Ben De Çocuktum

8,9/10  (16 Oy) · 
60 okunma  · 
12 beğeni  · 
798 gösterim
Sevgili çocuklarım, 16 yaşıma dek süren çocukluk anılarımı yazdım. Bu anılarım, Böyle Gelmiş Böyle Gitmez adlı kitapta topladım. Hepsi iki cilt oldu. Değerli yazar Erdal Öz, bu iki ciltlik kitabın içinden, sizi ilgilendireceğini umduğu bölümleri seçip ayırdı. Bunları ayrı bir kitap yaptı. Kitabın adını da "Ben de Çocuktum" koyduk.

Aziz Nesin'in yazdığı "Önsöz"den
Oguzhan Cinbat 
10 Mar 19:51 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Aziz Nesin'in çocukluk hayatını anlatıyor.Daha önce Aziz Nesin'in hiç bir kitabını okumadım.Bu kitap sans eseri elime geldi.Okudum ama zevk almadığım bir kitap oldu.

Kadir Durukan 
21 May 13:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aziz Nesin yorum yapılamayacak kadar mükemmel bi yazarlık kabiliyetine sahip. Anlattığı hikayeler gerçekçilik ötesinde günümüz toplumunu yansıtıyor. Her kitabında ayrı bi tat ayrı bi haz var.

Kitaptan 7 Alıntı

Sadettin TANIK 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yoksullar yaşamları boyunca yalnız bikez kolaylık görürler, o da öldükten sonra; cenazeleri hemen kalkar, çabucak.

Ben De Çocuktum, Aziz NesinBen De Çocuktum, Aziz Nesin
Sadettin TANIK 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluk bile aradaki ayrımı birleştiremiyor. Sanki iki öbek olup ayrılmış sokak çocuklarıyla konak çocukları arasında görünmeyen bir perde vardı. Oysa araları on adım var yok...

Ben De Çocuktum, Aziz NesinBen De Çocuktum, Aziz Nesin
Zagor 
03 Şub 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mürekkep Yalamak
Benim kullandığım mürekkebi, para vermesin diye babam, evimizin bacasından topladığı isle kurumdan yapardı. İsle yapılanı oldukça iyiydi, ama kurumlu olanı pürtüklü oluyordu. Bu, kötü bir mürekkepti. Kağıda yayılırdı. Sonra da, yalayınca kağıttan çıkmazdı. Oysa öteki mürekkeple yanlış yazılmış bir harfi, bir kelimeyi, kağıdı dilimizle yalayarak silerdik. (Artık kullanılmaz olan "mürekkep yalamak" deyimi burdan gelir. "Biz çok mürekkep yaladık" demek, "Biz iyi yazı yazarız, iyi öğrenim gördük" demekti.)

Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 34 - Adam Yayınları 11.Basım 2004)Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 34 - Adam Yayınları 11.Basım 2004)
Zagor 
03 Şub 17:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ana
"Bütün analar, dünyanın en iyi kadınlarıdır. Benim annem de, benim annem olduğu için, dünyanın en iyi kadınıydı."

Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 21 - Adam Yayınları 11.Basım 2004)Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 21 - Adam Yayınları 11.Basım 2004)
Mehmet Sinan Gündüz 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir atasözümüz var: '' Her koyun kendi bacağından asılır''. Evet doğru her koyun kendi bacağından asılır ama Koyun olduğu için...İnsanlar koyun değil ki... Hiçbir insan yalnız kendi bacağından asılmaz; her asılanla biraz da biz asılırız- her açla açız. Her tutukluyla tutukluyuz. Mutluluk,başkaları mutsuzken yalnızlıkla olmaz, toplulukla olur. Aç insanlar olduğu bilinirken, lokmalarım rahatlıkla boğazımdan geçmiyor; soğukta titreşenler varken, odamdaki sobamda ısınamıyorum.

Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 100)Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 100)
Mehmet Sinan Gündüz 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu acılar çekilmeyecek bigün. İnsanlar eşit fırsatlarla yarışa girecekler. Bugün olduğu gibi, ayakları bağlanmış olanla, antreman yapmış olanları bilikte yarışa sokup,
-İşte hürriyet var, koşun bakalım, kim kimi geçecek!.. denilmeyecek.

Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 96)Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 96)
Özlem Akbaş 
03 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BEZ ÇANTA
Mahalle Mektebi uzak...Kış, soğuk, kar..Paltom yok...Üşüyorum, ellerim donuyor.
Annem haki renkli kalın bezden bir çanta dikti bana.Kitabımı, defterimi çantama koyuyorum.
Soğukta elim üşüdüğünden çantayı tutamazdım,kolumun altına sıkıştırırdım;soğuktan korunmak için elimi de çantanın altına alırdım.
Okul dönüşü eve gelince ellerim sızım sızım sızlar...Bir akşam, eve geldim yine, annem,
-Çantan nerde? dedi.
Eğilip kolumun altına baktım, çanta yok...Yolda, soğuktan elim uyuşmuş, parmaklarım duyarlığını yitirmiş,çantanın düştüğünden haberim bile olmamış.Dönüp baktım, aradım geçtiğim yolları;çanta yok...
Babam bu olayı, sonraları çok başka türlü anlatırdı:
-Yepyeni bir çanta almıştım...Çok pahalı bir çanta...Çok güzel bir çanta...Sağlam çanta...Üç gözü vardı çantanın..Hem de kilidi vardı çantanın...O güzelim çantayı taşıdığı ilk gün yolda düşürmemiş mi elleri üşüyüp de...Vah benim oğlum...''Çantan nerede?'' diye sorup da kolunun altında göremeyince çantayı, başladı ağlamaya...''Ağlama oğlum, ben sana daha iyisini alırım'' dedim.Daha güzel bir çanta aldım...
Babam böyle anlatırdı;anlata anlata, bu anlattıklarına iyice inanmıştı.Babam, içinden geçenleri, dileğini anlatıyordu.Dileğini olmuş sanıp, inanarak anlatıyordu.Hiçbir zaman,
-Baba öyle değildi...diyemedim.
O gülerek anlatırdı, ben de gülerek dinlerdim.
Çoğumuz kendi suçumuzmuş gibi yoksulluğumuzdan utanırız.Ben de yıllarca yoksulluk ayıbımdan utandım, taa yazar olana dek...Çoğunluğun yoksul olduğu ülkede, yoksulluğun değil, varlıklılığın daha utanılası olduğunu yazarlığa başlayınca anladım.

Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yaınları)Ben De Çocuktum, Aziz Nesin (Sayfa 22 - Adam Yaınları)