Ben de Çocuktum (Çocuk Kitapları 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.452
Gösterim
Adı:
Ben de Çocuktum
Alt başlık:
Çocuk Kitapları 3
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754183061
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Ben de Çocuktum
Ben de Çocuktum
Ben de Çocuktum
Sevgili çocuklarım, 16 yaşıma dek süren çocukluk anılarımı yazdım. Bu anılarım, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez adlı kitapta topladım. Hepsi iki cilt oldu. Değerli yazar Erdal Öz, bu iki ciltlik kitabın içinden, sizi ilgilendireceğini umduğu bölümleri seçip ayırdı. Bunları ayrı bir kitap yaptı. Kitabın adını da "Ben de Çocuktum" koyduk.

Aziz Nesin'in yazdığı "Önsöz"den
104 syf.
·11 günde·9/10 puan
Aziz Nesin (1916-1995 )
Ben De Çocuktum (1979 – Ocak 2005 tarihleri arasında 18 baskı )

Dostoyevski, ancak kendimizi berbat hissettiğimizde, acı çekebilme sınırımızın sonuna varmışsak ve yaşamı bütünüyle alev alev yanan bir yara diye algılıyorsak, eğer artık yalnızca çaresizliği soluyorsak ve umutsuzluğun bin bir ölümünü yaşamışsak, işte ancak o zaman okumamız gereken bir yazardır." Hermann Hesse bu görüşü Dostoyevski için söylemiş olsa da ben Aziz Nesin için de aynı kanıdayım.


Türk gülmece edebiyatının en usta yazarı olarak kabul edilen sanatçıyı bundan evvel okumuşluğum vardı. Mizahi öykü,roman ve oyunlarıyla tanınan yazar olduğundan olsa gerek anılarını hiç okumamıştım.Etkinlik kapsamında okuma fırsatım oldu.Ve devamını getirmeye kararlıyım.Uygun bir zamanda Aziz Nesin'in Anıları: Böyle Gelmiş Böyle Gitmez okuma niyetindeyim.

Bu kitap okuyucuya Aziz Usta’nın kısa,seçilmiş çocukluk anılarını sunar.Gerek yoksulluğun buram buram gezindiği sokaklar,çevre gerek insanın yüreğini sızlatan zorlu bir yaşam mücadelesi ve bu durumlar karşısında dimdik ayakta kalmaya çalışan küçük Aziz Nesin… Ama ne dik duruş; gururlu ,onurlu,baş kaldıran, müstesna…

Ön sözde “Sevgili çocuklarım,16 yaşıma dek süren çocukluk anılarımı yazdım.Bu anılarımı,”Böyle Gelmiş Böyle Gitmez “adlı kitapta topladım.Hepsi iki cilt oldu.Değerli Erdal Öz,bu iki ciltlik kitabın,içinden,sizi ilgilendireceğini umduğu bölümleri seçip ayırdı.Bunları ayrı bir kitap yaptı.Adını da “Ben De Çocuktum” koyduk diyerek aslında bu kitabın özünde bütün anılarından derlenmiş küçük hacimli bir eser olduğu vurgulanır.Ama hiç küçük hacimli ya da çocuk kitapları serisinden olduğuna bakmayın pek severek okunan,akıcı bir eser.

Büyük insanlar :bizler; kendimizi hep büyük,olgun kabul ederiz.Peki çocuk olmadık mı? Bu koşuşturma içinde hepimizin evvelden çocuk olduğunu unutuyoruz . Bu büyük yazar da bizler gibi çocuk olmuş ama o çocukluğu hiç unutmamış.İşte bu yüzden eserin adı “Ben De Çocuktum” konulur.

Yazarın amacı mı ? Yurdumda sürüp giden bozuk düzenin kökten değişmesi gerektiğine inanıyorum.Bu bozuk düzende çıkarı olanlarla bir de kandırılmışlar. "Böyle gelmiş böyle gider" demektedirler. Hayır,böyle gitmeyecek,böyle gidemez böyle götürmeyeceğiz.Çocuklarımız benim yaşadığım çocukluğu yaşamasınlar.
Acı gerçeği anlayarak,bilincine vararak haykırmalıyız:

"Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek! " (sayfa 101)


Başka bir bölümde " Çoğumuz kendi suçumuz gibi yoksulluğumuzdan utanırız.Ben de yıllarca yoksulluk ayıbımdan utandım, taa yazar olana dek... Çoğunluğun yoksul olduğu ülkede,yoksulluğun değil,varlıklılığın daha utanılası olduğunu yazarlığa başlayınca anladım."(sayfa 23 ) diyerek edebiyatta zor şartlarda büyüyen,yoksulluk mücadelesi veren pek çok ünlü yazardan sadece biri olduğunu ama bu durumdan hoşnut olduğunu vurgular.


Eserin son bölümünde insanın bütün içtenliğiyle anılarını yazması bile olanaksız.Biraz gizli yanları kaldı öz eleştirisini yapabilen güzide insan…

Toparlayayım: Vaktiyle Aziz Nesin okumaya kanımca yanlış başlamışım.Yazarın kendini kendi ağzıyla anlattığı anıları ile başlayıp diğer türlere yönelmeliymişim.Sanatçıyı ilk okuyacaklara anılarını tavsiye ederim ve çocuk kitaplarını da küçümseyip,beğenmezlik sakın ha yapmayalım :) Çok beğenerek okuduğum bu güzel anıları hem sevgili büyüklere hem de sevgili küçüklere mutlak tavsiye ederim.
Bir de tavsiye için Tuco Herrera/Duvar/ ‘ya bolca teşekkür ederim.
104 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir atasözümüz var: “ Her koyun kendi bacağından asılır.” Evet doğru, her koyun kendi bacağından asılır ama, koyun olduğu için... İnsanlar koyun değil ki... Hiçbir insan yalnız kendi bacağından asılmaz; her asılanla biraz da biz asılırız, her açla açız. Her tutukluyla tutukluyuz. Mutluluk, başkaları mutsuzken, yalnızlıkla olmaz, toplulukla olur. Aç insanlar olduğunu bilirken, lokmalarım rahatlıkla boğazımdan geçmiyor; soğukta titreşenler varken, odamdaki sobamda ısınamıyorum. Bu, İsa’ca bir duygu ve duygusallık değildir. Bu, bilinçli, akılcı bir davranıştır.
104 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Yoksulluğun çocukluğu nasıl da olgunlaştırdığı izler ... mürekkep alamamak mesela . Tam evet param var dendiği an da elini cebine attığında cebin yırtık olması . Hayallerin o yırtık cepten öylece mürekkebe o koşarken kayıp gitmesi ... kedinin bile veremli anne için et çalıp çalıp getirmesi... mahalle çocukları ve konak çocuklarının hiç birine dahil olamama . Mahallede başı boş bir tavuğun geçmeyeceğini hatta mutlaka zenginin birisinin tavuğu olduğunu bildiği halde tavuğu alıp beslemeye kalkma ... Sahibi tanıdık çıkınca küçük Aziz’e hediye etmesiyle dünyaların Aziz’in olması ... Aziz’in kavgaları ... hiç kendisinin başlatmadığı ama sataşırlarsa da hiçbir şekilde altta kalmadığı bir Aziz . Daha da niceleri . En mühim meselenin de “ böyle gelmiş ama böyle gitmeyeceği felsefesi “ gelecek nesillerin çok daha iyi olmasını ve bir zamanlar kendilerinin de çocuk olduklarını unutmaması temennileriyle iç dağlayıcı bir gerçeklik hikayesi ...
104 syf.
·5/10 puan
Aziz Nesin'in çocukluk hayatını anlatıyor.Daha önce Aziz Nesin'in hiç bir kitabını okumadım.Bu kitap sans eseri elime geldi.Okudum ama zevk almadığım bir kitap oldu.
104 syf.
·15 günde·10/10 puan
Aziz Nesin'in kanaatle, itaatle, yoksullukla, yardımseverlikle geçen çocukluğu.. Biz böyleydik fakirlikle mücadele ettik ama çocuklarımız öyle olmayacak diyen bir yazar. Aziz Nesin 'e Aziz Nesin'in penceresinden bakmamı sağladı güzeldi.
104 syf.
·Puan vermedi
Bende Çocuktum... Hepimiz Cocuktuk bir zamanlar... Aziz Nesinin kendi kaleminden Aziz Nesin... Küllerden Doğmak bu olsa gerek. Annesi ile yaşadığı süreç ve kafasında oluşan ilk sorular sorgulamalar...
104 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Aziz Nesin yorum yapılamayacak kadar mükemmel bi yazarlık kabiliyetine sahip. Anlattığı hikayeler gerçekçilik ötesinde günümüz toplumunu yansıtıyor. Her kitabında ayrı bi tat ayrı bi haz var.
104 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Aziz Nesin'in hayatının bilmediğim yanlarını gördüğüm böylesi güzel bir kitabın kapağının ve baskısının kalitesizliğinin nedenini anlayamadım... Kesinlikle daha çok insana, farklı bir baskı ile ulaşmalı.
104 syf.
·2 günde
TOPLUMSAL bir bakış açısına sahip yazar Aziz Nesin'in kendi çocukluğunu kaleme aldığı kitaptır. Kitap'ta yazar kendi çocukluğundaki yaşadığı yoksulluğu, yardım severliliği, kanaatle, itaatle geçen anılarını basit bir anlatımla kaleme almıştır.
Kitabı kaleme alırken yazarın amacı genel olarak "biz çocukluk dönemimizde yoklukla, yoksullukla ve fakirlikle mücadele ettik ama çocuklarımız öyle olmayacak" demek istemektedir.
Kitap genel olarak çocukluğa Aziz Nesin'in penceresinden bakmamı sağladı. Genel olarak güzeldi.
Tavsiye eder.İyi okumalar dilerim
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
O yaşlarda babamın sıksık başı ağrırdı. Başı ağrıyınca çam yaprağını (iğne yaprak) burnuna sokup batırırdı. Burnu kan akınca baş ağrısı kesilir, rahatlardı
...Çoğunluğun yoksul olduğu ülkede, yoksulluğun değil, varlıklılığın daha utanılası olduğunu yazarlığa başlayınca anladım.
Kış soğuk, kar.. Paltom yok, üşüyorum, ellerim donuyor.
Annem haki renkten bir çanta dikti bana, kitabımı defterimi çantama koyuyorum.Soğuktan elim üşüdüğünden çantayı tutamaz kolumun altına koyardım.
Bir akşam eve geldim, annem,
-çantan nerede? dedi
Eğilip kolumun altına baktım çantam yok...
Yolda soğuktan elim uyuşmuş, parmaklarım duyarlılığını yitirmiş, çantanın düştüğünden haberim bile olmamış.

Sonraları babam bu olayı bambaşka türlü anlatırdı:
”Yepyeni bir çanta almıştım, çok pahalı bir çanta, üç gözü vardı, çok sağlamdı...O güzelim çantayı taşıdığı ilk gün düşürmemiş mi elleri üşüyüp de... vah benim oğlum.
Ağlama oğlum ben sana daha iyisini alırım, dedim.”

Babam böyle anlatırdı, babam içinden geçenleri, dileğini anlatıyordu.Dileğini olmuş sanarak, inanarak anlatıyordu.
Hiçbir zaman “baba öyle değil”diyemedim. O gülerek anlatırdı, ben gülerek dinlerdim.

Çoğumuz kendi suçumuzmuş gibi yoksulluğumuzdan utanırız. Ben de yıllarca yoksulluk ayıbımdan utandım, ta yazar olana dek...
Çoğunluğun yoksul olduğu ülkede, yoksulluğun değil, varlıklılığın daha utanılası olduğunu, yazarlığa başlayınca anladım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ben de Çocuktum
Alt başlık:
Çocuk Kitapları 3
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754183061
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Ben de Çocuktum
Ben de Çocuktum
Ben de Çocuktum
Sevgili çocuklarım, 16 yaşıma dek süren çocukluk anılarımı yazdım. Bu anılarım, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez adlı kitapta topladım. Hepsi iki cilt oldu. Değerli yazar Erdal Öz, bu iki ciltlik kitabın içinden, sizi ilgilendireceğini umduğu bölümleri seçip ayırdı. Bunları ayrı bir kitap yaptı. Kitabın adını da "Ben de Çocuktum" koyduk.

Aziz Nesin'in yazdığı "Önsöz"den

Kitabı okuyanlar 252 okur

  • Damla kızıltaş
  • Valleria P.
  • Bay D
  • Elif Kaya
  • Kader Yalçın
  • Belinay Bozkurt
  • Cansu Ergül
  • Ümmü Ersoy
  • Kardelen Narlıca
  • Mert Burak Boduroğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%6.8
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%22.7
35-44 Yaş
%31.8
45-54 Yaş
%13.6
55-64 Yaş
%2.3
65+ Yaş
%4.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.1
Erkek
%28.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.9 (27)
9
%25.8 (17)
8
%13.6 (9)
7
%4.5 (3)
6
%0
5
%1.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0