağırlık verilmiş ve okuyucunun tamamen ters köşe yapıldığı bir netice ile sonlandırılmış.
Kitap bittiginde bı anlik afallamanin getirdiği garip bir tebessüm size eşlik edecektir ;)
“Aklı olan dilber âşık sever mi?
Aşk ateşinde kendin üzer mi?
Yârânın alıp bile gezer mi?
Sızlar yârelerim, ille can yerim...”
“O ne ses, o ne pervâsızlık, o ne meydan okuyuştu! Kış mevsiminin kahrına ve şiddetine bir zaman boyun eğen toprağın, baharın en küçük tebessümünden istifade ederek bütün sakladıklarını dışa vurması gibi...”
“Aşk kalbe girdi mi, orada yerleşmiş olan riyâ, kötü ahlâk, fesat ve isyan gibi menzili ifsat eden her şeyi harap ve şeytan misillü her ne varsa zelil ve esir eder.”
“Eğer dünya denizinde rahat rahat yüzmek istenirse oraya çırılçıplak atlamak lazımdı.”
“Ve hayat denizinde yüzen insanlara kendi sâhilinden bakıp dururken, hiçbir defa bu denize atılmamış olmanın bir noksan olduğunu hatırına getirmemişti.”
“Virânelerin yasçısı baykuşlara döndüm,
Gördüm de hazânında şu cennet gibi yurdu...
Gül devrini görseydim onun bülbül olurdum,
Yâ Rab beni evvel getireydin ne oldu?”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesihpaşa İmamı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
257
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757663591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı
Bu romanda, kuvvetli bir medrese tahsili görmüş fakat ilmiyle gönlünü besleyememiş dolayısiyle tatminsiz ve hazımsız bir imamın çevresinde gelişen ibretli hâdiseler, Balkan Harbi'nin kederli atmosferinde anlatılır.

Kitabı okuyanlar 24 okur

  • Bey Böyrek
  • Selva
  • Rabia Tosun
  • Bayındır Han
  • Sinan Güneş
  • ZAKKUM
  • Sevde..
  • Ömer Faruk Emeksiz
  • Şaban Fidancı
  • Nur Banu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.1 (1)
9
%11.1 (1)
8
%11.1 (1)
7
%33.3 (3)
6
%11.1 (1)
5
%11.1 (1)
4
%11.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0