İbrahim Efendi Konağı

8,4/10  (11 Oy) · 
40 okunma  · 
13 beğeni  · 
778 gösterim
Bu kitap ne bir hikayedir ne masal ne de roman... zamanı, mekanı, vak'aları, şahısları, isimleri hatta vak'aların seyri, sırası ve detaylarının yüzde doksanı ile otantik ve yaşanmış bir devrin, gerçek ve yaşanmış bir hayat tablosudur.
Biz, İmparatorluk Türkiyesi'nin hemen de son evlatları; içinde haşır neşir olduğumuz askeri, siyasi, içtimai ve iktisadi bir tarih meydanında köşe kapmaca oynamış kimseler olarak, görüp duyduklarımızı, tadıp kokladıklarımızı, kudretimiz ölçüsünde, gelecek nesillere intikal ettirmek mecburiyetinin altında bulunuyoruz. İşte bu kitabın meydana gelmesi de o vazife hissinin bir netice ve zarüretinden ibarettir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789757663478
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
Ayşegül A. 
03 Haz 00:08 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Kitabın adını yıllar önce duyup merak etmiştim. Okumak bu vakte nasip oldu. Güzel bir roman olmanın yanı sıra Osmanlı Devletinin sosyal-kültürel hayatı hakkında azımsanmayacak kadar çok bilgi veriyor. Bu yönüyle sosyolojik bir kitaptır. Aynı zamanda Osmanlı Devletinin Tanzimat'tan sonra Meşrutiyet Dönemi ve Cumhuriyetin ilanına kadar olan zaman diliminde yaşanan olayları şahıslar üzerinden dile getirmektedir. İyi okumalar..

hatice 
28 Tem 18:53 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Osmanlı zamanlarından bir konak ailesinin hikayesini okudum ben. Osmanlı'nın bilmediğim çok yönünü öğrendim. Osmanlı yaşayış tarzlarını diyelim daha çok. Yazarın anlatış tarzı da çok hoşuma gitti. Betimlemeler başka bir dünyaya giden köprüdür ve yazar bu köprüyü çok sağlam yapmış şahsen. Karakterler apayrı bir dünya, ne kadar karşılaştığımız insanlardan izler olsa da. Osmanlı'ya, geleneklere sıkı sıkıya bağlanışı ve özlemi hissediliyor. Yalnız dikkatimi, birçok savaş olmasına ve Enver Paşa' dan falan bahsetmesine rağmen Atatürk'ün hiçbir şekilde ismini geçirmeyişi çekti. Çok güzel bir kitaptı bunun dışında. Kurguyla o zamanın yaşamını çok da güzel şekilde anlatmış, yüreğine sağlık.

Ayşefeyza 
03 Ağu 01:23 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Sevgili okuyucular,
Nasıl anlatsam içimde ki hissiyatı emin değilim, sanki böyle zaman makinasına binmişim de eskinin havasını şöyle bir solumuşum gibi hissettirdi.
Yazıldığı döneme ait içinde çok bilgi barındırıyor, yaşam şartları olsun, hukuksal olsun, aile yapısı olsun, sofra kurma düzenleri olsun ne ararsanız ince ince betimlemelerle satırlara işlenmişti adeta.
Çok beğendim, kalınca olmasına rağmen bir solukta bitti, tadı damağımda kalacak olanlar listesine eklendi.
Tavsiye edilir pek tabi,
Selamet ile ^^

@sevgul 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kayseri de düzenlenen liseler arası kitap okuma yarışmasına girerken okuma fırsatı bulmuştum .Yarışma içeriğindeki mesuliyet arz eden kitaplardan biri olduğu için okumak zorunda kalmıştım ama bu kesinlikle sonradan bir hazza dönüştü.O dönemki konak hayatını inceden ve derinden anlatan okunulmasıyla genel kültüre faydalı tarihi bir roman niteliğinde benim nezdimde....ne yazıkki pek adı duyulmuş pek okunan bilinen bir kitap değil.

Neslihan. 
17 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Samiha Ayverdi'nin mükemmel Türkçesiyle, bir devrin siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal hayatına, geniş bir aileye eşlik ederek tanık olacağınız, sofra düzenine kadar birçok konuda Osmanlı dönemi özelliklerini de öğrenerek keyif alacağınız bir kitap

Çiğdem Şen 
13 Oca 01:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osmanli çöküşü ve cumhuriyetin ilani donemini sırasıyla işleyen kitabı dünya görüşü her ne olursa olsun her Türk genci okumalı. Bahsettiğim dönemlerin bize daha çok bahsedilen siyasi yönünün perde arkasında aslında çöküş ve yeni doğuşun bireylerden aileye, aileden topluma, sonrasinda bir millete nasil bağlandiğini gözler önüne seriyor. Bu anlatım dil ve anlatım yöntemi olarak öyle güçlü ki insan kendini o atmosferde hissediyor.

Talip Şahintaş 
 10 May 14:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarı Semiha Ayverdi'nin Fransızca hakimiyeti ve edebi, kültürel zenginliği ile osmanlının çöküş zamanı insan ilişkilerini, yaşam şekillerini, tam bir roman havasında değilde inceleme,deneme ve araştırma şeklinde yazdığı eser genel olarak okunası bir kitap

Kitaptan 36 Alıntı

hatice 
23 Tem 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Lakin diliyle beraber içini de susturabilecekler miydi?

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 84 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 84 - Kubbealtı İşletme)
hatice 
23 Tem 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ve demek ki aşk, olmazları olduran, bir buyruğu ile zorlukları kolaylaştıran tek ve eşsiz padişahlar padişahı idi.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 97 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 97 - Kubbealtı İşletme)
hatice 
21 Tem 13:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sevmeyi bilmek, sevebilmek de bir hüner, bir mutlu Allah vergisiydi.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 13 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 13 - Kubbealtı İşletme)
hatice 
24 Tem 15:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Görmek için, düşünmek lazımdı. Düşünmek için de bilgi endazesi gerekiyordu.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 161 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 161 - Kubbealtı İşletme)
Ayşegül A. 
11 May 11:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İhtiyar demek, yol almış, dünyaya gözü doymuş adam demekti.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 14 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 14 - Kubbealtı Yayınları)
hatice 
22 Tem 15:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ah bu ağaçlar... Şehri şehir yapan, binlerce yeşil gözün kadehi ile etrafa huzur dağıtan vefalı, sefalı, sadık dostlar...

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 42 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 42 - Kubbealtı İşletme)
Ayşegül A. 
27 May 10:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Din, ne sadece bir sezgi ne tefekkür ne de ibadet ve ameldir. Din, doktrin bakımından öyle bir hakikatler sistemidir ki hulusla iltizam ve hakkıyla idrak edildiği takdirde, şahsiyeti değiştirip diğer bir hale koymak tesir ve kudretini haiz olan bir ilahi heyecandır.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 137 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 137 - Kubbealtı Yayınları)
hatice 
22 Tem 15:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Zira toparlanıp silkelenmek ve şuurlanmak da gene bir kültür ve seviye meselesiydi.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 50 - Kubbealtı İşletme)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 50 - Kubbealtı İşletme)
Ayşegül A. 
30 May 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zira aşk gibi, ıztırapla masumlaşan mahluka saygı, yaratılış kanunlarının icabı idi.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 404 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 404 - Kubbealtı Yayınları)
Neslihan. 
Dün 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Başkasının sarayında oturmaktansa kendi kulübesinde yaşamak elbette yeğdi.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 329)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 329)
4 /