Azat Kuşları

7,8/10  (15 Oy) · 
84 okunma  · 
12 beğeni  · 
735 gösterim
Halkımızın gerçeklerini, onların derdini, kederini ve sosyal meselelerini ele alarak işleyen romancımız Ahmed Günbay Yıldız'ın "Azat Kuşları" kısa zamanda üst üste yeni baskılar yaptı...
Bu roman, romancının gözlemlerine dayanan ve halka malolmuş gerçek bir hayat hikayesidir.
Sosyal değerleri dumura uğratılan küçük bir köy örneğiyle, koca bir toplumdaki çözülüşü ve ferdi çözüm arayışlarını gündeme getiren yazar, aynı zamanda çözüm için birtakım ipuçları da vermektedir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789757544241
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
EsengüL 
 Dün 14:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Azat Kuşları... İlk Ahmed Günbay Yıldız okuma deneyimim... Ne zaman Türk edebiyatından bir yazar okumaya başlayacağım diye niyetlensem anında bir çekimserlikle uzaklaşırdım.

Azat Kuşları, 11 kitaplık bir etkinliğin parçası... Azat Kuşları'nı, kitapları birlikte okuyacağımız arkadaşımın verdiği cesaretle okudum. Sonuçta ilk okuyuşum olacaktı. Ona teşekkür ediyorum. :)

Henüz dün akşam elime aldım. Bitirmeden de bırakamadım tabi. Az önce arka kapağını kapattım ve sıcağı sıcağına yorum yapmaya koştum.

Öncelikle bir değil, birden fazla kitabı olan Ahmed Günbay'ın okumadığım diğer kitaplarını da listeye ekledim. Bunun sebebi ise; 'Ahmed Günbay'ın dile hakimiyeti, dili işleyişi, akıcılığı, anlatımı ve üslubu' oldu.

Her nedense bizim edebiyatımızdaki yazarları okurken dili kullanışlarına önem vererek seçimler yaparım. Tabi vazgeçilmez bir huy edindim bunu.

Azat Kuşları, köy yaşamını, köy insanlarını, buradaki insanların birbiriyle olan ilişkilerini gerek toplumsal gerekse psikolojik anlamda tüm sadeliğiyle okura yansıtıyor. Kitabın giriş kısmını başlatan Abalı'nın yedi çocuğu, göçü, ardındansa Hoyrat, Baykuş, Öfkeli, Hasan, Rabia, Rana, Muhlise... Karakter kadrosunun genişliğiyle birlikte her birinin hayatını işlemiş yazar, bu kitabında.

Beklentimin üzerinde bir kitap okumuşum meğer... Okunulası ve beğenilesi bir yazar Ahmed Günbay.

Kitaptan 10 Alıntı

EsengüL 
Dün 10:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bozuk başlar, bozuk toplumlar hazırlar," dedi. "İlk önce başınızı düzeltin!"

Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 118 - Timaş Yayınları - 38. Baskı - 2016)Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 118 - Timaş Yayınları - 38. Baskı - 2016)
EsengüL 
26 May 22:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Dünler yerini gergin yarınlara devrederek geçiyordu."

Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 6 - Timaş Yayınları - 38. Baskı - 2016)Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 6 - Timaş Yayınları - 38. Baskı - 2016)

Kulların işlediği günahın adına kader denilseydi, yeryüzünde suçlu insana rastlamak mümkün olmazdı.Günah işleyip adına 'kader' demek, kadere iftira olur.

Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 187 - Timaş Yayınları - 39. Baskı)Azat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız (Sayfa 187 - Timaş Yayınları - 39. Baskı)

"Bulutlar gökyüzünü, koyu bir karanlığın kucağına terk etmişti… Anlaşılan toprak ananın siparişi vardı."

Azat Kuşları, Ahmed Günbay YıldızAzat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız

Yeryüzü susuzdu… Direksiz göklerin üzerinde, okyanusları barındıran bulutlar, anlaşılan bu toprakların nasibini ölçülü bir biçimde bırakıp geçeceklerdi…

Azat Kuşları, Ahmed Günbay YıldızAzat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız

Kur’an caddesinden yürüyenlerin, en amansız dalgalarıyla kuduran okyanusların, azgın sularında bile selâmet yollarını bulacağı bir gerçekti.

Azat Kuşları, Ahmed Günbay YıldızAzat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız

Ezberlediği yolları adımlarken, gözleri, yeryüzüne kadar alçalıp çöreklenen, kara bulutların üzerindeydi.

Azat Kuşları, Ahmed Günbay YıldızAzat Kuşları, Ahmed Günbay Yıldız