Saraydan Sürgüne

8,2/10  (17 Oy) · 
40 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.068 gösterim
Üç kıtayı zangır zangır titreten büyük bir imparatorluğun çöküşüne tanık olduğu sıralarda Selma Sultan henüz yedi yaşındaydı. İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda dünyaya gelmesiyle başlayan hayat çizgisi zaten gerçek bir masal olarak yazılmıştı. Üstelik masal olamayacak kadar gerçek, gerçek olamayacak kadar masalsıydı bu hayat.
İmparatorluk ailesi, saltanatın sona ermesiyle birlikte sürgüne gönderilip Lübnan'a yerleşmişti. Hem ülkesini hem de babasını yitiren Selma, orada "yamalı çoraplı prenses" oldu, hayatının ilk aşkını tattı ve ömründe hiç görmediği bir Hint racasıyla evlenmeyi kabul etti. Hindistan'da mihracelerin şatafatlı hayatını, Britanya İmparatorluğu'nun son günlerini ve Gandi'nin başlattığı bağımsızlık savaşlarını yaşadı.

Ancak Lübnan'da olduğu gibi orada da yabancı kaldı. Sevmek istediği halk tarafından dışlanınca Paris'e kaçmaktan başka çare bulamadı. Sonunda gerçek aşkı orada buldu, ancak savaş yüzünden sevdiğinden ayrılmak zorunda kaldı. Bir kız çocuğu dünyaya getirdikten sonra, yirmi dokuz yaşındayken, yoksulluktan öldü.

Selma Sultan'ın kızı olan bu romanın yazan Kenize Murad, Osmanlı sarayını ilk kez sarayın içinden, Fransız mandası Lübnan'dan, feodal Hindistan'dan bakarak gözlerinizin önüne seriyor bu romanda. Saraydan Sürgüne, büyük bir aşkı anlatan, ender bulunabilecek romanlardan...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  597
 • ISBN:
  9789752899247
 • Orijinal Adı:
  De La Part De La Princesse Morte
 • Çeviri:
  Gökçe Tuncer, Nuriye Yiğitler
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Filiz Özcan 
01 Oca 12:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

V.Murad'ın torunlarından Kenize Murad tarafından yazılmış olan eserde yazar,annesi Selma Sultan'ın hazin hayatını yarı kurgu yarı gerçek bir şekilde ele alır.Tabii ki Osmanlı'nın son dönemleri ve Cumhuriyet'in kurulduğu yıllardaki olayları da içerir.Çok etkileyici,sürükleyici ve görkemli bir hikaye.Tavsiye edilir.

arzu amaç 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Osmanlı İmparatoluğunun son günlerinden günümüze kadar uzanan hanedanlık bireylerinden birini, aynı zamanda yazarın annesinin öyküsü.

fatmanur duran 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Selma sultanın yaşadıklarını ve sürgün hayatındaki duygularını yazar çok güzel empoze etmiş.