8,2/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
8 beğeni  · 
791 gösterim
"Jose Mauro de Vasconcelos"un bu romanında, olaylar, bir kenar mahallenin köy yolunu andıran bir sokağında geçiyor. Her bölümü, her parçası, türlü renk tonlarıyla dolu bir kitap. Toplumsal yalanlar, bireysel ikiyüzlülükler, duygusal özlemleri altüst eden kişisel hesaplar, acı alaylar, kargaşa içindeki bir toplumun açık belirtileri olan kaprisler birer birer önümüze seriliyor. Kitabın başkahramanları, başkalarına adanmış sade bir yaşam sürmek uğruna, kendi dünyalarını terk eden Antao ile Ananias ve onların çevresinde bu kenar mahallenin sevecen ve inançlı sakinleri. Romanda yer alan kişiler, olaylar, sıcak, yumuşak, şiirli bir dille anlatılıyor. "Çıplak Sokak"ta "Tanrı'nın yüzünü cesaretle arayan" Vasconcelos, okuyucunun bu konuda kendi konumunu seçmesi ve son sözü söylemesi için, yargıları ve tanımlamaları onun yorumuna bırakıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1997
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789755105727
 • Orijinal Adı:
  Rua Descalca
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Kız kurusu azizeler. Cadılar. Erkeksiz bakireler. O lanet olasıca dedikodu kumkumaları, bakireler gemisi içerisinde cennete gideceklerdi. Bir solucan bile onlara acımazdı...

Çıplak Sokak, José Mauro De VasconcelosÇıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos
Salih Çermik 
09 Oca 20:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Neden insanlar birbirini öldürüyordu? Ölüm, sonunda kendiliğinden geleceği halde insanlar neden ölüme koşuyordu?

Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 182 - Can Yayınları - 5. Baskı)Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 182 - Can Yayınları - 5. Baskı)
Salih Çermik 
09 Oca 20:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Cennette üzüntüye yer yoktur.

Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 71 - Can Yayınları - 5. Baskı)Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 71 - Can Yayınları - 5. Baskı)

Sokakta küfürden geçilmiyordu.Daha küçük yaşlarda yeni yeni kullanılmaya başlıyor, sonunda ne kadar içtenlikle söylenirse o kadar güzel oluyordu.

Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 39)Çıplak Sokak, José Mauro De Vasconcelos (Sayfa 39)