Geri Bildirim
Adı:
Mesihpaşa İmamı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
257
ISBN:
9789757663591
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı
Bu romanda, kuvvetli bir medrese tahsili görmüş fakat ilmiyle gönlünü besleyememiş dolayısiyle tatminsiz ve hazımsız bir imamın çevresinde gelişen ibretli hâdiseler, Balkan Harbi'nin kederli atmosferinde anlatılır.
Kitabı bitirmek isterdim ama kitabı kopuk kopuk okuduğum için bitiremedim.Kitabın en önemli özelliği okurun kelime dağarcığına olan faydasıdır.Hemen hemen her sayfanın altında kelime anlamlarına yer verilmiştir.Bunu değerlendirenler oldukça geniş bir bilgi dağarcığına sahip olabilirler..
Yazdığı tür ve içerik gereği zamanının göz ardı edilen yazarlarından. Biraz haksızlığa uğradığını düşünüyorum. Dili çok güçlü. Türkçeye hakim ve dili üst düzeyde kullanıyor. Edebi bir üslubu var. Ancak teknik olarak bu kadar iyi yazabilmesine rağmen hikâye kurmada yetersiz buldum. Roman boyunca neredeyse olayları hiç yaşatmıyor. Olay olup bitmiş, sonuç üzerinden meydana gelen durumdan bahsediyor. Olayları geçmiş bir durumu anlatır gibi anlatmış. Hikâyenin içinde ikinci kez hikâye etmiş gibi. Olayların içine girilemiyor. Hiç heyecan ve canlılık yok. Kitabı okumak sanki sinemada seyrettiğin bir filmi rastlayınca televizyonda tekrar seyreder gibi. Ya da sonucunu bildiğin bir maçı banttan yayınlanırken seyretmek gibi. Tek kitabını okudum; tüm kitaplarının birbirinin benzeri olduğu söylenir.
Tarihi içtimai tasavvufi konuları içeren kurgusu dili anlatımı muhteşem olan bir kitap. Samiha ayırdı diğer eserlerinde olduğu gibi bu eserde de okuyucuyu dusundurmeyi başarmış
İki bölümden oluşan kitabın ilk bölümü olay açısından çok yavaş ilerliyor. İkinci bölümde ise her şey çok hızlı ilerliyor. Öyle ki bazı yerde olayı takip edemeyip direk sonuclariyla karşılaşıyoruz. Kitabın dili bazı yerde anlasilmasa dahi edebi bir lezzet veriyor. Bilinmediği düşünülen kelimelerin yanına sayı konulması okumayı çoğu zaman yavaşlatıyor. Kitap, dili , tasvirleri ve orijinal karakterleriyle okumaya değer bir kitap
Eser başlarda karakter tahlili ve ortam betimlemelerinin yoğun olduğu bir üslupla başlıyor. Bir imam Efendi'nin almış olduğu medrese eğitimini takiben mesleğni eline alması ve karakterin zihin alt yapısı konu ediliyor. İkinci bölüme kadar olan kısımda kanaatimce, medresede öğrendiklerinin gerçek hayata uyarlanamayisini, kitapta anlatılanla yaşanilan hakikatin Mesihpasa imaminin zihin dünyasında bir türlü uyusamadigini ve yaşadığı handikaplarin bu durumun bir neticesi olduğu hakikatine yer verilmiş.
Devam eden kısımda ise hikâyeye ağırlık verilmiş ve okuyucunun tamamen ters köşe yapıldığı bir netice ile sonlandırılmış.
Kitap bittiginde bı anlik afallamanin getirdiği garip bir tebessüm size eşlik edecektir ;)
" Hulâsa bu alemde beni güldüren seni ağlatır, benim iman ettigimi sen inkâr edersin. Senin hakikat dediğine ben omuz dilerim; benim baş eğdiğime sen dudak bükersin. Böylece de dünya hayatı, her türlü kollardan türlü noktalara dökülen nehirler gibi akıp gider."
" Mademki insan tamâmiyle bir hayvan hayatını kabul edemiyor, şu halde onu rahatsız eden, ona tasa ve huzursuzluk veren, tam insan olamayışıdır. Akıl ve idrakle mücehhez olan bu mahlukun ruhî ve hissî bütün hosnutsuzlukları, aradığını bilememesinden ve bulamamasindandır."
Samiha Ayverdi
Sayfa 151 - Kubbealtı Yay, 7. Baskı,
"Meğer bu dünyada her şey güzelmiş! Ammâ bizde bu güzelliği görecek göz nerede? Anladım ki dünya bir ayna.. biz iyi, biz güzelsek, o da iyi, o da güzel. Biz çirkin, kötü isek o da çirkin, o da suratsız. Sana yemin ederim bu böyle!"
Samiha Ayverdi
Sayfa 169 - Kubbealtı, 7.Baskı, İstanbul 2017.
" Dertli idi; yüreği yaralanmıştı. Görünmez bir el her gün yeni bir sille ile onu tokatlıyor, hırpalıyordu. Ammâ ne garip ki vurmasını, can yakmasını bilen bu el, okşamasını sevindirmesini de bilmiyor değildi."
Samiha Ayverdi
Sayfa 134 - Kubbealtı yy.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mesihpaşa İmamı
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
257
ISBN:
9789757663591
Kitabın türü:
Yayınevi:
Kubbealtı Neşriyatı
Bu romanda, kuvvetli bir medrese tahsili görmüş fakat ilmiyle gönlünü besleyememiş dolayısiyle tatminsiz ve hazımsız bir imamın çevresinde gelişen ibretli hâdiseler, Balkan Harbi'nin kederli atmosferinde anlatılır.

Kitabı okuyanlar 16 okur

  • Zeynep Sevde
  • Ömer Faruk Emeksiz
  • Şaban Fidancı
  • Nur Banu
  • Jean Valjean
  • Merve Öztürk
  • Nurdan Eroğlu
  • Tubackr
  • Eyüp Ekin
  • Levent Göven

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (1)
9
%12.5 (1)
8
%12.5 (1)
7
%25 (2)
6
%12.5 (1)
5
%12.5 (1)
4
%12.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0