Mesihpaşa İmamı

7,0/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
690 gösterim
Bu romanda, kuvvetli bir medrese tahsili görmüş fakat ilmiyle gönlünü besleyememiş dolayısiyle tatminsiz ve hazımsız bir imamın çevresinde gelişen ibretli hâdiseler, Balkan Harbi'nin kederli atmosferinde anlatılır.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • ISBN:
  9789757663591
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
Mus'ab Hamza Özel 
04 Nis 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 6/10 puan

Kitabı bitirmek isterdim ama kitabı kopuk kopuk okuduğum için bitiremedim.Kitabın en önemli özelliği okurun kelime dağarcığına olan faydasıdır.Hemen hemen her sayfanın altında kelime anlamlarına yer verilmiştir.Bunu değerlendirenler oldukça geniş bir bilgi dağarcığına sahip olabilirler..

Yazdığı tür ve içerik gereği zamanının göz ardı edilen yazarlarından. Biraz haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Dili çok güçlü. Türkçeye hakim ve dili üst düzeyde kullanıyor. Edebi bir üslubu var. Ancak teknik olarak bu kadar iyi yazabilmesine rağmen hikâye kurmada yetersiz buldum. Roman boyunca neredeyse olayları hiç yaşatmıyor. Olay olup bitmiş, sonuç üzerinden meydana gelen durumdan bahsediyor. Olayları geçmiş bir durumu anlatır gibi anlatmış. Hikâyenin içinde ikinci kez hikâye etmiş gibi. Olayların içine girilemiyor. Hiç heyecan ve canlılık yok. Kitabı okumak sanki sinemada seyrettiğin bir filmi rastlayınca televizyonda tekrar seyreder gibi. Ya da sonucunu bildiğin bir maçı banttan yayınlanırken seyretmek gibi. Tek kitabını okudum; tüm kitaplarının birbirinin benzeri olduğu söylenir.

Tubackr 
03 Haz 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihi içtimai tasavvufi konuları içeren kurgusu dili anlatımı muhteşem olan bir kitap. Samiha ayırdı diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserde de okuyucuyu dusundurmeyi başarmış