Çılgın Keşiş - Rasputin

7,5/10  (4 Oy) · 
20 okunma  · 
2 beğeni  · 
571 gösterim
"Size kurtuluş yolunu gösteriyorum. Günahlarınızdan kurtulmanız için buradayım! Herkesin günah dediği şeylerden korkmayın. Bağlı olduğunuz insanlar sizler için belli sınırlar çizmiş ve bunların dışına çıkmanızı 'ahlaksızlıkla' nitelendirmiştir. Bu kabul edilebilecek bir şey olamaz. İnsanlar üzerine yasaklar koyan tek güç Tanrı gücüdür. Gönlünüzden nasıl geçiyorsa onu yapınız! İktidarsız kocalarınızı, verimsiz karılarınızı düşünmeyiniz! Tanrı insanları üremeleri için yaratmıştır. Korkmayın, düşüncelerinizde yarattığınız ve ahlaki değerlerle çeliştiğini düşündüğünüz her eylemi Tanrı adına gerçekleştirin ki, hem siz Tanrı katında kutsal birer kul olarak görevinizi yapmış olun hem de bizi yaratanın yardımına kollarınızı açmaya hakkınız olsun!"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2005
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789756391013
 • Yayınevi:
  Etkin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
 29 Mar 12:50 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu eseri yaklaşık 4-5 yıl önce okumuştum. O dönemlerde çok okuyan daha doğrusu doğru düzgün okuyan bir insan değildim. Yaklaşık yılda bir kitap okuyorum. Yani şu istatik verilerinde ifade edilen ortalama Türk okuruyum. Sanırım üniversitelere gelen kitap stantların birinden, sırf kapak resmini beğendiğim için almıştım. Elime almamla bitirmem bir olmuş, o günlerde bile beni içine çekebilmeyi başarmıştı. Sonrasında bir çok arkadaşa da tavsiye ettim kitabı. Şimdi görünce o günler geldi aklıma.

Gariban bir mujikin oğlu Rasputin. Küçükken bir gün eve keşişler geliyor. Yaşlı keşişten duyduğu 'Biz insanlardan kötü huylarını alır,yerine mutluluk veririz.' cümlesini hayatı boyunca unutmayacak, İleride bu yaşlı keşişten çok şeylerde öğrenecektir. Keşişlerden edindiği bilgilerin yanına zeka ve gözlem gücü de eklenince çağın en ileri kahini konumuna gelmesi, bu ünle beraber saraya yerleşmesi çok zor olmayacaktır.Sarayda Ramonav'ları etkisi altına alacak, dönemin tüm devlet işlerinde, bürokratık atamalarda büyük etkisi olacaktır. Her ne kadar herkes tarafından kahin olarak görülse de o da bir insandır ve her insan gibi onunda bazı zaafları vardır. Bu zaaf, sır perdesi olaylar ve bir sürü kehanetlerle onun sonunu getiricektir.

Bu eseri okuduktan sonra uzun süre etkisinde kalmıştım. Gerçekten çok keyifli ve esrarengizdi. Elinize geçerse ya da bir yerlerde gözünüze takılırsa, düşünmeden alın derim. Emin olun pişman olmazsınız..

Herkese keyfili okumalar dilerim.

Yasin Bektaş 
21 Mar 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bakışlarını bu kadar etkili işlerde birisinin kullanması ve bu sayede devleti yöneten gizli güç haline gelmiş olan Rasputin kadın düşkünlüğü de sonunu getirmiş. Okumak lazım. :)

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Asıl adı Grigori Yefimoviç Novih olan Rasputinin hayatını anlatan bir biyografik romandır.Rusyada saraya girip Çarı etkilemesi saraydaki egemenliğinin artması,yönetimdeki etkisi ile yaşam tarzı ilginç bir hayat öyküsü olarak karşımıza çıkıyor.