İbrahim Efendi Konağı

8,3/10  (7 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
723 gösterim
Bu kitap ne bir hikayedir ne masal ne de roman... zamanı, mekanı, vak'aları, şahısları, isimleri hatta vak'aların seyri, sırası ve detaylarının yüzde doksanı ile otantik ve yaşanmış bir devrin, gerçek ve yaşanmış bir hayat tablosudur.
Biz, İmparatorluk Türkiyesi'nin hemen de son evlatları; içinde haşır neşir olduğumuz askeri, siyasi, içtimai ve iktisadi bir tarih meydanında köşe kapmaca oynamış kimseler olarak, görüp duyduklarımızı, tadıp kokladıklarımızı, kudretimiz ölçüsünde, gelecek nesillere intikal ettirmek mecburiyetinin altında bulunuyoruz. İşte bu kitabın meydana gelmesi de o vazife hissinin bir netice ve zarüretinden ibarettir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789757663478
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
@sevgul 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kayseri de düzenlenen liseler arası kitap okuma yarışmasına girerken okuma fırsatı bulmuştum .Yarışma içeriğindeki mesuliyet arz eden kitaplardan biri olduğu için okumak zorunda kalmıştım ama bu kesinlikle sonradan bir hazza dönüştü.O dönemki konak hayatını inceden ve derinden anlatan okunulmasıyla genel kültüre faydalı tarihi bir roman niteliğinde benim nezdimde....ne yazıkki pek adı duyulmuş pek okunan bilinen bir kitap değil.

çiğdem şen 
13 Oca 01:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osmanli çöküşü ve cumhuriyetin ilani donemini sırasıyla işleyen kitabı dünya görüşü her ne olursa olsun her Türk genci okumalı. Bahsettiğim dönemlerin bize daha çok bahsedilen siyasi yönünün perde arkasında aslında çöküş ve yeni doğuşun bireylerden aileye, aileden topluma, sonrasinda bir millete nasil bağlandiğini gözler önüne seriyor. Bu anlatım dil ve anlatım yöntemi olarak öyle güçlü ki insan kendini o atmosferde hissediyor.

Talip sahintas 
 10 May 14:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarı Semiha Ayverdi'nin Fransızca hakimiyeti ve edebi, kültürel zenginliği ile osmanlının çöküş zamanı insan ilişkilerini, yaşam şekillerini, tam bir roman havasında değilde inceleme,deneme ve araştırma şeklinde yazdığı eser genel olarak okunası bir kitap

Kitaptan 4 Alıntı

İhtiyar demek, yol almış, dünyaya gözü doymuş adam demekti.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 14 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 14 - Kubbealtı Yayınları)

Kadın, şüphe yok ki ev için lüzumlu ve işe yarar bir nesne idi. Alınıp satılan eşyalar gibi ona, bir maddeden öte bahâ biçmek akılsızlık olurdu. Bu yüzden de en zarîfini değil, en dayanıklısını aramak; en incesini değil, en rahatını bulmak; en pahalısına değil, en ehvenine gitmek lazımdı.

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 17 - Kubbealtı Yayınları)

Kanuni Sultan Süleyman sadrazamlarından Lütfi Paşa, Asafname'sinde devlet adamı karakterini çizerken şu isabetli tavsiyede bulunur: "Devlet adamı olanda gayz, kin, menfaatçilik bulunmaya... Her ne işlerse kendinin değil, devletinin îtilasını gözete..."

İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 22 - Kubbealtı Yayınları)İbrahim Efendi Konağı, Samiha Ayverdi (Sayfa 22 - Kubbealtı Yayınları)