6,4/10  (7 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
811 gösterim
Çaresaz, edebiyatımızın unutulmaz yazarı Halide Edib Adıvar'ın, çağdaşlaşma sürecinde İstanbul'da yaşanan günlük hayatı tasvir ettiği kısa romanlarından biri. Hikâyemizin kahramanı, her derde deva, yardımsever bir kız olduğu için mahallelinin Çaresaz diye seslendiği genç öğretmen Mediha. Kahramanımız, komşu köşkte oturan ihtiyar kadına vakfetmiş kendini... Tabii ihtiyar kadının oğlu Münir'in köşke döneceğinden, aralarında tuhaf, gelgitlerle sürecek bir aşkın başlayacağından habersiz... Halide Edib, modern ilişkileri, aşkı, imam nikâhını, resmî nikâhı konu ediniyor. Bu küçük kitabı okurken hem yazarın tadına doyulmaz dilini hem o yılların İstanbul yaşamından sahneleri, kişileri izleyeceksiniz. Çaresaz'ın, Münir'in, konu komşunun sıradan, masum ve dingin yaşamlarını gözleyecek, romanda Halide Edib'in kendi hayatından da izler bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750712746
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
05 Nis 10:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa Halide Edip okudum. İyi ki önce bu kitabı okumuşum, dedim okurken. Kitabın dili harika. Olay örgüsü çok güzel hazırlanmış. İncecik bir kitap. Ezilen, ezen, uçarı, resmi, duygusal... Her türlü insan tipi var eserde. Toplumdaki bir sıkıntıya pencere açmış yazar. Ve anlatılabilecek en duru, en basit yoldan anlatmış mevzuyu. Çok beğendim. Tavsiye edilir.

Ayşen BÜLBÜL 
02 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

İmam nikahı ve resmi nikahın aynı anda farklı kadınlarla kıyıldığını görüyorsunuz. Hem de bir hakim tarafından. Okurken kurgusal yönden zayıf olduğunu düşündüm. Zira hiçbir kadın Çaresaz kadar tahammül edemez. Tahammül etmek diyorum çünkü kötü şeylere tahammül edilir. Ruh evliliği yaptığını ileri sürerek çaresaz ile imam nikahı yapan genç hakim resmi nikaha yanaşmaz. Çünkü aklı, kalbi ,bedeni başkasına kayarsa imam nikahından caymak daha kolaydır. Nitekim aklı kayar da. Sonunda yine Çaresaz'a döner. Beğendiğim tek yön Çaresaz'ın ayaklarının üstünde durabilmesi. O kadar ayakları üzerinde duruyor ki biriktirdiği parayı imam nikahlı ruh eşine veriyor. Resmi nikahla alacağı kadına yüzük alabilsin diye. Değişik bir kitaptı diyebilirim. Bol bol Halide Edib'in hayatından izler taşıyor.

vurkan i 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Halide Edip gelenekleri sorgulamaya çalışmış özellikle de nikah olayını sorgulamak istemiş ama tatmin edici olduğunu düşünmüyorum.

Çaresaz, çare bulan-çare düşünen anlamına gelir. Adıvar 'ın ölümünden üç yıl önce yazdığı bir romanı. Kurgu başarısız olsa da temas ettiği noktalar gayet başarılıdır.

Kitaptan 6 Alıntı

Salih Çermik 
05 Nis 10:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat insana oklarını atar, siz de göğsünüzü açar, onların ciğerlerinize saplandığını görürsünüz.

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 69 - Can Yayınları - 1. Baskı)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 69 - Can Yayınları - 1. Baskı)
Ahmet Samsa 
 31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Emin olun asıl karın doyuran şeyler yazılardır.

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 30 - Can Yayınları)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 30 - Can Yayınları)
İlayda G. 
15 Nis 17:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, hayat hep böyle insana oklar atar, siz de göğsünüzü açar, onların ciğerlerinize saplandığını görürsünüz. Allahım içimdeki sizi ne kadar garip...

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 80 - Özgür Yayınları)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 80 - Özgür Yayınları)
Ahmet Samsa 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...fakat ikisinin de içini yiyen Çaresaz'dı. Yani bir üçüncü şahsın kudretli elâ gözleriydi.

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 73 - Can Yayınları)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 73 - Can Yayınları)
Ahmet Samsa 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mediha birdenbire ondan ayrılamayacağını, hatta kendisinin içinde başka bir tutkunluk olsa dahi Münir'in Çaresaz'ı olarak kalacağını anladı.

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41 - Can Yayınları)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 41 - Can Yayınları)
sugelay 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asıl adı Mediha'ydı, fakat karakteri, belki de hayatını etrafına vakfetmesi dolayısıyla bütün mahalle ondan 'Çaresaz' diye bahsederdi.

Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 13 - Can Yayınları, 1. baskı)Çaresaz, Halide Edib Adıvar (Sayfa 13 - Can Yayınları, 1. baskı)