Bir Dünya Yıkıldı

8,2/10  (21 Oy) · 
119 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.038 gösterim
"... Her şeyi, her hakikati biliyormuş gibi yaşayanların, hiçbir şeyi bilmediklerini gördükçe, insanlığımdan bile utanmaya başladığımı hissediyorum.

Medine'nin aydınlar arasında görünüp, eksik yanlarını idrak edemeyişi beni üzdü.

Bugün, içimde yiv yiv derinleşen duyguların ezici baskısı altında, perişan bir gönlüm var.

İçimdeki vefa borcunun sürüklediği his, acaba beni kendimden habersizce çeken bir sevdaya mı götürüyor?.."

Çaresiz, başıboş bir hayat... Yıllardır ihmal edilen insanlık ve yıkılan bir dünya... Romanlarında toplum gerçeğini tüm detaylarına inerek ele alan yazar, bu romanda da neşterini ustaca kullanıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789757544234
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Firdevs seven 
 12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ben kitabı okunmaya başladığım zaman kitabın başlarında şunlardan bahsediyordu : kendilerinin yapamayacakları işin yapabileceklermiş gibi göstermeleri yazıyordu zaten kitabın da konusu bu belkide günlük hayatımızda böyle kişileri tanıyor olabiliriz böyle kişilerden kendimizi uzak tutmaya çalışalım çünkü o kişiler başınıza büyük belalar aça bilirler.sizlerinde bu kitabı okumanızda yarar olabilir o yüzden bu kitabı mutlaka okuyun

§eďā...# 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabi okulun kütüphanesinde kitaplari incelerken rastladim, kitabi görür görmezde aşık oldum diyebilirim:D aslinda bu kitabi okumamla yeni bir yazar yeni yeni eserler keşfettim.. ne mutlu bana:D " Bir Dünya Yıkıldı " kitabi şuana kadar okuduğum en güzel romanlar arasında ilk sırada yer almakta.. kitap o kadar akıcı ve yalınki romani okurken içinde kendinizi kaybediyorsunuz... Romanda Haluk isimli karekterin başından geçen buruk bir hayat hikayesi anlatıliyor... Aslinda herşey Haluğun evlatlik verilmesiyle başlıyor...Romanı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuyun!!! Kesinlikle,,,unutamayacaksınız!!!

Bir Dünya Yıkıldı benzeri kitaplar

DİLAN^__^DEMİR 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İlk başta sıkıldığım doğru okumak istemeyip bırakmak istediğimde :/ Neyse ki bu kitabı okumamda iki kişinin büyük katkısı var biri kuzenim diğeri cok yakın arkadaşım Sedanur =) ilk sayfalar oldukça sıkıcısıkıcı, kitabı bırakın hayattan soğursunuz :D ilk 20 bilemediniz 30 sayfa dışında oldukça güzel sürükleyici ve oldukça mükemmel!
Hayatıma ve kütüphane bir yazar ve bir kitap daha eklendi iyi okumlar…

NOT: Hiçbir zaman önyargılı olmayın, hayatınızda belki de bir güzellikten mahrum kalacaksınız...

Bir dünya yıkıldı...
Sayın Ahmed Günbay Yıldız'ın okuduğum üçüncü Kitabı. Daha önce okuduğum iki kitabı da beni çok etkilemişti.
Açıkçası bu kitabı okumak planlarımda yoktu ama elime geçmişken bir günde bitireceğim dedim ve başladıktan sonra bitirene kadar da bırakamadım. Ahmed Günbay Yıldız'a gelince
Yazar yurdumuzun bağrından kopan hikayeleri o kadar gerçekçi anlatıyor ki okurken; hemen şurada bir yerlerde bu insanlar gerçekten yaşıyorlar gibi bir his bir duygu uyandırıyor. Başka yazarların "gerçek hayattan alıntıdır" diye yazdıkları kitaplar bile gerçek hayattan uzakken Ahmed Günbay Yıldız'ın kitapları tam anlamıyla size olayı yaşatıyor. Uzun zamandır bir kitabı okurken ağlamaklı olmamıştım. Her üç kitapta da acıyı, çaresizliği, umudu ve hayatın yaptığı son cilveyi doya doya yaşadım. Bu kitapta da ilk başta insanın yaptığı hataların sonucunun ne kadar ağır olabileceği daha sonra çaresizliğin insana neler yaptırabildiğini gurbetin, dışlanmışlığın ve fedakarlığın gerçek boyutunu gördüm. Ama hayat bir mücadele ve yılmamak gerek bunun sonucunda insanın amacına ulaşabileceğini anladım.
Ahmed Günbay Yıldız'ın kitapları insanı kendine bağlamakla kalmıyor, her kitabını okuduğumda diğer kitaplarının da elimin altında olupta okuyabilmeyi ümit ettim.

Not: Bu kitabı size tavsiye etmek bi yana sizden okumanızı rica edeceğim :)
...İYİ OKUMALAR

:)...Seda...(: 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Merhaba arkadaşlar çok güzel bir eser hakkında görüşümü sizlere sunmak için yine yazıyorum.
Bu kitap aslında Müslümanların Müslüman olduklarını nasıl unuttuklarını bize Haluk ve Medine 'nin hayatlarının üzerinden anlatıyor. Çoğunlukla bu tür kitaplar sıkıcı bulunup tercih edilmiyor. Fakat birazcık okusanız en azından ikinci bölüme kadar gelseniz zaten siz elinizden bırakamayacaksınız. Acı, ümit, hasret, aşk, Allah'a ve dinine bağlılık... ne ararsanız var. Okuduktan sonra hiç pişman olmayacaksınız. Keyifli okumalar...:)))

Ayşegül BENGÜ 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

gelişim çağında olan çocuklara okutabilicek bir kitap.içinden çıkılamayacak durumların varlığını ve hata kabul etmeyen bu durumları yaşamadan görmemizi sağlıyor.

Kitaptan 63 Alıntı

DİLAN^__^DEMİR 
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sırf bu yüzden, Selim'in ordusuyla Beyazıt'ın ordusu kıyasıya bir mücadeleyrmücadeleye girmişlerdi. Yasef Nasif, bu nazik durumda devreye girip, olanca gücüyle Selim'i destekliyor ve galip gelmesinde büyük çabalar harcıyordu.
Zafer artık Selim'indir.

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 99)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 99)
DİLAN^__^DEMİR 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sarayda rüşvet şebekelerini kurup adamlarını devletin en nazik noktalarına yerleştirir. Bu hal, Yeniçerinin gözünden kaçmamıştır. Tarihte, Yeniçeri ilk kez isyan eder, sloganlarla sokağa dökülür…
– Bıktık, usandık bu Yahudi tagallübünden…
Osmanlı'da ilk Yahudi aleyhtarı hareket buydu. İsyanın tek amacı Ester Kira'nın başını istemkten ibaretti… Ve saray bu şahlanışa boyun eymek zorunda kalmıştır.

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 100)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 100)
DİLAN^__^DEMİR 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kanuni, bu zaman içinde sadece suskun ve şaşkın bir baba hüviyetindedir. Selim, Beyazıt'ı teslim alır almaz idam ettirmişti. Onun hemen peşindem kundakta kalan kardeşini de boğdurtunca, Osmanlı sarayında tek şehzadedir artık. Böylece Cihanşumul bir imparatorluğun temel taşları ne yazık ki sallanmaya başlamıştır…

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 100)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 100)

İnanç kalbine işlemiş haberi yok.
Az önce inanmadığını söyleyen kız, Haluk'la vedalaşırken "Allaha ısmarladık" diyerek yanından ayrılmıştı.

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 112 - Timaş Yayınları)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 112 - Timaş Yayınları)
DİLAN^__^DEMİR 
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Jön Türkler, Yahudiler ve dönemlerin yetiştirip İttihat ve Terakki'ye katılışı, Osmanlı'yı 31 Mart Vakası'na kadar getirdi. O şuuru, dilersen Vatan ve Millet Şairi diye adlandırılan bir sahte aydın mısraından dinle. Sultan Hamid'e hain bir Ermeni tarafından atılan, hedefine ulaşamamış bombanın adına ağıt yakılarak satırlaştırılan bir şiir:
"Ey şanlı avcı dâmını beyhude kuramadın.
Attın… Fakat yazik ki, yazıklar ki vuramadın."

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 102)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 102)
DİLAN^__^DEMİR 
 09 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Üçüncü Murat, rüşvet, iltimas belasını susturamamış, devlet teşlikatı gittikçe bozulmaya başlamıştı. Osmanlı'ya hayatiyet veren ruhun idari makamlardan çekilişi ile çöküşü daha da hızlanmıştı. İltimas ve rüşvet, sefahat, liyakat ve ehliyetin ele geçirmesi, iktisadi ve ticari hayatın el değiştirmesi, ahlâk bozulmasınının hızlanmasını, sarrafın kısmı azamının Yahudi olması ve peşinden mültezimlerin doğuşu… Fitnenin ittihat ve Terakkicilerin beyni olan, Emannual Karaso…

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 102)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 102)
Hayri ÖZDEMİR 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan da dünyaya gelmeden evvel bir çekirdekti. Mezara bir çekirdek olarak girecektir."

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 150)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 150)

İnsanlar paçavra değil kadın. Dilediğin vakit alıp satamazsın. Kızdığın zaman çöplüğe atamazsın.

Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 42 - Timaş yayınları, 30. Baskı)Bir Dünya Yıkıldı, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 42 - Timaş yayınları, 30. Baskı)