·
Okunma
·
Beğeni
·
1.810
Gösterim
Adı:
Çaresaz
Baskı tarihi:
10 Ekim 2006
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754472219
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Çaresaz
Çaresaz
Halide Edip Adıvar’ın aşk-mantık, imam nikahı-resmi nikah gibi kavramları sorguladığı bu eseri, Cumhuriyet’in getirdiği yeni ve modern bir dünyanın aydınlarından küçük bir grubun yaşamına tutulan bir ayna.
80 syf.
·Puan vermedi
Halide Edip Adıvar'dan okuduğum ilk eser. İçerisinde bilmediğim kelimeler fazlaca vardı fakat her sayfanın alt kısmında hepsinin anlamı yazıyordu bu çok güzel bir detay. Konusuna gelecek olursam; aşk-mantık,imam nikahı-resmi nikah gibi kavramları sorgulayan bir olaya sahip. Çaresaz belki ilk etapta size çaresiz gibi bir anlam çağrıştırabilir fakat çare bulan anlamına geliyor. 103 sayfadan oluşan bu roman bir çırpıda bitecek bir türden. İçeriğinden de bahsetmek gerekirse şu şekilde: Çaresiz babasına hasta yatağında bakar ve bu sayede hastalarla ilgili tüm detayları öğrenir. Babası vefat ettikten sonra Münir'in evinde münir'in annesine bakmaya başlar ve evde ona da bir oda verilir. Bu odada öğretmen olduğu için öğrencilere özel ders verir. Münir ile arasında kuvvetli bir bağ oluşur fakat Münir bu kuvvetli bağa rağmen Çaresaz'a sadece imam nikahı kıyar sırf başka bir kadınla münasebeti olursa ve resmi nikah isterse diye boşanma olayı olmaşın diye. Fazla detaya girip tüm olayı anlatmakta istemiyorum heyecanı kaçmasın Okumayan ve Halide Edip ile tanışmak isteyen herkese tavsiye ederim.
80 syf.
·Beğendi·7/10
"Çaresaz" yani "çare bulan" ilk olarak 24 Eylül-18 Ekim (1961) tarihleri arasında Cumhuriyet gazetesinde bir dizi halinde yayımlanmış..Sonrasında 1971 yılında kitap olarak Âkile Hanım Sokağı ile bir arada basılmış.. Can yayınları tarafından basılan bu yayım ise Halide Edip hayatta iken Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan yani ilkbaskı hali.. Özellikle yazarın üslubuna ve diline sadık kalmak adına sadeleştirme yapılmamış ki zaten sayfa altlarında gerekli görülen kelimeler için açıklama yapılmış.. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.. Dili gayet anlaşılır ve oldukça da akıcı..Zaten incecik bir kitap hemen okuyup bitiriyorsunuz.. Aslında okurken keşke dedim onların psikolojisini anlamak adına daha çok karakter tahlili olsaydı.. Sanki biraz yüzeysel geldi bana.. İmam nikahı-resmi nikah-aşk-mantık gibi konuları içinde barındırıyor.. Biraz sinir bozucu bir konuya sahip, okurken beni daha iyi anlayacaksınız..
80 syf.
·1 günde·5/10
İmam nikahı ve resmi nikahın aynı anda farklı kadınlarla kıyıldığını görüyorsunuz. Hem de bir hakim tarafından. Okurken kurgusal yönden zayıf olduğunu düşündüm. Zira hiçbir kadın Çaresaz kadar tahammül edemez. Tahammül etmek diyorum çünkü kötü şeylere tahammül edilir. Ruh evliliği yaptığını ileri sürerek çaresaz ile imam nikahı yapan genç hakim resmi nikaha yanaşmaz. Çünkü aklı, kalbi ,bedeni başkasına kayarsa imam nikahından caymak daha kolaydır. Nitekim aklı kayar da. Sonunda yine Çaresaz'a döner. Beğendiğim tek yön Çaresaz'ın ayaklarının üstünde durabilmesi. O kadar ayakları üzerinde duruyor ki biriktirdiği parayı imam nikahlı ruh eşine veriyor. Resmi nikahla alacağı kadına yüzük alabilsin diye. Değişik bir kitaptı diyebilirim. Bol bol Halide Edib'in hayatından izler taşıyor.
80 syf.
Uzun zamandır böyle güzel bir kitap okumamıştım. Halide Edip hanım gerçekten çok güzel yazmış insana hayattan derslerde veriyor bir solukta okudum, etkisi hala üzerimde. Beni alıp eski zamanlara, insanların daha masum olduğu zamana götürdü. Çok mutlu oldum.
80 syf.
·4/10
Halide Edip gelenekleri sorgulamaya çalışmış özellikle de nikah olayını sorgulamak istemiş ama tatmin edici olduğunu düşünmüyorum.
80 syf.
·3 günde·7/10
Halide Edib Adıvar`ın uzun romanlarının aksine çerezlik bir kitap.İyilik meleği Mediha`nın zamanla Münir`e aşık olması fakat Münir`in belki başka bir kadına aşık olurum diyerek Mediha'yla imam nikahı kıyması sonrasında gerçekleşen olaylar..
Kısa bir kitap olduğu için fazla yazmak istemiyorum,İncelemem özet gibi olmasın. Çağdaşlaşma Türkiye'sindeki ilişkilere, imam nikahına ve resmi nikaha değinilmiş. Başlığın neden "Çaresaz" olduğunu da kitabı okuyarak anlayın derim.
80 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sitedeki Halide Edip Adıvar etkinliği kapsamında okuduğum 2. hikayesi oldu. 2 kadın arasında kalan bir erkeği, kadın erkek ilişkileri özelinde toplumsal yaşamda kadının yerini anlatan kısa bir öykü. Çok genel olarak yazılmış, yaşadıkları psikoloji daha derinlemesine incelenebilirdi. Konu çok yüzeysel kaldığı için pek fazla karakterleri , olayları hissedemedim. Eğitimli, güçlü karakterlerin nasıl olup da çok eşliliği kabul edebildiğini pek anlayamadım. Belki de o dönem açısından bakmayı başaramadığımdandır. Kolay okunan kısa bir hikaye, ama diğer kitapları kadar beni etkilemedi.
80 syf.
·1/10
Halide Edip Adıvar, Çaresaz'ı ölümünden üç yıl önce yazmış. Bu kısa öyküyü okurken böylesine eğitimli ve güçlü karakterlerin, çok eşliliği bu kadar kolay kabul edebilmelerine kâh şaşırdım kâh sinirlendim. Ayrıca karakterlerin psikolojilerini anlayabilmek, konunun yüzeysel anlatımından dolayı pek mümkün değil. Bu da tabiî olarak durumu daha da katlanılmaz bir hale getiriyor. Üstüne üstlük yazar bu durumu bir de "ruh evliliği" adı altında sempatik göstermeye çalışınca, insanın lanet okuyası geliyor. Sürekli iyi ki Halide Edip Adıvar'ın okuduğum ilk kitabı değil diye geçirdim içimden. Öyle olsaydı sanıyorum ki büyük bir önyargı duyarak başka bir kitabına elimi sürmeyecektim. Ah bir de o sonu yok mu... Felaket! Çaresaz, çare bulan demekmiş. İlk defa bu kitapta çıktı bu kelime karşıma. Lakin kitaptaki kullanımı, anlamı bambaşka. Öyle ki her derde deva genç öğretmen Mediha, çaresazlıkta sınır tanımayarak, imam nikahlı eşi resmi nikahı uygun gördüğü hatuna yüzük alabilsin diye biriktirdiği parayı çıkarıp veriyor hiç düşünmeden... Kısacası okumanın zaman israfı olduğunu düşündüğüm kötü bir romandı.
80 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Çaresaz eseri ilk olarak, 1961 yılında Cumhuriyet Gazetesi’ne tefrika edilmiştir (roman, belirli bölümler şeklinde yayınlanmıştır). Daha sonra 1972 yılında kitap olarak ilk basımı yapılmıştır. İçerik olarak bir erkek ve iki kadın; biri ‘Resmi Nikâh’ diğeri ise ‘İmam Nikâh’ olan eşlerin konusu irdelenmiştir. Konu genelinde, bir tarafta vefa diğer tarafta aşk; bir yanda çaresizlik diğer yanda kıskançlık... Asıl ismi Mediha olan Çaresaz, Münir ile hastalıktan kaynaklı bir yakınlaşma ve yardımın da bir göstergesi olarak aradaki bağı artıran ve Çaresaz’ın konağa yerleşmesine etki eden durumdur. Kimsesiz olan Çaresaz’ın Münir’in köşküne yerleşmesi, tutunacak dal araması ile de ilişkilendirilebilir. Hayatta herkesin korunmaya ihtiyacının olduğu, söz konusudur. Belki bir baba şefkati, belki bir abi koruması, belki de hayatta birlikte yol yürüyeceği bir eş, bir yâr, bir yâren. Eser içeriği bu yönde belirtilmemiştir, ancak temele inildiğinde bu durum gözlemlenir. Ayrıca kimsesi olmayan genç bir kızın kendini bunlara mecbur hissetmesi ihtimali de eserin içeriğinde baskındır. Bunun yanı sıra farklı amaçlar için de olsa, aynı köşkte yaşamaları, aralarında duygusal bağın oluşmasında etkindir. Neriyye Hanım ve Münir’in hastalıklarının bitmesine rağmen Çaresaz’ın köşkten ayrılamaması da buna örnek verilebilir. Münir, Çaresaz’ın gitme ve başkasıyla evlenmek isteyebilme düşüncesiyle boğuşur. Ve bu bir korkudur. Buradaki korkunun sebebi, ‘Birine Alışma’ göstergesidir. Hayatta hepimizin içinden koparıp atamadığı insanlar ya da nesneler mevcuttur.
Diğer bir husus ise Çaresaz ile evlenseler bile düzenlerinin bozulmayacağı ve hep özgür kalacakları şeklindeki sükûnettir. Bu konuşma sonunda İmam Nikâhı kıyılarak aynı evde yaşanır. Dikkat edilmesi gereken konu; Münir’in bir gün âşık olabileceği biriyle evlenebilmesi ve bu durumun gayet normal karşılanmasıdır. Ve Münir bir gün, Şehnaz isimli bir kadınla evlilik kararı alır. Evlilik ile beraber ise kıskançlık, Resmi Nikâhlı eşte gözlemlenir. Böyle bir durumda köşkten ayrılma gerçekleşir. Bu belki bir kaçıştı belki de bir kurtuluş; tam olarak bilinemez. Fakat kimse değer ve saygı görmediği ortamda fazla kalamaz-dı-. Münir’in de Şehnaz’a zamanla tahammülsüzlüğü artar. Bu durum Münir’in, Çaresaz’ın ayaklarına kapanıp af dilemesinde etkendir. Ancak vicdan ön plandadır ve Çaresaz, kadının doğum anına kadar olayları görmezden gelir. Bu durum, bir anlamda Münir’e olan sevgisini göstermektedir. Münir’in de değeri, vefayı, anlayışı, sevgiyi Çaresaz’da bulması, ondan ayrılmak istememesine kapı aralar.
Günümüzde hem imam hem de resmi nikâhlı evliliklerin, kadın haklarına yönelik çalışmaların artması ile beraber azaldığı görülmektedir. Ancak bazı bölgelerde halen devam ettiği de söylenebilir. Diğer bir ifade ise, imam nikâhı adı altında evliliklerin yapılmasında, dini bir ölçeğin kullanılarak yönelimi söz konusudur. Kitap içerisinde bu durum ise, farklı şekilde irdelenir. Bu yön, kaybetme korkusundan dolayı ilk eşe İmam Nikâhı kıyılması ve aşk adına bir diğerine Resmi Nikâh kıyılmasıdır. İkinci eşe, eser içerisinde İmam Nikâhı kıyılmaması kafamızda bir takım soruların ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Belki de İmam Nikâhı kıyılmıştır ancak eserde bu durumun belirtilmemesi, en temel eksiklik olarak görülebilir -ya da bilerek eksiltilmiştir-.
Not: Evlilik aşkı bitirir mi bilemem ama ‘değer vermek, saygı duymak, vefa bilmek’ evliliği zedelemez. Aksine aşk bitse dahi evliliği ayakta tutacak değerler, her daim mevcuttur.
Müzdelife YILMAZ
112 syf.
çare bulan, çare düşünen anlamındadır. türk insanının meşhur doğu-batı ikilemini arada kalmışlığını işlemiştir. muallim mediha'nın mümir'le aşkı ön plandadır. oldukca basarisiz bir kurguya sahip halide edip eseridir.
80 syf.
·5/10
Çaresaz'ın kelime anlamı "Çare bulan." demektir.

Kitabın içeriğinden bahsedecek olursam, erken yaşta anne-babasını kaybeden kızımız bir aile tarafından büyütülür, öğretmen olunca manevi ailesinden de ayrılır. Herkese yardım ettiği için çaresaz derler.
Çaresaz yaşlı komşusu ve oğluna yardım eder, o sırada evin ogluyla yani Münir'le bi yakınlaşma olur aralarında.
Her iki karaktere de gıcık oldum aslında daha ilk buluşmada anlamsız bi yakınlaşma oldu. Sonra imam nikahıyla aldı çaresaz'ı çünkü ayrılmak istediklerinde kolaylıkla ayrılabilirlerdi, ama o şerefsiz Münir'in güya bu kadar sevmesine rağmen böyle birşey yapıp resmi nikah yaparak başkasıyla evlenmesi çok saçmaydı, çaresaz'ın da buna rağmen hâlâ aynı evde kaldı pes doğrusu, içmeden nasıl bu kafaları yaşıyor bu karakterler anlamıyorum.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Halide Edip'in harika yazarlığını sergilediği bu kitap bize vefanın öyküsünü anlatıyor. Üslup açısından beni bir hayli doyuran bu kitap konu açısından da ilgi çekici.

Çaresaz dedikleri bir baş karakterimiz var. Çaresaz'ın adının Çaresaz olmasının sebebi onun herkesin her derdine bir deva bulması. Çaresaz karakteri resmen vefa kelimesinin vücut bulmuş hali. O kadar sabırlı, o kadar saf yürekli ki...

Bir de Münir adlı bir karakterimiz var ki; Çaresaz nasıl vefanın vücut bulmuş haliyse Münir de bencillik ve nankörlüğün vücut bulmuş hali adeta. Bu ikilinin ilişkilerini anlatan bu kitap bazen okurun sinirlerini bile zorlayabiliyor.

Herkesin okumasını tavsiye ederim, çok ince bir kitap olmasına karşın akıcı bir üslubu da var. Halide Edip'in kalemini okuduğunuzda pişman olmayacaksınız.
"Bana sensiz cihanda can ne lazım,
Benim sensin felekde çaresazım."


(Hacı Faik Bey'in rast makamında meşhur şarkısından...)
kadınlar öyle şey bilmezler. Kalbini bağladığı erkeğe canını da bağlamış, hayatını da vakfetmiştir

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çaresaz
Baskı tarihi:
10 Ekim 2006
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754472219
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Özgür Yayınları
Baskılar:
Çaresaz
Çaresaz
Halide Edip Adıvar’ın aşk-mantık, imam nikahı-resmi nikah gibi kavramları sorguladığı bu eseri, Cumhuriyet’in getirdiği yeni ve modern bir dünyanın aydınlarından küçük bir grubun yaşamına tutulan bir ayna.

Kitabı okuyanlar 143 okur

  • Hasan YILMAZ
  • Selma
  • Vildan Kıroğlu
  • Mahir Yılmaz
  • Günay İlgar
  • Ertuğrul Yıldırım
  • elif mutlu
  • leyla akdeniz
  • Kübra Yılmazsoy
  • Aysun

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2 (1)
8
%4 (2)
7
%0
6
%8 (4)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0