Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
183 syf.
6/10 puan verdi
·
13 günde okudu
Herkes bu meydana bir zafer için gelir; ben ise sâde sana yenilmek için geldim!
Kitabı okumadan önce bir aşk romanıdır diye tahmin ediyordum ama kitap kendi içinde bağlantısız bir iki sayfalık deneme yazılarından oluşuyor. Bir kitabı sevebilmek için okunan sayfalarda kendimizle ilgili cümleler bulabilmek önemlidir. Altını çizdiğimiz her cümle kalbimizdeki duygulara saplanan bir oktur. Bu kitapta çok fazla oka sahip olmamakla birlikte kitabının nabzını hissettiğim cümleler şunlardı: "Herkes bu meydana bir zafer için gelir; ben ise sâde sana yenilmek için geldim." Kâinat kitabını okumak uzun sürer; kendi kitabını oku!.. Zaten hangi kelâm, hangi sırrın düğümünü çözmüştür? Ben cehennem olamam; çünkü bağrıma düşen dertleri görünce ateşim söner, onları yakamam. Ben cennet de olamam; çünkü keyif ve mükâfat için kapıma sokulanları ağırlayacak güzelliklerden uzak ve boşumdur. Dostum, sen ormanda su arayan vurulmuş bir geyik gibisin. Boşuna inkâr etme yaralısın işte. Ammâ inan bana ki, senin ateşin, suyun söndüreceği tanıklıklar dan değildir. Seni görmemiş olsaydım, her güzelliğin bir çirkinliği, her tamâmın bir eksiği, her iyiliğin bir fenâlığı, her doğruluğun bir eğriliği olduğunu bilmeyecektim. Ey benim Rabbim, ne diye bu zavallının içine hem o yanıp yakılmak ateşini verdin, sonra da dudağına kilit vurdun?
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
Reklam
183 syf.
·
Puan vermedi
·
9 günde okudu
Yusufcuk Üzerine
"Gidenin yerine benzerini getirmek gayreti, işte insanların tesellisi..." Türk kültürünün önemli isimlerinden biri olan Samiha Ayverdi ile tanışmam bu kitap ile oldu. Bu zamana kadar her kitabın kendi zamanını seçtiğini düşünmüşümdür. Ama Yusufcuk ile bu kadar geç tanıştığımız için biraz üzgünüm. İlk sayfasını okumaya başladığımda
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
6/10 puan verdi
Ne zaman Samiha Ayverdi okusam ruhumu bir iman dalgası titretiyor. İnancın ve hanımefendiliğin kitabını yazıyor kendisi her defasında. Sözleri ile kişiliği bütünleşmiş bir zat. Duruşu ile ananelerine bağlı bir Osmanlı ve modern bir Cumhuriyet kadını. Güçlü, karakteri sağlam ve hayatı boyunca yazmış bir yazar. Okuduğum diğer kitaplarından farklı olarak bir kurgu göremedim bu kitapta. Ana teması döner dolaşır Allah'a varırsın etrafında denemelerden ve belki kısa öykülerden oluşan bir eser. Muhteşem Türkçesi ile sizi su gibi okutan dupduru bir üsluba sahip. 'İbrahim Efendi Konağı' ve 'Yolcu Nereye Gidiyorsun' ile karmaşık karakter betimlemeleri, kuşaklar arası aktarım yok bu eserde. Beşeri aşk ile ilahi aşk arasında gidip geliyoruz. Ortalara doğru sıkılmaya başladıysam da sonlara doğru bambaşka bir şeye dönüştü kitap. Aşina olduğum Samiha Ayverdi tarzını tam bulamadım açıkcası. İlk kez okuyacaklar için yazara bu kitapla başlanabilir. Ancak benim gibi 4. kitabını falan okuyorsanız sizi tatmin etmeyebilir. Bu eserde sanki demek istediklerini bir çırpıda demek istemiş. Diğer kitaplarının satır aralarında hep bu kitabın serpiştirildiğini hissettim. Yer yer insana duyulan, yer yer yaratıcıya yakarılan aşk. Ne yaşarsak yaşayalım yüzümüz Rahmet kapısına dönecek.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
"Masum bir sükût" terkibini okuyunca, kitabın tanıtımını bunun üzerine kurmalıyım diye geçti içimden. Masum bir sükût olmaksızın kulak işitemezdi çünkü. Sıfırdan başlamalıydı her şey. Lügatlerin de sıfır noktası sükût değil midir? Samiha Hanım penceresine doğru uzanan bir erik dalının masum sükûtunu taşımış okuyucuya. Bir durum hikâyesi çıkarmış bu sükûttan. Her kelime masum bir sükûtun gölgesi olarak ulaşmıyor mu bizlere? Koyulaşan gölgelerle sükût ile aramıza mesafe koyuyoruz. Bazen bir sükûtun varlığını kitaplaştırıyoruz, bazen sükûtun varlığı henüz yazılmamış ve hiçbir zaman yazılmayacak kitaplara tercüman oluyor. Durum hikayesi dedikleri şeyi her gün belki defalarca yaşıyoruz. Olay yok. Ruhumuza, varlığını çok defa ıskaladığımız sükût eşlik edince, kelimenin hudutlarını aşan bir duygu yumağı ile başbaşa kalıyoruz. Yumak dedim çünkü önce ipi yumak haline getireni hatırlatmak istedim. "Yollar bir yumaktır, uzun, dolaşık" "Kedim, ayak ucuma büzülmüş, uyumakta; İplik iplik sarıyor sükûtu bir yumakta" *** Bazen bir kaldırım taşı, bazen bir tas berrak su, bazen bir ağaç dalı, bazen bir dudağın bitişiğindeki tebessüm çizgisi, bazen bir kuru yaprak bize umulmadık bir durum hikâyesi sunabilir. Hepsi de masum bir sükûtun refakatinde bize satırlarını ifşa ediyor. Yeterki durmayı ve kulak vermeyi bilelim. *** Kısacık durum hikayelerinden oluşan bir kitap Yusufçuk. Kulak vermeyi bilenler için kıymet arz edecektir.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
Reklam
183 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitabın yazarı,(D. 25 Kasım 1905, Şehzadebaşı / İstanbul - Ö. 22 Mart 1993). Kendisi gibi Türk kültürüne büyük hizmetlerde bulunmuş olan sanat tarihçisi ağabeyi Ekrem Hakkı Ayverdi'den sonra âilenin ikinci ve son çocuğu olarak dünyâya geldi. Türk mütefekkir ve mutasavvıf yazarımız, romanlarla, hikayelerle,denemelerle karşımıza çıkan güzide bir kişiliktir. Benimse,okuduğum ilk Semiha Ayverdi eseri olmasına rağmen üslûbunu kendime yakın başarılı buldum.Tasavvûfî bir dil ile kendi iç dünyasını bizlere sıkmadan yansıtmayı başarmış.Betimlemeleriyle bizi kendi yolculuğunda rastladığı hallere götürmek için güzel bir araç olarak kullanmış.Bir çok Osmanlıca kelimeyi de eserine serpiştirmiş,okurken kelime hazinem bir miktar arttı diye mutluluk yaşadım.;) Bence duygusal ve tasavvufi üslup sevenler için okunası bir eser olmuş.Kâinat kitabını ve kendimizi doğru okumak temennisi ile sözlerime, kitaptan bir alıntı ile son veriyorum. “...Ağaç, sararan yapraklarını kaybederken ağlar mı bilmem. Bu dünyada, kahkaha gibi, göz yaşı da o kadar bol ve nafile akar ki, sırasında biz bir yapraktan daha değersiz ve kıymetler için bile elem duyar, feryat ederiz. Ama ne gariptir, öğrenemediğimiz,bilemediğimiz,öğrenmek ve bilmek için yanıp yakılmadığımız o büyük sır,o büyük muammâ için gözyaşı dökmek hatırımızdan bile geçmez."
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
11 günde okudu
Samiha Ayverdi'nin İlk okuduğum kitabı; Yusufcuk. En başta söylemeliyim ki Türkçesine hayran kaldım. Eski Türkçe kelimelere aşina olmayanlar için hemen altında bir lügat da dipnot olarak eklenmiş. Bölüm bölüm yazılardan oluşan bir eser. Bazı yazıları okurken tekrar tekrar okumak gerekiyor. Sade ama okuması kolay bir eser değil. Ama kütüphanenizde
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Yusufcuk beni duygular arası seyahat ettiren bir eser oldu. Kâh genç bir kızın sevgilisine duyduğu özlemi kâh güneşin yeryüzüne hasretini okudum. Sadece insanların gözünden hayatı değil, mahlûkatın gözünden insanı okumuş oldum. Samiha hanımla henüz tanışmamış olanlar bu kitaba merhaba diyebilirler.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
10/10 puan verdi
·
14 günde okudu
Gönüllere dokunan, ruha şifa veren tasavvufi kitapları okumayı çok seviyorum. Samiha Ayverdi'nin bu güzel eserini de okumaktan çok mutluluk duydum. Kitaba gelecek olursam: kısa denemelerden ve öykülerden oluşuyor. Verdiği mesajlar da ise kalbimizin dünya için değil daha çok Allah'a dönük olmasını anlatıyor. İlk başta okuyanlar için kitap, biraz karmaşık gelebilir ama Samiha Ayverdi'nin o muhteşem betimlemeleriyle ve güzel Türkçesiyle okumaya devam ettikçe kendinizi bambaşka huzurlu hissedeceksiniz.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
Reklam
183 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
kitaba dair sadık yalsızuçanlar’ın ruhuna kitap blogunda paylaştığı incelemeyi okudum. elim inceleme yazmaya varmıyor. eğer sâmiha ayverdi’nin yusufcuk’u hakkında detaylı bir bilgiye ihtiyacı olan var ise usulca adrese geçin derim. benim için sâmiha ayverdi ne kadar övülse az. birtakım meselleri kitabında toparlayan sâmiha hanım, derin ve incelikli bir gözle dünyaya bakıyor. bakmak bir yana görüyor. aslında kainat kitabının okunması için öncelikle insanın kendi kitabını okuması gerektiğini bize hatırlatıyor. sanki kitap bu uyarı çevresinde kurulmuş gibidir.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
“Zira ne desen, neyi söylesen, ancak duyacak olan duyar; işitmesi lâzım olan işitir.” Kitap tam da bu cümledeki durumu yansıtıyor. Kulağı duymaya gözü görmeye yüreği hissetmeye açık olanların bolca nasipleneceği satırlar, satırarası açılımlarla dolu eser. Daha önce tasavvufi alanda bir okuma yapmamış, bu alana ilgisi olmayan okuyucular için karmaşık, anlamsız olarak nitelendirilebilir belki ama az biraz ilgisi, istidatı olanlar için kısa ama etkili bir okuma süreci olacaktır. Kaldı ki yazara ve yazdıklarına eleştiri yazmak pek de haddimiz değil sanırım. Yazarın kalemi, ehlince malumdur ne de olsa.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
·
25 saatte okudu
Yusufçuk
Selâmlar Bir yanımın deneme bir yanımın da durum öyküsü diye bi şekil vermeye çalıştığı Yusufçuk ile geldim. Mutasavvıf ve mütefekkir kimliğiyle akıllarda kalan yazar, bu akılda kalışın hakkını vermiş eserinde. İçerik olarak kısa kısa metinlerdem oluşmakta bu eser. Metinlerin konusu ve bu konunun ifade edilişi ise damakta kalan bir edebi haz veriyor. Öyle ki bir çiğ damlasına, erik ağacına, güle, arının bal yapışına, kedere, sevince, hüzne, ağlamaya, gülmeye, insana, göğez, yağmura, bahara, kışa, doğuşa ve batışa başka başka sözcükler giydirmiş sevgili yazar. Onun manevî aşka varan dolu dolu, su gibi akan cümlelerindeki mânâ âlemi ile bizler bir kez daha defalarca tefekkürün o hayran bırakan haletiruhiyesiyle başbaşa kalıyoruz kitabı okur iken. Hem kendi ismi hem eserleri hem de kendisi hakkındaki kulaktan duyma tasavvufla olan ilişkisiyle çoğu kez ilgimi çeken Sâmiha Ayverdi ile nihayet tanışma şansım oldu, bu tanışıklık gecikmiş oldu biraz da. Çoğu kez sayısız eserinden ne okuyacağıma karar veremeyiştendi, tavsiye ile bu güzel eserle tanıdım yazarı ve bende bıraktığı izi takip ederek yazardan okumaya devam edeceğim. Başlangıç adına harika bir seçenek gerçekten. sizlere de öneririm yazarı, tabii bir huşu, bir duruluk, bir serin yel etkisi ile akan bu eseri de. Kitapla Kalın
Yusufcuk
Yusufcuk
Samiha Ayverdi
Samiha Ayverdi
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
9 günde okudu
Kitaba başladığınız anda sizi alıp götüren bir eser. Usta yazarın kullandığı dile hayran olmamak elde değil. Okurken düşündüren, bolca altını çizdiren kitapların benim için yeri hep başkadır. Kitabın ana teması tasavvuf üzerine kurulu. Bu güne kadar bu eseri okumamanın verdiği hayıflanma olsa da üzerimde bazı kitapların okunma zamanının olduğu düşüncesiyle okuma listenize mutlaka eklemenizi öneririm.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
7/10 puan verdi
kitabı internette okuduğum bir alıntıyı çok beğendiğim için satın aldım. samiha ayverdi'nin daha önce Batmayan Gün, Yaşayan Ölü, Ateş Ağacı kitaplarını beğenerek okumuştum. bu kitaplar hikaye tarzı,nda yazılmış kitaplardı. bu kitap ise birbirinden bağımsız düşünce yazıları içeriyor. bir dergideki köşe yazıları gibi... okuyacaklar bunu bilerek okusunlar. edebi olarak yazarın kalemi iyi. ama ben kitabı edebi bir kitap okumak maksadı ile almamıştım. bazı benzetmeleri çok belirsiz. kendi yolunu anlatacağı bir kitap olduğunu düşünmüştüm. beni çok sardığını, içne aldığını söyleyemem. iyi okumalar dilerim...
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
·
Puan vermedi
·
26 saatte okudu
Bir solukta okunacak güzellikte ama aynı zamanda her soluğunda, omzunuza durup düşünmeyi yükleyen bir kitap. Tasavvuf sarhoşluğu ile yazılmış olması, tasavvuf aşkını gözler önüne seriyor. Samiha Ayverdi denilince akla gelen ilk özellik olan "Türkçeyi güzel kullanma" bu eserinde de üst seviyelerde. Usta bir şair kadar kelimelerle dans ederken diğer yanda eserin dilini de ağırlaştırmıyor, sonuna kadar hem anlaşılır hem akıcı ilerliyor. Verdiği birçok örnekte de kendinizi bulacaksınız, 'hissettiğim tam olarak buydu', 'evet ne yazık ki gerçek böyle' diyeceksiniz. Tasavvufa dair pek bir sey okumamış olmama rağmen bu kitabın yeri ayrı oldu bende, bir de ilginiz varsa okuyun derim.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
183 syf.
6/10 puan verdi
·
11 günde okudu
Kitap Allah inancı, varlığı ve şükrü üzerine kurulu hikaye ve denemelerden oluşuyor. Ders alınası özlü sözler içime işledi. Ama yazarın sürekli Arapça ve Farsça kelimeleri kullanıp beni altta not ettiği anlamlarına bakmaya zorunlu bırakması yorucu ve gereksiz zaman kaybı olarak geldi bana. Oturup yaşamın amacını sorgulamamıza sebep olabilecek bir eser olmuş. Samiha Ayverdi’nin romanıyla ilk kez tanıştım. Başka bir kitabını okur muyum bilmiyorum. Çünkü benim tarzımı çok fazla yansıtmıyor. Ama ben farklılıklara açığım ve bu tarzı da görmek istedim. Kitabı sonuna kadar okumamdaki sebebim özlü ve düşündürücü sözler kısmında yazarın çok iyi oluşu ve acaba daha bu konuyla ilgili ne diyecek, ne örnek verecek ya da nasıl bir benzetme yapacak merakımdı.
Yusufcuk
YusufcukSamiha Ayverdi · Kubbealtı Neşriyatı · 2007288 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.