Bir Savaş Vardı

John Steinbeck

Bir Savaş Vardı Yorumları ve İncelemeleri

Bir Savaş Vardı yorumları ve incelemelerini, Bir Savaş Vardı kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Bir Savaş Vardı puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

7.510 üzerinden
145 Kişi · 35 İnceleme
238 syf.
8/10 puan verdi
·
5 saatte okudu
~~~JohnSteinbeckKülliyatı~~~
Nobelli yazar John Steinbeck ten savaşın acılarını hissettiren 1anlatı. Steinbeck bu kitapta cephelerde yürütülen savaşın, II. Dünya Savaşı'nın bilinmeyen yanlarını, Amerika, İngiltere, Avrupa ülkeleri, Afrika ve Akdeniz e kadar götürüp, insani acılar karşısında duyarlı 1şekilde tüm durumları en içten haliyle aktarırken, önemsiz gibi görünen küçük olayları, ince ayrıntıları, en insani haliyle anlatır... Dışardan bakıldığında yine herşeyden bihaber insanların nasıl 1kurmaca içinde olduklarını bilmeden katıldıkları savaşta göreceli zaman, yakınların sık sık hatırlandığı durumlarda TV de bizi güçlü görsünler diye takındıkları iyi görünme hali, nasıl ketum hale geldikleri, en çok istedikleri uykuda bile tedirginlik durumu, kendini filmde gibi hissedip gerçekliğin içinde oluşan korkular, gerçek savaş içinde gerçeğe inanmamak, yaşamın 1aninda yaşama tekrardan tutanabilmeyi umut etmek (ben bu umudu yitireli çok oldu ki) ama aslında ülkelerin oyunun içinde olup herşeyin yazılanlardan değil gerçekten yaşanmış olması yine bana acı veriyor... Savaşın saçmalığı, ülkelerin oyunundan oluşan durumlar içinde arada harcanan insanların anlatıldığı "Bir Savaş Vardı" farklı bakış açısı ve durumlarıyla severek okudum, tavsiyemdir...
Bir Savaş Vardı
Bir Savaş VardıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015495 okunma
238 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
John Steinbeck'in her kitabı çok güzel gerçekten. II. Dünya Savaşı'nda olan biteni bir savaş muhabirinin gözünden anlatıyor Steinbeck. Belgesel tadında bir roman. Savaşın içindeki hiçbir detayı atlamadan o kadar güzel anlatıyor ki, adeta savaşı yaşıyorsunuz. Destroyerlerden üniformalı keçiye, pembe pijamalı adamdan, tavşan ayaklarından, bozuk paralara, askerlerin psikolojileri, davranış biçimleri, savaşın içinde nasıl bir hayat yaşanıyorsa bunu gözler önüne sermiş.. Kitapta yok yok. O kadar dolu bir kitap. Yazar savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu, insanların hayatlarını ve sağlıklarını nasıl etkilediğini ve daha bir sürü ayrıntısıyla anlatmış durmuş. Önemli bir kitap ve hiç bir yerinde sıkılmadan okudum diyebilirim. Steinbeck'in her kitabı okunur..
Bir Savaş Vardı
Bir Savaş VardıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015495 okunma
Reklam
238 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Kitabı okumaya başlamadan birkaç gün önce tiyatroya gitmiştim. Öncelikle tiyatrodan bahsedeceğim. Tek kişilik bir gösteriydi. Bu kitap ve Boris Vian’ın karıncalar adlı kitabından uyarlama bir oyundu. Mert Turak’ın gösterisine tek kelime ile bayıldım. Kitabı okurken tiyatroda olan replikleri onun sesiyle okudum resmen. Eğer şehrinize gelirse kesinlikle gidilmesi gerekir. Kitaba gelecek olursak; bu kitap, ikinci dünya savaşı sırasında gazetelere yollanmış anıların birleşmesinden oluşuyor. Steinbeck orduya muhabir olarak katılmış ve yazdığı yazıları diğer muhabirlerden çok farklı bir bakış açısı ile yazmış. Steinbeck yine ustalığını konuşturmuş diyebilirim. Sanki deneme değil, roman okuyormuş hissi uyandırdı. Savaşın vahşetini, askerlerin duygularını kendi üslubu ile anlatmış. Yazılarını çok uzun tutmaması, bazen tutamaması ( savaş zamanı yazıldığı için sansüre maruz kalmış ) kitabı daha güzel kılmış bence. Okumanızı tavsiye edeceğim, güzel bir çalışma olmuş. Keyifli okumalar.
Bir Savaş Vardı
Bir Savaş VardıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015495 okunma
238 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Merhabalar, Bu ay Steinbeck'ten Bir Savaş Vardı'yı okudum. İkinci Dünya Savaşı sırasında muhabir olarak çeşitli cephelerde bulunmuş yazar ve bu kitap da cephelerdeyken yazdığı yazılarının derlendiği bir eser. Steinbeck'in bu eserde savaşı anlattığı ya da kanlı, aksiyonlu sahneler yazdığı düşünülmesin öncelikle. Steinbeck her zamanki gibi olaydan çok karakterleri ve onların günlük rutinlerindeki düzenini ve ruh halini kaleme almış. Gerek komutanlar gerekse birliğe yeni katılmış askerlerin ruh hallerini okuyoruz. Bunlar kısa kısa günlük olarak bir Londra'daki birlikte bir Cezayir taraflarındaki birliklerde ele alınmış yazılar. Bölümler arasında çoğu zaman bir bağlantı olmadığı için kimine sıkıcı gelebilir ama ben sıkılmadan okudum. Kalemiyse her zamanki gibi oldukça akıcıydı yazarın. Ben severek okumuş olsam da herkesin sevebileceği bir eser olmayabilir. Herkese iyi okumalar diliyorum.
Bir Savaş Vardı
Bir Savaş VardıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015495 okunma
238 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
Bir Savaş Vardı John Steinbeck,  Gazap Üzümleri'ni yazmış dünya çapında ün kazanmış olmasına rağmen İkinci Dünya Savaşı'na katılmak istiyordur. Uzun çabalardan sonra istediği fırsat önüne çıkmıştır. New York Herald Tribune muhabiri olarak savaşı izleyecek, gazeteye izlenimlerini yazacaktır. Kırk bir yaşındayken, yeni evlendiği eşini de geride bırakarak kendini savaşın ortasına atıyor... Bu eser de, o dönemde kaleme aldığı denemelerinden oluşuyor. Steinbeck; İngiltere, İtalya ve Afrika cephelerinde bulunmuş, savaşa yakından şahit olmuştur. Sadece savaş da değil, o şartlar altında kalan askerleri, çocukları o kadar güzel gözlemlemiş ki... Sakız isteyen küçük çocukları, bombalanmış şehirleri, askerlerin cephede hazırlanmasını, birbirlerine yaptığı şakaları, savaş döneminde çıkan söylentileri, ritüelleri ve daha pek çok şeyi okuyucuya sunmuştur. Savaşla ilgili denemelerden oluşan bu kitap başta 'sıkılır mıyım' diye düşündürse de kısa kısa hikayeleriyle hiç de öyle olmadığını gösterdi. Her şeyi tam dozunda anlatmış, oldukca akıcı bir eser. Tavsiye ederim.
Bir Savaş Vardı
Bir Savaş VardıJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015495 okunma
Reklam
32 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.