Billy Budd

8,0/10  (10 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.086 gösterim
Ülkemizde en çok Moby Dick adlı romanıyla tanınan ABD'li romancı, öykücü ve şair Herman Melville (1819-1891), güney denizlerinde geçen gençliğinin deneyimlerini yansıttığı, insan ruhunun ikilemlerini ve ikiyüzlülüğünü sergilediği yapıtlar vermiştir. Melville, genç yaşta yazı yazmaya başlamış ama eleştirmenlerce beğenilmemiş, hak ettiği üne ancak ölmünden sonra kavuşmuştur.

Billy Budd'ın yazıldığı masanın gözünde iri harflerle "Gençliğin düşlerine sadık kal!" düsturu göze çarpar. Yetmişini aşkın bilge bir yazı ustasının gençliğin yaratıcı düşlerine nasıl uzandığını ortaya koyar Billy Budd. İyi ile kötü, uygarlık ile barbarlık, toplum ile birey karşıtlıkları üstüne kurulmuş olan kitap, belli bir tarihsel plana oturtulmuş olmasına karşın Kutsal Kitap ve mitolojiye ilişkin öğeler de içeren bir epos'tur. Billy Budd güçlü kuvvetli, son derece yakışıklı, saflık derecesinde temiz yürekli, okumadan yazmadan habersiz genç bir gemicinin, doğallığın simgesi olan bir delikanlının öyküsüdür.
(Ön Kapak İçi)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  161
 • ISBN:
  9789750800191
 • Orijinal Adı:
  Billy Budd
 • Çeviri:
  Ahmet Seven
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sümeyye Gülsüm Genç 
21 Şub 12:28 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Bir insan iyi olmayı ne kadar abartabilirse o kadardan daha fazla iyi bir adam Bılly. Her yönüyle gerçek olamayacak kadar mükemmelleştirilmiş bir karakter. Denizcilik yapan Bılly bir kargaşa içerisindeyken veya tehlikeyle karşılaştığında yapması gereken herşeyi yapsa da,birdenbire duygusal yönden kışkırtıldığı zaman,sesine tutukluk veya daha beter bir hal geliyor. Bılly’nin bilinen bir ailesi yok. Doğum yeri veya soyu hakkında fikre sahip değil. Kendi tanımıyla iyi bir adamın kapı topmağına asılı olarak bulunmuş. Mürettebatında hep yakışıklı ve iyi olarak tanınmış,sevilmiş.
Bir dönem donanmada isyan kokmaya başlayınca,kitapta iyinin kötülüğünü isteyen taraf,isyanın fitilleyicisinin Bılly olduğunu ve gizli gizli planlar yaptığını söyleyerek kaptana şikayette bulunuyor. Bılly’nin gönülden iyi olduğuna inandığı için bir yüzleşme sunan kaptan kendisini savunması için üzerine gittiğinde konuşma bozukluğu çeken Bılly iftira atan kişiyi bıçaklıyor. Buna şahit olan kaptan kalbinden,gönlünden ne kadar suçsuz olduğuna inansa da askeri disipline kurban vererek siren direğinin ucundan asılmaya mahkum ediyor.Yazar bu kısmı “kötülüğün karşısında masumiyeti korumanın imkansızlığı” olarak isimlendirmiş .
Bu olaya şahit olan Bılly’yi çok seven,hep iyi olarak anımsayan insanların bu iftira karşısında sessiz kalmayı tercih etmeleri ise hiç bir iyiliğin cezasız kalmaması şeklinde yer almış.
Asıldıktan sonra vücudunun asla kıpırdamamısını doktorun pek az görülüyor olsa da kasılmaya yorması üzerine,onurlu ölmeye yoran insanlar mevcut.
Kitap oldukça kısa ve gün içerisinde bitirmeye uygun olsa bile benim biraz zamansızlığımla uzun sürdü.
Çok fazla ayrıntılı olması,cümlelerin biraz kalabalık kelimelerle kurulması,eh biraz benim ayıbım ama denizcilik terimlerini bilmemem ve bunların yoğun kullanılması sebebiyle çok rahat okuyamadım.
Hikayede bence gerçek hayatta olamayacak karakter yüklemeleri yapılmış olsa da genel olarak güzeldi,fırsatınız olursa şans verebilirsiniz.

Aykut 
 05 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Dünyanın kuralları (Hangi kuralları, 'yeni' kuralları mı? Belki.) gereği, saf ve gerçekçi olan şeyler uzun bir süre barınamaz. Dünyanın geneli kötü olduğu için o saf olan nadir şeyler de bu genele kapılıp gider. Dünyanın gereği artık maalesef bu olmuştur. Bir çamur yatağı haline gelen dünyada temiz olanlar daima kirli olanlardan daha kirli olarak kabul edilir. İşte Billy Budd'da da karşımıza çıkan konu bu.

Denizcilik ile hayatını devam ettirmeye çalışan saf, genç bir denizcinin öyküsüdür Billy Budd. Denizin insanları delirttiğini söylerler, bu kimi kimseler için geçerli olsa da, deniz bazıları içinse bir sığınma kapısı olmuştur. Çünkü denizde mavi boşluktan başka hiçbir şey yoktur. Deniz, o bazı kişileri dünyanın çamurundan korur ve muhafaza eder. Billy Budd'da bu kişilerden biri. Hayatında ne kötülüğü bilen ne de uygulayan biri. Tamamen saf bir kalbe sahip.

Bana göre bunun geçerliliğini de sorgulamamız gerek. Bir insanın kalbi tamamen saf olabilir mi? Yetiştirilme tarzı ve zeka seviyesine göre değişken bir olgu da olsa bu bizler çevremizde öyle insanlara rastlamıyor muyuz? Kendisi bahsettiğim çamurun içinde değilken herkes tarafından çamurun dibinde olduğu iddia edilen ve gereksiz yere suçlanan kişiler.

Bazı açılardan Billy, Kafka'nın Gregor Samsa'sına, Camus'un Meursault'una benziyor. Sayfalar ilerledikçe şunu daha iyi fark ediyorsunuz; sanki Billy değil de geri kalan dünyanın hepsi suçlu. Bir insan için tüm dünyayı suçlamaya değer mi? Bir savaşta ölen bir çocuk için tüm dünyayı suçlamanın doğruluğu kadar bu suçlamanın da yapılabilmesine hak vardır.

Kitabın sonlarına doğru Billy'nin çamura doğru nasıl sürüklendiğini (belki de sürüklenme illüzyonunu..) içiniz acı dolarak okuyor ve bir kez daha tüm dünyanın nasıl bir çamurun içinde yaşadığının bir kez daha farkına varıyorsunuz. Berrak denizler kadar temiz yüreği olan bir insanın nasıl 'kirletildiğinin' sancısıdır Billy Budd.

Kitaptan 9 Alıntı

Metin Pir ( Von Kleist ) 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aziz Unutulmuşluk.
Her türlü yüceliğin, her büyük davranışın akıbeti olan aziz unutulmuşluk sonunda sanki Tanrı' nın takdiriyle tedbirini alır ve her şeyi örter.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 117 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 117 - Yky)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne denir ki. /
Öyle bir dünya ki, insanoğlunun masumluğu, gerektiğinde ne zekâsının parlamasına ne de dileklerinin, amaçlarının gerçekleşmesine pek katkıda bulunmuyordu.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 58 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 58 - Yky)
Sümeyye Gülsüm Genç 
19 Şub 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Kolaylıkla saklayabildiği halde,içine yerleşmiş kötülüğü yok edemiyor; iyinin ne olduğunu idrak edebildiği halde,iyi olmaya gücü yetmiyordu.”

Billy Budd, Herman MelvilleBilly Budd, Herman Melville

Şuan elleri tetikte nöbet tutan,
Vatanı bekleyen tüm
MEHMETÇİKLERİMİZE
Selam olsun...ALLAH ım Hain Kurşunlardan Korusun...

Billy Budd, Herman MelvilleBilly Budd, Herman Melville
Metin Pir ( Von Kleist ) 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O çizgi.
Kim gökkuşağında morun bitip kavuniçinin başladığı çizgiyi kesinlikle gösterebilir? Renkler arasındaki farkı açıkça görürüz ama birinin tam nerede öbürüne karıştığını seçebilir miyiz? Delilik ve akıllılık konusunda da durum böyledir. Bariz vakalarda şüpheye gerek olmayabilir ama durumun açık seçik ortada olmadığı, aradaki farkın derece derece değiştiği bir çok vakada pek az kimse sınır çizgisini çekmek gibi bir işe kalkışır.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 101 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 101 - Yky)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dost Billy
Sis ne kadar yoğunsa, vapur için tehlike o derece büyüktür; buna rağmen çarpışmak pahasına da olsa, makinaya hız verilir. Kamarada oyun masasının başında keyifleri pek yerinde olanlar, seyir köprüsünde gözüne uyku girmeyen adamın sorumluluk duygusundan habersizdir.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 115 - Yky)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 115 - Yky)
Leva 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazı yazma konusunda insan istediği kadar ana çizgiden ayrılmama kararında olsun, bazı sapmaların kolay kolay karşı konulmayacak, baştan çıkarıcı bir çekiciliği vardır.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 39 - Yapı Kredi Yayınları)
Aykut 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kıskançlık üzerine - 1
Akıl çerçevesi içinde uzlaşmaz tutkular olan nefret ve kıskanma yine de Siyam'lı ikizler Chang ile Eng gibi birbirine yapışık olarak bir batında ortaya çıkabilirler. Peki, ama kıskanma duygusu bir gudubet midir? Ne acayiptir ki, mahkeme önünde hesap vermek durumuna düşmüş nice insanoğlu, cezanın hafifletilmesi umudu içinde işlediği korkunç suçları açınca kabul etmiştir; oysa kıskandığını, birine gıpta ettiğini ciddi olarak itiraf eden var mıdır?

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Aykut 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kıskançlık üzerine - 2
Kıskanma duygusunda bütün insanlığın tanıdığı, en aşağılık suçtan bile daha utanç verici bir şey vardır. Bu duyguya yalnızca hiç kimse sahip çıkmamakla kalmaz, üstelik aklı eren, zeki birinde de görüldüğü ciddiyetle ileri sürüldüğü zaman, hali vakti yerinde beyefendilerce reddedilir. Ama bu duygu beyinde değil de yürekte yerleşmiş olduğundan, bir kimsenin akıl ya da zeka seviyesi hiç bir zaman kıskanmaya karşı güvence sayılamaz.

Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları)Billy Budd, Herman Melville (Sayfa 71 - İş Bankası Kültür Yayınları)