Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları

7,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
7 beğeni  · 
438 gösterim
"Yumurtalardan korkuyorum…O hiçbir deliği olmayan, yuvarlak beyaz şeyler…"
-Alfred Hitchcock-
Tamam, yaratıcılıkta sınır tanımayan bu şahsiyetlerin sizin bizim gibi hayatları olmasını zaten beklemiyorduk. Ama Francis Ford Coppola hangi akla hizmet 3D pornografik film çekmiş olabilir ki? Ya da Chaplin neden haftalarca banyo yapmayı reddeder? Stanley Kubrick uzaylı paranoyasını bir sigorta poliçesiyle taçlandırdı mı? Woody Allen gibi henüz beşikteyken depresyona girmek, Ingmar Bergman gibi evini iki ruhla paylaştığını düşünmek, Martin Scorsese gibi ayın on birinci günlerinde uçağa binmemek ya da Kurosawa gibi setin ortasında "tükenmişlik sendromuna" yakalanmak bu mesleğin parçası mı? Ve siz bir kitabı okurken kaç kez "Yok artık, bu kadar da değil!" diyebilirsiniz?
Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Luis Buñuel'den Quentin Tarantino'ya, sinemanın yönünü değiştirmiş dâhilerin sıradışı hayatlarını, garip set ritüellerini, ilginç kişilik özelliklerini, tuhaf alışkanlıklarını ve patolojik zaaflarını, tüm çarpıcılığıyla -ve sansürsüz- ortaya koyuyor.
Işıklar sönsün! Film başlasın!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786054729265
 • Çeviri:
  Emre Gözgü
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nazlıcan Yazıcı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hepimizin bildiği ünlü yönetmenlerin hayatlarını, yaptıklarını eğlenceli dille okumak istiyorsanız bu kitap tam sizlik. Okurken eğlenip daha iyi öğreneceksiniz. Aynı yazarın diğer bir kitabı olan 'Ünlü Ressamların Gizli Hayatları'nı da okumanızı tavsiye ederim.

yelda sever 
08 Şub 10:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

çoğunun tuhaf huyları olduğunu daha önceden okumuş, duymuştum. ama bazılarının resmen deli olduğuna kanaat getirdim :) bu adamlar bu kadar "kırık bir kafa"ya sahip olmasalar acaba bu filmler ortaya çıkar mıydı ?

Kitaptan 12 Alıntı

" Ingmar Bergman, filmlerinde bol miktarda hayalete yer vermektedir. O yüzden, İsveç'teki evine iki ruhun - bir yargıç ve bir ayakkabı tamircisi - musallat olduğunu iddia etmesine şaşırmamak gerekir."

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 111 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 111 - Domingo Yayıncılık)

" Elia Kazan üç evlilik yaptı. Ama Hollywood'un gelmiş geçmiş en büyük zamparaları arasında sayılan biri için evlilik yüzüğü çok da bir şey ifade etmiyordu. "

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 91 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 91 - Domingo Yayıncılık)

" Elia Kazan ve Marilyn Monroe, seviştikten sonra, Monroe' nun müstakbel kocası Arthur Miller'in bir fotoğrafına bakarak özlem ve hüzünle karışık düşüncelere dalarlardı."

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 91 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 91 - Domingo Yayıncılık)

"Sinemada birçok başyapıta imza atan Akira Kurosawa, hayallerinin projesi olan bir Godzilla filmini finanse etmesi için hiç kimseyi ikna etmeyi başaramamıştır."

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 99 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 99 - Domingo Yayıncılık)

" ' İçimdeki şeytanların dizginlerini elimde tutmayı hep başarmışımdır. ' diye yazdı bir keresinde Ingmar Bergman. ' Ve böylece bir işe yaramak zorunda kaldılar.' "

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 109 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 109 - Domingo Yayıncılık)

" Chaplin'in anne babası 1889'da doğumundan kısa bir süre sonra ayrıldı. Alkolik babası ölene kadar içmeye devam etti. Annesi ise akıl hastanesinde yattı. "

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 24 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 24 - Domingo Yayıncılık)

" Eski bir asistanına göre, Chaplin bir gömlek alıp, onu giyebildiği kadar giydikten sonra çöpe atarak giysi masraflarından tasarruf yapabileceğine inanıyordu. Bu durum, özellikle yaz aylarında dehşet verici sonuçlar doğurmaktaydı."

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 28 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 28 - Domingo Yayıncılık)

"Hitchcock'un kadın kıyafetleri giyme tutkusu efsaneydi. Hollywood'daki evinde kendisini ziyaret eden arkadaşlarını eğlendirmek için bir kadınmış gibi giyinip kuşanmasıyla tanınıyordu."

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 61 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 61 - Domingo Yayıncılık)

" Hastalık derecesinde bir disipline sahip olmasıyla ünlü Akira Kirosawa, mükemmeliyetçiliğini atalarından almıştır. Kelimenin tam anlamıyla bir samuray soyundan gelmektedir. "

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 94 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 94 - Domingo Yayıncılık)

" Yalnız bir çocuk olarak Hitchcock, sığınacağı limanı kendi saplantılarında bulmuştu. Mesela tren tarifeleriyle kafayı bozmuştu - bir dönem İngiltere'deki neredeyse tüm hatların kalkış-varış saatlerini ezberlemişti. "

Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 55 - Domingo Yayıncılık)Büyük Yönetmenlerin Gizli Hayatları, Robert Schnakenberg (Sayfa 55 - Domingo Yayıncılık)
2 /