Bir Yumak Mutluluk Blossom Street Serisi 2

7,7/10  (184 Oy) · 
1.059 okunma  · 
157 beğeni  · 
3.582 gösterim
Macomber, gerçek kaderlerinin peşinden koşmak için eski hayatlarından vazgeçen insanların hikâyesini çok samimi bir dille anlatıyor."
-Booklist-

"Hayatları birbiriyle kesişen dört kadın aracılığıyla insan ilişkilerine içten bir bakış."
-Midwest Book Review-

"Macomber müthiş bir öykücü... Çizdiği karakterler son derece derin ve gerçekçi."
-Publishers Weekly-

"Debbie Macomber yüreğiyle yazıyor."
-Library Journal-

Kitapları bütün dünyada 140 milyondan fazla satan ve birçok dile çevrilen Debbie Macomber, yürek ısıtan romanı Küçük Mucizeler Dükkânı'ndan sonra yepyeni bir sayfa açıyor.

Geçmişte yaşadıklarım bana şunu öğretti: Hepimiz bu dünyaya, hayatımızı en iyi şekilde yaşamak için geliyoruz ve inanın bana, hayat saklanarak, umutsuzluklarla, pişmanlıklarla harcanamayacak kadar kısa. Dertler ve sıkıntılarla boğuşurken her gün, bir öncekinin aynısı gibi görünmeye başlıyor. Oysaki her yeni gün kendi mucizelerini de beraberinde getiriyor. Hem de en beklenmedik anlarda...

Doğduğumuz andan itibaren hepimize birer yumak iplik veriliyor; bundan mutluluğun desenlerini örmek ise bizim elimizde...

Bu kitapla keyifli bir mola verip, hayatın karmaşasından uzaklaşacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786055420659
 • Orijinal Adı:
  A Good Yarn
 • Çeviri:
  Ozan Aydın
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Kitap ilk kitaba göre çok sıkıcı,soğuk ve biraz da çakmaydı. İlk kitaptaki gibi birkaç yeni insanın bir kursa gelmesi ile başlayan olaylar silsilesi onları iyi dostlar yapar tarzı yazılması artık biraz taklit olmuş diğerini okumamış olana güzel ama

-İpucu İçerir-

Bir Yumak Mutluluk. Kitabın adı bile güzel düşünülmüş aslında. Bazen zor zamanlarımızda bir yumak kadar mutluluk bile bize yetebilir. Neyse gelelim kitaba,
Debbie'nin çok sade ve akıcı bir dili var (ve bunu seviyorum) ve okurken zerre sıkılmadım. Birçok insan bu kitaplara pek alışkın olmaz, sürekli daha heyecanlısını ister, aksiyon ister.
Bense bu konuda daha düşük bir seviyedeyim diyebilirim, ilgimi çeken bir kitap olsun da, konusu vs. hiç önemli değil. Bu romanda ise Jacqui,Carol ve Alix'ten sonra kursa (çorap kursu) katılan üç yeni karakter vardı. Ve her birinin yaşadığı belli başlı problemler, zorluklar vardı.
Bunları ise zamanla ve kurdukları güzel ilişkilerle aşmayı başardılar. Grant'in Bethanne'den boşanmasına rağmen ikisinin sıkça karşılaşması ve bu kadar çok konuşmalarını garipsediğimi söyleyebilirim. Benzer durum bizim kültürümüzde olsa bir daha birbirlerini görmek istemez iki taraf da. Tabi ortada çocuk varsa ayrı.
Ondan sonra Elise'ın Maverick'in haline rağmen ona karşı koyamamasına sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Ama söz konusu ölümcül hastalıklar olunca her şey unutulup gidiyor. Aslında hiç değmeyecek şeylerden ötürü birbirimizi kırıp üzüyoruz bu hayatta.
En olgun davrananın yine baş karakterimiz Lydia olduğunu düşünüyorum. Brad'ın ondan ayrılma isteğine Cody açısından anlayışla karşılayabilmesi özellikle. Her kadın bunu kolay kolay yapamaz. Ama olumlu düşünebilmeyi becerebiliyor. Ve en küçük şeylerle bile (örgü) mutlu olabiliyor. Ve bunu çevresine de saçıyor.
Kitabın sonuna doğru Bethanne'e, Courtney'e ve Matt'a yardım eden kişinin Maverick olacağını hiç tahmin edememiştim. Paul ve Grant değilse Elise olabilir demiştim ama orada özellikle ''Beyefendi'' diye bahsedilmişti. Maverick de ne kumarkeşmiş arkadaş :) Öyle ya da böyle kumar birçok kötülüğün öncüsüdür. Siz, siz olun kumardan uzak durun. Yeri gelir yuvaları bile dağıtır.
Bu arada dikkatimi çeken bir diğer nokta ise Carol'dan çok ama çok az bahsedilmiş olması. Alix pastanede çalışıyor ve Jordan ile kilisede gönüllü olarak yardım ediyor, Jacqui ise torununu severken dünya turlarına çıkıyor. Ama Carol'dan sadece bir kez bahsedilmişti, o da evlatlık bebeği Cameron'a bakması. Onun dışında bir kez bile adı geçmedi. Her neyse.
Bakalım diğer kitaplarında nelerle karşılaşacağım.

Sevgili okurlar, bu seriyi (Blossom Sokağı) sizlere ''Çerezlik'' niyetine tavsiye ederim. Ve yorumumu okurken öğreneceğiniz şeyler için sakın ola pişmanlık duymayın çünkü en tepede uyardım sizleri. Herkese en az bir yumak mutluluk dolu günler dilerim.

Merve Akpınar 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Vakit geçirmek için okunabilecek kitaplardan. Çok fazla edebi değeri olmayan, birbirinden farklı 4 kişinin bir mahallede kesişen hayatlarını ve yaşadıkları değişimleri anlatan samimi bir kitap. Ancak içerisinde çok fazla klişe barındırıyor.

Bu kitapta da serinin ilk kitabındaki gibi kursa yeni gelen 3 farklı kişinin hayatlarını, sevinçlerini, üzüntülerini, umutlarını, hayal kırıklıklarını yaşıyoruz. Açıkçası ben ilk kitabı daha çok sevmiştim ve bu kitabı biraz zorlama gibi hissettim. Kitaptaki karakterleriyle yine bir oluyorsunuz hepsi arkadaşınız gibi oluyor. Eğer okumayı düşunüyorsanız ilk önce "Küçük Mucizeler Dükkanı" kitabını okumanızı tavsiye ederim bu kitap onun devamı şeklinde ama okumazsanızda çok bi eksiklik hissetmezsiniz ama açıkçası ben onu daha çok sevdiğim için ilk onu okumanızı tavsiye ederim.

Daha çok okuma aşkına yeni tutulup da biraz aşk, biraz umut, çokça TV filmi tadını arayanlar için; sıcacık hislerle, sizi yormadan ilerleyip giden yumuşacık bir roman. Kişisel fikrim fazlaca basit ve her karakterin tekrar tekrar geçmişini anlattığı için bazen sinir bozucu olabildiği. Ama hikaye örüntüsü güzeldi, genele bakınca dediğim gibi yumuşacıktı. Ha ben bu kitabı tekrar tekrar okumam ama 20 yaşını geçmiş her kadına öneririm. Zira tam bir "kız romanı" :)

Neslihan Cayirci 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Once Küçük Mucizeler Dükkânı isimli kitabı okuyup ardından bu kitabı okumanizi öneririm. Bir devam kitabi niteliğinde. Farklı dört karakterin yaşamını yine ustaca kurgulamis ve akıcı, sizi yormayan bir derleme yapılmış. Guzel bir kitap olmuş.

Ceren Acer 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsana ne kadar acı verse de yer yer okuyucu umudunda varlığını hissedip mutlu olabiliyor. Bu kitabı okurken kendimi karakterlerden biri gibi hissettim. Onlarla mutlu olup onlarla üzüldüm kitap beni içine fazlasıyla çekti kitabı okurken zaman kavramını unuttum. Siz de bu kitabın içinde kaybolmak istiyorsanız okumalısınız.

~G. Poyraz~ 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yeni kursiyerlerle Küçük Mucizeler Dükkanı hikayesi devam ediyor. İlk kitapta olduğu gibi dinlendirici, akıcı bir anlatımı var. Edebi bir beklentiniz olmadan, boş zamanlarda okunacak nitelikte.

Ayşe Zengin 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Küçük bir tuhafiye dükkanı, samimi arkadaşlar, sakin bir hayat.. Herkesin isteyeceği bir yaşam şekli... Aile, arkadaşlık ve aşk üzerine düşündüren bir macera...

Fatma Uzun 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap ile 3 yeni arkadaşım daha oldu. (Küçük muziceler dükkanı kitabında da 4 arkadaş edinmiştim) sıkılmadan okunabilecek akıcı, kendini okutan bir kitap. Her daim mutlu sonla biten hikayeler okumak, yaşadığımız zor hayatta insana umut veriyor, mutlu ediyor. Mucizeler dükkanına dönüş kitabını da okumayı düşünüyorum. (Yazarın örgü örmeyi bu kadar mucizevi bir şey haline getirmesi çoğu zaman tuhaf geliyor. Örgü örmek hakkındaki kısımları abartmasa diyorum ama yazar tam bir örgü aşığı olduğundan bahsetmiş. Merak ettiğim şey ise örgüden fırsat bulup hangi ara kitaplarını yazıyor acaba ?)
Küçük mucizeler dükkanı kitabında en çok Alix karakterini beğenmiştim. Bu kitapta ise en sevdiğim karakter Courtney Pulanski...

Hilal 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Geçmişte yaşadıklarım bana şunu öğretti: Hepimiz bu dünyaya, hayatımızı en iyi şekilde yaşamak için geliyoruz ve inanın bana, hayat saklanarak, umutsuzluklarla, pişmanlıklarla harcanamayacak kadar kısa. Dertler ve sıkıntılarla boğuşurken her gün, bir öncekinin aynısı gibi görünmeye başlıyor. Oysaki her yeni gün kendi mucizelerini de beraberinde getiriyor. Hem de en
beklenmedik anlarda...

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

''Elle çorap örmek, tarihle aramızda bir bağ kurar; günümüzde de faydalanmaya devam ettiğimiz beceri ve teknikleri kullanmış örgücülerin hayatlarına bir bakış atmamızı sağlar.''

Nancy Bush

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 11)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 11)
ecicekk 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğduğumuz andan itibaren hepimize birer yumak iplik veriliyor; bundan mutluluğun desenlerini örmek ise bizim elimizde...

Bir Yumak Mutluluk, Debbie MacomberBir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber

''Gerçek'' çorap; dikkatlice örülmüş, ayağa tam oturan, el yapımı olandır; makinelerde yapılanlar ise onların taklitlerinden ibarettir.
Diane Soucy

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 87)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 87)

''İyi bir örgücü olmak için şansınızı denemekten çekinmeyin. Örgü örmek, paraşütle gökten atlamak kadar tehlikeli değildir, hataların telafisine fırsat tanır.''
Lucy Neatby

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 115)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 115)

''Çorap örmek, bizlere engelleri -manşeti,topuğu, ayağı ve parmakları- birer birer aşmayı ve böylece adım attığımız zorlu yolda yılmamayı öğretir.''

Kathy Zimmerman

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 473)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 473)

''Güzel bir yumağı, ipi ve kurguyu severim. Örgü örmenin bana yaşattığı sevinci, bir de kitap okumayla yaşarım!''

Priscilla A. Gibson-Roberts

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 403)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 403)

''Örgü örmek; insanın ellerini çalıştırıp zihnini rahatlatan, ruhunu özgürleştiren bir meditasyondur.''

Darlene Hayes

Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 234)Bir Yumak Mutluluk, Debbie Macomber (Sayfa 234)
4 /