Çöküş ve Yükseliş (Genişletilmiş Yeni Baskı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2990
Gösterim
Adı:
Çöküş ve Yükseliş
Alt başlık:
Genişletilmiş Yeni Baskı
Baskı tarihi:
12 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866314
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ruin and Rising
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik Yayınları
Baskılar:
Çöküş ve Yükseliş
Çöküş ve Yükseliş
Başkent düştü. Karanlıklar Efendisi gölgeden tahtında hüküm sürmekte. Ülkenin kaderiyse; gücünü yitirmiş bir Güneşin Elçisi, gözden düşmüş bir avcı ve büyük kayıplar vermiş bir ordudan geriye kalanların elinde. Alina, Karanlıklar Efendisi’nin sırlarını çözmeye başladığında, paylaştıkları bağ hakkındaki fikrini sonsuza dek değiştirecek bir geçmişi keşfedecektir. Ateşkuşu, ülkesini yıkımdan kurtaracak tek anahtar gibi görünmektedir. Şimdi Alina her zaman uğruna savaştığı geleceğe mal olacak bir seçimle karşı karşıyadır. Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez.
432 syf.
·10/10
Sonunda seriyi bitirdim. Bu kitapla hem güldüm hem ağladım. Hatta şuan bittiği için ağlamak üzereyim.

Mükemmel bir seri bitirdim. Resmen karakterlerle birlikte yaşadım. Sanki ben de Ravka'daydım. İlk kitabından itibaren müthiş bir kurguyla düzenlenmiş. Olaylar öyle bir gelişiyor ki hele son kitap son kısımlar inanılmazdı. Yazar gerçekten çok iyi iş çıkarmış. Kitapların kapaklarındaki ayrıntıları da bu kitaba başladığımda fark ettim güzel ayrıntılar :)
Alina ile birlikte gücü hissediyorsunuz. Malyen ile aşkı ve sadakati.. Karanlıklar Efendisini bile özleyeceğimi düşünüyorum.
Ayrıca yazar çok düşünceli kitabın sonunda herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor ve cok samimi :) Bunu kitabın dilinden de anlıyorum o adrenalinli zamanlarda bile güldürebiliyordu bazen.
Çok uzattım sanırım ama hala çok duyguluyum bu seriyi çok seveceksiniz.
432 syf.
·4 günde·9/10
Bir çoğumuz biliyoruz ki serilerin ilk kitapları genelde çok iyi olur ama diğer kitaplarda istediğimizi bulamayız. Grisha serisinde ise benim için bunun tersi oldu. İlk kitabı okuduğumda ortalama bir seri diye düşünmüştüm. Ama ikinci ve üçüncü kitap harikaydı. Okuyan insanların neden bu kadar çok beğendiğini anladım.

Öyle bir seri düşünün ki sonunda kötü adama bile üzülüyorsunuz. Ki ben kendisine en baştan beri büyük bir hayranlık duyuyorum. İlk kitapta sinir olduğum karakterler olmasına rağmen seri sonunda hepsini çok sevdim. Olaylar istediğim gibi gelişmedi belki ama son sayfayı okuduğumda böyle olması daha iyi oldu dedim. Bir de bazı kitaplar biter ama içinizde buruk bir taraf bırakır ya hani Grisha serisi benim için aynen öyle bitti.

Karanlıklar Efendisi, Güneşin Elçisi, Nikolai, Malyen ve diğerleri benim için unutulmayacak karakterler arasına girdi. Özellikle Nikolai.. Duyduğum kadarıyla yazar ona özel bir seri yazıyormuş.. Ben hazırım, gönder gelsin.
432 syf.
·3 günde·Beğendi
Fantastik kitaplar bana göre hayal gücünün, imkansız görünen her olayın ve kurguda sınırsızlığın (tabi yazarın başarısı oranında) kapılarını sonuna kadar açıyor. Grisha üçlemesinin sonuncusu ve bence en başarılısı olan Çöküş ve Yükseliş de bu beklentileri tam karşılıyor. Kitapta geçen olaylar, isimler, kişilerin özellikleri ve kurgu çok farklı ve sürükleyici.
Fantastik okumayı sevenlerin bu seriyi de beğeneceklerini düşünüyorum.
432 syf.
·4 günde·4/10
Gerçekten vazgeçmek herşeyi kaybetmek midir ?
Kötülüğe er ya da geç galip gelinir.
Bu sizden bir şeyler koparsa da..
Sizi üzüntü içinde boğsa da..
Ve sizden sevdiğiniz insanları alsa da..
Kötülüğe fedakarlık ve vazgeçmek ile galip olunur..

***
Üçüncü kitabını da bitirmiş bir okuyucu olarak seriye elveda diyorum.. :)

Kitabın başları biraz durağan geçse de, son 80 sayfası gayet akıcı ve iyiydi..
Ama sonunun daha farklı olmasını isterdim, Karanlıklar Efendisine karşı sempati besleyen bir okuyucu olarak sona yaklaşan sayfalardaki bazı sahneler beni üzdü.. :(

"Yalnız kalmama izin verme!"
Ahh ah keşke yalnızlığının boşluğunu kötülük doldurarak kapamasaydın..

İlk kitabı bitirdiğim zaman yorum olarak "sonuna şaşıracaksın " denilmişti. Gerçekten şaşırdım..
Birinci kitabı okuyup benim gibi devamını okumaya tereddüt eden okuyucular seriyi mutlaka bitirin.. Sonunda hepiniz üzülün ve sinir olun. Tek üzülen kişi ben olmamalıyım.. :D
432 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba. Öncelikle bu güzel seriyi okuduğum için çok mutluyum ve bir yandan da üzülüyorum. Üzülmemin sebebi 3 kitap ve sonuncusu bu ve bitti. Şaka maka bitti kitap. Bitmemeliydi binlerce sayfa olmalıydı ya... Diyerek üzülmemi burada sonlandırıyorum. Gölge ve kemik serisinin sonuncu kitabı çöküş ve yükseliş kitabı harika bir heyecanla devam ediyor. Neler oldu neler.. Ya neresini anlatsam nasıl anlatsam inanın bilmiyorum. Ya ilk defa bir seriye aşık oldum diyebilirim. Çok sevdim öyle böyle değil yani. Son kitap da arkadaşlar harika bir heyecanla bazı yerlerde gerilerek okuyorsunuz. Şimdi ne anlatsam spoiler olur ve spoiler vermek istemiyorum. Karakterlerimiz hep bir şekilde bir araya gelerek karanlıklar diyarını yok etmeye çalışabilcek mi? Ve karakterlerimiz amaçlarına yönelik yolculuklarında istediği şeye ulaşabilcek mi? Sorularını bırakıyorum. Okurken bazı yerlerde çıldırabilirsiniz ve hele o sonlara doğru bir olay oluyor. Sonra ben ŞOK hatta eminim okuyanlar ve okuyacaklar ŞOK olucaksınız. Ama ne Şok yani. Ama şunu bilin ki, yazarın heyecanlı kısımlarda olayları aktaramama gibi bir problemi var. Yani betimleme sıkıntısı diyebiliriz. Olayı tam yaşayacakken olay bitmiş oluyor ve ne olduğunu anlamıyorsunuz. Bundan ötürü dönüp bir kere daha okumak zorunda kaldığım kısımlar oldu. Bazıları da şaşkınlıkla dönüp okuduğum oldu. Çünkü beklemedim ve beklenmedik bir şey olunca "şaka mı bu" deyip dönüp okudum. Ama ilk kitapdaki ve sonraki karakterlerimiz arasında fark var. İnsan özlüyor yani alışıyoruz o güzel karakterlere ve sonra bambaşka bir insan oluyorlar. Ama her seye rağmen kitap harikaydı. Çok severek okudum. İyi ki de okudum. İyi ki bu güzel yazarla tanıştım. Sizde mutlaka tanışın. En kısa zamanda bu güzel seriye başlayın. TEŞEKKÜRLER LEIGH, BİZİ BÖYLE BİR DÜNYAYLA TANIŞTIRIP BÖYLE KARAKTERLERLE BAĞ KURDURDUĞUN İÇİN.
432 syf.
·Beğendi·9/10
Herkeseeeeeee merhaba!!!!!!
Bugün çok çok sevdiğim Grisha serisinin son kitabı olan Çöküş ve Yükseliş kitabının yorumu ile geldim. Az çok spoiler olan bir yorum olacak, şimdiden uyarıyorum. Keyifli okumalar!!! (️bu emoji olan yerler spoiler başlangıcı)
ÇÖKÜŞVEYÜKSELİŞ;
“ ‘Ya bulamazsa?’ Nikolai omuz silkti. ‘O zaman en güzel kıyafetlerimizi giyer, kahramanlar gibi ölürüz.’ “ s.225
“Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez.” s.325
Şoklar geçirerek okuduğum muhteşem serilerinden olan Grisha serisinin son kitabı yine ilk iki kitap gibi muhteşemdi. İkinci kitabın bitişi pek güzel değildi girdikleri savaştan mağlup ayrılan Güneşin Elçisi Alina ve arkadaşları, Aparat’ın yer altındaki sığınağına sığındılar. Kitabın başlarında sığınakta neler olduğunu savaştan sonra neler yaşadıklarını anlatıyorlar. Alina yer altında olduğundan ve güneşe ulaşamadığından dolayı güçten düşüyor. Buna dayanamayan Malyen ve diğerleri Aparat’ı düşürmek için plan yapıyorlar. Plan tutuyor ve yer altından çıkıyorlar işte her şey burda başlıyor.
Sığınaktan çıkan Güneşin Elçisi Alina ve arkadaşları 3. büyüteçin peşine düşüyorlar tabi bu yolda Nikolai ve onun adamları ile karşılaşıyorlar. Nikolai yine kendine has bir biçimde ortaya çıkıyor. Yani bu Nikolai ondan da bu beklenirdi. Favori karekterlerimden ikisi o ve egosu.

En çok şaşırdığım yer 3. büyüteçin bulunduğu zamandı. Malyen’in 3. büyüteç olduğunu ve Karanlıklar Efendisi ile kuzen olduğunu öğrendiğim yerde de şaşırmıştım. Çünkü Karanlıklar Efendisi’nin annesi Alina’ya Mozorova ile ilgili anlattığı bilgilerden sonra Alina ile kuzen olacağı kanısına varmıştım ama yazar beni yine şaşırttı.

Kötü karekter olsa bile Karanlıklar Efendisine hep bir sempati duymuşumdur. Bazen keşke Alina onla beraber olsa ve Grishalar öncelikli olsa ama Malyen hep bir adım önde oluyordu. ️Kitabın sonunda Aleksander Morozova nam-ı diğer Karanlıklar Efendisi’nin ölmesini asla kabul edemedim ama ölmeseydi Karanlıklar Diyarı yok olmayacaktı. Çok üzüldüm hatırladıkça ağlayasım geliyor. Büyük ihtimalle son kitap olması için ve seriyi bitirmek için Aleksander’ı öldürdüler. Üzüldüm ama yapabilecek bir şey
yoktu. Onu ölmemiş olarak kabul ediyorum. Sen ezilen olmak istemiyordun. Seni anlıyorum Aleksander... ️
Harshaw ve kedisi miskin mi miskin Oncat favori karekter listemde yer aldılar lakin ️yine benim uğursuzluğum yüzünden Harshaw savaş sırasında öldü. Sen her zaman kalbimdesin Harshaw.️
Bir de şu var. Üç kitaptır sevdiğim tüm karakterler ölüyor. Ağlamak istemiyorum ama ağlayasın geliyor arkadaşlar. Üzülüyorum.Alın, okuyun, okutun. 5/4. O puanı nerden kırdığımı sorarsanız cevabını vereyim. Tüm sevdiğim karakterler öldü 🤦‍️.
432 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Bence serinin en güzel kitabıydı.. Malyen'e yaptıklarından sonra Alina'dan ne kadar nefret etsem de yazar sağolsun sonunu güzel bağlamış.. Son 150 sayfada açıldı kitap aktı gitti ama oraya gelene kadar sabır lazım.. Güzel bir seriyi daha bitirmiş oldum, genç yetişkin bir seri tavsiye ederim.
432 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Vay be ! Gölge ve Kemik Serisini 3. Kitap ile bitirmiş bulunuyorum. Abi bu kitap çok orijinal ya ! Ya bu kitap efsane ya efsane ! Her satırı şehvetle zevkle yazılmış. Komik sahnelerde yazar gülmüş, duygu yüklü sahnelerde gözünü peçeteyle silmişdir eminim !

Bu 3 kitap bizi bambaşka bir yolculuğa çıkardı be ! Sıska, zayıf, korkak bir kızın Güneşin Elçisi olmasına, insanların Alina Starkov a umut bağlamasına, dualarında ona yer vermelerine, onun için canlarını feda eden insanların olmasına tanıklık ettik. Koca bir savaş, yenilgilere rağmen kayıplara rağmen, pes etmek bilmeyen bir kız tanıdık. Bunca hengamenin arasında büyük bir aşk hikayeside döndü. Ve kitabın sonunda kendimi Malyen ve Alina nın yerine koyduğumda " Keşke bir macera daha yaşasak " diye yakındığımı hissettim.

Muazzam bir kitap arkadaşlar. Orijinal bir kurgu. Yazar sanki içinde biriken şehveti ve heyecanı seri boyunca gıdım gıdım satirlara döküyordu. Ama sona yaklaşınca sanırım o da beklemekten sıkılmış olmalı ki Alina Starkov'un ışığı elinden bıraktığı gibi, yazarda şehveti ve heyecanı satırlara bırakmış. Müthiş bir akıcılık harika bir sunum. Ve herkesin isteyebileceği bir Son...

Bu muazzam seriyi okuduğum için çok mutluyum. Teşekkürler Leigh Bardugo ve bu kitabı bizlere ulaştıran Martı Yayın Grubu...
432 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Seriyi 2 günde okudum. Gerçekten güzel bir seriydi. Değişik, alışılmışın dışında bir konusu vardı. Yazar Grishalar'ı kurgulayarak ayrı bir evren oluşturmuş. Siz de okurken kendinizi bu evrenin içinde buluyorsunuz.

≈Spoiler≈
  Alexander ve Alina shipliyordum ben. Hep iyi çocukla biten mutlu sonlardan, kötü çocukla biten mutlu sonlara geçiş olsun istedim. Olmadı. Buna baya üzüldüm açıkçası. Karanlıklar Efendisi son nefesini verirken Alina ile aralarında geçen konuşma... Beni bitirdi. Birbirlerine aralarındaki bağ vasıtasıyla yaptıkları ziyaretler aynı derecede favori sahnelerimdendir.
  Sonunda kimsenin onları tanımaması da olmadı. Çünkü ben de böyle bir güç olsaydı (sonradan gitse bile) tanınmak isterdim. İlgi görmek, kurtarıcı olarak benimsenmek. Alina ve Malyen böyle bir hayat istemediler, garipsemedim desem yalan olur.
  Nikolai'yi de biriyle everseydik iyi olacaktı gözüm arkada kaldı böyle olunca
  Kapanışı "Forever Alexander" diyerek yapıyorum.


  Elveda Grishalar! Beni bu seriyle tanıştıran Derya Sevim'e teşekkürler. Çöküş ve Yükseliş Leigh Bardugo
432 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Fantastik severlerin kesinlikle okuması gerekiyor. Olaylar ve karakterler harika kaleme alınmış. Seride en beğendiğim kitap Çöküş ve Yükseliş oldu.....
432 syf.
·8/10
Serinin son ve en güzel kitabı. İkinci kitaptaki durağanlıktan bu kitapta eser yoktu müthiş sürükleyici ve akıcı bir kitap, ama sonu beni hiç tatmin etmedi ben daha farkli bir son olsun isterdim. Karanlıklar efendisinin sonu öyle olmamalıydı ve diğer karakterler hakkında da biraz daha bilgi verilebilirdi. Ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim ilk defa bir kitapta kötü karakterin kazanmasını istedim o derece sevemedim esas kız (Alina) ve oğlanı (Malyen)..

Bu arada serinin film hakları da satılmış umarım bir an önce çıkar filmini izlemek için sabırsızlanıyorum.
512 syf.
·6/10
Ve serinin son kitabı. Seriye karşı fikirlerim tamamen bu kitapta oluştu. İlk kitap güzeldi ve sonu merak ettiriyordu 2. kitabı. 2. Kitap ilk 350 sayfası kötüydü ve sonu merak uyandırıyordu. Bu da otomatikmen 3. kitaba başlama isteği yaratıyordu. Bu kitap ikinci kitaptan daha iyiydi. Ama mükemmel değildi ya da harika diyemem. Bu kitapta da ilk 300 sayfa da bir şeyler olmuyordu ama sonlara doğru vay yaa diyeceğim bir kitaba dönüşmüştü. Genel olarak seriye değinecek olursam sevemedim.
Tek bildiğim, acısız yaşamanın mümkün olmadığı; hayatın ne kadar uzun ya da kısa olursa olsun. İnsanlar seni yüz üstü bırakır. İncinirsin ve intikam alırsın.
Belkide aşk bir batıl inançtı,yalnızlık gerçeğini kendimizden uzak tutmak için ettiğimiz bir dua.Yıldızlara birbirlerine yakın görünüyordu ama aslında aralarında milyonlarca kilometre mesafe vardı.En nihayetinde belki de aşk inanılmaz parlak ve asla ulaşamayacağımız bir şeye özlem duymaktı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çöküş ve Yükseliş
Alt başlık:
Genişletilmiş Yeni Baskı
Baskı tarihi:
12 Eylül 2018
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866314
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Ruin and Rising
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Novella Dinamik Yayınları
Baskılar:
Çöküş ve Yükseliş
Çöküş ve Yükseliş
Başkent düştü. Karanlıklar Efendisi gölgeden tahtında hüküm sürmekte. Ülkenin kaderiyse; gücünü yitirmiş bir Güneşin Elçisi, gözden düşmüş bir avcı ve büyük kayıplar vermiş bir ordudan geriye kalanların elinde. Alina, Karanlıklar Efendisi’nin sırlarını çözmeye başladığında, paylaştıkları bağ hakkındaki fikrini sonsuza dek değiştirecek bir geçmişi keşfedecektir. Ateşkuşu, ülkesini yıkımdan kurtaracak tek anahtar gibi görünmektedir. Şimdi Alina her zaman uğruna savaştığı geleceğe mal olacak bir seçimle karşı karşıyadır. Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez.

Kitabı okuyanlar 393 okur

  • Büşra Ekşi
  • Ayşegül Düzenli
  • Fatma
  • Sesilya
  • Ceyda
  • Hatice Das
  • Boss...
  • Nisa
  • Cansu Karcıoğlu
  • Beg

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.4 (8)
9
%2.7 (5)
8
%1.1 (2)
7
%0.5 (1)
6
%0.5 (1)
5
%0.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0