8,6/10  (5 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
994 gösterim
Meşrutiyet'ten sonraki toplumsal dönüşümlerin her bir devresini ustaca sentezleyen Melih Cevdet Anday, Abdülhamid'in eczacıbaşısı Şükrü Paşa'dan kalma bir konağa yerleştirdiği roman kahramanları üzerinden Cumhuriyet Türkiye'si toplumunun tahlilini yapıyor.
Aylaklar, Türkçe edebiyatın en derli toplu romanlarından biri. Olağanüstü bir başarıyla oluşturulan karakterler ve izlekteki kendinden emin duruş, bu romanı edebiyatımızdaki en iyi kurmaca metinlerden biri kılıyor.

"... Batıyormuşuz da birimizin haberi olmamış. Hadi Nesime ile Şükrü'yü bir yana bırakalım, onlar aileden değil; ya bana, anneanneme, dedeme ne demeli? Ekmeğin nerden geldiğini birimiz bile düşünmemişiz. Dün gece sofrada bunu söyleyecek oldum, Dündar Bey 'Osmanlı İmparatorluğu da böyle battı,' dedi. 'Biz aylıklarımızın köylüden alınan vergi ile ödendiğini bilmezdik, devletin bir köşede bir parası var, ondan veriyor sanırdık. Birinci Dünya Savaşı'na neden girdiğimizi Talat Paşa bilmiyor, Cemal Paşa bilmiyor, Enver Paşa bilmiyor. Peki kim biliyor? Bilen yok..."
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  250
 • ISBN:
  9789752898981
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hazır yiyicilerden oluşan bir konakta, paşa çocukları ve torunları, onların arkadaşları... Bir kaç kuşak üzerinden kesitler verilerek anlatılan ve zaman olarak cumhuriyet dönemine kadar gelen bir roman aylaklar. Bir birinden ilginç karakterleri kurguladığı roman içinde çok güzel yaşatmış yazar. İki bölümden oluşan romanın son bölümü konak sahibesinin torununun günlüğüyle bitiyor ki, romanın ilk bölümündeki kurguya baktığınızda bu durumun sıra dışı bir durum olduğunu söylemek yanlış olmaz ve günlük bölümünde de verilen detaylarla hazır yiyicilerin hayatıyla, aynı zamanda tarihimize de göndermeler mevcut... Karakterler bence çok ilginç, okuyanlar muhakkak seveceklerdir.

ozakiabi 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Roman iki bölümden oluşur. İlk bölümü nedense ben daha çok beğeniyorum. Çünkü ailenin o aklı almaz garip yapısını çok iyi bir şekilde anlatılmış. İkinci bölüm ise roman karakterlerinden Muammer'in günlüğü olarak yazılmış ve bence Türk romanında eşine zor rastlanacak ilmek ilmek örülmüş bir sona sahip.

Kitaptan 7 Alıntı

Madam Tutli Putli 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşamaktan soğumamak için tek çare, daha güzel bir dünya düşünmektir.

Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 179 - Everest Yayınları)Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 179 - Everest Yayınları)
Madam Tutli Putli 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülke nasıl batar? Yalnızca savaşlarda yenilmekle değil, elindeki toprakları başkalarına kaptırmakla da değil... Ruhça çökerek, yaşamaktan koparak batar.

Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 56 - Everest Yayınları)Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 56 - Everest Yayınları)
Sevim 
11 Mar 12:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yürek ister bu yolda yürümek
Yürek...
İnanmıyorsun konuşma
Sus
Kapan kendi içine
Engerek
Yürek ister bu yolda yürümek
Yürek...

Aylaklar, Melih Cevdet AndayAylaklar, Melih Cevdet Anday
Madam Tutli Putli 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...benim görüp geçirdiklerimi, bugünkülere, gençlere anlatmakta bir yarar umuyorum. Dünü anlarlarsa bugünü daha iyi idare ederler..

Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 33 - Everest Yayınları)Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 33 - Everest Yayınları)
Madam Tutli Putli 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat neşeli ve acıklı yanları olan dikenli bir yoldur.

Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 105 - Everest Yayınları)Aylaklar, Melih Cevdet Anday (Sayfa 105 - Everest Yayınları)
ozakiabi 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanoğlunun binlerce yıldır düşünüp eskittiği sorunları yeni baştan ele alır da farkında olmadan düştüğü durumun , kendini düşünür sanır. Ayıp bir şey bu...

Ama ben yeni yeni düşünmeye başlıyorum. Bunu unutmamalı.

Aylaklar, Melih Cevdet AndayAylaklar, Melih Cevdet Anday