Begüm Bir Devrimin Ruhu

8,1/10  (9 Oy) · 
22 okunma  · 
8 beğeni  · 
751 gösterim
Saraydan Sürgüne'nin Yazarı Kenize Mourad'dan yine çok satacak gerçek bir tarihi roman!

1857'de İngilizlere karşı başlayan ayaklanmanın kahramanlarından Müslüman bir kadının gerçek hayat hikâyesi... Begüm'de; aşkın, ihanetin, onurun, özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun yani insanı ve hayatı bulacaksınız!

Kenize Mourad, Kuzey Hindistan'daki Awadh Krallığı'nın Begüm Hazret Mahal'in çok az bilinen hikâyesini konu ettiği romanında, İngiliz işgaline karşı 1857 yılında gerçekleşen ve Begüm'ün bizzat başını çektiği Sipahi Ayaklanması'nı anlatırken bugünün dünyasına da göz ardı edilemeyecek göndermelerde bulunuyor.

Begüm, fazla tanınmayan ama cesareti ve kahramanlığıyla Hindistan'ın bağımsızlık savaşında ilk adımı atan benzersiz bir genç kadının romanıdır. 

Saraydan Sürgüne, Toprağımızın Kokusu adlı kitaplarıyla tanıdığımız Kenizé Mourad, bu kez 1856 yılında ülkenin büyük bölümünün mutlak hâkimi olan İngiliz Batı Hint Kumpanyası'nın, Kuzey Hindistan'ın en zengin devleti bağımsız Awadh'ı ilhak etmeye, bu devletin kralını sürgüne göndermeye kalkmasıyla yol açtığı büyük bir ayaklanmayı anlatıyor. Bu ayaklanmanın lideri ise kralın dördüncü karısıdır.

Awadh Krallığı'nın başkenti olan, ihtişamı ve farklı toplumların uyumlu yaşamları nedeniyle "Altın ve Gümüş Şehir" olarak tanınan Lucknow bu ilk bağımsızlığın merkezi olacak; en acımasız katliamlar, en inanılmaz yiğitlikler, en iğrenç ihanetler, aşkların en umutsuzu, en yasağı burada yaşanacaktır. 

Begüm, bir devrimin ruhunun ve unutulmaz bir kadının öyküsü.
Bu öyküdeki tarihi olaylar ve kahramanlar gerçektir.
Bu destan Kuzey Hindistan'da, gücünün doruğundayken günümüz Uttar Pradesh eyaletine denk olan, Fransa'nın yarı büyüklüğündeki Awadh Krallığı'nda gelişmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  370
 • ISBN:
  9789752898752
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitap Hindistan kralının dördüncü eşi Begüm Hazret Mahal adına yazılmış. Hindistan 'da yıllarca süren sömürgeyi, batının sözde en büyük insan hakları savunucularından İngiltere ' nin yaptığı işkenceleri anlatıyor. İngilizlerin himayesinden , sömürüsünden kurtulmak için mücadele veren hintlilerin bağımsızlık destanının Gandhi' den ibaret olmadığını anlatmış yazar. Kitap bir çok belge ve araştırma üzerine yazıldığı için belgesel tarzında olmuş. Hintlilerin şaşalı gösterişli hayatları, kültürleri, siyasi ve dini inançları ayrıntılarıyla anlatılmış. Kitabı okurken İngilizlerin yaptığı kan donduran işkencelere rağmen, mücadeleden vazgeçmeyen Hintlilerin azmi, kahramanca mücadeleleri Hint halkını gözümde çok üstlere çıkardı. Kitap Hindistan' ın bağımsızlık destanını en iyi şekilde anlatmış.

Güler Bilkay Aygün 
12 Eyl 16:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kenize Mourad kalemini sevdiğim bir yazar. Kitaplarından Saraydan Sürgüne'yi de okumuş ve çok beğenmiştim. Bu kitabı birkaç yıl önce okumuştum. Konusuna gelince; Hindistan' daki krallıklardan birinde hüküm süren bir kralın eşi olan Begüm Han'ın hikayesi. Bu Müslüman kadının toplumun bağımsızlığı ve refahı için gösterdiği cesaret takdiri hak ediyor. Çok severek okuduğum bir kitap, tavsiye ederim.

Ayda kanat 
14 Oca 20:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hindistan aşığı biri olarak kitap beni içine çekti. Kenize Mourad ın kitaplarını merak ettiğim için bir an önce diğer kitaplarını da okumak için sabırsılanıyorum.

Kitaptan 3 Alıntı

Elif Kimya Salt 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Charles Dickens bile işi, " Hindistan ' da başkomutan olmak isterdim, " demeye kadar vardırıyor. " Bu doğu ırkını dehşetle vurup, Tanrı'nın emriyle, bunca vahşet yapabilecek soylarını dünya yüzünden kaldırmak için elimden geleni yapacağımı ilan ederdim."

Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 224)Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 224)
Elif Kimya Salt 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şiddeti tetikleyen şiddet, bu tehlikeli döngüyü iyi biliyor. Acımasız davranılan her kişi acımasız davranmakta haklı olduğunu sanıyor, ezildiği için ezme hakkına sahip olduğunu düşünüyor.

Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 342)Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 342)
Elif Kimya Salt 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Mutsuzluk kadar beylik ne var? Herkes bunun gündelik tecrübesini yaşıyor, insanlar "mutsuzluğa dalıyor." Oysa mutluluk bir sanat, bütün çağların felsefe kitapları ve ekolleri mutluluğa çıkacak çeşitli yolları göstermeye çalışmış.

Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 70 - Everest)Begüm, Kenize Mourad (Sayfa 70 - Everest)